Ewangelia na XIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien". Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik; kazanie niedzielne - o. Piotr Laskowski OP.

Wielka Brytania: hormonalna antykoncepcja grozi depresją i rakiem piersi Wiadomości
Wielka Brytania: hormonalna antykoncepcja grozi depresją i rakiem piersi

Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej zwiększa ryzyko wystąpienia depresji u kobiet nawet o 130 procent - donoszą najnowsze badania. Ponadto każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi – pisze The Catholic Herald. Także aborcja przyczynia się do rozwoju raka piersi.

Biskup Nanterre: We francuskim społeczeństwie istnieje wiele ukrytej przemocy; wystarczyła iskra Wiadomości
Biskup Nanterre: We francuskim społeczeństwie istnieje wiele ukrytej przemocy; wystarczyła iskra

W tej sytuacji nie ma prostych odpowiedzi. Trzeba natomiast uważać, by nie dolewać oliwy do ognia i na wszystkie możliwe sposoby dążyć do dialogu – stwierdził bp Matthieu Rougé ordynariusz Nanterre, podparyskiego miasta, w którym rozpoczęły się zamieszki obejmujące dziś już całą Francję. Minionej nocy zaangażowano rekordową liczbę sił bezpieczeństwa, odnotowano też rekordową liczbę zatrzymań: w sumie 994 osoby.

Powołano nowego prefekta Dykasterii Nauki Wiary. To bliski współpracownik Franciszka Wiadomości
Powołano nowego prefekta Dykasterii Nauki Wiary. To bliski współpracownik Franciszka

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało dziś o zmianie, która nastąpić ma po wakacjach na stanowisku prefekta Dykasterii Nauki Wiary. Do podstawianych zadań tego organu w Kościele należą ortodoksyjne nauczanie oraz obrona wiary katolickiej. W jej kompetencji leżą kwestie doktryny wiary oraz nauka spraw dotyczących moralności.

Bp Greger do księży: wasza osobowość nie jest najważniejsza Wiadomości
Bp Greger do księży: wasza osobowość nie jest najważniejsza

„Nie liczą się wasze mądre natchnienia, nawet jeśli będą pożyteczne, ale prawda o Bogu i wiecznym zbawieniu” – powiedział w Hałcnowie do kapłanów bp Piotr Greger. W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej duchowny przewodniczył 30 czerwca kolejnemu czuwaniu przed hałcnowską Pietą. We Mszy św. udział wzięli liczni kapłani, w tym m.in. księża wyświęceni niedawno w bielskiej katedrze.

Kościół pękał w szwach, choć był to dzień powszedni. Papieski jałmużnik przemierza Ukrainę i spotyka się z wiernymi Wiadomości
"Kościół pękał w szwach, choć był to dzień powszedni". Papieski jałmużnik przemierza Ukrainę i spotyka się z wiernymi

Dobiega końca szósta już misja kard. Konrada Krajewskiego na Ukrainie. Po dniach spędzonych w okolicach Mikołajowa i w samym Chersoniu papieski jałmużnik dotarł do Lwowa, gdzie spotyka się z wojennymi uchodźcami oraz osobami niosącymi im pomoc. W drodze powrotnej z terenów zalanych w wyniku wysadzenia tamy w Nowej Kachowce odwiedzał greckokatolickie i łacińskie wspólnoty.

Ekspert: Sztuczna inteligencja sugeruje, że powinniśmy zastanowić się, co to znaczy być człowiekiem [video] wideo
Ekspert: Sztuczna inteligencja sugeruje, że powinniśmy zastanowić się, co to znaczy być człowiekiem [video]

– Sztuczna inteligencja nie mówi nam wiele o sobie. Głównie mówi o tym, że powinniśmy zastanowić się, co to znaczy być człowiekiem i przemyśleć nasz stosunek do statusu życia, do dyskryminacji, do traktowania innych ludzi, itd. – mówiła dr hab. Anna Bugajska, filozof i bioetyk z Akademii Ignatianum w Krakowie. Wygłosiła ona wykład na temat sztucznej inteligencji w ramach drugiej edycji Wiosennej Szkoły Bioetyki.

