Na froncie „nie ma niewierzących. Tam wszyscy wierzą w Boga wszechmogącego, bo wiedzą, że tylko Bóg może im pomóc; nawet nie opancerzone czołgi, nie artyleria czy rakiety, tylko Pan Bóg. Bóg jest tym, który wyprowadza z tego dołu, z tych zgliszcz” – powiedział portalowi polskifr.fr ks. Anatolij Kłak, marianin, proboszcz parafii św. Rodziny w Charkowie, a także kapelan z poręczenia Chrześcijańskiej Służby Ratunkowej. 20 grudnia przypada 300. dzień wojny na Ukrainie.
Lionel Messi, supergwiazda świeżo koronowanych mistrzów świata w piłce nożnej - Argentyny, zaraz po wygranej ze swoją drużyną wyznał wiarę w Boga. - To jest po prostu niewiarygodne. Wiedziałem, że Bóg da mi to trofeum, byłem tego pewien - to była dla nas wielka radość - powiedział 35-letni kapitan drużyny Argentyny, który w najważniejszym meczu w karierze odebrał nie tylko wytęsknione trofeum mistrzostw świata, ale także tytuł najlepszego piłkarza turnieju, w pierwszym wywiadzie w niedzielny wieczór bezpośrednio po finale z Francją na katarskim stadionie Lusail, który był niezwykle emocjonujący i skończył się rzutami karnymi.
Znany na całym świecie ze swej niezmordowanej działalności w obronie życia i przeciw aborcji amerykański duchowny katolicki Frank Pavone został decyzją Stolicy Apostolskiej usunięty ze stanu kapłańskiego. Decyzję w tej sprawie ogłosił 17 grudnia nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych abp Christophe Pierre w piśmie okólnym rozesłanym do miejscowych biskupów. Towarzyszyło temu krótkie i bardzo ogólnikowe wyjaśnienie, iż stało się tak wskutek szerzenia „zniesławiających informacji w sieciach społecznościowych” i „uporczywego nieposłuszeństwa wobec wskazań prawnych jego biskupa diecezjalnego”.
Właśnie zakończył się Kongres 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej. Była to druga edycja wydarzenia, pierwsza miała miejsce w 2019 roku w Gdańsku. Tym razem prelegenci i goście spotkali się 14 i 15 grudnia w historycznych budynkach Zespołu Katedralnego we Fromborku. Kolejna trzecia edycja odbędzie się 27-28 kwietnia przyszłego roku w Kaliszu, tuż przed Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Papież Franciszek ujawnił w nowym wywiadzie opublikowanym w niedzielę, że po wyborze w 2013 roku podpisał list rezygnacyjny, który miał być wykorzystany, gdyby kiedyś poważne i trwałe problemy zdrowotne uniemożliwiły mu wykonywanie obowiązków. Ojciec Święty, który w sobotę ukończył 86 lat skomentował to w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety ABC.
"Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak...". Komentarz o. Mateusz Kosior OP.
- Kiedy człowiek przeżywa kryzys, nie ulegając zamknięciu się w sobie, złości i lękowi, ale trzymając drzwi otwarte dla Boga, wówczas może On zadziałać. On wie najlepiej, jak przekształcić kryzys w marzenia: tak, Bóg otwiera kryzysy na nowe perspektywy, może nie takie, jakich oczekujemy, ale takie, jakie On zna. Są to perspektywy Boga: zaskakujące, ale nieskończenie szersze i piękniejsze od naszych! – powiedział Ojciec Święty 18 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
„Konieczne jest, byśmy zrozumieli, że całe nasze życie powinno być 'Adwentem'” - św. Jan Paweł II.
Ostatnie dni Adwentu, od 17 grudnia, stanowią bezpośrednie przygotowanie do celebrowania Bożego Narodzenia. Charakterystyczne dla tego czasu są Wielkie Antyfony.
