Grupa niemieckich pielgrzymów przedstawiła w środę papieżowi "Manifest reformy" zawierający krytykę Drogi Synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech. Na zakończenie cotygodniowej audiencji ogólnej w Watykanie przedstawiciele inicjatywy "Nowy Początek" grupy roboczej „Antropologia chrześcijańska” wręczyli Franciszkowi broszurę zawierającą ich własne wypowiedzi na temat zwołanego przez niego Synodu Biskupów oraz tematów, które są poruszane także podczas Drogi Synodalnej zainicjowanej przez Konferencję Episkopatu Niemiec (DBK) i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK).
Kościół katolicki obchodzi dziś, 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. Objawienie, po grecku Epifania, oznacza "zjawienie się", "objawienie się". Pełnia objawienia dokonuje się w Osobie i działalności Jezusa. Jest On żywym objawieniem Boga jako Syn Boga żywego (Mt 16,16).
– Dramat odrzucania z jednej strony, a z drugiej strony przyjmowania Jezusa Chrystusa obecnie przyjmuje kształt tzw. antropologii nieograniczonej, gdzie człowiek stawia się na miejsce Boga, uważa że jest niczym nieograniczony – ani jakimikolwiek prawami biologii, ani etyki – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu, po której na Rynek Główny wyruszył tradycyjny Orszak Trzech Króli.
W dniu Wigilii Świąt Narodzenia Pańskiego życzymy naszym prawosławnym czytelnikom wszelkich Łask Bożych!
Od kilku lat 6 stycznia w Święto Trzech Króli odbywają się masowe Orszaki Trzech Króli. Orszak Trzech Króli to widowisko plenerowe, oparte na elementach dawnych misteriów Bożego Narodzenia, obrazujących pielgrzymowanie biblijnych Mędrców do betlejemskiego żłóbka. W jego trakcie aktorzy i mieszkańcy miast przedstawiają m.in. sceny walki dobra ze złem, złożenia darów i oddania pokłonu Dzieciątku Jezus. Nieodłącznym elementem parady jest także wspólne kolędowanie. Mało kto dziś pamięta, że tak huczne i uroczyste obchodzenie uroczystości Trzech Króli jest możliwe dzięki inicjatywie Jerzego Kropiwnickiego i podpisom zbieranym przez NSZZ Solidarność. Były prezydent Łodzi dwukrotnie przygotowywał projekt obywatelski przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli.
Biskup kolejnej włoskiej diecezji zdecydował o rezygnacji z obecności rodziców chrzestnych podczas sakramentu chrztu. Decyzja weszła w życie początkiem roku i obowiązywać będzie przez trzy lata. Obejmuje ona także rezygnację z obecności świadków w czasie bierzmowania. „Te postaci utraciły swoje duchowe znaczenie, a ich obecność na liturgii była czysto formalna” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Domenico Mogavero.
„Ówczesny arcybiskup-metropolita Monachium, kardynał Joseph Ratzinger nie znał wcześniejszej historii, oskarżeń o przemoc seksualną, kiedy podejmował decyzję o przyjęciu księdza Petera H. do swojej diecezji” – stwierdził abp Georg Gänswein. Sekretarz osobisty papieża-seniora i prefekt Domu Papieskiego odniósł się do doniesień prasy niemieckiej oskarżających kard. Ratzingera o tuszowanie pedofilii jednego z księży archidiecezji monachijskiej.
Wszyscy chrześcijanie są zobowiązani, aby jeszcze bardziej iść za światłem prawdy Chrystusa. Ona jest fundamentem jedności – przypomina w artykule dla KAI bp Jacek Jezierski, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu. W dniach 18-25 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku towarzysza mu słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”.
Śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy New York Timesa wykazało, że nawet 85 proc. badań prenatalnych daje fałszywe wyniki, zawyżając lub zaniżając ryzyko wstąpienia wad rozwojowych u nienarodzonych dzieci, co może stanowić dla nich wyrok śmierci. Istnieje obawa, że rodzice, decydując się na aborcję, mogą nie mieć świadomości, że ich dziecko jest zupełnie zdrowe.
