Brytyjski arcybiskup Paul Gallagher, szef watykańskiej dyplomacji, przebywa z wizytą na Ukrainie. Hierarcha był m.in. we Lwowie i Kijowie. Dziś papieski wysłannik przybył do Buczy, miejsca szczególnego okrucieństwa rosyjskich żołnierzy wobec ludności cywilnej.
Wyobrażenie, że przypadki współczesnego niewolnictwa mogą zdarzyć się jedynie "u kogoś innego", jest jednym z tych, które należy dziś pilnie zwalczać. Bowiem problem ten dotyczy nas wszystkich - mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii kard. Vincent Nichols, kierujący pracami Santa Marta Group. Międzynarodowe spotkanie tego gremium odbywa się w Watykanie w dn. 17-19 maja.
Papież Franciszek przewodniczył inauguracji Międzynarodowego Ruchu Edukacyjnego Scholas Occurrentes. Podczas spotkania ogłoszono, że 10 października na Stadionie Olimpijskim w Rzymie odbędzie się „mecz dla pokoju”, który zostanie rozegrany w hołdzie Diego Maradonie. Znani piłkarze: Ronaldinho, Maxi Rodríguez i Dani Alves zaprosili Ojca Świętego na trybuny.
Na ranczu na północy Meksyku odnaleziono ciało zaginionego księdza i jeszcze jednej osoby. Zwłoki noszą ślady tortur.
Zagrożone są granice. Nie tylko te granice naszego państwa, które Straż Graniczna tak ofiarnie broni, ale także granice, które wytyczają: prawo naturalne, prawo Boże, prawa które ludzie podejmują - mówił w homilii abp Adam Szal podczas święta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, które odbyło się w Kalwarii Pacławskiej. Dziś mija 31 lat od powstania tej formacji.
Modlitwa o pokój w Soborze Mądrości Bożej i Soborze św. Michała w Kijowie, rozmowy ze zwierzchnikami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) oraz wizyta w zniszczonych przez rosyjską agresję podkijowskich miejscowościach Irpieniu i Buczy złożyły się na drugi dzień wizyty solidarności delegacji polskich biskupów na Ukrainie.
- Mamy sami doświadczyć i uczyć tego innych, że chrześcijaństwo to nie ideologia ani żaden światopogląd – podkreślił biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, który przewodniczył 18 maja 2022 r. Eucharystii w Bielsku-Białej z udziałem duchownych, którzy 33 lata temu przyjęli święcenia prezbiteratu.
Salwadorski kardynał skomentował sprawę wielotysięcznych aresztowań członków gangów. Według hierarchy sprawa wcale nie jest jednoznaczna, a zatrzymania nie oznaczają rozwiązania problemu w kraju.
W związku z dzisiejszą premierą filmu „Szklany Dom – odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele”, który zostanie wyemitowany o 21.00 w TVP1, publikujemy szerszą, źródłową analizę ukazującą postawę i dokonania Jana Pawła II w tej sferze.
Prześladowania chrześcijan są tu nadal codziennością. Emblematyczna jest w tym kontekście historia katolickiego małżeństwa, które przed 9 laty zostało skazane na śmierć pod zarzutem wysłania bluźnierczego smsa. „Mimo koszmaru więzienia nigdy nie straciłam nadziei ani wiary” – przekonuje Shagufta Emmanuel, która w rok po uwolnieniu z pakistańskiego więzienia opowiedziała swoją historię papieskiemu stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej papież podjął temat relacji z Bogiem. Na przykładzie biblijnego Hioba Franciszek mówił o toczeniu sporu z Bogiem i protestowaniu wobec spotykających nas trudów i niesprawiedliwości.
Arcybiskup Kolonii Rainer Maria Woelki pozwał niemiecki tabloid "Bild" za publikację kilku artykułów na jego temat. W wypadku każdego z pozwów toczy się osobny proces. Obecnie zapadły wyroki w dwóch z pięciu trwających spraw.
Watykański sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Richard Gallagher rozpoczął trzydniową wizytę na Ukrainę, gdzie prawie od trzech miesięcy toczy się wojna. Od środy do piątku odwiedzi Lwów, Kijów oraz miejsca szczególnie dotknięte atakami wojsk rosyjskich. Spotka się m.in. ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Światosławem Szewczukiem i abp. Stanisławem Gądeckim.
Siedmiu katolickich biskupów wyraziło swoje rozczarowanie i oburzenie proponowanymi przez gubernatora nowymi przepisami aborcyjnymi w stanie New Jersey. Polityk chce, by amerykański podatnik opłacał 100 proc. kosztów samej aborcji, co więcej, by prawo do wykonywania tej „usługi” miały osoby, które nie są lekarzami.
- Naszą odpowiedzią na przerażające doniesienia z Ukrainy, że nasz klasztor w Mariupolu, zajęty 17 marca przez wojska rosyjskie, stał się siedzibą władz okupacyjnych, musi być jeszcze większa modlitwa - powiedział przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski prosi wszystkich o intensywną modlitwę o ustanie wojny, o wolność dla Ukrainy i za paulinów, którzy przeżywają wielki wewnętrzny dramat, patrząc na profanację miejsc świętych.
Katoliccy Biskupi Ziemi Świętej ubolewają nad niezdolnością do działania osób zaangażowanych w konflikt izraelsko-palestyński. "Władze polityczne, które decydują o przyszłości Izraela i Palestyny, a także najważniejsze części społeczności międzynarodowej, wydają się niechętne do prawdziwej i odważnej refleksji nad tym, co dzieje się w Ziemi Świętej" - czytamy w niedawnym oświadczeniu Komisji Biskupów "Iustitia et Pax" na temat obecnej fali przemocy w Ziemi Świętej. Zwracają uwagę, że ta niezdolność do działania nie mogła wyeliminować przyczyn przemocy. Zrozumienie przyczyn tego zjawiska jest jednak "jedynym sposobem na znalezienie wyjścia z tego śmiertelnego koła".
"Mam nadzieję, że takie głębsze, nie sensacyjne i powierzchowne, podejście, pomoże odpowiednio ocenić całą sprawę i zrozumieć działanie Jana Pawła II bez uproszczonych wniosków i ferowania szybkich wyroków" - mówi rozmowie z KAI Paulina Guzik, reżyserka i scenarzystka filmu „Szklany Dom – odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele”. Premierowa emisja odbędzie się jutro, 18 maja, o godz. 21.00 w TVP1.
W RPA trwa V Światowa Konferencja na rzecz Wyeliminowania Pracy Dzieci. Do biorących udział w wydarzeniu słowa wystosował papież Franciszek, który swoją uwagę zogniskował wokół pomocy materialnej dla najbiedniejszych i prawa do edukacji dla wszystkich dzieci.
Biskupi katoliccy z Polski, na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu abp Stanisławem Gądeckim złożą wizytę w Ukrainie. Celem wizyty jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy w czasie wojny obronnej przed niesprawiedliwą agresją Rosji.
Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, komentując sprawę przybywających do Polski uchodźców dla Catholic News Agency, pytał o to, dlaczego nasz kraj nie dostaje pomocy od Unii Europejskiej i innych państw.