Biskup kijowsko-żytomierski: Zbrodnia Wołyńska jest raną, która potrzebuje uleczenia [wywiad] Wiadomości
Biskup kijowsko-żytomierski: Zbrodnia Wołyńska jest raną, która potrzebuje uleczenia [wywiad]

- Po 80 latach dojrzeliśmy do tego, aby napisać nową kartę naszej polsko- ukraińskiej historii - mówi w wywiadzie dla KAI bp Witalij Krywicki. Mówiąc o Zbrodni Wołyńskiej biskup kijowsko-żytomierski dodaje, że „drogą rzetelnych badań historycznych powinniśmy starać się zrozumieć co się stało, dlaczego do tego doszło oraz ile było ofiar”. Następnie kreśli swego rodzaju mapę drogową działań, jakie winny zostać podjęte przez oba narody na drodze przebaczenia i pojednania. Opowiada również o życiu Kościoła katolickiego podczas wojny i o nadziejach związanych z powstaniem niezależnego od Moskwy prawosławia na Ukrainie. Komentuje również obecną misję pokojową Stolicy Apostolskiej.

Jestem czy nie jestem? W poniedziałek startuje Festiwal Życia 2023 [wideo] wideo
Jestem czy nie jestem? W poniedziałek startuje Festiwal Życia 2023 [wideo]

W poniedziałek startuje Festiwal Życia w Kokotku. W programie m.in. koncerty, konferencje, warsztaty, plenerowe nabożeństwa i wiele dobrej zabawy. Organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji.

Moskwa: Sprawa pokoju na Ukrainie w centrum rozmów kard. Zuppiego z patriarchą Cyrylem Wiadomości
Moskwa: Sprawa pokoju na Ukrainie w centrum rozmów kard. Zuppiego z patriarchą Cyrylem

„29 czerwca 2023 r. w Rezydencji Patriarchalnej i Synodalnej w Klasztorze Daniłowskim w Moskwie Jego Świątobliwość Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl spotkał się z kardynałem Matteo Zuppim, przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupów Katolickich, który przybył do Rosji ze specjalną misją pokojową w imieniu papieża Franciszka” – czytamy w oficjalnym komunikacie Patriarchatu Moskiewskiego.

Będziemy bronić wolności religijnej. Przewodniczący Knesetu potępił ataki na chrześcijan Wiadomości
"Będziemy bronić wolności religijnej". Przewodniczący Knesetu potępił ataki na chrześcijan

Izrael został zbudowany na wartościach wolności religijnej. Potwierdziłem nasze zaangażowanie w zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa i wolności – powiedział przewodniczący Knesetu Amir Ohana podczas spotkania wczoraj wieczorem z łacińskim patriarchą Jerozolimy abp. Pierbattistą Pizzaballą.

Wiadomości
Święci od grzybów? Dziesięć ciekawostek o Piotrze i Pawle

W dniu 29 czerwca Kościół powszechny obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pierwszego z nich Jezus nazwał „Opoką" – skałą, drugiego zaś powołał na Apostoła Narodów. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie podczas prześladowań chrześcijan, rozpoczętych na rozkaz cesarza Nerona. Przed watykańską bazyliką ku czci pierwszego z nich znajdują się ich posągi: św. Piotr trzyma na nim w rękach klucze, św. Paweł – miecz. Wśród różnych podań i zwyczajów ich dotyczących wymienia się też ich związki z grzybami i grzybobraniem.

Kard. Zuppi w Moskwie: jeszcze dziś spotkanie z patriarchą Cyrylem Wiadomości
Kard. Zuppi w Moskwie: jeszcze dziś spotkanie z patriarchą Cyrylem

Z wizytą w Moskwie przebywa papieski wysłannik kard. Matteo Zuppi. Przed miesiącem Franciszek powierzył mu pokojową misję na Ukrainie i w Rosji.

