Konferencja nt. Rodziny Ulmów. Kard. Nycz: Będziemy świadkami beatyfikacji niezwykłej Wiadomości
Konferencja nt. Rodziny Ulmów. Kard. Nycz: Będziemy świadkami beatyfikacji niezwykłej

Pamiętajmy, abyśmy nie próbowali beatyfikować takiego czy innego narodu, bo jest przy tej okazji pokusa, by trochę ugrać swoje. Trzymajmy się tematu pięknej beatyfikacji rodziny, która poświęciła swoje życie dlatego, że ratowała Żydów - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament”. Spotkanie zorganizowane zostało w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich przez Fundację na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej we współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną.

Kard. Krajewski w Chersoniu: Watykan jest daleko, ale i bardzo blisko Wiadomości
Kard. Krajewski w Chersoniu: Watykan jest daleko, ale i bardzo blisko

Przebywający obecnie na Ukrainie kard. Konrad Krajewski, odwiedził kuchnię charytatywną w Chersoniu, którą pod koniec kwietnia otworzyło Dominikańskie Centrum Świętego Marcina w Fastowie. Tym razem prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia i papieski wysłannik, w towarzystwie biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej Jana Sobiły, przywiózł pomoc osobom poszkodowanym w wyniku rosyjskiego ataku terrorystycznego na elektrownię wodną w Kachowce.

Franciszek do Polaków: Proszę byście w tym czasie nie zapominali o Bogu Wiadomości
Franciszek do Polaków: Proszę byście w tym czasie nie zapominali o Bogu

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, Franciszek skupił się na kwestii ewangelizacji i gorliwości ewangelicznej. Papież zwrócił się także do Polaków.

Rada Kardynałów zakończyła dwudniowe obrady. Jakie tematy były przedmiotem rozmów? Wiadomości
Rada Kardynałów zakończyła dwudniowe obrady. Jakie tematy były przedmiotem rozmów?

Rada Kardynałów, doradzająca papieżowi w rządzeniu Kościołem, zakończyła dwudniowe obrady. W spotkaniu uczestniczył Franciszek.

Kard. Krajewski z ewangeliczną misją na Ukrainie Wiadomości
Kard. Krajewski z ewangeliczną misją na Ukrainie

Kard. Konrad Krajewski jest na Ukrainie. To już jego szósta misja w tym kraju jako wysłannika Papieża do udręczonego narodu ukraińskiego. Wczoraj papieski jałmużnik ze Lwowa udał się do Odessy, dziś dotarł do Chersonia.

Niemcy: prokuratura przeszukała biura archidiecezji kolońskiej Wiadomości
Niemcy: prokuratura przeszukała biura archidiecezji kolońskiej

Prokuratura w Kolonii przeszukała we wtorek biura archidiecezji kolońskiej. Tłem jest oskarżenie, że kardynał Rainer Maria Woelki złożył fałszywe zeznania w sądzie, a tym samym popełnił krzywoprzysięstwo. Zarówno archidiecezja, jak i prokuratura podkreślają w komunikacie przekazanym mediom, że dochodzenie może ujawnić zarówno materiały obciążające, jak i uniewinniające. W tym kontekście prokuratura wyraźnie odwołuje się do zasady domniemania niewinności.

„Aby byli jedno” - wkrótce XXIII edycja Przystanku Jezus Wiadomości
„Aby byli jedno” - wkrótce XXIII edycja Przystanku Jezus

- Wiele osób, które spotykamy mówi: „Taki Kościół chcielibyśmy na co dzień, żywy, otwarty, który wychodzi do ludzi” - podkreślił ks. Piotr Gruszka, jeden z organizatorów Przystanku Jezus, podczas konferencji prasowej dotyczącej tego wydarzenia. „Aby byli jedno” - to hasło tegorocznej edycji PJ, który odbędzie się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia w Czaplinku. Przystanek Jezus jest ogólnopolską akcją ewangelizacyjną, skierowaną do ludzi młodych, uczestniczących w Pol'and'Rock Festival (dawny Przystanek Woodstock). Celem akcji jest prezentacja osoby Jezusa Zmartwychwstałego, przynoszącego dar zbawienia i głoszenie Jego orędzia wszystkim ludziom.

