Wiadomości
[wywiad] Psycholog kryzysowy: Bez wiary i nadziei wojna zniszczy nie tylko budynki, ale także człowieka

- Rakiety przynoszą śmierć. Codziennie na Ukrainie giną ludzie. Świat już się do tego przyzwyczaił, jest zmęczony tą wojną. Bez wiary w to, że dobro zwycięży zło, wojna zniszczy nie tylko budynki i marzenia, ale także człowieka – mówi s. Irena Maszczycka, psycholog kryzysowy. Mieszkając w ukraińskiej Winnicy na co dzień pracuje z rannymi żołnierzami, prowadzi przedszkole, od początku wojny zaangażowana jest w pomoc żołnierzom i ludności cywilnej. W rozmowie z Family News Service s. Irena Maszczycka opowiada m.in. jak obecnie wygląda sytuacja na Ukrainie, czego najbardziej boją się jej podopieczni, dlaczego zdecydowała się pozostać w kraju ogarniętym wojną oraz o tym, jak agresja rosyjska zmieniła Ukraińców.

Jak wyglądał Jezus? Hiperrealistycznie odtworzono postać z Całunu Turyńskiego [video] wideo
Jak wyglądał Jezus? Hiperrealistycznie odtworzono postać z Całunu Turyńskiego [video]

Po 15 latach studiów zaprezentowano rezultat prac odtwarzających dokładnie postać uwiecznioną na Całunie Turyńskim. Przez wielowiekową tradycję wizerunek odbity na płótnie uznawany jest za Jezusa Chrystusa.

Psychiatra o wątpliwościach klasyfikacyjnych, diagnostycznych i terapeutycznych transseksualizmu Wiadomości
Psychiatra o wątpliwościach klasyfikacyjnych, diagnostycznych i terapeutycznych transseksualizmu

„Transseksualizm – wątpliwości klasyfikacyjne, diagnostyczne i terapeutyczne” to tytuł wykładu dr. Łukasza Cichockiego – psychiatry i psychoterapeuty, wygłoszonego w ramach Wiosennej Szkoły Bioetyki.

Papież do artystów: Nie banalizujcie Bożego Narodzenia Wiadomości
Papież do artystów: Nie banalizujcie Bożego Narodzenia

Franciszek przestrzega przed spłycaniem chrześcijańskiej wymowy świąt Bożego Narodzenia. Mówi o tym już teraz w połowie października, ponieważ przyjął w Watykanie młodych, którzy uczestniczą w konkursie na nowe utwory, odwołujące się do tematyki tych właśnie świąt.

Papież: Nie róbmy z synodu parlamentu, módlmy się i słuchajmy Wiadomości
Papież: Nie róbmy z synodu parlamentu, módlmy się i słuchajmy

Synodalne rozeznawanie powinno się dokonywać przede wszystkim na adoracji. My tymczasem często zaniedbujmy modlitwę – mówił papież, przyjmując w Watykanie przedstawicieli duszpasterstwa francuskich katolików za granicą. Franciszek przestrzegał, że jeśli modlitwa i słuchanie Słowa Bożego nie będą stanowiły serca synodalności, to grozi nam, że zamiast czasu łaski będziemy mieć kolejne kościelne posiedzenie, specjalistyczne kolokwium czy coś w rodzaju parlamentu.

Wiadomości
[wywiad] Abp Wiktor Skworc o reparacjach: Kościół nadal pragnie służyć pojednaniu polsko-niemieckiemu

Za wypracowaniem wspólnego stanowiska biskupów polskich i niemieckich w sprawie reparacji wojennych czy zadośćuczynienia opowiedział się w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przestrzegł przed przypisywaniem współczesnym Niemcom winy za grzechy ich przodków. Takie medialnie i politycznie atrakcyjne generalizowanie uchybia prawdzie i zamyka drogę do porozumienia - stwierdził hierarcha.

Patriarchat Moskiewski zakazuje księżom ukraińskim posługiwać w Rosji Wiadomości
Patriarchat Moskiewski zakazuje księżom ukraińskim posługiwać w Rosji

Ukraińscy księża prawosławni, którzy wraz z innymi uchodźcami musieli opuścić swą ojczyznę i znaleźli się w Rosji, nie mają prawa pełnić tam posługi duszpasterskiej. Mówi o tym pismo okólne Patriarchatu Moskiewskiego, rozesłane do wszystkich eparchii (diecezji) rosyjskich. Rozporządzenie dotyczy wszystkich duchownych z Ukrainy, niezależnie od tego, czy należą oni do promoskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP), czy do autokefalicznego, ale nieuznawanego przez Moskwę Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Na razie nie wiadomo dokładnie, ilu ukraińskich uchodźców-kapłanów przebywa w Rosji.

Wiadomości
Złożono dokumenty w sprawie beatyfikacyjnej s. Łucji z Fatimy: To ważny moment w procesie

Postulatorzy sprawy beatyfikacyjnej siostry Łucji od Jezusa (Lúcia dos Santos), jednej z trojga dzieci, którym w 1917 ukazała się Matka Boża w Fatimie złożyli na ręce prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kardynała Marcello Semeraro dokumentację o jej życiu, cnotach i opinii świętości (Positio Super Vita, Virtutibus et Fama Sanctitati) - informuje agencja Ecclesia.

Wiadomości
Czy Maryja w Fatimie zapowiedziała wojnę na Ukrainie?