Franciszek: naśladujmy moc, szczodrość i pokorę świętych Piotra i Pawła Wiadomości
Franciszek: naśladujmy moc, szczodrość i pokorę świętych Piotra i Pawła

Do naśladowania mocy, szczodrości i pokory świętych apostołów Piotra i Pawła zachęcił papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 29 czerwca w Watykanie.

Dziś w Kościele uroczystość dwóch największych Apostołów. Dlaczego obchodzona jest wspólnie? Wiadomości
Dziś w Kościele uroczystość dwóch największych Apostołów. Dlaczego obchodzona jest wspólnie?

Uroczystość dwóch największych Apostołów – Piotra i Pawła Kościół obchodzi 29 czerwca. Św. Piotr był uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu w Kościele. Gorliwość misyjna św. Pawła sprawiła, że bardzo wielu miejscach głosił Ewangelię i zakładał Kościoły. Zyskał miano „Apostoła Narodów”. Obaj przez swoje męczeństwo są związani z Rzymem.

Włoski misjonarz: Rosjanie obecnie jawią się w świecie jako kraj-kanalia i Kościół-kanalia Wiadomości
Włoski misjonarz: Rosjanie obecnie jawią się w świecie jako kraj-kanalia i Kościół-kanalia

Rosjanie obecnie „jawią się w świecie jako kraj-kanalia, jako Kościół-kanalia, który zrujnował całą odnowę religijną ostatnich 30 lat" – wskazuje ks. Stefano Caprio nauczający na Papieskim Instytucie Wschodnim.

Bp Jan Glapiak: uczestnicy Poznańskiego Czerwca ’56 upomnieli się o prawa człowieka Wiadomości
Bp Jan Glapiak: uczestnicy Poznańskiego Czerwca ’56 upomnieli się o prawa człowieka

Najistotniejszą przyczyną Powstania Poznańskiego Czerwca ’56 było lekceważenie praw człowieka – mówił podczas Mszy św. w 67. rocznicę wydarzeń bp Jan Glapiak. W 1956 r. w Poznaniu miało miejsce pierwsze w Polsce komunistycznej powstanie przeciwko władzy narzuconej narodowi po II wojnie światowej.

We Francji znacząco rośnie sprzedaż Biblii Wiadomości
We Francji znacząco rośnie sprzedaż Biblii

Ciekawe informacje płyną z badań dotyczących francuskiego rynku wydawniczego. W kraju tym - obecnie w dużej mierze zlaicyzowanym, niegdyś jednak nazywanym "najstarszą córą Kościoła" - znacząco rośnie sprzedaż Biblii.

Konferencja nt. Rodziny Ulmów. Kard. Nycz: Będziemy świadkami beatyfikacji niezwykłej Wiadomości
Konferencja nt. Rodziny Ulmów. Kard. Nycz: Będziemy świadkami beatyfikacji niezwykłej

Pamiętajmy, abyśmy nie próbowali beatyfikować takiego czy innego narodu, bo jest przy tej okazji pokusa, by trochę ugrać swoje. Trzymajmy się tematu pięknej beatyfikacji rodziny, która poświęciła swoje życie dlatego, że ratowała Żydów - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament”. Spotkanie zorganizowane zostało w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich przez Fundację na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej we współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną.

Kard. Krajewski w Chersoniu: Watykan jest daleko, ale i bardzo blisko Wiadomości
Kard. Krajewski w Chersoniu: Watykan jest daleko, ale i bardzo blisko

Przebywający obecnie na Ukrainie kard. Konrad Krajewski, odwiedził kuchnię charytatywną w Chersoniu, którą pod koniec kwietnia otworzyło Dominikańskie Centrum Świętego Marcina w Fastowie. Tym razem prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia i papieski wysłannik, w towarzystwie biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej Jana Sobiły, przywiózł pomoc osobom poszkodowanym w wyniku rosyjskiego ataku terrorystycznego na elektrownię wodną w Kachowce.

Emerytury
Stażowe