[Felieton TS] Waldemar Biniecki: Kongres 590 a polska diaspora Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Kongres 590 a polska diaspora

W dniach 5-6 maja 2021 r. odbyła się w Warszawie 5. edycja Kongresu 590. Jak czytamy w zapowiedzi: „Kongres 590 odbywa się cykliczne, jest to coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych.

M. Ossowski, red. nacz. TS: Solidarność do tej pory cierpliwie czekała na realizację złożonych obietnic. Wiadomości
M. Ossowski, red. nacz. "TS": Solidarność do tej pory cierpliwie czekała na realizację złożonych obietnic.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła decyzję o skorzystaniu z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w zakresie emerytur stażowych. Decyzję tę ogłosił Przewodniczący Związku Piotr Duda podczas zwołanej 7 maja konferencji prasowej.

[Nasz wywiad] Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS: Dzielimy się wypracowanym zyskiem Wiadomości
[Nasz wywiad] Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS: Dzielimy się wypracowanym zyskiem

Rynek rafineryjny był szczególnie narażony na straty na początku pandemii COVID-19, a mimo to Grupie LOTOS udało się nie tylko zachować płynność działalności, ale też zadbać o bezpieczeństwo pracowników, klientów oraz wesprzeć walkę z epidemią na terenie Polski. O odpowiedzialnym prowadzeniu biznesu z Zofią Paryłą, prezes Zarządu Grupy LOTOS, rozmawia Konrad Wernicki.

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Już czas #EmeryturaZaStaż Wiadomości
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Już czas #EmeryturaZaStaż

- Temat emerytur stażowych wraca na polityczną agendę. Solidarność zapowiada obywatelską inicjatywę ustawodawczą i zebranie setek tysięcy podpisów – więcej o emeryturach stażowych w artykule Mateusza Kosińskiego „Nadszedł już czas – emerytura za staż” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.

[Felieton TS] Karol Gac: Betonowe koło ratunkowe Wiadomości
[Felieton "TS"] Karol Gac: Betonowe koło ratunkowe

Na polskiej scenie politycznej pojawił się, przynajmniej na chwilę, nowy-stary gracz. Swoją obecnością wywołał nawet trochę szumu. Nic dziwnego, wszak mówimy o byłym prezydencie. Otóż ze swojej leśniczówki postanowił się wychylić nie kto inny, tylko sam Bronisław Komorowski. Widać ciągnie wilka do lasu.

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: „Źle pracujecie, towarzyszu” Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: „Źle pracujecie, towarzyszu”

Pod koniec kwietnia 1949 r. NKWD przeprowadziło operację przeciw oddziałowi „Olecha” kwaterującemu w chutorach nad Lebiodą. Anatol Radziwonik, mający wówczas ze sobą 17 żołnierzy, zdołał jeszcze tym razem wyrwać się z okrążenia.

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Ważne reformy Wiadomości
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Ważne reformy

Joe Biden jest człowiekiem z zupełnie obcej mi ideologicznie strony. Proces reform społecznych, jaki rozpoczął, jest jednak krokiem w dobrą stronę.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Płynność tożsamości i jednostka Wiadomości
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Płynność tożsamości i jednostka

Chyba najlepiej tę kołomyję mentalnościową ilustruje koniec kariery Grigoriego Zinowiewa (Zinoviev), czyli Hirsza Apfelbauma, znanego również jako Owsei Gerszon Aronovicz Radomyslski (1883-1936). Tak go opisał w 1919 r. prokomunistyczny świadek zachodni: „Zinowiew to Żyd, bardzo owłosiony, z okrągłą gładką twarzą, oraz z niecierpliwym usposobieniem”. 

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: Bądźmy bardziej efektywni! Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Bądźmy bardziej efektywni!

„My, Prezydenci – Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Estońskiej, Ukrainy, Republiki Łotewskiej i Republiki Litewskiej – spotykamy się dziś w Warszawie, aby wspólnie uczcić 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przyjęcie w 1791 roku tego doniosłego aktu, regulującego ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miało historyczne znaczenie, była to bowiem pierwsza na naszym kontynencie i druga w świecie przyjęta nowoczesna ustawa zasadnicza”.

Michał Ossowski, red. nacz. TS: Dziś w wielu ważnych kwestiach to Solidarność jest tą stroną, która wytyka błędy obozu rządzącego Wiadomości
Michał Ossowski, red. nacz. "TS": Dziś w wielu ważnych kwestiach to Solidarność jest tą stroną, która wytyka błędy obozu rządzącego

Sejm ostatecznie głosami części koalicji rządzącej i części opozycji przegłosował Krajowy Plan Odbudowy, który wiąże się z potężnym zastrzykiem finansowym dla Polski, ale i poszerzeniem pewnych prerogatyw Unii Europejskiej. KPO nie uzyskał poparcia dotychczas uchodzącej za proeuropejską Platformy Obywatelskiej, największej partii opozycji. W pewien sposób wywróciło to polską scenę polityczną do góry nogami i jeszcze bardziej zabetonowało tę partię na pozycji „opozycji totalnej”. Jak widać, elity tej formacji, dziś działające pod wpływem emocji, a nie rozsądku, nie wyciągają błędów z kolejnych porażek wyborczych. 

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Krajowy Plan Odbudowy - nadzieje i zagrożenia Wiadomości
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Krajowy Plan Odbudowy - nadzieje i zagrożenia

– Głosowanie w sprawie poparcia KPO zadziałało jak serum prawdy. PO, nie popierając tego projektu, popełniła wiele błędów strategicznych. Nie tylko zawiodła wyborców, zraziła też do siebie lewicę, osłabiła swoje prounijne skrzydło i jeszcze szerzej wpuściła na swój teren Szymona Hołownię –  pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Jakub Pacan. To właśnie kulisom Krajowego Planu Odbudowy poświęcony jest najnowszy numer „TS”. 

