Kilka dni temu Madonna, gwiazda muzyki pop, zadeklarowała w mediach społecznościowych, że pragnie spotkać się z papieżem i porozmawiać o „ważnych sprawach”. Na wpis piosenkarki odpowiedziało kilku kapłanów.
Szokującą informację przekazali opinii publicznej przewodniczący komisji odszkodowawczej i dominikański prowincjał, chodzić ma o wykorzystanie seksualne małoletniego chłopca. Oskarżenie wysunięte jest pod adresem znanego dominikańskiego kompozytora i restauratora liturgii o. André Gouzes’a, którego pieśni śpiewane są obecnie nie tylko w kościołach we Francji, ale i Polsce.
Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki i Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zapraszają młodzież szkół średnich oraz nauczycieli historii i religii do udziału w drugiej ogólnopolskiej szkole letniej poświęconej osobie legendarnego duszpasterza Solidarności.
Nie ma mowy o odwołaniu wizyty papieża Franciszka w Libanie – powiedział dzisiaj gazecie „Al Markaziya” libański minister turystyki Walid Nassar. Wyjaśnił, że „termin wizyty może zostać przesunięty ze względów zdrowotnych. W międzyczasie czekamy na oficjalną wiadomość z Watykanu, która ma nadejść w ciągu najbliższych dwóch dni”.
O głębokim wstrząsie, jakim jest dla niego postawa zwierzchnika rosyjskiego prawosławia, patriarchy Cyryla wobec wojny wytoczonej przez Rosję Ukrainie powiedział w wywiadzie dla portalu szwajcarskiego Kościoła katolickiego, kath.ch przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Rozmowę ze szwajcarskim purpuratem kurialnym przeprowadził Raphael Rauch.
Amerykański jezuita o. James Martin SJ zadał Franciszkowi trzy pytania dotyczące katolików LGBT, po otrzymaniu listu zwrotnego zakonnik opublikował odpowiedzi papieża na portalu dla wierzących osób LGBT.
Sto organizacji pro-life z ponad 20 krajów Unii Europejskiej wzięło w weekend w Brukseli udział w konwencji „Europa wierna ludzkiej godności”. – To bardzo silny i jednoznaczny głos sprzeciwu, by wpisywać aborcję do Karty praw podstawowych UE – mówił po spotkaniu reprezentujący Polskę Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS.
„Zdolność do umierania za najwyższe ideały, jakimi są wiara, naród i ojczyzna, czyni nasz naród, nasz kraj niezwyciężonym” - powiedział 8 maja 2022 r., w przeddzień 77. rocznicy obchodzonego w stolicy Rosji „Dnia Zwycięstwa” patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl. Wezwał także duchowieństwo do walki z wszelkimi ideologiami obcymi prawosławnej wierze i historycznej tradycji narodu rosyjskiego, także wezwał do współpracy Cerkwi i sił zbrojnych.
Bezwzględnie mamy dziś do czynienia z bardzo poważnym kryzysem wartości. Żyjemy w rzeczywistości „polaryzującej”. Współczesne wymagania albo każą człowiekowi być zdecydowanie "za", albo nie podejmować nie tylko życia kapłańskiego czy zakonnego, ale w ogóle życia chrześcijańskiego – uważa krajowy duszpasterz powołań ks. prof. Marek Tatar. Od 8 do 14 maja potrwa w Kościele w Polsce Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie, Zakonne i Misyjne. Obecnie we wszystkich seminariach duchownych (diecezjalnych i zakonnych) do kapłaństwa przygotowuje się 2177 kleryków.
Proces beatyfikacyjny założyciela Ruchu Szensztackiego o. Józefa Kentenicha został zawieszony. Decyzję tę podjął biskup diecezji trewirskiej Stefan Ackermann, który jednocześnie zachęcił do dalszych badań nad postacią tego niemieckiego kandydata na ołtarze.
Biskup charkowsko-zaporoski Pawło Honczaruk, w jurysdykcji którego znajduje się Mariupol, skomentował zaangażowanie papieża Franciszka w ratowanie mieszkańców oblężonego przez Rosjan miasta. Hierarcha przestrzegał także przed korytarzami humanitarnymi organizowanymi przez rosyjską armię.
Bp Jan Sobiło, polski duchowny pełniący urząd biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej, relacjonował w rozmowie z Radiem Watykańskim historie osób, którym udało się uciec na Zaporoże z terenów okupowanych przez Rosjan. Wielu z nich to uciekinierzy z Mariupola i okolic. Ich historie są wstrząsające.
Naczelny rabin Rosji Berl Lazar jest wstrząśnięty wypowiedzią rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który stwierdził, że "Żydzi są największymi antysemitami" i wezwał go do publicznego przeproszenia za te słowa. Tymczasem naczelny rabin Kijowa Jonatan Markowycz zarzuca Ławrowowi chęć przypisania Ukraińcom antysemityzmu i w dość soczystej mowie reaguje na wypowiedź rosyjskiego polityka.
Abp Samuel Aquila, metropolita Denver w stanie Kolorado, napisał list skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georga Bätzinga. Chodzi o kwestię niemieckiej Drogi Synodalnej.
Kościół greckokatolicki opublikował „Katechizm chrześcijańskiego żołnierza”, czyli swego rodzaju vademecum dla osób wierzących, walczących w ukraińskich szeregach. „Ta kieszonkowa książeczka ma być wsparciem dla naszych żołnierzy, gdy świat wokół nich pogrążony jest w bezsensownej przemocy” – wyjaśnił Radiu Watykańskiemu kapelan wojskowy ks. Andrij Zieliński SJ.
Rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Pieskow, odniósł się dziś do opublikowanego wczoraj wywiadu z papieżem Franciszkiem, w którym papież deklarował chęć spotkania się z Władimirem Putinem. Kreml dementuje pogłoski o ewentualnym prowadzeniu rozmów w tej sprawie.
Ze zdecydowaną krytyką sposobu, w jaki Ojciec Święty zrelacjonował swoją rozmowę zdalną z patriarchą Cyrylem, która odbyła się 16 marca br. wystąpił Wydział Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
W 1847 r. książę Roman Stanisław Sanguszko ufundował w Bazylice Grobu Świętego intencję Mszy świętej 3 maja - za Polskę. Już od 175 lat w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy Grobie Pańskim w Jerozolimie spotykają się Polscy na modlitwie za ojczyznę.
„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie»” (Mt 11, 28-30).
Im większa i bardziej świadoma nasza miłość do Maryi, tym większa stawała się siła polskiego narodu – mówił abp Marek Jędraszewski sprawując w katedrze na Wawelu Mszę św. w intencji ojczyzny w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.