Dziś podczas audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek szczególną uwagę poświęcił rodzicielstwu - zarówno biologicznemu, jak i adopcyjnemu, ale także macierzyństwu i ojcostwu duchowemu.
Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” 6 stycznia w Warszawie w 668 miejscowościach w Polsce przejdą Orszaki Trzech Króli - poinformowali dziś organizatorzy. Odbędą się one także w kilku innych państwach europejskich, a także w Afryce. Świętowaniu towarzyszy cel charytatywny: zbierane będą środki na edukację młodych Kenijczyków - poinformowano dziś na konferencji prasowej w Warszawie.
„To cenzura, która wpisuje się w deprecjonowanie wartości chrześcijańskich. […] Mamy do czynienia z chrystianofobią” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło w reakcji na ograniczenia, jakie Facebook nałożył na kampanię w obronie cierpiących kobiet, podjętą przez brytyjskie biuro PKWP.
Prawosławny patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Teodor II potępił postanowienie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) z 29 grudnia ub.r. o utworzeniu własnej struktury na Czarnym Lądzie. "Niech im Bóg wybaczy" – dodał. Jego wypowiedź na ten temat ogłoszono 2 stycznia w Kairze. Wcześniej Kościół aleksandryjski wyraził "głębokie ubolewanie" z tego powodu. Na swym najbliższym posiedzeniu Synod Patriarchatu Aleksandrii odniesie się oficjalnie do decyzji Moskwy sprzed kilku dni.
"W Stanach Zjednoczonych powstaje wielka szansa na zmianę prawa zezwalającego na aborcję" – podkreśla Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska. W rozmowie z KAI przypomina, że USA są obecnie jednym z nielicznych krajów z najbardziej liberalnym prawem aborcyjnym na świecie. Jednak po ostatnich zmianach w Sądzie Najwyższym możliwe jest podważenie precedensowych wyroków, na których całe to prawo się opiera. Ewa Kowalewska przypomina też postać Normy McCorvey, występującej pod pseudonimem Roe – kobiety, której historią posłużono się w celu legalizacji aborcji w USA w 1973 roku. Podkreśla również, że podjęcie na nowo tematu aborcji w Stanach Zjednoczonych wiąże się z ogromnymi emocjami, medialnym poruszeniem oraz batalią na polu politycznym i biznesowym.
Opiniotwórcza platforma amerykańska „Conversation” zamieściła 25 grudnia ub.r. obszerny artykuł profesora historii na uniwersytecie stanowym w Georgii – Joe Perry'ego, pt. „Jak naziści wchłonęli Boże Narodzenie” (How the Nazis co-opted Christmas). Lektura tego tekstu skłania do szerszej refleksji nad mechanizmem tworzenia „pogańskich świąt Bożego Narodzenia”, co dzieje się także obecnie.
"Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami". Komentarz o. Wojciech Prus OP.
Facebook drastycznie przyblokował zasięgi antyprzemocowej kampanii brytyjskiego oddziału papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Gigant mediów społecznościowych o ok. 90 proc. ograniczył możliwość publikowania ogłoszeń kampanii i całkowicie odciął możliwość połączeń z Instagramem i komunikatorem WhatsApp.
„I rzekł Zasiadający na tronie: «Oto czynię wszystko nowe»”. (Ap 21, 5)
Prawie codziennie dowiadujemy się o aktach agresji wobec symboli katolickich. Dziś Radio Maryja informuje o zniszczeniu 13 krzyży Toruńskiej Golgoty.
Monety, które turyści tradycyjnie wrzucają do stołecznej Fontanny di Trevi, mają być w dalszym ciągu przekazywane katolickiej Caritas diecezji rzymskiej z przeznaczeniem na cele socjalne. Media Wiecznego Miasta podały 31 grudnia, że przewiduje to odnowione na razie na dwa lata porozumienie między władzami miejskimi a diecezją. Poprzednia burmistrz Virginia Raggi (z Ruchu Pięciu Gwiazd) chciała przekazywać pieniądze do kasy miejskiej, ale po ostrej dyskusji wycofała się z tych planów.