[Felieton TS] Grzegorz J. „Bob Denard” Kałuża: Służba nie drużba, towarzyszu profesorze? Wiadomości
[Felieton "TS"] Grzegorz J. „Bob Denard” Kałuża: Służba nie drużba, towarzyszu profesorze?

W 2019 r. Platforma Obywatelska postanowiła „wzmocnić” swoją reprezentację do Parlamentu Europejskiego wieloma dawnymi notablami Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a potem działaczami SLD. Wśród kandydatów na jej listach pojawiło się trzech byłych premierów ze środowiska postkomuny: Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka. W ten sposób pełna lewactwa izba obrad w Brukseli, w duchu zwycięstwa idei Altiero Spinellego nad ideami Roberta Schumana, powitała i nobilitowała „wartości” PZPR

[Felieton TS] rosemann: Nie płacz, Ewka… Wiadomości
[Felieton "TS"] rosemann: Nie płacz, Ewka…

Za sprawą niedawnej projekcji filmu Ewy Stankiewicz „Stan zagrożenia” przyszło nam się zderzyć z recydywą postawy, jaką w 2010 r. ówczesne władze Polski zaprezentowały podczas „wyjaśniania” przyczyn i przebiegu tragedii smoleńskiej. Delikatnie można tę postawę określić jako mieszankę lęku, niefrasobliwości i nonszalancji. Teraz nie mamy do czynienia z lękiem, bo ci, którzy wówczas rządzili, dziś są w opozycji i nie ciąży na nich brzemię odpowiedzialności wyrażone wtedy beznadziejnie dramatycznym pytaniem Donalda Tuska: „Miałem Rosji wypowiedzieć wojnę?”. Zaś niefrasobliwość i nonszalancja ciągle jest obecna, jakbyśmy przenieśli się w czasie do tamtych wydarzeń. Gdyby rzecz dotyczyła kogoś bardziej lotnego od głównej „bohaterki” wrzawy, jaką wywołał film Stankiewicz, zapewne zaapelowałby do kolegów, by już raczej nie „pomagali”.

[Nasz wywiad] Piotr Mazurek,  Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej: Pandemia przewartościowała wiele problemów  Wiadomości
[Nasz wywiad] Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej: Pandemia przewartościowała wiele problemów 

– Tworzymy młodzieżowe organy doradcze przy wielu ministerstwach, urzędach czy instytucjach kultury. Wzmacniamy ustawowo młodzieżowe rady na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego – mówi Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim i Mateuszem Szymańskim. 

[Nasz wywiad] Ł. Rzepecki: Młode pokolenie chce projektować Polskę  Wiadomości
[Nasz wywiad] Ł. Rzepecki: Młode pokolenie chce projektować Polskę 

– Młodzież w naszym kraju jest bardzo aktywna społecznie, angażując się w różne projekty, w tym charytatywne. Młodzi mają także wiele problemów i tego nie da się ukryć – mówi Łukasz Rzepecki, doradca Prezydenta RP, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim i Mateuszem Szymańskim. 

[Felieton TS] Karol Gac: Jaka piękna katastrofa... Wiadomości
[Felieton "TS"] Karol Gac: Jaka piękna katastrofa...

„Już był w ogródku, już witał się z gąską / Kiedy skok robiąc, wpadł w beczkę wkopaną” – tym fragmentem wiersza Adama Mickiewicza najlepiej można podsumować to, co zrobiła Platforma Obywatelska ws. Funduszu Odbudowy. Borys Budka, naczelny wódz PO i główny architekt tej nieszablonowej strategii, poniósł dotkliwą klęskę. A przy okazji kolejny już raz ośmieszył największą partię opozycyjną.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Płynność tożsamości i jednostka Wiadomości
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Płynność tożsamości i jednostka

Chyba najlepiej tę kołomyję mentalnościową ilustruje koniec kariery Grigoriego Zinowiewa (Zinoviev), czyli Hirsza Apfelbauma, znanego również jako Owsei Gerszon Aronovicz Radomyslski (1883-1936). Tak go opisał w 1919 r. prokomunistyczny świadek zachodni: „Zinowiew to Żyd, bardzo owłosiony, z okrągłą gładką twarzą, oraz z niecierpliwym usposobieniem”. 

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: W stylu Sienkiewicza Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: W stylu Sienkiewicza

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę. Wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor” – mówił 5 maja 1939 r. w Sejmie RP minister spraw zagranicznych Józef Beck.

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Społecznie wrażliwy konserwatyzm Wiadomości
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Społecznie wrażliwy konserwatyzm

Nie oglądałem jeszcze nagrodzonego dwoma Oscarami „Nomadland” Chloé Zhao, nie jestem więc w stanie ocenić tej nagrody. Mogę jednak napisać, że książka Jessici Bruder pod tym samym tytułem warta jest przeczytania i głębokiego przemyślenia.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: W poszukiwaniu lokalnych liderów… Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: W poszukiwaniu lokalnych liderów…

Dwa tygodnie temu podróżowałem z Kansas do Wisconsin. Musiałem przejechać przez ważne i znaczące stany w Midweście: Kansas, Missouri, Iowa i Wisconsin. To jest wytwórcza Ameryka, a wielu nazywa Midwest moralnym kręgosłupem Ameryki.

Emerytury
Stażowe