To on stoi codziennie pod Sejmem dla CPK: Kim jest Adam Czarnecki manifestujący poparcie dla wielkich inwestycji?

Nie tylko prezesi gigantów przemysłowych z Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych apelują w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, by projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego był kontynuowany.
atak na Adama Czarneckiego / Twitter @czardam To on stoi codziennie pod Sejmem dla CPK: Kim jest Adam Czarnecki manifestujący poparcie dla wielkich inwestycji?
atak na Adama Czarneckiego / Twitter @czardam / Twitter

Na rzecz budowy tej inwestycji lobbują też, choć może to niewłaściwe słowo, Polacy oddolnie organizujący akcje mające na celu przypominanie, że projekt jest ważny i nie wolno dopuścić, by po cichu spadł z agendy medialnej i ostatecznie został zaniechany. A takie zakusy już były.

Czytaj także: Przypadków podrzucenia imigrantów przez Niemców na granicy polsko-niemieckiej było więcej

Szansa dla Polski

Co dzień przed Sejmem obok pomnika Armii Krajowej stoi grupa ludzi z transparentami „Stoimy Dla CPK”, „Tak dla CPK”, „Tak Dla Rozwoju” „Tak Dla Atomu”. Inicjatorem akcji jest Adam Czarnecki. Na jego profilu na platformie X można przeczytać, że wraz z innymi sympatykami CPK stoją tam codziennie od 8:00 do 9:00.
 
Aktywista społeczny i pomysłodawca akcji Adam Czarnecki w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” tłumaczy swoje zaangażowanie w ten sposób: – Dotychczas debata wokół CPK odbywała się głównie na platformie X. Stwierdziłem, że ten temat jest jednak na tyle ważny dla obywateli, że wychodzą na ulice i mówią politykom, jak im na tym zależy. Dlatego co dzień stoimy pod Sejmem. Moim zdaniem politycy najbardziej boją się protestów społecznych, dlatego kiedy zaczęły docierać pierwsze niepokojące informacje o ewentualnych próbach zaniechania budowy CPK, postanowiłem wyjść na ulicę. Szczerze nie liczyłem na tak duże zainteresowanie.
 
Jako analityk lubi analizy, raporty, tabelki. Wyszło mu „czarno na białym, że CPK jest świetne dla Polski” i zaangażował się w jego popularyzowanie. – Jako kraj możemy wejść do pierwszej ligi najbogatszych państw, po Chinach rozwijamy się najszybciej. CPK to kolejny krok milowy w bogaceniu się Polski. Dlaczego mamy wciąż patrzeć z zazdrością na Niemcy czy Francję? Sami możemy tacy być. Ucinanie tak wielkiej szansy na rozwój jak CPK tylko dlatego, że jeden polityk nie lubi drugiego, jest niezrozumiałe i mnie bulwersuje – tłumaczy aktywista.
  
Czarnecki nie wygląda jak typowa karykatura zwolennika PiS wykreowana przez liberalno-lewicowe media. Ma 31 lat, jest dobrze wykształconym analitykiem z Warszawy, ma długie włosy, otwartość na rozmówców, lekkość w rozmowie i dowcip. Zarzuty, że jest „ruską onucą” lub działa na zlecenie partii Jarosława Kaczyńskiego, ciężko mu przykleić, mimo że takie próby są podejmowane. Nie ten model. Sam do żadnej partii nie należy i dba, by jego akcja pozostała apolityczna. 
 
Czasem posłowie partii rządzącej mają jakieś kąśliwe uwagi, mijając ludzi z „Tak dla CPK”, jednak przed Sejmem jest w miarę spokojnie. – Pod projektem ustawodawczym zobowiązującym władze do dokończenia budowy CPK podpisali się posłowie z Konfederacji, Nowej Nadziei, Nowej Lewicy, PiS, Suwerennej Polski – przyznaje Adam Czarnecki. 
 
Inicjatywa „Tak Dla CPK” ma wsparcie Stowarzyszenia Tak Dla CPK. „Stowarzyszenie Tak Dla CPK (#TAKdlaCPK) powstało jako społeczna i ekspercka odpowiedź na zagrożenie zatrzymania realizacji programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny. Celem naszej działalności jest doprowadzenie do powstania CPK, obejmującego zarówno komponent lotniskowy, jak i kolejowy. Zamierzamy również pilnować harmonogramu, aby projekt powstał w najszybszym możliwym terminie” – czytamy na stronie stowarzyszenia.

