Informację o śmierci Syna prof. Szwagrzyka podał profil Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
– Jeżeli kochasz to, co robisz, i zajmujesz się tym więcej niż ustawowe 8 godzin pracy, nagrywasz kolejną płytę, jakby była twoją pierwszą, i wciąż masz tę samą młodzieńczą energię i ambicję, to już jest to sukces sam w sobie… Jesteś niezłomny i idziesz do przodu. Nieważne, co mówią inni. Nawet jakbym nie sprzedał żadnej płyty, to nie skończyłbym robić nagrań – w najnowszym „Tygodniku Solidarność” mówi Peja, raper, autor tekstów, producent, kompozytor i wydawca, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
W XV wieku Florencją wstrząsnęły kazania dominikanina Girolamo Savonaroli. Jego płomienne mowy, w których nawoływał do nawrócenia i oczyszczenia Kościoła, powołując się szeroko na obrazy z Apokalipsy św. Jana, wstrząsnęły ówczesnymi elitami na tyle, że te autentycznie zaczęły się nawracać. I tym samym stał się synonimem radykalizmu i wierności przekonaniom.
– „Niestety popłynęłam w złym kierunku” – tweetowała Greta Thunberg podróżująca jachtem przez Ocean Atlantycki do Chile, gdzie miał się odbyć COP25. Ale w Chile trwają poważne zamieszki i COP25 odbędzie się w Madrycie. Greta zorientowała się, że to stwierdzenie ma niezamierzony ironiczny podtekst. Zmieniła kierunek, ale niestety tylko podróży. Nadal będzie wagarować w celu ochrony klimatu. To jednak nie jest kierunek na Pokojową Nagrodę Nobla – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie postać Grety Thunberg jest tematem najnowszego numeru naszego pisma.
Prawie każdy film z Hollywood ma swój ładunek ideologiczny. Kiedyś byli nim amerykańscy chłopcy uszczęśliwiający świat, dzisiaj jest to raczej implementacja, czasem na poziomie podświadomości, wielu neomarksistowskich idei. Tym problemem obarczona jest kultura w wymiarze globalnym i na różnych swoich poziomach, począwszy od popkultury, a skończywszy na kulturze wysokiej.
- W poprzednim roku na jednej z okładek „Tygodnika Solidarność” zadaliśmy pytanie o rolę popkultury w promocji historii. Jednym głosem stwierdziliśmy, że obok pracy naukowej należy umieć sprzedać historię, tak jak robią to Amerykanie, poprzez seriale, gry komputerowe, komiksy. Dziś dołączamy się do promowania historii poprzez popkulturę w aktualnym numerze „Tygodnika Solidarność” zamieszczając komiks poświęcony 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka - w rozmowie z porankiem "Siódma 9" powiedział Mateusz Kosiński, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".
„W Waszych życiorysach, czcigodni żołnierze gen. Stanisława Maczka, jest chwała naszej historii. Walcząc za «wolność naszą i waszą», podarowaliście światu i własnej Ojczyźnie najcenniejszy dar” – mówił podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia holenderskiej Bredy przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka minister Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a Holendrzy powtarzali: „Thank You, Poles” i po polsku: „Dziękujemy Wam, Polacy”.
Eutanazja, podczas której uśmiercany rozmyśla się i jednak wybiera życie, choć na to jest zbyt późno, eutanazja dzieci – na ich własne życzenie i za zgodą rodziców (!), czy chemiczna i fizyczna kastracja siedmioletniego chłopca oraz wymuszona przez rodzica i sąd zmiana płci to zwiastuny problemów, z jakimi będziemy się zmagać w nadchodzących latach. Zachodnia cywilizacja sięgnęła po domenę dotychczas przypisywaną Stwórcy. I bezspornie skończy się to katastrofą, której skali nie jesteśmy w stanie przewidzieć – w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” pisze Paweł Pietkun.
Coraz większe czytelnictwo i zainteresowanie "Tygodnikiem Solidarność" zaowocowało zwiększeniem nakładu zewnętrznej sprzedaży jednego z najstarszych tygodników opinii na polskim rynku prasy. Od następnego numeru popularny Tysol będzie dostępny w każdym empiku.
- Twitter zablokował redakcyjne konto „Tygodnika Solidarność” – tysol.pl. - pisze Nasz Dziennik - Blokowane są treści niepoprawne politycznie, szeroko rozumiane jako prawicowe, a nie odwrotnie. Jest to jednostronna blokada. Tymczasem druga strona może obrażać i pisać często w sposób wulgarny – ocenia na łamach Naszego Dziennika dr Kawęcki.
To dzięki rewolucji Solidarności, której ważnym elementem był Tygodnik Solidarność, żyjemy dziś w świecie, w którym nie ma Związku Sowieckiego. Dzięki rewolucji Solidarności wiele krajów, które były pod butem Sowietów, dziś jest niepodległych. Tygodnik Solidarność jest historycznym pomnikiem wolności słowa. Jednocześnie jest jakimś symbolem fakt, że Twitter ośmiela się go banować bez podania żadnej przyczyny.
