„Choroba jest częścią naszego ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie” – napisał papież Franciszek na wstępie swojego orędzia z okazji 31. Światowego Dnia Chorego. Posługa chorym i cierpiącym to jedna z podstawowych misji Kościoła i zadań stojących przed chrześcijanami. Jak Kościół w Polsce angażuje się na rzecz chorych?
„Poprzez doświadczenie słabości i choroby możemy nauczyć się podążać razem zgodnie ze stylem Boga, który jest bliskością, współczuciem i czułością” – stwierdza Ojciec Święty w orędziu na 31 Światowy Dzień Chorego. Jest on obchodzony 11 lutego a jego hasłem są w tym roku słowa „Miej o nim staranie - Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.
11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. Jako dzień obchodów Ojciec Święty wybrał wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, wskazując na nadzieję, jaką niesie wstawiennictwo Maryi w chorobie i cierpieniu. Hasło tegorocznego dnia wybrane przez papieża Franciszka brzmi: „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.
Katolicy w Rosji mają problemy ze zrozumieniem wojny na Ukrainie – przyznał w rozmowie z Radiem Watykański abp Paolo Pezzi. Przypomniał, że sytuacja w tamtejszym Kościele jest dość złożona, ponieważ katolicy to nie tylko rdzenni Rosjanie, ale również Ukraińcy, Białorusini czy Litwini, a także ludzie, którzy mają polskie czy niemieckie korzenie. I teraz w czasie wojny świadomość tych korzeni objawia się w sposób dość skomplikowany – przyznał abp Pezzi.
W pierwszej części Zgromadzenia nie chodziło o jakieś rozeznanie, co jest prawdziwe, a co jest nieprawdziwe, co jest od Ducha Świętego, a co nie jest, tylko o syntezę tego, co zostało powiedziane i co ma potem zostać przekazane na spotkaniu synodalnym w Rzymie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, podsumowując pierwszą część Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego, które odbywa się w Pradze od 5 do 12 lutego.
Biskup diecezji Matagalpa, Rolando Álvarez, odmówił wysłania go do Stanów Zjednoczonych i postanowił, że zostanie w więzieniu - poinformował nikaraguański dyktator Daniel Ortega.
W wyniku trzęsienia ziemi w mieście İskenderun (dawniej Alexandretta) położonym na południu Turcji zawaliła się katedra. Choć budowla zamieniła się w pole gruzu, to w kataklizmie nie ucierpiała figura Matki Bożej.
W Stanach Zjednoczonych głośna zrobiła się historia mężczyzny, który demolował i okradł benedyktyński kościół. Według jego relacji przed profanacją Najświętszego Sakramentu miał go powstrzymać widok figury Matki Bożej.
Dwa dni przed sobotnimi obchodami Światowego Dnia Chorego Franciszek spotkał z przedstawicielami rzymskiej służby zdrowia. Papież mówił o potrzebie bliskości i wsłuchania się w głos cierpiących.
Wiara jest czynnikiem wsparcia, ale „depresji nie da się zamodlić” - podkreślił ks. Tomasz Trzaska suicydolog, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie jest warte rozmowy”. W rozmowie z KAI duchowny opowiedział m. in. o pomocy osobom z myślami samobójczymi oraz o wpływie social mediów na zdrowie psychiczne ich użytkowników. W najbliższą sobotę 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, jego hasłem w tym roku są słowa „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.
Jak podało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Ojciec Święty mianował polskiego hierarchę Nuncjuszem Apostolskim na Seszelach. Abp Tomasz Grysa, arcybiskup tytularny Rubikonu, pełni już funkcję Nuncjusza Apostolskiego na Madagaskarze i Delegata Apostolskiego na Komorach,
Kontynentalne zgromadzenie synodalne obradujące w Pradze przyjęło projekt dokumentu końcowego. Nie zostanie on jednak na razie opublikowany.
Na sierpień 2023 roku zaplanowane są kolejne Światowe Dni Młodzieży, czyli spotkanie młodych katolików z całego świata. Wydarzenie odbywać się będzie w stolicy Portugalii. Organizatorzy poinformowali o setkach tysięcy osób, które już zapisały się na udział w ŚDM.
Szeroki oddźwięk, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także np. w Afryce, wywołała niedawna wypowiedź biskupa San Diego kard. Roberta McElroya nt. stosunku Kościoła do homoseksualizmu.
- Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.
W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.
W kalendarzu liturgicznym 8 lutego przypada wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanek). Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat walki z handlem ludźmi.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie papież podsumował swoją afrykańską pielgrzymkę. Franciszek zwrócił się także do pielgrzymów z Polski przypominając im o zbliżającym się Światowym Dniu Chorego.
- Oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół – podkreśliła w rozmowie z KAI s. Mirona Turzyńska OSF, polska delegatka na kontynentalne zgromadzenie synodalne, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze.
Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, a także administrator apostolski dla wiernych Kościoła Greckokatolickiego w Kazachstanie i krajach Azji Środkowej postanowili o przejściu na kalendarz gregoriański w obchodzeniu świąt stałych z dniem 1 września 2023 r.