Kard. Nycz na spotkaniu opłatkowym w Sejmie: Bóg po to stał się człowiekiem, abyśmy byli bardziej braćmi Wiadomości
Kard. Nycz na spotkaniu opłatkowym w Sejmie: Bóg po to stał się człowiekiem, abyśmy byli bardziej braćmi

Kard. Kazimierz Nycz przełamał się dziś opłatkiem z parlamentarzystami, którym życzył, aby „byli wzorem dialogu i troski o dobro wspólne i Polskę”. Metropolita warszawski nawiązał do pomocy uchodźcom z Ukrainy, podkreślając, że „to braterstwo potrzebuje duchowego podparcia”, a jest nim tajemnica Wcielenia. - Bóg po to stał się człowiekiem, abyśmy byli bardziej braćmi – podkreślił.

Wiadomości
Jak wygląda prawna ochrona wolności religijnej chrześcijan w Europie?

W związku z dyskusją jaka się toczy wokół obywatelskiego projektu „W obronie wolności chrześcijan”, wzmacniającego karalność za ataki na działania związane z kultem religijnym, publikujemy analizę doktor Weroniki Kudły z Laboratorium Wolności Religijnej w Toruniu, prezentującą jak ta sprawa wygląda w wybranych krajach europejskich.

Czy sekularyzacja w Polsce wyhamuje? Wywiad z dyrektor CBOS prof. Mirosławą Grabowską Wiadomości
Czy sekularyzacja w Polsce wyhamuje? Wywiad z dyrektor CBOS prof. Mirosławą Grabowską

W ciągu ostatnich 30 lat odsetek regularnie praktykujących w pokoleniu najmłodszym spadł z 69 do 23%, a niepraktykujących wzrósł z 8 do 40%. Słabnie zarówno dziedziczenie postaw religijnych między rodzicami a dziećmi, jak i świadome formowanie w rodzinie do wiary. To, co obserwujemy na poziomie parafii i w rodzinach każe myśleć, że procesy sekularyzacyjne nie wyhamują - mówi w wywiadzie dla KAI prof. Mirosława Grabowska. Dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) wspomina też m.in. o frekwencji w świątyniach po pandemii, odchodzeniu z Kościoła czy wpływie polityki na religijność.

Wiadomości
„Oszalałeś, Misza”. Rosjanin, który został jezuitą [wywiad]

– Ta pierwsza moja wizyta w katedrze to był chyba najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Gdy z niej wyszedłem, chciałem szeroko rozłożyć ręce i uścisnąć każdego człowieka. Tak sobie nawet myślałem: „Oszalałeś, Misza” – mówi ks. Michaił Tkalicz, Rosjanin z Rostowa nad Donem, który w tym roku został wyświęcony na kapłana w zakonie jezuitów w Warszawie.

Kard. Ouellet pozwał oskarżającą go kobietę Wiadomości
Kard. Ouellet pozwał oskarżającą go kobietę

Prefekt Dykasterii ds. Biskupów kard. Marc Ouellet wydał oświadczenie, w którym powiadamia o podjęciu przed sądem w Quebecu działań prawnych po tym, jak został publicznie oskarżony o przemoc seksualną.

Joe Biden uprzedził Sąd Najwyższy w sprawie związków jednopłciowych Wiadomości
Joe Biden uprzedził Sąd Najwyższy w sprawie związków jednopłciowych

Prezydent Joe Biden podpisał ustawę, która na poziomie federalnym uznaje tak zwane małżeństwo par jednopłciowych. Episkopat ostrzega, że dzieje się to ze szkodą dla dobra wspólnego. Zauważa ponadto, że zabrakło w niej gwarancji dla wolności osób i instytucji religijnych, dla których małżeństwo jest i pozostanie związkiem mężczyzny i kobiety.