Ojciec Święty polecił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych opublikowanie 16 dekretów, w tym trzynastu o heroiczności cnót. Dwa z tych ostatnich dotyczą poznańskich kapłanów: Aleksandra Woźnego (1910- 1983) i Ignacego Posadzego (1898-1984), współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Do ich beatyfikacji konieczne jeszcze będzie uznanie cudu za ich wstawiennictwem.
- Szczególnie ta beatyfikacja nienarodzonego dziecka jest uznaniem, że dziecko już w łonie matki jest istotą ludzką i należy się tej osobie ochrona i troska – powiedział Radiu Watykańskiemu biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, Stanisław Jamrozek, który był postulatorem na etapie diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów.
Papież Franciszek zatwierdził 17 grudnia w Watykanie dekret o męczeństwie Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, którzy w czasie II wojny światowej ponieśli śmierć wraz z siedmiorgiem swoich dzieci. Wykonanie wyroku na rodzinie nastąpiło w wyniku zabronionego wtedy ukrywania Żydów. Podpisanie dekretu przez papieża oznacza, że w najbliższym czasie dojść może do beatyfikacji męczenników.
17 grudnia przypada 86. rocznica urodzin papieża Franciszka. Z tej okazji publikujemy analizę jego nauczania.
Krzyże spod kopalni „Wujek” przypominają o naśladowaniu ukrzyżowanego Pana ˗ mówił w 41. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w kościele pw. Krzyża Świętego w Katowicach. W uroczystościach wzięły udział rodziny zamordowanych górników oraz przedstawiciele władz.
- Podczas tych świąt musimy się stać jak dzieci, bo tylko dziecko spontanicznie przyjmuje miłość swych rodziców, wierzy, że jest kochane. My też musimy przyjąć w te święta nieskończoną miłość Boga do nas – mówił podczas ostatniego adwentowego kazania w Watykanie kaznodzieja Domu Papieskiego kard. Raniero Cantalamessa. W tym roku skupił się na cnotach teologalnych: wierze, nadziei i miłości, przypominając, że to właśnie one są bramą, przez którą Bóg wchodzi do naszego życia.
"Raz jeszcze bardzo przepraszamy za zachowanie księdza podczas katechezy, które nigdy nie powinno mieć miejsca. Jednocześnie deklarujemy gotowość pomocy poszkodowanemu chłopcu oraz uczniom, którzy byli świadkami tego zdarzenia" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu płockiej kurii. Biskup płocki udzielił duchownemu nagany, cofnął misję kanoniczna do nauczania religii oraz zobowiązał do przeprosin pokrzywdzonego ucznia.
Po bolesnym doświadczeniu Covid-19 i wojnie na Ukrainie trzeba wspólnie wytyczać drogi pokoju – stwierdza Ojciec Święty w orędziu na obchodzony 1 stycznia 2023 roku 56. Światowy Dzień Pokoju. jego hasłem są słowa: "Nikt nie może ocalić się sam. Wyruszyć na nowo po Covidzie-19, by wspólnie wytyczać drogi pokoju".
„Powstające projekty tzw. sztucznych macic budzą poważne zastrzeżenia moralne i muszą zostać poddane bardzo skrupulatnej analizie przez etyków i prawników” – piszą w przekazanym KAI komentarzu członkowie Zespołu ds. Bioetycznych KEP. Bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu, oraz prof. dr hab. Piotr Rieske wskazują, że bez dyskusji na temat tego projektu oraz szeregu innych „dojdzie do podważenia podstawowych norm społecznych i najpewniej do podważenia człowieczeństwa wielu istot ludzkich”.
Ojciec Arturo Sosa, generalny przełożony jezuitów, wypowiedział się na temat poważnych kontrowersji dotyczących znanego słoweńskiego jezuity i artysty o. Marko Rupnika. Z wypowiedzi generała zakonu wynika, że jego współbrat zaciągnął ekskomunikę w 2019 roku.
"Pomnik Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zostanie ponownie usytuowany na Skwerze Arcybiskupa Józefa Życińskiego. Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji Skweru przy udziale KUL" - czytamy we wspólnym oświadczeniu prezydenta Lublina dr. Krzysztofa Żuka, metropolity lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL abp. Stanisława Budzika oraz rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.