[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: KL Warschau z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: KL Warschau

11 czerwca 1943 r. Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu na terenie ruin getta warszawskiego obozu koncentracyjnego – Konzentrationslager Warschau, zwanego potocznie „Gęsiówką”.

OZE – hipokryzja czy ściema? z ostatniej chwili
OZE – hipokryzja czy ściema?

Zależnych od pogody źródeł odnawialnych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym przybywa, jednocześnie spada moc w jednostkach dyspozycyjnych, Czyli w elektrowniach węglowych, które całemu krajowi dostarczają około 75 proc. energii elektrycznej. Przedstawiane przez Urząd Regulacji Energetyki raporty pokazują, że w nadchodzących latach czeka nas istotny spadek mocy dyspozycyjnych w KSE. Takie dane przynosi też ostatni raport na ten temat, opublikowany pod koniec lutego 2023 r. To znaczy, że krajowe bezpieczeństwo energetyczne jest zagrożone, choć podobno mamy ogromne sukcesy w rozwijaniu niezawodnych OZE, czy raczej – zawodnych OZE.

Polska dostaje największą bibliotekę esperanto z ostatniej chwili
Polska dostaje największą bibliotekę esperanto

Nawet jeżeli renesans języka esperanto, o którym coraz częściej mówią światowi esperantyści, jest przesadzony, przejęcie przez polską Bibliotekę Narodową największej biblioteki książek i dokumentów związanych z esperanto jest jednym z największych sukcesów Polski na arenie międzynarodowej ostatnich tygodni. Polska otrzymała największy zbiór esperancki, jaki istnieje na świecie – za darmo, pod wyłącznym warunkiem opiekowania się nim i zcyfryzowania go, tak aby każdy esperantysta miał do niego zdalny dostęp.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Globalne południe? z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Globalne południe?

W Polsce trwa kampania wyborcza, której głównym celem jest odzyskanie władzy przez opcję liberalno-lewicową. Jej głównym kierunkiem nie jest rywalizacja na programy czy nieco szerzej rozumując – wizję Polski, jaka ma być za 30 lat. W kampanii przestały się liczyć jakiekolwiek symbole cywilizacyjne, a przede wszystkim język. Niektóre hasła prezentowane w ramach tej kampanii sięgają bruku. Im bardziej prymitywnie wyrażone, tym bardziej szokują.

Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Pomoc społeczna, ale z głową z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Pomoc społeczna, ale z głową

Nie pomogą nawet miliardy, jeżeli system pomocy w niektórych miejscach bardziej przypomina sito niż stabilną konstrukcję. Na szczęście istnieją rozwiązania, które zostały wypróbowane w praktyce. Niestety nie jest różowo, jeśli spojrzymy na rozmaite programy wsparcia w zakresie żywności dla najuboższych. Nie chodzi nawet o Polskę, a cały świat, który akurat w tym zakresie popełniał podobne błędy.

„Cancel culture” to współczesny pręgierz z ostatniej chwili
„Cancel culture” to współczesny pręgierz

Europejska Federacja Piłkarska – po informacjach stowarzyszenia „Nigdy więcej” – wzięła pod lupę sędziego piłkarskiego Szymona Marciniaka z powodu wzięcia przez niego udziału w konferencji biznesowej „Everest” organizowanej przez jednego z liderów Konfederacji Sławomira Mentzena.

Wykopmy „Nigdy Więcej” ze stadionów Wiadomości
Wykopmy „Nigdy Więcej” ze stadionów

Zamieszanie wokół sędziego Szymona Marciniaka, który na skutek donosu lewackiego stowarzyszenia „Nigdy Więcej” niemal stracił szansę sędziowania w prestiżowym finale Ligii Mistrzów, rozgrzało nie tylko środowisko kibiców, ale całą scenę polityczną. To dobra okazja, by raz na zawsze zerwać więzi między polską piłką a ludźmi ze stowarzyszenia „Nigdy Więcej”.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Solidarność jest specjalistką od dokonywania rzeczy niemożliwych z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Solidarność jest specjalistką od dokonywania rzeczy niemożliwych

W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydobycia w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Według niego działalność kopalni zagraża środowisku.

z ostatniej chwili
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Gotowy na cancel culture?

„Zamieszanie wokół sędziego Szymona Marciniaka, który na skutek donosu lewackiego stowarzyszenia «Nigdy Więcej» niemal stracił szansę sędziowania w prestiżowym finale Ligii Mistrzów, rozgrzało nie tylko środowisko kibiców, ale całą scenę polityczną. To dobra okazja, by raz na zawsze zerwać więzi między polską piłką a ludźmi ze stowarzyszenia «Nigdy Więcej»” – pisze Mateusz Kosiński w swoim artykule „Wykopmy «Nigdy Więcej» ze stadionów”. To właśnie kwestia cancel culture, czyli kultura unieważnienia i toksyczna poprawność polityczna jest tematem numeru nowego „Tygodnika Solidarność”. Oprócz tego ważnymi treściami w aktualnym „TS” jest relacja z podpisania porozumienia NSZZ „Solidarności” z rządem oraz sprawa Turowa.

