Nikaragua: Ortega zaostrza ataki na Kościół i oskarża go o zamach stanu Wiadomości
Nikaragua: Ortega zaostrza ataki na Kościół i oskarża go o zamach stanu

Nikaraguański dyktator, Daniel Ortega, zaatakował w środę 28 września Kościół katolicki, oskarżając go o niepraktykowanie demokracji, o bycie „dyktaturą” i „doskonałą tyranią”.

Wiadomości
Abp Ryś do kapłanów: Musimy się skupić na misji bez nostalgicznego patrzenia wstecz

- Trzeba nam skupić się na misji bez nostalgicznego oglądania się wstecz. To znaczy widzieć Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który wyznacza nam nowe drogi. Jezus mówi do nas wszystkich w tym prezbiterium: pójdź za mną – mówił abp Grzegorz Ryś ostatniego dnia rekolekcji kapłańskich dla duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W trakcie liturgii nastąpił też obrzęd admissio dziewięciu mężczyzn, którzy po okresie wstępnym rozpoczęli trzyletnie przygotowanie do przyjęcia święceń diakonatu stałego.

Wiadomości
Kolumbia: Działacze proaborcyjni podpalili katedrę

Niedawno w Kolumbii doszło do liberalizacji prawa aborcyjnego, obecne zapisy prawne w dalszym ciągu nie odpowiadają aktywistom, którzy zorganizowali protest pod katedrą. W wyniku aktów przemocy doszło do podpalenia świątyni w samym centrum stolicy.

Wiadomości
Święto Świętych Archaniołów. Michał, Gabriel, Rafał i ich niezwykłe historie

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Amsterdam: diecezja zamyka 60 proc. kościołów Wiadomości
Amsterdam: diecezja zamyka 60 proc. kościołów

Katolicka diecezja Haarlem-Amsterdam zapowiedziała, że w ciągu najbliższych pięciu lat musi zamknąć 60 proc. swoich kościołów. Powodem jest malejąca liczba wiernych, wolontariuszy i dochodów.

Bahrajn – cel 39. podróży zagranicznej papieża Franciszka Wiadomości
Bahrajn – cel 39. podróży zagranicznej papieża Franciszka

Bahrajn, który Ojciec Święty odwiedzi w dniach 3-6 listopada b.r. jest maleńkim krajem, położonym w Azji, w Zatoce Perskiej, na archipelagu między Katarem a północno-wschodnim wybrzeżem Arabii Saudyjskiej. Jest też siedzibą wikariusza apostolskiego Północnej Arabii, obejmującego swą jurysdykcją Bahrajn, Kuwejt, Katar i Arabię Saudyjską. Celem papieskiej wizyty jest udział „Bahrajńskim Forum Dialogu: Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”.

Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach świata. Iskra wyszła z Polski z ostatniej chwili
Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach świata. Iskra wyszła z Polski

W 173 miastach w Polsce oraz w 44 miejscach na całym świecie wierni odmówili dziś Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie odbywa się co roku w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej. Inicjatorem akcji jest łódzka wspólnota ewangelizacyjna „Iskra Bożego Miłosierdzia”.

Wawel ma nowego proboszcza Wiadomości
Wawel ma nowego proboszcza

W uroczystość św. Wacława, patrona katedry na Wawelu, odbyła się instalacja nowego proboszcza ks. Pawła Barana, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Wiadomości
Biskup Zaporoża: Jeśli Unia się ugnie czeka nas Bucza i Izium pomnożone stokrotnie

Referendum pod lufami karabinów, to kpina z naszych ludzi i naszej wolności – powiedział Radiu Watykańskiemu biskup Zaporoża, któremu podlegają tereny, gdzie Rosjanie przeprowadzili pseudo-referenda. Wskazuje, że to, co się teraz wydarzy na okupowanych ziemiach zależy od postawy Unii Europejskiej. „Jeśli się ugnie czeka nas Bucza i Izium pomnożone stokrotnie” – przestrzegł bp Jan Sobiło.

Wiadomości
Franciszek do jezuitów: Planowałem wyjazd na Ukrainę

O swoim planowanym, lecz nie zrealizowanym wyjedzie na Ukrainę, a także wojnie toczącej się na terytorium tego kraju rozmawiał Ojciec Święty w stolicy Kazachstanu, Astanie z dziewiętnastoma jezuitami, którzy pracują w „Regionie rosyjskim” Towarzystwa Jezusowego. Obejmuje on teren Federacji Rosyjskiej, Białorusi, Kirgistanu i Tadżykistanu. Jutro o godz. 10 rano jezuickie czasopismo "La Civiltà Cattolica" opublikuje na swojej stronie internetowej pełną treść rozmowy, która odbyła się 15 września w nuncjaturze apostolskiej w Astanie. O poruszanych w jej trakcie tematach Domenico Aggaso z "La Stampa" dowiedział się już jednak w rozmowie z redaktorem naczelnym pisma o. Antonio Spadaro. Był on obecny w nuncjaturze w Astanie.