13 października przypada 105. rocznica ostatniego objawienia Maryi w Fatimie. Na pytanie o wojnę na Ukrainie w objawieniach fatimskich odpowiada ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem. - Nie można powiedzieć, że Maryja zapowiedziała wojnę właśnie na Ukrainie. Jednoznacznych tego rodzaju stwierdzeń nie ma w żadnych znanych nam słowach przekazanych przez s. Łucję. Obecna sytuacja jest naglącym wezwaniem, żeby uczynić to, o co prosiła Maryja. Konsekwencje braku odpowiedzi na wezwanie Fatimy widzimy na przykładzie wojny za wschodnią granicą – powiedział Family News Service ks. dr Krzysztof Czapla SAC.

Wiadomości
TSUE: Zakaz symboli religijnych w pracy nie dyskryminuje, jeśli dotyczy wszystkich

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że zakaz noszenia symboli religijnych w pracy nie jest dyskryminacją, o ile dotyczy wszystkich pracowników. Jest to odpowiedź na sprawę belgijskiej muzułmanki.

ONZ potępiła Rosję ws. Ukrainy, Watykan wezwał do „zakończenia szaleństwa tego konfliktu” Wiadomości
ONZ potępiła Rosję ws. Ukrainy, Watykan wezwał do „zakończenia szaleństwa tego konfliktu”

Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało rezolucję potępiającą działania Rosji oraz nieuznającą aneksji wschodnich terenów Ukrainy nazwanej w dokumencie wprost „nielegalną”. W debacie poprzedzającej głosowanie zabrał głos abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych. Wezwał do „zakończenia szaleństwa tego konfliktu”.

Brzozdowce k. Lwowa: Rosyjskie rakiety dokonały zniszczeń w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego Wiadomości
Brzozdowce k. Lwowa: Rosyjskie rakiety dokonały zniszczeń w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego

10 października w wyniku ataków rakietowych uszkodzeniu uległo Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach w obwodzie lwowskim.

Rabin Skórka: KUL zmienia bieg historii Wiadomości
Rabin Skórka: KUL zmienia bieg historii

Tworząc Centrum Abrahama Heschela, KUL daje pozytywną odpowiedź na jego wezwanie kierowane do Żydów i katolików, by zmieniali bieg historii – napisał rabin Abraham Skórka w przesłaniu z okazji inauguracji Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela na KUL.

Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to lektura czasów obecnych Wiadomości
Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to "lektura czasów obecnych"

Polska synteza krajowa to lektura czasów obecnych, w której wyrażono wielką wolę podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. Ale aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę. Potrzebne jest podążanie razem i budowanie wspólnoty - powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim.

Czy w Irlandii Płn., gdzie katolików zrobiło się więcej niż protestantów, wzrosną tendencje niepodległościowe? Wiadomości
Czy w Irlandii Płn., gdzie katolików zrobiło się więcej niż protestantów, wzrosną tendencje niepodległościowe?

Liczba katolików w Irlandii Północnej po raz pierwszy przekroczyła liczbę protestantów, wynika ze spisu powszechnego. Zmiana przez wielu określana jest mianem „historycznej”. Zarazem jednak cenzus wskazuje silną laicyzację społeczeństwa, w którym coraz więcej młodych ludzi identyfikuje się jako osoby „religijnie obojętne”.

Synod i Ukraina głównymi tematami spotkania KEP na Śląsku. Gościem sekretarz generalny Synodu Biskupów Wiadomości
Synod i Ukraina głównymi tematami spotkania KEP na Śląsku. Gościem sekretarz generalny Synodu Biskupów

Przebieg procesu synodalnego oraz pomoc ofiarom wojny w Ukrainie były głównymi tematami 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 października br. w Kamieniu Śląskim.

Franciszek: Bóg pragnie, byśmy mieli udział w Jego pełni życia Wiadomości
Franciszek: Bóg pragnie, byśmy mieli udział w Jego pełni życia

O pragnieniu jako elemencie rozeznania mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że także Bóg ma wielkie pragnienie wobec nas i chce nas uczynić uczestnikami swej pełni życia.

[wywiad] Kard. Grech: Pierwsza faza synodu znacząco wyszła poza oczekiwania; Kościół jest żywy. I to jak! Wiadomości
[wywiad] Kard. Grech: Pierwsza faza synodu znacząco wyszła poza oczekiwania; Kościół jest żywy. I to jak!

Sekretarz generalny Synodu Biskupów bierze dziś udział w 393. zebraniu plenarnym polskiego Episkopatu. Hierarcha mówić będzie o drodze "Ku Kościołowi synodalnemu", co inicjować ma dyskusję na temat dalszych działań w tej sferze. Z tej okazji przytaczamy wywiad KAI z kard. Grechem, przeprowadzony przed miesiącem w Rzymie.

Wiadomości
Prace z użyciem helikoptera na wieży Jasnej Góry

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Jasnej Góry - wieża, a na niej oświetlany krzyż. Po wielu latach wymaga koniecznych prac remontowych i konserwacyjnych. Do ich wykonania potrzebny jest nawet helikopter. Trwały skomplikowane działania, by ten ważący ponad 50 kg krzyż zdjąć. Niestety nie powiodły się. Ostatnia tego typu inicjatywa podejmowana była w 1985 r.

Wiadomości
Bp Czaja: Jesteśmy wciąż na początku realizacji Soboru Watykańskiego II

- Sobór Watykański II był przełomowym wydarzeniem w dziejach Kościoła w XX wieku. Wydarzeniem, z którego jednak nie do końca zaczerpnęliśmy – powiedział KAI bp Andrzej Czaja, biskup opolski, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP, z okazji przypadającej dziś 60. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II.

Emerytury
Stażowe