Do 7,7 mld m sześc. wzrosła w 2022 r. łączna produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN w Polsce i za granicą. To ilość odpowiadająca prawie połowie ubiegłorocznego zapotrzebowania na ten surowiec w kraju. Konsolidacja sektora wydobywczego pozwoli na optymalizację inwestycji w tym obszarze i dalszy wzrost produkcji gazu pochodzącego z własnych zasobów koncernu.
Położona w bliskim sąsiedztwie Czech i Niemiec Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, jest ważnym punktem na energetycznej mapie Polski. To z węgla brunatnego wydobywanego tu od ponad 100 lat produkowana jest energia dla milionów mieszkańców Dolnego Śląska. Ale Turów to nie tylko prąd – to przede wszystkim ludzie, którzy od kilku pokoleń związani są z turoszowskim kompleksem energetycznym.
Przejęcie PKP Energetyka przez PGE Polską Grupę Energetyczną stało się faktem. Od dziś spółka posługuje się nazwą PGE Energetyka Kolejowa. - Patrzymy w przyszłość bardzo optymistycznie – podkreślał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej, mówiąc o kulisach transakcji.
– Pierwsze przeprowadzone postepowania rekrutacyjne pokazały, że w dalszym ciągu Kopalnia Turów cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku pracownika. To dobra wiadomość, ponieważ do 2044 roku będziemy mieli w Kopalni Turów jeszcze wiele pracy – mówi Sławomir Wochna, dyrektor KWB Turów, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
W Polsce w 2020 roku nastąpiły zasadnicze zmiany w strukturze zaopatrzenia Polski w gaz ziemny z importu. Było to możliwe dzięki poszerzeniu grona dostawców oraz efektywnemu wykorzystaniu zwiększonych potencjałów instalacji. Zwłaszcza rozbudowy terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W 2022 roku PGE Energia Odnawialna wyprodukowała z wiatru, wody i słońca rekordowe 1 931 GWh energii. Taka ilość prądu jest w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie dla 860 tys. gospodarstw domowych - to mniej więcej tyle, ile zamieszkuje całe województwo łódzkie.
Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą łączy konto firmowe z kontem osobistym. Jest to możliwe rozwiązanie, ale czy korzystne?
Firma Peek & Cloppenburg ogłosiła upadłość. Pojawiły się już pierwsze informacje na temat przyczyn, które doprowadziły do takiej sytuacji. Poinformowano również, co czeka sklepy działające w Polsce.
Świetny ruch marketingowy wykonała polska firma Oshee, która słynie przede wszystkim z produkcji napojów izotonicznych. Media obiegła informacja o nowej współpracy, która realnie może wpłynąć na rozpoznawalność polskiej marki.
Jeden z największych zakładów drobiarskich na Podkarpaciu przeszedł w stan upadłości. Firma funkcjonowała przez ponad 70 lat.
– Według wszystkich dostępnych danych w Polsce nie będzie recesji – powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, na koniec roku inflacja w Polsce powinna zejść do poziomu jednocyfrowego.
Pasażerowie Kolei Czeskich zdecydowali, że pociągi produkowane dla tego przewoźnika przez Pesę Bydgoszcz będą nosiły nazwę RegioFox – poinformował w środę ekspert ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Piotr Mazurek.
Niemiecka firma z tradycją sięgającą 1525 roku ogłosiła upadłość. Syndyk masy upadłościowej Marcus Egner wskazał przyczyny, które doprowadziły do zakończenia działalności Teusser Mineralbrunnen Karl Rössle GmbH & Co – przedsiębiorstwa, które zajmowało się produkcją wody mineralnej.
– Polska gospodarka ma szansę uniknąć recesji. W dalszej części roku PKB będzie systematycznie odbijać – ocenił Marcin Klucznik z PIE, komentując dane GUS. Według niego tempo wzrostu przekroczy 1 proc. w II i III kwartale, a w ostatnich trzech miesiącach wyniesie 2,5 proc.
Niemiecka rafineria Schwedt w większości należy do spółki córki rosyjskiego koncernu Rosnieft Deutschland. Obecnie znajduje się pod zarządem powierniczym resortu gospodarki i klimatu Niemiec. Rafineria bazowała na przerobie ropy z Rosji, jednak po wprowadzeniu sankcji, ten kierunek dostaw został zamknięty.
Produkt Krajowy Brutto Polski w 2022 r. wzrósł o 4,9 proc., po wzroście o 6,8 proc. w 2021 roku – podał w szacunku Główny Urząd Statystyczny. Szacunek PAP Biznes wskazywał na wzrost na poziomie 4,8 proc.
Grupa PGE zakupiła nowoczesną i niezwykle wydajną maszynę do układania kabli energetycznych pod ziemią. To pierwsze tej klasy urządzenie w Polsce, która ma przyspieszyć realizację strategicznego programu kablowania sieci średniego napięcia (SN). Spółka chce, aby do 2026 roku na obszarze jej działalności, kable podziemne stanowiły minimum 30 proc. w strukturze sieci SN.
Raport został sporządzony na zlecenie Fundacji Firm Rodzinnych w Monachium. – Niemcy dramatycznie straciły na jakości lokalizacji przemysłowej – skomentował Rainer Kirchdörfer, dyrektor wykonawczy fundacji.
Panele zasypane śniegiem, wiatraki prawie się nie kręcą. OZE zamarzło. Dominacja węgla w energetyce największa od lat. Kilka dni zimy w grudniu 2022 r. spowodowało, że warto krytycznie spojrzeć jeszcze raz, czy rzeczywiście musimy ustępować wiceprzewodniczącemu KE Fransowi Timmermansowi i przyspieszać realizację Zielonego Ładu w dążeniu do energetycznej katastrofy.
Inflacja w Polsce w grudniu 2022 r. wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok do roku – przekazał Główny Urząd Statystyczny.