Czytaj także: Polska minister mówi wprost: „polski rynek potrzebuje migrantów

Podpisy pod referendum

4 czerwca br. stowarzyszenie zgłosiło do marszałka Sejmu zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „TakDlaCPK”, w którym chce ustawowo zobowiązać władze do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Każdy, kto chce złożyć podpis pod inicjatywą ustawodawczą, może wejść na stronę internetową stowarzyszenia, gdzie znajdzie instrukcję, jak to zrobić. 
 
Według inicjatorów pomysł popularyzowania budowy CPK przed Sejmem cieszy się zainteresowaniem głównie wśród ludzi młodych. – Sam jestem młodym człowiekiem, obracam się głównie w środowisku dwudziesto- i trzydziestolatków, maksymalnie do czterdziestu lat. Na platformie X moja akcja też ma poparcie głównie w tym przedziale wiekowym. Większość ludzi, z którymi mam kontakt, popiera budowę CPK. Ludzie się tym interesują, zdobywają wiedzę. Chcemy, żeby to było zrobione poważnie, miało silne fundamenty. Pod Sejmem podchodzą do nas różni ludzie, nauczyciele z wycieczek szkolnych z różnych stron Polski odnoszą się do nas z sympatią, machają nam nawet kierowcy autobusów. Podchodzą do nas nieraz pracownicy Kancelarii Sejmu i wyrażają aprobatę dla naszych działań – mówi Adam Czarnecki.
 
Podczas wiecu zorganizowanego przez Donalda Tuska 4 czerwca br. Adam Czarnecki został zaatakowany przez zwolenników PO i premiera. – Poszliśmy tam z kartonami „TakDlaCPK” i na początku zostaliśmy ciepło przyjęci, zwolennicy premiera się cieszyli, że przyszli młodzi ludzie, ponieważ w większości były tam osoby po 50. i 60., przynajmniej tak to wyglądało z mojej perspektywy. Kiedy już stanęliśmy i wyjęliśmy nasze tablice, ludzie obok nas się zdziwili, potem zaczęli być nieprzyjemni, w końcu podarli nasze transparenty z napisami „TakDlaCPK”. Szkoda, bo na tych kartonach nie było nic obraźliwego, nikogo nie atakowaliśmy, nie prowokowaliśmy – tłumaczy aktywista. 
 


 

POLECANE
Słynny prezenter wraca do Polsatu z ostatniej chwili
Słynny prezenter wraca do Polsatu

Jak poinformował portal Shownews.pl, znany dziennikarz Zygmunt Chajzer wraca do jesiennej ramówki Polsatu. Prezenter poprowadzi nowy program.

Wszystko przekażę Radzie Europy. Tusk i Koalicja 13 grudnia mają poważny problem? z ostatniej chwili
"Wszystko przekażę Radzie Europy". Tusk i Koalicja 13 grudnia mają poważny problem?

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy będzie szczególnie zainteresowany faktem określenia przez szefa polskiego rządu immunitetu Zgromadzenia najważniejszej organizacji zajmującej się prawami człowieka w Europie, mianem „wątpliwego immunitetu” – pisze na platformie X mecenas Bartosz Lewandowski, pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego.

Pogoda na dziś. Nowa prognoza IMGW z ostatniej chwili
Pogoda na dziś. Nowa prognoza IMGW

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Zachodnia i częściowo Centralna jest pod wpływem wyżu. Ośrodki niżowe są obecne w rejonie Wysp Brytyjskich oraz nad Zatoka Botnicką.

Szczęsny wprost do Wojewódzkiego: „Prezydent jest mój i koniec” Wiadomości
Szczęsny wprost do Wojewódzkiego: „Prezydent jest mój i koniec”

– Prezydent jest mój i koniec. Nieważne, czy się zgadzam z jego poglądami, czy nie. Jakby mnie prezydent zaprosił i mi dał order, a ja bym czuł, że na ten order zapracowałem, przyjąłbym order i żonglowałbym jak Robert Lewandowski – mówił Kubie Wojewódzkiemu bramkarz reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny.

Von der Leyen nie odpuszcza: 90 proc. redukcji emisji do 2040 roku pilne
Von der Leyen nie odpuszcza: 90 proc. redukcji emisji do 2040 roku

Ursula von der Leyen ubiega się o drugą kadencję przewodniczącej Komisji Europejskiej. Przedstawiła główne cele swojej polityki. Wśród nich nie zabrakło także kwestii klimatycznych.