Stolica Apostolska: papieski wysłannik jutro wyjeżdża do Moskwy Wiadomości
Stolica Apostolska: papieski wysłannik jutro wyjeżdża do Moskwy

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś, że papieski wysłannik, kard. Zuppi, będzie realizował swoją misję w Moskwie jeszcze w tym miesiącu.

Jerozolima: Wielokrotnie opluto izraelskiego reportera, który wyszedł na ulicę we franciszkańskim habicie Wiadomości
Jerozolima: Wielokrotnie opluto izraelskiego reportera, który wyszedł na ulicę we franciszkańskim habicie

zraelski dziennikarz został wyszydzony i opluty, w tym przez dziecko i żołnierza, gdy spędził cały dzień przebrany za zakonnika w Jerozolimie, aby zbadać rosnącą liczbę przestępstw z nienawiści przeciwko chrześcijanom w mieście. O reportażu z jerozolimskiego Starego Miasta przeprowadzonego przez izraelski kanał telewizyjny Channel 13, który pojawił się w związku ze wzrostem liczby antychrześcijańskich przestępstw z nienawiści w tym kraju, pisze izraelski dziennik "Haaretz".

[Tylko u nas] „Rodzina to scena naszego życia, muzyka to jego soundtrack”. Rozmowa z zespołem Co Tu Się Święci? tylko u nas
[Tylko u nas] „Rodzina to scena naszego życia, muzyka to jego soundtrack”. Rozmowa z zespołem Co Tu Się Święci?

W przestrzeni polskiej muzyki chrześcijańskiej pojawił się nowy zespół. Jest to projekt o tyle ciekawy, że zrzesza grających i śpiewających wspólnie ojców i dzieci. W czasie szczególnej pamięci o naszych ojcach, z jednym z założycieli grupy Co Tu Się Święci? – a zarazem autorem muzyki i tekstów piosenek na wydanej niedawno debiutanckiej płycie zespołu zatytułowanej „Gdy zechcesz” – muzykiem Dariuszem Carem, rozmawia Aleksandra Jakubiak OV.

Nowa Tora i Jezus jako nowy Mojżesz i nowy Jozue [video] wideo
Nowa Tora i Jezus jako nowy Mojżesz i nowy Jozue [video]

Zdając sobie sprawę ze znaczenia Pięcioksięgu dla religii judaistycznej, Mateusz zamieścił w swojej Ewangelii pięć wielkich mów Jezusa. Odpowiadają one pięciu przełomowym momentom historii narodu wybranego. Dobra nowina o zbawieniu staje się nową Torą – Pięcioksięgiem, a Jezus nowym Mojżeszem – mówi w komentarzu dla Centrum Heschela KUL biblista ks. prof. zw. dr hab. Mariusz Rosik.

Jej historia sięga XIII wieku - Morska Pielgrzymka Rybaków do Pucka. Jedyna taka w Europie [video] wideo
Jej historia sięga XIII wieku - Morska Pielgrzymka Rybaków do Pucka. Jedyna taka w Europie [video]

Morska Pielgrzymka Rybaków do Pucka odbyła się w sobotę 24 czerwca. Pątnicy popłynęli na łodziach i kutrach a towarzyszył im abp Tadeusz Wojda. W puckim porcie, u stóp gotyckiej fary, metropolita gdański odprawił Mszę św. ku czci patronów rybackiego odpustu - świętych apostołów Piotra i Pawła.

Ewangelia na XII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Nie bójcie się!". Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik. Kazanie niedzielne - o. Krzysztof Pałys OP.

