tylko u nas
[TYLKO U NAS] Małgorzata Golińska [MKiŚ]: Będziemy spotykali się z coraz większą liczbą gwałtownych zjawisk pogodowych

– Nasi naukowcy odkryli nowy genotyp algi, mamy na jej temat nowe informacje, którymi dzielimy się z naszymi partnerami ze Stanów Zjednoczonych i z Wielkiej Brytanii. Nasi partnerzy są pod wrażeniem naszej determinacji, naszego zacięcia w walce z algą i odkryć, których dokonują nasi naukowcy, ale jednocześnie nikt z nich nie jest w stanie wskazać, jak ten organizm wyeliminować – mówi Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Konserwator Przyrody, w rozmowie z Konradem Wernickim.

tylko u nas
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 34. Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków

Wyścigi „Solidarności” i Olimpijczyków to piękne karty w historii – zarówno polskiego sportu, jak i naszego związku zawodowego. Dzięki wysiłkowi organizacyjnemu łódzkiej Solidarności przed nami 34. edycja tej wspaniałej imprezy - pisze na łamach "TS" Mateusz Kosiński. Jak co roku redakcja "Tygodnika Solidarność" relacjonuje to najważniejsze wydarzenie sportowe organizowane przez "Solidarność". Poza tym tematem numeru jest kryzys migracyjny.

Turów. Zamach na kopalnię może skompromitować pewną część naszego sądownictwa z ostatniej chwili
Turów. Zamach na kopalnię może skompromitować pewną część naszego sądownictwa

Kolejny zamach na kopalnię Turów miał być poważnym zagrożeniem dla krajowej energetyki. Może on jednak skompromitować pewną część naszego sądownictwa – trzeciej władzy w państwie. Do sprawy dotyczącej kopalni w Turowie przed sądem administracyjnym przystąpiła Prokuratura Krajowa. Skierowała zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej generalnego dyrektora ochrony środowiska. Także PGE złożyła podobne zażalenie na postanowienie sądu w sprawie Turowa.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Projekt przemieszczenia milionowych mas ludzkich żyjących w zupełnie innej kulturze będzie miał bolesne konsekwencje z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Projekt przemieszczenia milionowych mas ludzkich żyjących w zupełnie innej kulturze będzie miał bolesne konsekwencje

W ostatnich dniach polską, europejską i światową opinią publiczną wstrząsnęła seria tragedii mających związek z falą imigracji ekonomicznej, która dotyka europejskie państwa ze strony Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Katarzyna Selwant, psycholog sportu: Praca z głową to nieustający proces z ostatniej chwili
Katarzyna Selwant, psycholog sportu: Praca z głową to nieustający proces

– Zawodnicy w kluczowych momentach meczu są jakby sami i zazwyczaj nic nie słyszą. Haseł „Dawaj Iga!” i oklasków nasza tenisistka w ogóle nie słyszała. Często jest tak, że po drugiej stronie kortu zawodnik nie widzi przeciwnika. Dostrzega tylko samą rakietę, nogi, ręce. Widzi przeciwnika bezosobowego, by nie koncentrować się na jego poprzednich sukcesach – mówi Katarzyna Selwant, psycholog olimpijski i mistrzyni curlingu, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Rafał Woś: Związki związków z ostatniej chwili
Rafał Woś: Związki związków

Czyżby udało się nareszcie wypracować w Polsce optymalny model współpracy wielkiej centrali związkowej z demokratycznym rządem?

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: TSUE (cz. 2) z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: TSUE (cz. 2)

Uprzednio rzuciliśmy trochę światła na instytucjonalne i prawne teorie, które napędzają Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), jedną z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Teraz prześledzimy, jak TSUE stopniowo, cierpliwie i dyskretnie wywiera wpływy na tę korporację, która chce mienić się federacją, a nawet Stanami Zjednoczonymi Europy.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Sędzia sędziemu nierówny z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Sędzia sędziemu nierówny

Jaki wpływ na życie przeciętnego Polaka ma sędzia piłkarski? Jeśli nie jest kibicem, to żadne. A jakie ma sędzia Sądu Najwyższego? Może mieć całkiem spore. Tymczasem wokół tego pierwszego wybuchła prawdziwa burza za udział w biznesowym evencie, zaś drugi nie zdziwił praktycznie nikogo, gdy zadeklarował, że zamierza wziąć udział w politycznym marszu. Byłoby to może nawet zabawne, gdyby nie było tragiczne.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Ojciec i syn: ofiary czerwonych z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Ojciec i syn: ofiary czerwonych

16 czerwca 1947 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie pod przewodnictwem ppłk. Jana Hryckowiana skazał Władysława Dybowskiego i jego syna Konrada na karę śmierci. Najwyższy Sąd Wojskowy utrzymał wyrok w mocy, a Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Ojca i syna zamordował strzałem w tył głowy w katowni bezpieki przy ul. Rakowieckiej Piotr Śmietański 31 sierpnia 1947 r.

