Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, opublikował w mediach społecznościowych podziękowania z okazji Dnia Matki.
Do uczenia się pokornego przyjmowania od innych zachęcił Ojciec Święty niemieckich katolików gromadzących się w Stuttgarcie na swoim 102 Zjeździe (Katholikentagu). Zaapelował też do nich o modlitwą w intencji pokoju na Ukrainie.
Aktorka Whoopi Goldberg zabrała głos w sprawie decyzji arcybiskupa San Francisco o nieudzielaniu Komunii św. jego diecezjance i zarazem przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Powodem jest czynne, ustawodawcze poparcie polityk Demokratów dla całkowitej legalizacji aborcji.
Joshua Kullock – młody rabin z synagogi West End w Nashville w stanie Tennessee – opisał na łamach dziennika „Tennessean” 21 maja swoje doświadczenia i wrażenia z Krakowa i z Polski, gdzie w maju jako wolontariusz pomagał uchodźcom z Ukrainy. Jego wypowiedź, przedrukowaną później przez ogólnoamerykańskie media, m.in. stronę Yahoo, można określić jako „kazanie na temat człowieczeństwa i nadziei dla współczesnego świata”.
Minister spraw zagranicznych wręczył nominację ambasadorską. Nominat był do tej pory sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.
Dziś na spotkaniu z członkami Globalnego Funduszu Solidarności papież Franciszek podjął tematy integracji migrantów i kryzysu demograficznego w Europie.
– Czas obecny jest dobrym punktem wyjścia, momentem zwrotnym w sensie „kairos”, aby dokonało się pełne pojednanie między Polską a Ukrainą. Jestem przekonany – i o tym rozmawialiśmy z biskupami na Ukrainie – że wybiła godzina, aby podać sobie ręce i budować wzajemne pojednanie – mówi abp Stanisław Budzik po powrocie z wizyty delegacji Episkopatu Polski do Lwowa i Kijowa. Dodaje, że do procesu pojednania należy zaprosić także Prawosławny Kościół Ukrainy, który obok Kościoła greckokatolickiego ma wielki moralny autorytet na Ukrainie i reprezentuje dużą część społeczeństwa.
Wojna na Ukrainie negatywnie odbija się na sytuacji w umęczonej Syrii. „Świat o nas zapomniał, a pomoc międzynarodowa, która dociera jest coraz mniejsza” – mówi Radiu Watykańskiemu maronicki arcybiskup Aleppo. Hierarcha wyznaje, że ludzie otwarcie mówią, iż lepiej żyło im się pod bombami niż teraz.
We wtorek napastnik zabił grupę uczniów i nauczycieli. Do tragedii doszło w Robb Elementary School w Uvalde w stanie Teksas. Piętnastotysięczna miejscowość położona jest około 145 km od San Antonio.
Wysoko postawiona polityk Partii Demokratycznej, Nancy Pelosi, odniosła się dziś do decyzji metropolity San Francisco o nieudzielaniu jej Komunii św.
Chiny mają wielu męczenników – mówi ks. prof. Waldemar Cisło w Światowym Dniu Modlitw za Kościół w Chinach. Dyrektor sekcji polskiej PKWP przywołuje historię biskupa Hana, zmarłego w 2007 roku po 35 latach spędzonych w niewoli. Przypomina też, że restrykcjom poddany został kard. Zen z Hongkongu.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie uznaje ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP i zapowiedział zawieszenie członkostwa w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) "w przypadku nasilenia się problemu". Na razie natomiast nie będzie uczestniczył w wydarzeniach z udziałem "prezbiterek". List o takiej treści prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa skierował do prezesa PRE bp. Andrzeja Malickiego.
- Działań zgodnych z nauczaniem Kościoła nie sposób określać jako „upolitycznianie Eucharystii” - powiedział arcybiskup San Francisco, Salvatore Cordileone. Występując w poniedziałek wieczorem w programie „EWTN News Nightly” hierarcha ponownie podkreślił, że jego decyzja o wystosowaniu w piątek listu do przewodniczącej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi informującego, że nie powinna przystępować do Komunii św. nie była podyktowana motywami politycznymi, lecz czysto duszpasterskimi. Wolałby aby trwała na swoim urzędzie i „stała się orędowniczką życia w łonie matki". Wybitna przedstawicielka Partii Demokratycznej mieszka na terenie archidiecezji San Francisco.
Zewnętrzny raport śledczy potwierdził, że w szeregach Południowej Konwencji Baptystycznej (SBC), największej denominacji protestanckiej w USA, dochodziło do licznych napaści na tle seksualnym.
- Dalekosiężnym owocem tej wizyty może być autentyczne pojednanie polsko-ukraińskie. Byłaby to sprawa na miarę dziejową. Jako Polacy i Ukraińcy możemy razem stworzyć coś wielkiego - mówi abp Stanisław Gądecki podsumowując wizytę polskich biskupów w Ukrainie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu dodaje, że z Kijowa wraca z nadzieją na odrodzenie Ukrainy, a potem także Europy.
Amerykański stan Oklahoma procedował w ostatnich dniach nową ustawę aborcyjną. Ma to być całkowity zakaz aborcji z kilkoma wyjątkami. Byłaby to najbardziej restrykcyjna ustawa aborcyjna w Stanach Zjednoczonych.
„Wznoszę swe oczy ku górom: Skądże nadejdzie mi pomoc? Pomoc mi przyjdzie od Pana, co stworzył niebo i ziemię” (Ps 121, 1-2).
Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.
Paulina Jaricot, pochodząca z Lyonu świecka, oddała całe swoje życie, aby pomagać dziełu misyjnemu – przypomniał ks. Marcin Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Dziś w Lyonie odbędzie się beatyfikacja założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i założycielki ruchu Żywego Różańca.
"Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy...". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.