[wywiad] Abp Gądecki: Podejście Watykanu do Rosji powinno się zmienić na bardziej dojrzałe, obecne wydaje się naiwne i utopijne Wiadomości
[wywiad] Abp Gądecki: Podejście Watykanu do Rosji powinno się zmienić na bardziej dojrzałe, obecne wydaje się naiwne i utopijne

- Dalekosiężnym owocem tej wizyty może być autentyczne pojednanie polsko-ukraińskie. Byłaby to sprawa na miarę dziejową. Jako Polacy i Ukraińcy możemy razem stworzyć coś wielkiego - mówi abp Stanisław Gądecki podsumowując wizytę polskich biskupów w Ukrainie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu dodaje, że z Kijowa wraca z nadzieją na odrodzenie Ukrainy, a potem także Europy.

Wiadomości
22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Ewangelia na VI Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na VI Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

"Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy...". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.

Ewangelia na V Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na V Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

Jezus otoczony chwałą. Komentarz o. Wojciech Surówka OP.

Wiadomości
Dziś 105. rocznica początku objawień fatimskich. Treść trzeciej tajemnicy

Trwające od 13 maja do 13 października 1917 r. objawienia Matki Bożej w Fatimie to najsłynniejsze w XX stuleciu objawienia maryjne, które nastąpiły w czasie, gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, a w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim. W Rosji za kilka tygodni miała zacząć się ateistyczna rewolucja, która – w swych konsekwencjach – przyniosła najwięcej zbrodni i ofiar w historii świata oraz prześladowania Kościoła w niespotykanej dotąd skali. Dziś przypada 105. rocznica początku objawień fatimskich.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Wiadomości
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza z 1656 r. W tym roku w obchody uroczystości Królowej Polski wpisuje się dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze bł. Prymasa Tysiąclecia.

Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

Trzecie zjawienie się Zmartwychwstałego apostołom. Komentarz o. Wojciech Prus OP.

Ewangelia na Niedzielę Miłosierdzia Bożego z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Niedzielę Miłosierdzia Bożego z komentarzem [video]

Niedziela Bożego Miłosierdzia. "Pan mój i Bój mój!". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.

Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto, o które prosić miał sam Jezus Wiadomości
Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto, o które prosić miał sam Jezus

Dziś, w pierwsza niedzielę po Wielkanocy, Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego, zwane obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.

Wiadomości
[Wywiad] „Papież nie jest kimś w rodzaju kapelana wojskowego na wojnie”

– Zaangażowanie papieży na rzecz pokoju odbywa się zawsze w perspektywie ich zaangażowania na rzecz dobra ludzkości ponad stronami konfliktów. Nie można wymagać od papieży postawy, jakby mieli być kimś w rodzaju kapelanów wojskowych na wojnie. Papieże są zawsze ponad stronami konfliktów. Tak było z Benedyktem XV, Piusem XII w czasie II wojny światowej, Janem XXIII, Pawłem VI, Janem Pawłem II i teraz z Franciszkiem – mówi o. Federico Lombardi SJ, prezes Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera/Benedykta XVI i były wieloletni dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

[Wywiad] Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy? Wiadomości
[Wywiad] Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy?

Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń – mówi w rozmowie z KAI o. dr Dominik Jurczak OP. Wykładowca papieskich uczelni w Rzymie i członek zespołu fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny porusza również kwestie braku postu w piątek po Wielkanocy, klękania w okresie wielkanocnym, podstaw i znaczenia oktawy.

Zmartwychwstały Pan pozostaje blisko i umacnia nas. Błogosławieństwo wielkanocne z Jasnej Góry Wiadomości
"Zmartwychwstały Pan pozostaje blisko i umacnia nas". Błogosławieństwo wielkanocne z Jasnej Góry

- Zmartwychwstały Chrystus jest z nami, aby rozświetlić, tak nasze osobiste mroki, jak i wszelkie ciemności nocy naszych czasów - przypominają paulini z Jasnej Góry w tegorocznych życzeniach wielkanocnych.

Jak wyznacza się datę Wielkanocy? Skąd różnice? Wiadomości
Jak wyznacza się datę Wielkanocy? Skąd różnice?

- Jezus umarł w święto Paschy. Dlatego przy wyznaczaniu daty Wielkanocy nawiązujemy do stosowanego przez Żydów kalendarza księżycowego, zgodnie z którym wskazuje się datę tego święta – powiedział KAI ks. prof. Józef Naumowicz. Patrolog, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej przypomina, że wśród chrześcijan od pierwszych wieków kształtowały się różne sposoby i tradycje wyznaczania daty Wielkanocy. Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego ma być to pierwsza niedziela po pierwszej pełni księżyca po 21 marca, gdy przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Sekretarz generalny KEP: Chrystus jest jedynym Sensem naszego istnienia Wiadomości
Sekretarz generalny KEP: Chrystus jest jedynym Sensem naszego istnienia

Naszym zadaniem jako chrześcijan jest nieść nadzieję wielkanocnego poranka tym, którzy tego najbardziej potrzebują – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach na Wielkanoc 2022.

Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego tylko u nas
Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego

Nie wiesz czym jest Wigilia Paschalna, jak przebiegają jej etapy, jakie jest znaczenie zawartych w niej symboli? Postaramy się krótko to wyjaśnić.

Życzenia Prymasa Polski: Świętujmy Wielkanoc z nadzieją!; trzeba gorliwego wołania o nawrócenie dla rosyjskiego agresora Wiadomości
Życzenia Prymasa Polski: "Świętujmy Wielkanoc z nadzieją!; trzeba gorliwego wołania o nawrócenie dla rosyjskiego agresora"

- Nie bójcie się - tymi słowami Zmartwychwstały Jezus przemówił do kobiet, które w niedzielny poranek przyszły do grobu, by namaścić Jego ciało. Nie bójcie się - to słowa skierowane także do nas, właśnie dziś, pośród zamętu i niepokoju świata - mówi abp Wojciech Polak w życzeniach na święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielka Sobota, dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania Wiadomości
Wielka Sobota, dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania

Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.

Ewangelia Wielkiego Piątku z komentarzem [video] wideo
Ewangelia Wielkiego Piątku z komentarzem [video]

Podczas Liturgii Męki Pańskiej czytana jest Ewangelia wg św. Jana. Zamieszczamy wielkopiątkowe kazanie o. Adama Szustaka OP oraz jego film z wprowadzenia do przeżywania Wielkiego Piątku.

Wielki Piątek Męki Pańskiej Wiadomości
Wielki Piątek Męki Pańskiej

Dziś w liturgii Kościół przeżywa kolejne wydarzenia misterium paschalnego Jezusa Chrystusa - Jego mękę i śmierć.

Prymas Polski do kapłanów: Nie możemy tęsknić za światem, który już nie istnieje Wiadomości
Prymas Polski do kapłanów: Nie możemy tęsknić za światem, który już nie istnieje

„Nie możemy ulegać zwątpieniu i zniechęceniu. Nie możemy tęsknić za światem, który już nie istnieje, a który w naszych oczach wydaje się wciąż bardziej bezpieczny i przewidywalny” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wielkoczwartkowej Mszy św. krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej.

Emerytury
Stażowe