– Czas obecny jest dobrym punktem wyjścia, momentem zwrotnym w sensie „kairos”, aby dokonało się pełne pojednanie między Polską a Ukrainą. Jestem przekonany – i o tym rozmawialiśmy z biskupami na Ukrainie – że wybiła godzina, aby podać sobie ręce i budować wzajemne pojednanie – mówi abp Stanisław Budzik po powrocie z wizyty delegacji Episkopatu Polski do Lwowa i Kijowa. Dodaje, że do procesu pojednania należy zaprosić także Prawosławny Kościół Ukrainy, który obok Kościoła greckokatolickiego ma wielki moralny autorytet na Ukrainie i reprezentuje dużą część społeczeństwa.
Wojna na Ukrainie negatywnie odbija się na sytuacji w umęczonej Syrii. „Świat o nas zapomniał, a pomoc międzynarodowa, która dociera jest coraz mniejsza” – mówi Radiu Watykańskiemu maronicki arcybiskup Aleppo. Hierarcha wyznaje, że ludzie otwarcie mówią, iż lepiej żyło im się pod bombami niż teraz.
We wtorek napastnik zabił grupę uczniów i nauczycieli. Do tragedii doszło w Robb Elementary School w Uvalde w stanie Teksas. Piętnastotysięczna miejscowość położona jest około 145 km od San Antonio.
Wysoko postawiona polityk Partii Demokratycznej, Nancy Pelosi, odniosła się dziś do decyzji metropolity San Francisco o nieudzielaniu jej Komunii św.
Chiny mają wielu męczenników – mówi ks. prof. Waldemar Cisło w Światowym Dniu Modlitw za Kościół w Chinach. Dyrektor sekcji polskiej PKWP przywołuje historię biskupa Hana, zmarłego w 2007 roku po 35 latach spędzonych w niewoli. Przypomina też, że restrykcjom poddany został kard. Zen z Hongkongu.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie uznaje ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP i zapowiedział zawieszenie członkostwa w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) "w przypadku nasilenia się problemu". Na razie natomiast nie będzie uczestniczył w wydarzeniach z udziałem "prezbiterek". List o takiej treści prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa skierował do prezesa PRE bp. Andrzeja Malickiego.
- Działań zgodnych z nauczaniem Kościoła nie sposób określać jako „upolitycznianie Eucharystii” - powiedział arcybiskup San Francisco, Salvatore Cordileone. Występując w poniedziałek wieczorem w programie „EWTN News Nightly” hierarcha ponownie podkreślił, że jego decyzja o wystosowaniu w piątek listu do przewodniczącej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi informującego, że nie powinna przystępować do Komunii św. nie była podyktowana motywami politycznymi, lecz czysto duszpasterskimi. Wolałby aby trwała na swoim urzędzie i „stała się orędowniczką życia w łonie matki". Wybitna przedstawicielka Partii Demokratycznej mieszka na terenie archidiecezji San Francisco.
Zewnętrzny raport śledczy potwierdził, że w szeregach Południowej Konwencji Baptystycznej (SBC), największej denominacji protestanckiej w USA, dochodziło do licznych napaści na tle seksualnym.
- Dalekosiężnym owocem tej wizyty może być autentyczne pojednanie polsko-ukraińskie. Byłaby to sprawa na miarę dziejową. Jako Polacy i Ukraińcy możemy razem stworzyć coś wielkiego - mówi abp Stanisław Gądecki podsumowując wizytę polskich biskupów w Ukrainie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu dodaje, że z Kijowa wraca z nadzieją na odrodzenie Ukrainy, a potem także Europy.
Amerykański stan Oklahoma procedował w ostatnich dniach nową ustawę aborcyjną. Ma to być całkowity zakaz aborcji z kilkoma wyjątkami. Byłaby to najbardziej restrykcyjna ustawa aborcyjna w Stanach Zjednoczonych.
„Wznoszę swe oczy ku górom: Skądże nadejdzie mi pomoc? Pomoc mi przyjdzie od Pana, co stworzył niebo i ziemię” (Ps 121, 1-2).
Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.
Paulina Jaricot, pochodząca z Lyonu świecka, oddała całe swoje życie, aby pomagać dziełu misyjnemu – przypomniał ks. Marcin Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Dziś w Lyonie odbędzie się beatyfikacja założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i założycielki ruchu Żywego Różańca.
"Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy...". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.
Miasteczko Haven w stanie Kansas trafiło na łamy mediów po tym, jak mieszkańcy zdecydowanie sprzeciwili się usunięciu z wozów policyjnych napisów "In God We Trust" [Bogu ufamy - tłum.]. Hasło to jest nadal oficjalną dewizą Stanów Zjednoczonych. Sprawę opisał m.in. konserwatywny amerykański portal DailySignal.com.
Wizyta szefa papieskiej dyplomacji oraz delegacji polskich biskupów to ważne wydarzenie dla naszego Kościoła i narodu. Szczerzę dziękuję wszystkim, którzy modlą się i wspierają Ukrainę – powiedział w dzisiejszym orędziu abp Światosław Szewczuk. Zauważył on, że na wschodniej Ukrainie wciąż trwają zacięte walki. Szczególnie dramatyczna jest sytuacja przy rosyjskiej granicy, gdzie ludzie powrócili już do swych domów. Mieli nadzieję na spokojne życie, a teraz ponownie spadają na nich pociski.
Arcybiskup San Francisco Salvatore J. Cordileone poinformował, że wydał rozporządzenie, by nie udzielano Komunii św. prominentnej polityk Partii Demokratycznej Nancy Pelosi.
Przebywająca na Ukrainie z wizytą solidarności delegacja Konferencji Episkopatu Polski z jej przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim na czele odwiedziła 19 maja Kijów, jak również męczeńskie miasta Irpień i Buczę. W stolicy spotkała się m.in. ze zwierzchnikami: Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) – arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem, jak również z sekretarzem ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Richardem Gallagherem.
Arcybiskup Berlina Heiner Koch przeprosił za dyskryminację z powodu orientacji seksualnej w Kościele. Homofobia była „nieświętą linią tradycji” w Kościele katolickim – oświadczył hierarcha 17 maja podczas nabożeństwa ekumenicznego w ewangelickim kościele Dwunastu Apostołów w stolicy Niemiec.
Wierni Kościoła prawosławnego zawiadomili policję w sprawie oklejenia „zakrwawionymi” naklejkami cerkwi Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wilnie. Naklejki przedstawiają prezydenta Rosji Władimira Putina i patriarchę Cyryla. O sprawie informuje portal BalticTimes.com.