Na porozumieniu między rządem a Solidarnością skorzystać może każdy Wiadomości
Na porozumieniu między rządem a Solidarnością skorzystać może każdy

Podpisane 7 czerwca porozumienie pomiędzy rządem a Solidarnością reguluje wiele obszarów rynku pracy i praw pracowniczych, ale jakie właściwie ma znaczenie dla pracowników? Otóż poprawia te obszary rynku pracy, w których system nie działał tak, jak powinien, lub w których regulacje były dla pracowników daleko niewystarczające. I staje po stronie tych, którym w systemie jest najgorzej.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Erozja klasy średniej w Ameryce z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Erozja klasy średniej w Ameryce

Piszę ten felieton z Ameryki, polecając go wszystkim rodakom i politykom w Polsce. Erozja klasy średniej w Ameryce postępuje. Ci, którzy budowali ten kraj przez prawie 300 lat, są w tej chwili deklasowani i wyrzucani poza system dużych miast. Proces ten następuje we wszystkich dużych miastach w Ameryce, ale jest najdobitniej udokumentowany w Kalifornii. Polecam więc przestudiowanie przypadku Kalifornii w sposób szczególny.

Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Zwycięstwo albo kapitulacja z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Zwycięstwo albo kapitulacja

Przez długie miesiące, a w zasadzie całe ostatnie lata, można było – przy dużej dawce dobrej woli – założyć, że celem Brukseli i Berlina nie jest rozłożenie Polski na łopatki, a jedynie utarcie nosa – no na przykład w kwestii sądów czy KPO, tak żeby opozycja w kraju miała paliwo i argumenty do zwycięstwa wyborczego, a przy okazji, by świat wiedział, że strażnicy wartości demokratycznych nie godzą się na autorytarne wręcz rządy Prawa i Sprawiedliwości.

M. Ossowski, redaktor naczelny „TS”: Solidarność potrafi z ostatniej chwili
M. Ossowski, redaktor naczelny „TS”: Solidarność potrafi

Kiedy pod wpływem tragicznych wydarzeń w Przewodowie Solidarność odwołała planowany na 17 listopada zeszłego roku Marsz Godności, podniosły się głosy, jakoby największy polski związek zawodowy „odpuścił rządowi”. Nie było to prawdą.

Daria ze Śląska: Moje teksty są jak reportaże Wiadomości
Daria ze Śląska: Moje teksty są jak reportaże

– W mojej płycie jest dużo smutku, ale finalnie jest w tym nadzieja i to, co kocham robić – mówi Daria ze Śląska, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Rafał Woś: Lista TVN-u z ostatniej chwili
Rafał Woś: Lista TVN-u

Gdyby po marszu 4 czerwca liderzy opozycji chcieliby jednak stworzyć wspólną listę, to mam dla nich dobrą nazwę. Powinna się nazywać Lista TVN-u. Wtedy wszystko byłoby dużo prostsze i bardziej przejrzyste.

Stefan Zweig: Jestem zbyt niecierpliwy z ostatniej chwili
Stefan Zweig: Jestem zbyt niecierpliwy

Żyd, Austriak, pacyfista, poeta i powieściopisarz, pasjonat psychologii. Dzieła Stefana Zweiga, choć napisane prawie sto lat temu, zaskakują aktualnością w rzeczywistości XXI wieku.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Krajobraz po marszu z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Krajobraz po marszu

4 czerwca ulicami Warszawy przeszedł szumnie zapowiadany marsz opozycji. Co prawda polityczny kurz dopiero opada, jednak można pokusić się już o pierwsze wnioski. Choć są one niewątpliwie pozytywne dla Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska, to jednocześnie nie jest to moment, w którym można odtrąbić sukces.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: TSUE (cz. 1) z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: TSUE (cz. 1)

Dopóki PO nie dojdzie do władzy (czyli raczej nie szybko), Polska będzie miała nadal kłopoty nie tylko z zaległymi funduszami, ale również z sądownictwem Unii Europejskiej. Bodaj najważniejszy to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Reperacje od Niemiec. Polska-grecka ofensywa dyplomatyczna Wiadomości
Reperacje od Niemiec. Polska-grecka ofensywa dyplomatyczna

To, że grecka i polska deklaracja współpracy w zakresie pociągnięcia Niemców do odpowiedzialności za II wojnę światową i wypłacenia reparacji krajom, które przez Berlin zostały zniszczone, pojawiła się w okolicach rocznicy inwazji na Normandię, nie jest przypadkiem. Premierzy rządów polskiego i greckiego tak naprawdę wierzą, że również ta ofensywa – tym razem zupełnie dyplomatyczna – skończy się upragnionym sukcesem.

Transgender w sporcie. Konieczna ochrona kobiet z ostatniej chwili
Transgender w sporcie. Konieczna ochrona kobiet

W kwietniu tego roku Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych uchwaliła ustawę zakazującą udziału transseksualnych sportowców w zawodach sportowych dziewcząt i kobiet. Amerykańscy konserwatyści nie są osamotnieni – niektóre potężne światowe organizacje sportowe zakazują transseksualnym zawodniczkom startów w rywalizacji ze sportsmenkami płci żeńskiej.

Emerytury
Stażowe