Sąd federalny w Tennessee przywrócił tymczasowo zakaz wykonywania aborcji z powodu rasy lub płci płodu oraz prenatalnej diagnozy zespołu Downa. Ustawa była wcześniej wielokrotnie kwestionowana z prawnego punktu widzenia przez jej przeciwników. O przywrócenie prawa wnioskował stanowy prokurator generalny. „Amerykanie nie chcą śmiertelnej dyskryminacji nienarodzonych dzieci” – skomentowała orzeczenie Marjorie Dannenfelser z fundacji prolife, Susan B. Anthony List.
Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, zatwierdził w czwartek zmiany w prawie, które pozwalają na karanie osób uczestniczących w pikietach oraz modlitwach pod klinikami aborcyjnymi. Odtąd będzie za to grozić do 12 miesięcy więzienia.
„To wręcz groteskowe, że chce się przedstawić światu człowieka takiego jak papież senior Benedykt XVI/Jospeh Ratzinger jako kłamcę, przypisując jedno wydarzenie 42 lata później, jednemu z setek spotkań, w których, jak mu się wydaje, mógł uczestniczyć lub nie. Oskarżanie go o tak niską moralnie postawę nie tylko świadczy o całkowitym braku szacunku dla osoby i chrześcijanina, o wielkich zasługach dla Kościoła i społeczeństwa, ale jest także porażką ujawniającą własne intencje, które są realizowane w szaleńczej kampanii oczerniania jego osoby”. Tak mówi emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller w wywiadzie dla niemieckojęzycznego portalu kath.net na temat ogłoszonego 20 stycznia br. raportu o nadużyciach seksualnych w archidiecezji Monachium i Fryzyngi.
Jezus odrzucony w Nazarecie. Komentarz o. Krzysztof Lorczyk OP.
Dyrektor Instytutu Antropologii i Badań Międzydyscyplinarnych nt. Godności Ludzkiej i Troski o Człowieka oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie szeroko komentuje niedawno opublikowany raport o nadużyciach seksualnych w archidiecezji Monachium i Fryzyngi. „Niepokojące jest to, że żaden z arcybiskupów Monachium i Fryzyngi nie zastosował się do tego, co przewiduje prawo kanoniczne i w wielu przypadkach prawo państwowe. Niezależnie od kwestii stosowania prawa kanonicznego, zawsze broniono w szczególny sposób księży. Nie słuchano ofiar” - mówi o. Hans Zollner SJ w rozmowie z KAI.
Zmarłego przedwcześnie ks. Mariana Krojenkę - budowniczego kościoła w Zabrzu – Grzybowicach żegnał tłum wiernych, biskupi i prezydent miasta
Dziś w kościołach w całej Polsce, ale też w domach prywatnych i siedzibach zgromadzeń zakonnych, czas wypełnią modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. O taką modlitwę poprosił w niedzielę katolików na całym świecie papież Franciszek. Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosząc, by 26 stycznia był dniem modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada.
Już za kilka dni (26 stycznia) w Kościele odbędzie się Dzień Islamu. To jeden z tych dni, który nieodmiennie wywołuje kontrowersje. Jedną z nich jest pytanie, czy rzeczywiście my chrześcijanie i wyznawcy islamu wierzymy w tego samego Boga?
«Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście». Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.
W wieku 93 lat zmarła Barbara Krafftówna - Felicja w "Jak być kochaną" Wojciecha Hasa, Honorata z "Czterech pancernych…" i Leokadia z "Banku nie z tej ziemi"; pierwsza na scenie Iwona Księżniczka Burgunda, gwiazda Kabaretu Starszych Panów. O śmierci aktorki poinformował w niedzielę ZASP.
Dziś w całym Kościele obchodzona jest Niedziela Słowa Bożego. Inicjatywa ustanowiona przez Franciszka w 2019 roku służy temu aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Światowym viralem staje się zapis ślubu błogosławionego przez ks. Davida Michaela Mosesa. Młody ksiądz jest przyjacielem pana młodego i przywitanie młodej pary było dość niekonwencjonalne.
– Moim zdaniem główną przeszkodą do jedności jest obojętność. Dobre samopoczucie we własnym środowisku, poczucie samowystarczalności. Niestety, to najbardziej kładzie się cieniem na tej powinności, jaką jest ekumenizm dla nas wszystkich – mówi w rozmowie z KAI bp Jacek Jezierski, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej, papież Franciszek wiele uwagi poświęcił Bożej czułości i miłosierdziu.
Cud w Kanie Galilejskiej. Komentarz o. Wojciech Surówka OP.
We wtorek 18 stycznia rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18 - 25 stycznia). W tym roku towarzyszy mu hasło: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt. 2, 2). Na całym świecie w tym czasie wierni różnych wyznań chrześcijańskich gromadzą się, by modlić się o jedność wyznawców Chrystusa. W Polsce centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie w niedzielę 23 stycznia o godz. 17. Tegoroczne materiały na Tydzień Modlitw przygotowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej, podczas której wiele uwagi poświęcił wartości i godności płynącej z pracy, papież Franciszek zwrócił się także do Polaków.
„Kościół wyraźnie gaśnie…” – pisze na swoim blogu na portalu tynieckiego opactwa benedyktynów o. Leon Knabit CSB.
Jest jedno źródło świętości i autorytetu w Kościele i dla Kościoła. I nie są nim ani biskupi, ani kapłani, ale Chrystus.
Niedzielą Chrztu Pańskiego zamyka się w liturgii Kościoła katolickiego okres Bożego Narodzenia. Komentarz do czytań o. Roman Bielecki OP.