Polski Głos Nienarodzonych trafia do kolejnego państwa Wiadomości
Polski "Głos Nienarodzonych" trafia do kolejnego państwa

„Głos Nienarodzonych” ma uwrażliwiać i przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka, o tym, że jest ono bezcenne i powinno być zawsze chronione – mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, działacz pro-life i założyciel Fundacji ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP, z której inicjatywy 13 grudnia powstał kolejny dzwon przypominający o prawie do życia. Tym razem trafi on do Zambii.

Argentyński piłkarz: Trener Dalić podarował mi Biblię i różaniec; prosił bym zachował wiarę w Boga Wiadomości
Argentyński piłkarz: Trener Dalić podarował mi Biblię i różaniec; prosił bym zachował wiarę w Boga

Były piłkarz argentyński, napastnik Rubén Cecco powiedział, że trener reprezentacji Chorwacji na obecnych mistrzostwach świata w piłce nożnej Zlatko Dalić podarował mu w 2009 Biblię i różaniec, które przywiózł z Watykanu, pobłogosławione przez papieża. O wydarzeniu tym wspomniał w rozmowie z rozgłośnią Radio Mitre w Rosario, dodając, że oba te przedmioty trzyma do dzisiaj w domu jako niezwykle cenną pamiątkę.

Duszpasterz ludzi pracy: Niektóre rany stanu wojennego nigdy się nie zabliźnią Wiadomości
Duszpasterz ludzi pracy: Niektóre rany stanu wojennego nigdy się nie zabliźnią

Stan wojenny spowodował w społeczeństwie polskim niepowetowane straty. Niektóre z tych ran zabliźniają się do dziś, inne są nie do naprawienia – powiedział ks. kan. Andrzej Smoleń, duszpasterz ludzi pracy, w parafii pw. św. Józefa w Płocku, w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uczestnicy Mszy św. złożyli też kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym wydarzenia Czerwca 1976 roku.

Franciszek: „Trzeba czuwać, by strzec naszych serc i zrozumieć, co dzieje się we wnętrzu” Wiadomości
Franciszek: „Trzeba czuwać, by strzec naszych serc i zrozumieć, co dzieje się we wnętrzu”

O postawie czujności jako ważnej dla trwałości efektów rozeznania mówił dziś Ojciec Święty podczas środowej audiencji ogólnej. Zaznaczył, że jest ona znakiem mądrości, jest przede wszystkim znakiem pokory, która jest najlepszą drogą życia chrześcijańskiego.

Bp Piotrowski: Historia stanu wojennego skrywa wiele partyjnych tajemnic, które wołają o pomstę do nieba Wiadomości
Bp Piotrowski: Historia stanu wojennego skrywa wiele partyjnych tajemnic, które wołają o pomstę do nieba

- Historia stanu wojennego jest wystarczająco znana, aczkolwiek pozwolę sobie powiedzieć, że skrywa w sobie jeszcze wiele kumoterskich i partyjnych tajemnic, które wołają o pomstę do nieba – mówił bp Jan Piotrowski w homilii podczas Mszy św. w 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Wdowiec, ojciec czwórki dzieci, ksiądz. Zmarł ks. Antoni Kieniewicz Wiadomości
Wdowiec, ojciec czwórki dzieci, ksiądz. Zmarł ks. Antoni Kieniewicz

W wieku 81 lat zmarł ks. Antoni Kieniewicz, rezydent w stołecznej parafii NMP Matki Kościoła. Do seminarium wstąpił po śmierci żony. W kapłaństwie przeżył 12 lat. Był ojcem ks. Piotra Kieniewicza MIC, sekretarza Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów. Pogrzeb odbędzie się w sobotę.