IndustriALL European wystąpiła właśnie z inicjatywą Together at Work, mającą na celu podkreślenie znaczenia branżowych układów zbiorowych pracy. O konieczności ich wprowadzenia mówił także wielokrotnie przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. W wywiadzie udzielonym „Tygodnikowi Solidarność”, podkreślając rolę i znaczenie branżowych układów zbiorowych, wskazywał jednocześnie, że do ich wprowadzenia potrzebne są zmiany systemowe.
– Świat zwariował. Rap zawsze jest odbiciem świata i życia. Zawsze nawijamy o życiu. Raperzy mają wpływ na świat. Twórcy potrafią przekazać ładunek emocjonalny, który sprowadzi świat na lepsze tory. Niech ci twórcy przedzierają się przez wszechobecny plastik. Mam nadzieję, że będziemy słuchać rapu bez kpin i wstydu. Wierzę w polski rap, gdyż jesteśmy przyszłością muzyki. Wychowamy jeszcze niejedno polskie pokolenie – mówi w rozmowie tygodnia najnowszego "Tygodnika Solidarność" Kali, raper, autor tekstów, przedsiębiorca.
Wszystko wskazuje na to, że zakończone wybory parlamentarne nie ostudzą emocji związanych z krajową polityką. Wręcz przeciwnie, zapowiadają się kolejne cztery lata pełne napięć i eskalacji konfliktów. Wszystko za sprawą nowego rozkładu sił w parlamencie. Jaka więc będzie Polska po wyborach?
I wszystko jasne! Poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. To właśnie analiza nowej sceny politycznej stanowi oś najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność”.
- Kornel nie był radykalny, mówi się tak niesłusznie. On widział we wszystkich ludziach dobro, z każdym chciał rozmawiać, szukał pojednania. Opierał się na zasadach, na wartościach, nie znosił politykierstwa, kunktatorstwa, to było dla niego nie do przyjęcia. Dlatego cała Solidarność Walcząca odrzucała ideę okrągłego stołu, widzieliśmy w tym nieuczciwość. To było podtrzymanie systemu komunistycznego przy życiu w nieco innej, łagodniejszej formie. Po latach widać, że i Kornel, i działacze SW mieli rację - mówi nam Andrzej Kołodziej sygnatariusz Porozumień Sierpniowych i przyjaciel Kornela Morawieckiego.
Wiele wskazuje na to, że po nadchodzących wyborach do parlamentu w ławy poselskie wrócą ugrupowania lewicowe. – Lewica w Polsce znajduje się dzisiaj na bezdrożach, zwłaszcza na bezdrożach ideowych i programowych. – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem prof. Kazimierz Kik, politolog. To właśnie tematem kształtu współczesnej lewicy zajmujemy się w #40 numerze „Tygodnika Solidarność”.
– Istnieją moim zdaniem postulaty ideologii LGBT, które są słuszne, ale większość z nich jest histerią i przesadą. Przesadą jest na przykład narracja, że niespełnianie żądań aktywistów LGBT powoduje śmierć osób LGBT, szczególnie dzieci i nastolatków (...) Aktywiści LGBT są pierwszymi, którzy krzyczą o potrzebie tolerancji, szacunku, a nie okazują tego szacunku w żadnym stopniu innym. Kiedy taki aktywista mówi o szacunku i zwalczaniu mowy nienawiści – mówi tylko o nienawiści i braku szacunku wobec siebie samego – mówi w rozmowie z Cezarym Krysztopą zatytułowanej "Polska jest OK, lubię być w Polsce" Waldemar Krysiak, gej mieszkający na co dzień w Niemczech i prowadzący na Facebooku bloga „Gej przeciwko światu”.
Czasy, w których Polacy mieli być sprowadzeni do roli rezerwuaru taniej siły roboczej i rynku zbytu dla zachodnich koncernów, szczęśliwie jakby trochę się kończą. Boleśnie przekonali się o tym niemieccy plantatorzy szparagów. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że rola, którą przed laty Polakom wyznaczono, nie mieści się w ich ambicjach. Dzieje się tak również dlatego, że model gospodarki oparty na taniej sile roboczej, również zdaniem wielu ekonomistów, wyczerpuje swój potencjał wzrostu.
– Mało kto zwraca uwagę na fakt, że Konstytucja dla Nauki zawiera najostrzejsze przepisy dezubekizacyjne ze wszystkich dotychczasowych ustaw, ponieważ pracownicy i współpracownicy komunistycznych służb bezpieczeństwa nie mogą piastować na uczelniach żadnych stanowisk kierowniczych – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim i Jakubem Pacanem Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. To właśnie reforma tej dziedziny jest tematem numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność”.