Franciszek: lękajmy się zmarnowania życia Wiadomości
Franciszek: lękajmy się zmarnowania życia

„Nie należy się bać niezrozumienia i krytyki, utraty prestiżu i korzyści gospodarczych, żeby pozostać wiernym Ewangelii, lecz zmarnowania życia w pogoni za błahostkami, które nie wypełniają życia sensem” – powiedział papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Abp Jędraszewski do młodych:  Jan Chrzciciel będzie zapowiadał tego, który nazywany jest „wschodzącym Słońcem” Wiadomości
Abp Jędraszewski do młodych: Jan Chrzciciel będzie zapowiadał tego, który nazywany jest „wschodzącym Słońcem”

Mocą Ducha Świętego bądźcie mężnymi świadkami Chrystusa we współczesnym świecie i wszędzie i dla każdego bądźcie zwiastunami prawdziwie Bożego pokoju – mówił abp Marek Jędraszewski podczas bierzmowania w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi.

„Po drugiej stronie dnia”. Film o wędrówce ku niebu prowadzącej przez piekło choroby i czyściec leczenia wideo
„Po drugiej stronie dnia”. Film o wędrówce ku niebu prowadzącej przez "piekło" choroby i "czyściec" leczenia

„Po drugiej stronie dnia” to film, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę ludzi – tych, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Scenariusz filmu jest oparty na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Prof. Brague: dyskusja o islamie coraz trudniejsza Wiadomości
Prof. Brague: dyskusja o islamie coraz trudniejsza

Akademicka dyskusja o islamie staje się coraz trudniejsza. Wszelka krytyka historyczna czy nawet filologiczna jest dziś odbierana za przejaw islamofobii – ostrzega prof. Rémi Brague, filozof religii i laureat Nagrody Ratzingera. Podkreśla on, że termin islamofobia pełni dziś funkcję swoistego stracha na wróble czy zasłony dymnej, która ma uniemożliwić jasne spojrzenie na rzeczywistość.

Amerykański kardynał odwiedził Łódź, by zobaczyć jak Kościół pomaga Ukrainie [video] wideo
Amerykański kardynał odwiedził Łódź, by zobaczyć jak Kościół pomaga Ukrainie [video]

W dniach 23-26 czerwca na zaproszenie abp. Grzegorza Rysia, do Łodzi przyjechał kard. Blase Cupich, delegat Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych, by rozpoznać zakres pomocy świadczonej imigrantom z Ukrainy.

Mistrz kickboxingu: potrzeba nam radykalizmu pierwszych chrześcijan Wiadomości
Mistrz kickboxingu: potrzeba nam radykalizmu pierwszych chrześcijan

Do prawdziwego spotkania z Chrystusem i odkrycia Go w tabernakulum doprowadziła mnie żona. Zrozumiałem wtedy, że odkryłem Prawdę, której od dawna szukałem - tak o swym nawróceniu i konwersji na katolicyzm mówi niemiecki mistrz kickboxingu, Gordon Haupt. Jednocześnie wyraża on zaniepokojenie kształtem jaki w jego ojczyźnie przybiera obecnie droga synodalna.

„Jestem za życiem = pomagam!” - o wielkiej skali pomocy kobietom w ciąży i samotnym matkom Wiadomości
„Jestem za życiem = pomagam!” - o wielkiej skali pomocy kobietom w ciąży i samotnym matkom

60 Okien Życia, 20 Domów Samotnej Matki, gdzie przebywa obecnie 130 kobiet z dziećmi, prowadzi Caritas Polska. 1400 matek i 2600 dzieci przez 30 lat istnienia było w sumie w Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi. Ponadto 700 tys. pieluch i 40 tys. paczek chusteczek dla dzieci przekazała w minionym roku Fundacja Małych Stópek. O licznych i różnorodnych formach pomocy w Polsce dla kobiet w ciąży mówili goście debaty „Jestem za życiem = pomagam!”. Spotkanie odbyło się 22 czerwca w Warszawie.

Emerytury
Stażowe