Przed szczytem NATO w Wilnie. NATO ma strategię odstraszania, Rosja – odbudowy imperium z ostatniej chwili
Przed szczytem NATO w Wilnie. NATO ma strategię odstraszania, Rosja – odbudowy imperium

W tym roku szczyt NATO odbędzie się 10–11 lipca w Wilnie, niemal na zapleczu granicy z Rosją. Współgra to z niewątpliwym jednoznacznym odrzuceniem przez Moskwę ograniczeń i zobowiązań zawartych w Akcie Stanowiącym NATO – Rosja (NRFA – Akt Stanowiący NATO – Rosja zawarty w Paryżu 1997 r.). To znaczy z zerwaniem przez Moskwę tego Aktu, co powinno zwolnić z wszelkich zobowiązań także drugą stronę, czyli państwa członkowskie NATO.

[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Dorośnijmy z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Dorośnijmy

Byłem kiedyś, jeszcze jako bloger Salonu24, na jakimś spotkaniu „ludzi mediów” z Niemiec i z Polski w Schwerinie. Salon24 wysłał mnie tam jako „babę z brodą”, ponieważ był to czas, kiedy w Niemczech blogosfera polityczna nie była szczególnie rozbudowana. Owszem, byli tam jacyś blogerzy, którzy pisali o sporcie czy ciastach, ale nie o polityce. To była nasza specyfika, którą Niemcy byli żywo zainteresowani.

Rafał Woś: Przy dużym stole z ostatniej chwili
Rafał Woś: Przy dużym stole

Polska coraz pewniej czuje się w Europie. Jednych to przeraża, inni próbują to obśmiewać. Ale może to po prostu jest dorosłość i naturalna kolej rzeczy.

Polski atom coraz bliżej z ostatniej chwili
Polski atom coraz bliżej

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma zacząć produkować prąd do sieci i do naszych gniazdek w 2033 roku. Zależeć to będzie od decyzji i działań podejmowanych w najbliższych miesiącach tego roku. A także od sprawności, z jaką będą realizowane. Czy jednak warto ogromne środki finansowe inwestować w elektrownie jądrowe? Francuzi oceniają, że na pewno warto – mają najtańszą energię elektryczną w Unii Europejskiej.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Unia Europejska jako projekt gospodarczy z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Unia Europejska jako projekt gospodarczy

Staramy się wałkować tę Unię na wszelkie strony. Również jako projekt gospodarczy. No bo przecież UE przedstawiała się, reklamowała przede wszystkim jako takie właśnie przedsięwzięcie. A jednocześnie przecież coś w tym było. Środki gospodarcze posłużyły UE, aby osiągnąć wewnętrzny pokój i stabilność na kontynencie po II wojnie światowej. Stały się one głównymi narzędziami integracyjnymi w dyskretnej polityce budowania UE.

[Felieton „TS”] Karol Gac: O jeden most za daleko z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: O jeden most za daleko

Chyba nikt nie miał wątpliwości, że kampania wyborcza będzie ostra, brutalna, a przy tym niezwykle brudna. Okazało się jednak, że przewidywania i tak ustępują rzeczywistości, a na nieco ponad cztery miesiące przed wyborami, partie wytaczają najcięższe działa. Niestety także te, których nigdy nie powinno się używać.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: „Wykonaliśmy Doboszyńskiego” z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: „Wykonaliśmy Doboszyńskiego”

W czerwcu i lipcu 1949 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie oprawcy z UB prowadzili proces Adama Doboszyńskiego, inżyniera, pisarza, ideologa i działacza polskiego ruchu narodowego, który wrócił z Londynu do Polski w grudniu 1946 r.

Karuzela z Blogerami. Rosemann: Długopis, czyli polityczne obyczaje z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Rosemann: Długopis, czyli polityczne obyczaje

Wytworzyła się u nas w ostatnich latach polityczna tradycja związana z procesem legislacyjnym.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Te 9 milionów podpisów z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Te 9 milionów podpisów

12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. W 2019 roku obchodziliśmy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. W Polsce powstają artykuły i opracowania poświęcone historii tego ważnego wydarzenia. W opracowaniach tych na próżno można szukać informacji o udziale polskiej diaspory w procesie wstępowania Polski do NATO.

Jak oczyścić polskie życie publiczne z rosyjskich wpływów? z ostatniej chwili
Jak oczyścić polskie życie publiczne z rosyjskich wpływów?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. rosyjskich wpływów na polską politykę. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw, a przepisy weszły w życie w ubiegłą środę.

To mogą być ostatnie takie wybory z ostatniej chwili
To mogą być ostatnie takie wybory

Czy nadchodzące wybory będą ostatnimi, w których kluczową rolę odegra podział na zwolenników Prawa i Sprawiedliwości i na sympatyków Platformy Obywatelskiej? Wiele wskazuje na to, że może tak być.

Emerytury
Stażowe