Austria: Wolnościowcy z misją utworzenia rządu
Jednym z najważniejszych konstytucyjnych zadań prezydenta jest zapewnienie krajowi funkcjonującego rządu federalnego
- oznajmił Alexander van der Bellen.
Nowy rząd w Austrii
Decyzję o powierzeniu tej misji Herbertowi Kicklowi argumentował pojawieniem się nowych okoliczności na austriackiej scenie politycznej.
Wcześniej liderzy (pozostałych ugrupowań) kategorycznie wykluczali współpracę z Kicklem. Karl Nehammer (dotychczasowy kanclerz Austrii i były lider OeVP – PAP) próbował utworzyć trójpartyjną koalicję z SPOe i NEOS. Jak wiadomo, negocjacje te zakończyły się niepowodzeniem. Nehammer ogłosił swoją rezygnację, a OeVP wycofała się ze sprzeciwu wobec Kickla. To jest nowa sytuacja
- wyjaśnił szef państwa.
Prezydent Alexander van der Bellen podkreślił również, że poniedziałkowe spotkanie miało na celu ustalenie, czy w nowych okolicznościach istnieje realna szansa powołania rządu większościowego.
Moim konstytucyjnym zadaniem jest zbadanie możliwości utworzenia rządu z udziałem przekraczającym 50 procent
- zaznaczył prezydent, który przy tej okazji podkreślił, że w czasie rozmowy z Kicklem omówione zostały różne scenariusze.
Szef FPOe miał zapewnić Van der Bellena, że jest przekonany, iż uda mu się stworzyć funkcjonujący gabinet, dlatego prezydent powierzył mu zadanie sformowania nowego rządu federalnego wraz z OeVP.
Poszanowanie głosów (obywateli) wymaga tego, aby wola wyborców znalazła odzwierciedlenie w kształcie rządu
- wyjaśnił szef państwa.
Wcześniej, po zakończeniu spotkania w pałacu Hofburg, Kickl opuścił ten budynek, nie witając się z dziennikarzami i w żaden sposób nie komentując przebiegu rozmowy. Jednocześnie poinformował, że na tym etapie nie planuje wygłoszenia żadnego oświadczenia dla mediów. Zapytany później przez reporterów telewizji ORF, czy to była dobra rozmowa, odpowiedział: "Zawsze dobrze się z nim (prezydentem – PAP) rozmawia".
-
"Masz 24h na przeprosiny". Polityk PO nakłamał nt. Karola Nawrockiego
-
"Jest beznadziejnie". Alarmujące doniesienia ws. znanej piosenkarki
-
Dziś Święto Trzech Króli. Dzień wolny 6 stycznia wywalczyła m.in. Solidarność
Wybory parlamentarne
W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 29 września ubiegłego roku, wygrała FPO, która uzyskała 28,8 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się rządząca dotychczas OeVP (26,3 proc.), a na kolejnych - SPOe (21,1 proc.), liberalna NEOS (Nowa Austria i Forum Liberalne; 9,2 proc.) oraz Zieloni (8,3 proc.).
Mimo zwycięstwa wolnościowców prezydent Van der Bellen powierzył misję stworzenia nowego rządu dotychczasowemu kanclerzowi, Nehammerowi. Decyzję tę tłumaczył faktem, że chadecy i socjaldemokraci stanowczo wykluczyli wejście do gabinetu, na czele którego stałby lider FPOe.