„Strata”. Gorzkie słowa o Idze Świątek z ostatniej chwili
„Strata”. Gorzkie słowa o Idze Świątek

Amerykański portal TennisUpToDate opublikował tekst dotyczący największych „wygranych” i „przegranych” Wimbledonu 2024. Nie zabrakło w nim wzmianki o Idze Świątek.

Kompromitacja prokuratury ws. Romanowskiego. Hołownia: „Ktoś powinien za to odpowiedzieć” polityka
Kompromitacja prokuratury ws. Romanowskiego. Hołownia: „Ktoś powinien za to odpowiedzieć”

– Na pewno został tam popełniony błąd niedopatrzenia, w mojej ocenie w prokuraturze ktoś powinien za to odpowiedzieć – komentuje sprawę zatrzymania i immunitetu posła Marcina Romanowskiego marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Pilny komunikat ws. Joe Bidena z ostatniej chwili
Pilny komunikat ws. Joe Bidena

Trwa kampania prezydencka w USA. Media całego świata śledzą uważnie doniesienia z Ameryki. Tym większe poruszenie wywołał komunikat Białego Domu ws. prezydenta Joe Bidena.

Znani dziennikarze TVN24 przechodzą do TVP Info Wiadomości
Znani dziennikarze TVN24 przechodzą do TVP Info

Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski kończą współpracę z TVN24 i od września pojawią się w nowym programie na antenie TVP Info.

Liczba cudzoziemców w polskich więzieniach gwałtownie wzrosła. Podano dane z ostatniej chwili
Liczba cudzoziemców w polskich więzieniach gwałtownie wzrosła. Podano dane

Liczba zagranicznych więźniów w polskich zakładach karnych wzrosła dwukrotnie w porównaniu do 2020 roku. Najwięcej osadzonych pochodzi z Ukrainy, Gruzji i Białorusi.

REKLAMA

To on stoi codziennie pod Sejmem dla CPK: Kim jest Adam Czarnecki manifestujący poparcie dla wielkich inwestycji?

Nie tylko prezesi gigantów przemysłowych z Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych apelują w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, by projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego był kontynuowany.
atak na Adama Czarneckiego / Twitter @czardam To on stoi codziennie pod Sejmem dla CPK: Kim jest Adam Czarnecki manifestujący poparcie dla wielkich inwestycji?
atak na Adama Czarneckiego / Twitter @czardam / Twitter

Na rzecz budowy tej inwestycji lobbują też, choć może to niewłaściwe słowo, Polacy oddolnie organizujący akcje mające na celu przypominanie, że projekt jest ważny i nie wolno dopuścić, by po cichu spadł z agendy medialnej i ostatecznie został zaniechany. A takie zakusy już były.

Czytaj także: Przypadków podrzucenia imigrantów przez Niemców na granicy polsko-niemieckiej było więcej

Szansa dla Polski

Co dzień przed Sejmem obok pomnika Armii Krajowej stoi grupa ludzi z transparentami „Stoimy Dla CPK”, „Tak dla CPK”, „Tak Dla Rozwoju” „Tak Dla Atomu”. Inicjatorem akcji jest Adam Czarnecki. Na jego profilu na platformie X można przeczytać, że wraz z innymi sympatykami CPK stoją tam codziennie od 8:00 do 9:00.
 
Aktywista społeczny i pomysłodawca akcji Adam Czarnecki w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” tłumaczy swoje zaangażowanie w ten sposób: – Dotychczas debata wokół CPK odbywała się głównie na platformie X. Stwierdziłem, że ten temat jest jednak na tyle ważny dla obywateli, że wychodzą na ulice i mówią politykom, jak im na tym zależy. Dlatego co dzień stoimy pod Sejmem. Moim zdaniem politycy najbardziej boją się protestów społecznych, dlatego kiedy zaczęły docierać pierwsze niepokojące informacje o ewentualnych próbach zaniechania budowy CPK, postanowiłem wyjść na ulicę. Szczerze nie liczyłem na tak duże zainteresowanie.
 