Abp Gądecki: Dzisiaj o godz. 19.30 w oknie domu arcybiskupiego zapalę świecę Wiadomości
Abp Gądecki: "Dzisiaj o godz. 19.30 w oknie domu arcybiskupiego zapalę świecę"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odpowiedział na apel Instytutu Pamięci Narodowej promujący akcję upamiętniającą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Wspomnienie św. Łucji z Syrakuz – historia, zwyczaje i przesądy Wiadomości
Wspomnienie św. Łucji z Syrakuz – historia, zwyczaje i przesądy

Kościół katolicki wspomina liturgicznie 13 grudnia św. Łucję – dziewicę i męczennicę. Kiedy rokrocznie w tym dniu odbywa się w Sztokholmie koronacja wieńcem ze świec „oblubienicy Łucji”, przypomina to bardziej wybory miss niż wspomnienie sycylijskiej chrześcijanki, która zginęła męczeńską śmiercią w 304 r. w Syrakuzach. A jeśli w tym czasie przyjeżdżają do Szwecji Włosi, dziwią się, jak powszechnie jest tam czczona ich rodaczka. Sami Szwedzi nie bardzo wiedzą, skąd ona rzeczywiście pochodziła, ale święto obchodzą wszyscy mieszkańcy kraju.

Ukraina: Rosjanie zniszczyli rzymskokatolicki kościół Wiadomości
Ukraina: Rosjanie zniszczyli rzymskokatolicki kościół

W Bachmucie w obwodzie donieckim rosyjska armia zniszczyła kościół rzymskokatolicki usytuowany w centrum miasta. W kościele NMP Królowej Różańca Świętego poważnie uszkodzono dach, dzwonnicę i witraże.

Kapelan internowanych: Skutki stanu wojennego były dla nas bardzo bolesne, ale i ze zła może wyrosnąć dobro Wiadomości
Kapelan internowanych: Skutki stanu wojennego były dla nas bardzo bolesne, ale i ze zła może wyrosnąć dobro

Zaskoczenie i rzucenie narodu na ziemię – to zdaniem ks. infułata Jana Sikorskiego podobieństwo między doświadczeniem stanu wojennego w Polsce, rozpoczętego 13 grudnia 1981, a wybuchem wojny na Ukrainie. Jak podkreśla kapłan, skutki wojny, podobnie jak konsekwencje stanu wojennego, będą dla wszystkich bardzo bolesne.

wideo
Ewangelia na III Niedzielę Adwentu [Niedziela Gaudete] z komentarzem [video]

Niedziela 'Radujcie się'. Komentarz o. Maciej Biskup OP.

Wiadomości
Bp Stułkowski: To od nas zależy, czy za sto lat w Polsce będą kościoły

Bp Szymon Stułkowski poświęcił nowy ołtarz i kościół po generalnym remoncie w parafii Rogotwórsk w diecezji płockiej. - To od nas zależy, czy ten pięknie odrestaurowany kościół za sto lat będzie jeszcze domem Bożym i bramą niebios. To od nas zależy, czy ścieżki do tego miejsca będą wydeptywane - zwrócił się do parafian biskup płocki.

Franciszek: Adwent okresem uczenia się, kim jest Bóg Wiadomości
Franciszek: Adwent okresem uczenia się, kim jest Bóg

- Adwent jest okresem …w którym trzeba pozwolić sobie na zadziwienie wielkością Bożego miłosierdzia. Okresem, w którym przygotowując szopkę dla Dzieciątka Jezus, uczymy się na nowo, kim jest nasz Pan; okresem, w którym wyłamujemy się z pewnych schematów i uprzedzeń wobec Boga i naszych braci; okresem, w którym zamiast myśleć o prezentach dla siebie, możemy dać słowa i gesty pocieszenia osobom zranionym, tak jak Jezus uczynił to ze ślepymi, głuchymi i chromymi – powiedział 11 grudnia Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Wiadomości
Dziś Niedziela „Gaudete” – księża zakładają różowy ornat

Dziś III niedziela Adwentu - w Kościele nazywana jest ona Niedzielą „Gaudete”, czyli niedzielą radości. Czasem nazywa się ją również „Niedzielą różową” gdyż jest to jeden z dwóch dni w roku, kiedy kapłan może sprawować liturgię w szatach koloru różowego.

Emerytury
Stażowe