Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich Wiadomości
Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, Kościół w Polsce po raz siódmy będzie przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – napisał w specjalnym słowie na ten dzień abp Wojciech Polak. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwę m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.

Wiadomości
Zjednoczenie ukraińskiego prawosławia?!!! Przedstawiciele obu Kościołów ustalili warunki

Członkowie grup inicjatywnych Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) i Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego; UKP) uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie ich zjednoczenia. „W tym trudnym czasie niezwykle ważne jest zachowanie duchowej jedności narodu ukraińskiego, której źródła sięgają dawnej kijowskiej tradycji prawosławnej” – stwierdza Orędzie do biskupów, duchowieństwa i świeckich obu Kościołów, ogłoszone 21 lutego po spotkaniu obu środowisk w kijowskim soborze Mądrości Bożej (św. Zofii).

Wiadomości
Dziennikarka GW: "Jezus był "lewakiem"". Nie takiej odpowiedzi się spodziewała, i to od wyznawcy judaizmu

Do ciekawej wymiany zdań doszło pomiędzy pracownicą "Gazety Wyborczej" a żydowsko-polskim działaczem społecznym. Gdy polska dziennikarka nazwała Jezusa "lewakiem", wyznawca judaizmu Go przed nią bronił.

Kolosalne liczby. Jak Kościół w Polsce pomagał Ukrainie przez ostatni rok - konferencja w Episkopacie Polski Wiadomości
Kolosalne liczby. Jak Kościół w Polsce pomagał Ukrainie przez ostatni rok - konferencja w Episkopacie Polski

O dotychczasowej, trudnej do oszacowania, materialnej i niematerialnej pomocy zorganizowanej przez organizacje kościelne i zbliżone do Kościoła katolickiego w Polsce na rzecz Ukrainy niemal rok po rosyjskiej agresji mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Wiadomości
Choroba papieża uniemożliwiła mu dziś pełnienie obowiązków

Jak informuje Stolica Apostolska, niedyspozycja papieża i związane z nią odwołanie dzisiejszej audiencji podyktowane jest silnym przeziębieniem Franciszka.

Dziś 25. rocznica ratyfikacji Konkordatu pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską Wiadomości
Dziś 25. rocznica ratyfikacji Konkordatu pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską

23 lutego 1998 r. – po pięcioletniej walce z parlamentarną lewicą – został ratyfikowany Konkordat pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. W tym dniu w Warszawie dokument ratyfikacyjny został podpisany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a w Watykanie ratyfikował go Jan Paweł II. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpiła 25 marca. Konkordat wszedł w życie miesiąc później 25 kwietnia 1998 r.

Czy Wielki Post zawsze był wielki? Skąd się wziął i jakie były dawne zwyczaje z nim związane? Wiadomości
Czy Wielki Post zawsze był wielki? Skąd się wziął i jakie były dawne zwyczaje z nim związane?

Skąd wzięły się Środa Popielcowa i Wielki Post? Czy zawsze i wszędzie trwał 40 dni? Jak kiedyś wyglądał obrzęd posypania popiołem? O genezie Środy Popielcowej i Wielkiego Postu oraz zwyczajach z nimi związanych w rozmowie z Family News Service opowiedział o. prof. Bazyli Degórski, patrolog, z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

Post w religiach świata Wiadomości
Post w religiach świata

Chrześcijanie zachodni na całym świecie rozpoczynają 22 lutego Wielki Post, który potrwa do Wielkiej Soboty 8 kwietnia. Z teologicznego punktu widzenia okres ten służy przygotowaniu do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Ale post jest przeżywany nie tylko w chrześcijaństwie i w różnych formach jest on znany jest we wszystkich wielkich religiach świata.

Papież: Wielki Post to czas powrotu do prawdy o Bogu, innych i o nas samych Wiadomości
Papież: Wielki Post to czas powrotu do prawdy o Bogu, innych i o nas samych

Okres Wielkiego Postu sprzyja powrotowi do spraw zasadniczych, do prawdy o Bogu, o innych ludziach i o nas samych – powiedział Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w Środę Popielcową w bazylice św. Sabiny na rzymskim Awentynie. Świątynia ta – siedziba kurii generalnej dominikanów - tradycyjnie inauguruje listę kościołów stacyjnych Wiecznego Miasta. Głowę Franciszka posypał popiołem Penitencjarz Większy, kard. Mauro Piacenza.

Nie będziemy dzielić za to odpowiedzialności”. Delegatki episkopatu Niemiec opuszczają „drogę synodalną” Wiadomości
"Nie będziemy dzielić za to odpowiedzialności”. Delegatki episkopatu Niemiec opuszczają „drogę synodalną”

Cztery osoby, delegowane przez biskupów do niemieckiej drogi synodalnej: Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, Katharina Westerhorstmann, Marianne Schlosser i Dorothea Schmidt opublikowały na łamach dziennika „Die Welt” list otwarty, w którym deklarują wycofanie się z tej inicjatywy.

Spłonął ośrodek Caritas w Krzywym Kole Wiadomości
Spłonął ośrodek Caritas w Krzywym Kole

We wtorek 21 lutego pożar zniszczył zabytkowy żuławski dom podcieniowy w Krzywym Kole. Mieścił się w nim ośrodek Caritas Archidiecezji Gdańskiej. W domu odbywały się warsztaty terapii zajęciowej. Udało się uratować nowo dobudowaną część budynku. Nikt nie ucierpiał.

