W Czatachowie ks. Daniel Galus i wierzący w jego „boskie moce” katolicy nie tylko odmówili uznania decyzji watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Krytykują biskupa miejsca abp. Wacława Depo, ostentacyjnie ignorują jego polecenia, rzucają oszczerstwa. De facto odrzucają tradycję swojej wspólnoty religijnej, jej prawo i wartości.
Myślę, że Watykan jest nieco rozczarowany porozumieniem z Chinami w sprawie mianowania biskupów, a kard. Pietro Parolin wspomniał ostatnio, że istnieją trudności, które trzeba będzie rozwiązać w październiku bieżącego roku, gdy nastąpi przegląd tych dwóch lat porozumienia. Taki pogląd wyraził w rozmowie z KAI o. Bernardo Cerverllera z Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych (PIME), sinolog, wybitny znawca spraw chińskich, od ponad pół roku przebywający w Hongkongu.
Jezus otoczony chwałą. Komentarz o. Wojciech Surówka OP.
„Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy - Jezusa, syna Józefa z Nazaretu». Rzekł do niego Natanael: «Czyż może być co dobrego z Nazaretu?». Odpowiedział mu Filip: «Chodź i zobacz!». Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: «Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu». Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?» Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym». Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!»” (J 1, 45-49).
Na świecie byłoby o wiele mniej zła, gdybyśmy czuwali nad stanem duszy nie tylko własnej, ale też i innych. Niech Pan Bóg pomoże nam wszystkim znaleźć drogę nawrócenia – powiedział w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Dziś podjął on refleksję nad pierwszym uczynkiem miłosierdzia względem duszy, który przypomina o potrzebie napominania grzeszników.
Kolumbijski Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne prawne zapisy o penalizacji za nakłanianie i/lub pomoc w samobójstwie. W specjalnym oświadczeniu do sprawy odnieśli się miejscowi biskupi.
W północno-zachodnim stanie Sokoto w Nigerii tłum studentów ukamienował swoją chrześcijańską koleżankę, oskarżając ją o bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi. Zarówno biskup, jak i sułtan Sokoto potępili zbrodnię i zaapelowali o sprawiedliwość, wzywając mieszkańców do zachowania spokoju.
To rząd za czasów prezydenta Petra Poroszenki i niezależny Prawosławny Kościół Ukrainy (PKU) są winne wojskowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę, a nie Władimir Putin i popierający go Patriarchat Moskiewski. Taki pogląd wyrazili biskupi "promoskiewskiego" Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) w oświadczeniu, ogłoszonym na zakończenie ich Synodu 12 maja.
Stolica Apostolska jest gotowa zrobić wszystko dla pokoju, ale jednocześnie podkreśla prawo Ukrainy do obrony przed niesprawiedliwym najeźdźcą – powiedział dziennikarzom watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin na marginesie spotkania poświęconego Janowi Pawłowi I na Uniwersytecie Gregoriańskim. Wyraził nadzieję, że sprawa aresztowanego, a następnie uwolnionego za kaucją kard. Josepha Zen Ze-kiuna nie spowoduje komplikacji w stosunkach Stolicy Apostolskiej z Pekinem.
Trwające od 13 maja do 13 października 1917 r. objawienia Matki Bożej w Fatimie to najsłynniejsze w XX stuleciu objawienia maryjne, które nastąpiły w czasie, gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, a w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim. W Rosji za kilka tygodni miała zacząć się ateistyczna rewolucja, która – w swych konsekwencjach – przyniosła najwięcej zbrodni i ofiar w historii świata oraz prześladowania Kościoła w niespotykanej dotąd skali. Dziś przypada 105. rocznica początku objawień fatimskich.
„Dzieci ukraińskie z wojny będą pamiętać dwie rzeczy: kto zrzucał bomby i kto pomagał. I myślę, że to zaowocuje w późniejszych relacjach polsko-ukraińskich” – mówi w rozmowie z KAI ks. Marek Blaza, jezuita, który jako kapłan trirytualista posługuje w parafii greckokatolickiej w Warszawie.