Jako analityk lubi analizy, raporty, tabelki. Wyszło mu „czarno na białym, że CPK jest świetne dla Polski” i zaangażował się w jego popularyzowanie. – Jako kraj możemy wejść do pierwszej ligi najbogatszych państw, po Chinach rozwijamy się najszybciej. CPK to kolejny krok milowy w bogaceniu się Polski. Dlaczego mamy wciąż patrzeć z zazdrością na Niemcy czy Francję? Sami możemy tacy być. Ucinanie tak wielkiej szansy na rozwój jak CPK tylko dlatego, że jeden polityk nie lubi drugiego, jest niezrozumiałe i mnie bulwersuje – tłumaczy aktywista.
  
Czarnecki nie wygląda jak typowa karykatura zwolennika PiS wykreowana przez liberalno-lewicowe media. Ma 31 lat, jest dobrze wykształconym analitykiem z Warszawy, ma długie włosy, otwartość na rozmówców, lekkość w rozmowie i dowcip. Zarzuty, że jest „ruską onucą” lub działa na zlecenie partii Jarosława Kaczyńskiego, ciężko mu przykleić, mimo że takie próby są podejmowane. Nie ten model. Sam do żadnej partii nie należy i dba, by jego akcja pozostała apolityczna. 
 
Czasem posłowie partii rządzącej mają jakieś kąśliwe uwagi, mijając ludzi z „Tak dla CPK”, jednak przed Sejmem jest w miarę spokojnie. – Pod projektem ustawodawczym zobowiązującym władze do dokończenia budowy CPK podpisali się posłowie z Konfederacji, Nowej Nadziei, Nowej Lewicy, PiS, Suwerennej Polski – przyznaje Adam Czarnecki. 
 
Inicjatywa „Tak Dla CPK” ma wsparcie Stowarzyszenia Tak Dla CPK. „Stowarzyszenie Tak Dla CPK (#TAKdlaCPK) powstało jako społeczna i ekspercka odpowiedź na zagrożenie zatrzymania realizacji programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny. Celem naszej działalności jest doprowadzenie do powstania CPK, obejmującego zarówno komponent lotniskowy, jak i kolejowy. Zamierzamy również pilnować harmonogramu, aby projekt powstał w najszybszym możliwym terminie” – czytamy na stronie stowarzyszenia.

Czytaj także: Polska minister mówi wprost: „polski rynek potrzebuje migrantów

Podpisy pod referendum

4 czerwca br. stowarzyszenie zgłosiło do marszałka Sejmu zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „TakDlaCPK”, w którym chce ustawowo zobowiązać władze do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Każdy, kto chce złożyć podpis pod inicjatywą ustawodawczą, może wejść na stronę internetową stowarzyszenia, gdzie znajdzie instrukcję, jak to zrobić. 
 
Według inicjatorów pomysł popularyzowania budowy CPK przed Sejmem cieszy się zainteresowaniem głównie wśród ludzi młodych. – Sam jestem młodym człowiekiem, obracam się głównie w środowisku dwudziesto- i trzydziestolatków, maksymalnie do czterdziestu lat. Na platformie X moja akcja też ma poparcie głównie w tym przedziale wiekowym. Większość ludzi, z którymi mam kontakt, popiera budowę CPK. Ludzie się tym interesują, zdobywają wiedzę. Chcemy, żeby to było zrobione poważnie, miało silne fundamenty. Pod Sejmem podchodzą do nas różni ludzie, nauczyciele z wycieczek szkolnych z różnych stron Polski odnoszą się do nas z sympatią, machają nam nawet kierowcy autobusów. Podchodzą do nas nieraz pracownicy Kancelarii Sejmu i wyrażają aprobatę dla naszych działań – mówi Adam Czarnecki.
 
Podczas wiecu zorganizowanego przez Donalda Tuska 4 czerwca br. Adam Czarnecki został zaatakowany przez zwolenników PO i premiera. – Poszliśmy tam z kartonami „TakDlaCPK” i na początku zostaliśmy ciepło przyjęci, zwolennicy premiera się cieszyli, że przyszli młodzi ludzie, ponieważ w większości były tam osoby po 50. i 60., przynajmniej tak to wyglądało z mojej perspektywy. Kiedy już stanęliśmy i wyjęliśmy nasze tablice, ludzie obok nas się zdziwili, potem zaczęli być nieprzyjemni, w końcu podarli nasze transparenty z napisami „TakDlaCPK”. Szkoda, bo na tych kartonach nie było nic obraźliwego, nikogo nie atakowaliśmy, nie prowokowaliśmy – tłumaczy aktywista. 
  

Polecane
Emerytury
Stażowe