Papież pobłogosławił dziś polskiej akcji Misjonarz na Post Wiadomości
Papież pobłogosławił dziś polskiej akcji "Misjonarz na Post"

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie papież kontynuował cykl katechez poświęconych ewangelizacji. Franciszek zwrócił się także do Polaków z błogosławieństwem wobec akcji "Misjonarz na Post".

Ks. prof. Michał Heller laureatem międzynarodowej nagrody naukowej Ratio et Spes Wiadomości
Ks. prof. Michał Heller laureatem międzynarodowej nagrody naukowej "Ratio et Spes"

Laureatem międzynarodowej nagrody naukowej "Ratio et Spes" został w tym roku ks. prof. Michał Heller, kosmolog, filozof i teolog. Wyróżnienie trafiło do prof. Toma McLeisha, filozofa przyrody z Uniwersytetu w Yorku (Anglia). "Ratio et Spes" to nagroda przyznawana wspólnie od 2020 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.

Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają dziś duchowe przygotowanie do Misterium Paschalnego Wiadomości
Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają dziś duchowe przygotowanie do Misterium Paschalnego

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Nazwę swą bierze od zwyczaju posypywania głowy popiołem na znak rozpoczęcia pokuty.

Jezuici o zeznających ws. o. Rupnika: Stopień zła, jakiego doświadczyli, pozwala uznać ich za osoby ocalałe Wiadomości
Jezuici o zeznających ws. o. Rupnika: Stopień zła, jakiego doświadczyli, pozwala uznać ich za osoby ocalałe

Towarzystwo Jezusowe wydało oficjalne oświadczenie w sprawie ojca Marka Rupnika. Czytamy w nim, że nowe skargi dotyczące nadużyć popełnionych przez słoweńskiego jezuitę obejmują okres ponad 30 lat. Prowadzone będzie dalsze postępowanie wewnętrzne. Na zakonnika nałożono kolejne kary.

Wzywamy władze do podjęcia zdecydowanych działań. Izraelscy naukowcy stają po stronie chrześcijan Wiadomości
"Wzywamy władze do podjęcia zdecydowanych działań". Izraelscy naukowcy stają po stronie chrześcijan

Około trzystu uczonych z zakresu religii i nauk humanistycznych na uniwersytetach i uczelniach w Izraelu zadeklarowało wsparcie dla wspólnot chrześcijańskich w tym kraju. Tłem jest trwająca wrogość i ataki na chrześcijan i instytucje chrześcijańskie ze strony radykalnych Żydów.

Wiadomości
Spotkanie Duda-Biden: prezydent USA wspomniał o rozmowie z Janem Pawłem II

Przebywający z wizytą w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą wspomniał rozmowę, jaką jako młody senator odbył z Janem Pawłem II w Watykanie. - Ojciec Święty powiedział do mnie: "Proszę pamiętać, że rozmawiam z panem jako Polak, nie jako papież". Wówczas uświadomiłem sobie jak wielką siłę ma Polska - zaznaczył Joe Biden w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Kim był zmarły wczoraj przyjaciel Jana Pawła II? O historii życia i uroczystościach pogrzebowych prof. Grygiela [video] Wiadomości
Kim był zmarły wczoraj przyjaciel Jana Pawła II? O historii życia i uroczystościach pogrzebowych prof. Grygiela [video]

Prof. Stanisław Grygiel zmarł 20 lutego br. w Rzymie, do którego przeprowadził się wraz z rodziną na prośbę Jana Pawła II, tam także współzałożył oraz współprowadził Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Stolica Apostolska podała dziś, że uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek o godz. 15 w kościele Santa Maria in Traspontina w Rzymie. Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie także w Krakowie.

z ostatniej chwili
Rozpoczęliśmy Rok Jubileuszu Mikołaja Kopernika

Tegoroczny Rok Jubileuszu, Człowieka Kościoła jakim niewątpliwie był Kanonik Mikołaj Kopernik, wynika odpowiednio z 550. rocznicy urodzin (19 lutego) jak i z 480. rocznicy śmierci (24 maja), a także z 500. rocznicy (30 stycznia) powierzenia Kanonikowi urzędu Administratora Diecezji Warmińskiej Sede Vacante przez Warmińską Kapitułę Katedralną. Jubileusz, staje się doskonałą okazją przypomnienia absolutnie wyjątkowej postaci i jednego z rozpoznawalnych na całym świecie symboli Polski.

Wiadomości
Biskupi Ukrainy: Wzywamy do podjęcia drogi modlitwy, odbudowy i pokuty

Jesteśmy świadomi naszego zmęczenia wojną, rozdrażnienia, często destrukcyjnego gniewu, a czasem nawet apatii i poczucia beznadziei. I dlatego teraz wzywamy się wzajemnie do podjęcia drogi modlitwy, odbudowy i pokuty. Droga przywracania pokoju na Ukrainie, a także w naszych sercach, nie będzie łatwa, ale będzie zbawienna dla nas wszystkich – napisali rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy w orędziu na początek Wielkiego Postu, które jest odczytywane w ukraińskich kościołach w niedzielę 19 lutego. Zachęcili do podjęcia postu ścisłego o chlebie i wodzie we wszystkie wielkopostne środy i piątki.

Emerytury
Stażowe