Abp Szewczuk dziękuje za pomoc Ukrainie: Polacy są dla nas świadkami Ewangelii Wiadomości
Abp Szewczuk dziękuje za pomoc Ukrainie: Polacy są dla nas świadkami Ewangelii

- Pomoc, jaką Polacy ofiarują Ukraińcom w czasie wojny, nie jest zwykłą filantropią, ale świadectwem wiary w Boga. Jesteście dla nas świadkami Ewangelii - mówił abp Światosław Szewczuk, dziękując za pośrednictwem Radia Watykańskiego za otwarte drzwi polskich domów i wszelkie wsparcie ofiarowywane jego ojczyźnie. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wskazuje, że postawa Polaków stanowi inspirację dla całego świata.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Jasna Góra pomaga potrzebującym Wiadomości
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Jasna Góra pomaga potrzebującym

Obchodzony dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma w tym roku szczególną wymowę, ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę i szerokie wsparcie, jakiego Polacy udzielają uchodźcom z tego kraju. Także Jasna Góra już od pierwszych godzin wojny za wschodnią granicą stała się domem zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. W sanktuarium nie ustaje modlitwa za wszystkich cierpiących i o pokój.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Strach przed piekłem Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Strach przed piekłem

„Mojżesz odpowiedział ludowi: «Nie bójcie się! Pozostańcie na swoim miejscu, a zobaczycie zbawienie od Pana, jakie zgotuje nam dzisiaj. Egipcjan, których widzicie teraz, nie będziecie już nigdy oglądać. Pan będzie walczył za was, a wy będziecie spokojni»” (Wj 14, 13-14).

Ewangelia na XXVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na XXVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Przypowieść o bogaczu i ubogim Łazarzu. Komentarz ks. Marek Studenski.

Wiadomości
Abp Szewczuk: referenda pod lufami karabinów to kpina z człowieka

Już dokładnie siedem miesięcy trwa pełnoskalowa wojna na Ukrainie. Nie ustają ciężkie walki, zwłaszcza w obwodzie donieckim w okolicach Bachmutu oraz na południu w pobliżu Chersonia. Wyjątkowo mocno Rosjanie ostrzelali też ostatniej doby trzy miasta w głębi kraju: Odessę, Mikołajów i Zaporoże. „Boże, błogosław naszą ziemię, nasz naród, naszą ojczyznę Twoim sprawiedliwym pokojem” – modlił się w swoim codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk.

Papież mianował w Polsce nowego biskupa Wiadomości
Papież mianował w Polsce nowego biskupa

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała dziś, że z nominacji papieskiej Konferencja Episkopatu Polski ma nowego członka, którym został ks. Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy w Ełku.

Waszyngton: Marsz w obronie 360 mln prześladowanych chrześcijan Wiadomości
Waszyngton: Marsz w obronie 360 mln prześladowanych chrześcijan

„Dziś jest więcej chrześcijan męczenników niż w pierwszych wiekach” – napisał w 2019 roku papież Franciszek. Z szacunków międzynarodowej organizacji Open Doors wynika, że liczba prześladowanych z roku na rok rośnie i wynosi już 360 milionów. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż populacja Polski. Dziś w Waszyngtonie w obronie prześladowanych chrześcijan organizowany jest Marsz dla Męczenników.

Wiadomości
Kard. Müller oskarża flamandzkich biskupów o herezję

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller oskarżył flamandzkich biskupów o „heretycki sprzeciw wobec prawdy objawionej”. W „braterskim upomnieniu” zaznaczył, że kapitulują oni wobec „logiki tego świata”.

Wiadomości
Cerkiew rosyjska przestrzega Zachód przed "staczaniem się ku zezwierzęceniu"

Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) ostrzegł państwa zachodnie przed groźnymi skutkami "znoszenia" rosyjskiej kultury i dziedzictwa duchowego, nazywając to "staczaniem się ku zezwierzęceniu".

Katolicki arcybiskup Moskwy o przemowie Putina: Pokój zdaje się oddalać Wiadomości
Katolicki arcybiskup Moskwy o przemowie Putina: Pokój zdaje się oddalać

Katolicki arcybiskup Moskwy, Paolo Pezzi, po przemowie Władimira Putina do narodu z 21 września. Prezydent Rosji ogłosił wtedy częściową mobilizację, oskarżając Zachód o zaangażowanie wojskowe w konflikt na Ukrainie oraz ponownie zagroził użyciem broni atomowej..

Emerytury
Stażowe