Były w większości Ślązaczkami. Pracowały w różnych miejscach opiekując się starszymi, chorymi, potrzebującymi. Wierne swojemu powołaniu zamordowane zostały przez żołnierzy radzieckich „wyzwalających” tereny Śląska w 1945 r. Beatyfikacja dziesięciu męczennic elżbietańskich odbędzie się 11 czerwca br. we Wrocławiu.
Senatorzy Partii Demokratycznej kolejny raz chcieli wyprzedzić Sąd Najwyższy USA i przegłosować projekt ustawy zatwierdzającej prawo do przeprowadzania aborcji na terenie całego kraju. Jednakże senat, choć kontrolowany przez Demokratów, ponownie odmówił przyjęcia federalnej ustawy aborcyjnej. Poprzednia jej wersja upadła w lutym.
Nad przyszłością relacji katolicko-prawosławnych w kontekście toczonej obecnie przez Rosję wojny na Ukrainie zastanawia się na łamach Catholic News Agency włoski watykanista Andrea Gagliarducci.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podziękował katolickiej organizacji charytatywnej Caritas za jej wkład na rzecz pokoju, sprawiedliwości oraz zwalczania ubóstwa i nierówności na świecie.
W tym tygodniu podano informację dotyczącym znanego dominikańskiego kompozytora o. André Gouzes'a. Zakonnik oskarżony jest o gwałt na małoletnim chłopcu, do tych wydarzeń dojść miało kilkanaście lat temu. Sprawę wykorzystania chłopca zgłosiła matka.
Jak donosi "Financial Times", kardynała Josepha Zen Ze-kiuna zwolniono za kaucją kilka godzin po aresztowaniu przez władze Hongkongu. Na sprawę zdążyła zareagować watykańska dyplomacja.
Sakramenty sprawowane przez ks. Daniela Galusa oraz dwóch innych suspendowanych duchownych są niegodziwe a rozgrzeszenie udzielane w czasie sakramentalnej spowiedzi jest nieważne - oświadcza rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej w przesłanym KAI stanowisku. Jak czytamy, kościół pw. Ducha Św. w Czatachowej, w którym wspomniani duchowni pełnią funkcje kapłańskie oraz cały teren dawnej Pustelni został wyłączony bezterminowo z użytku liturgicznego. Postępowanie ks. Daniela Galusa stanowi realne niebezpieczeństwo odłączenia się zarówno jego samego, jak i ludzi, których gromadzi wokół siebie, od jedności z Kościołem, a zatem popadnięcia w ekskomunikę. W związku z zaistniałą sytuacją metropolita częstochowski będzie podejmował działania przewidziane przez prawo kanoniczne oraz zgodne z prawem polskim.
Wojna w Ukrainie nie zamroziła problemów w innych częściach świata. Wręcz przeciwnie – jej konsekwencje gospodarcze, w tym inflacja, pogłębiają trwające wcześniej kryzysy. Na przykład w Jemenie, gdzie brutalna wojna domowa toczy się już siódmy rok. Caritas Polska pomaga Jemeńczykom, którzy na skutek zbrojnego konfliktu mają utrudniony dostęp do służby zdrowia
Patriarcha Bartłomiej uznał Macedoński Kościół Prawosławny pod nazwą "Ochrydzki”. Uznanie archidiecezji ochrydzkiej przez Patriarchat Ekumeniczny nastąpiło wczoraj na posiedzeniu Świętego Synodu i po szczegółowej dyskusji. Patriarchat Ekumeniczny ogłosił, że przyjmuje do komunii eucharystycznej "hierarchię, duchowieństwo i wiernych tego Kościoła pod przewodnictwem arcybiskupa Stefana" - poinformował portal Orthodoxtimes.