Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha – zbieżność ta zdarza się stosunkowo rzadko, ponieważ obie uroczystości są wyliczane według różnych kalendarzy. Pascha to odkrywanie, jak paschalna wieczerza staje się konkretnym doświadczeniem historii zbawienia poprzez zmysły wzroku, smaku i czucia – pisze s. Eliana Kuryło CB w komentarzu dla Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - poranek zmartwychwstania. Komentarz - o. Cyprian Klahs OP.
– To paradoksalne, że Apostołowie, nie mając do dyspozycji gazet, prasy, radia telewizji, internetu, okazali się niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu nowych wyznawców. Kościół apostolski w ciągu zaledwie kilku lat wyszedł daleko nie tylko poza granice Jerozolimy i docierał do Syrii, Anatolii, Grecji, Italii, Hiszpanii, Afryki Północnej, a także nad Eufrat i pod Kaukaz – mówi ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Jakubem Pacanem. Biblista i laureat watykańskiej Nagrody Ratzingera opowiadał m.in. o historii pierwszych chrześcijan oraz o godzinie Miłosierdzia Bożego.
Noc, która zmieniła wszystko.
Odzwyczailiśmy się od czekania. Nasiąknięci kulturą „instant” chcemy mieć wszystko natychmiast. Może dlatego Wielka Sobota jest najmniej „popularnym” dniem Triduum Paschalnego?
Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.
- W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.
Znane w dzisiejszym kształcie nabożeństwo Drogi Krzyżowej ukształtowało się w XVIII wieku, jednak w krótszych formach było celebrowane już od wieku XII. W Europie stało się popularne dzięki… wyprawom krzyżowym.
Abp Marek Jędraszewski powiedział w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej, że teraz obywa się sąd nad Polską, a głównym prześladowanym i najbardziej zagrożonym, jak niegdyś Chrystus, jest niewinne i bezbronne dziecko, które zabija się śmiertelnym uderzeniem w jego serce.
Dziś w liturgii Kościół przeżywa kolejne wydarzenia Misterium Paschalnego Jezusa Chrystusa - Jego mękę i śmierć.
Dziś wieczorem Kościół kończy okres Wielkiego Postu i wchodzi w Święte Triduum Paschalne, czyli czas przeżywania centralnych wydarzeń zbawczych: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
„Pochwalony bądź, o mój Panie, przez siostrę naszą Śmierć cielesną...” – słowa św. Franciszka z Asyżu towarzyszą dziś refleksji nad odejściem br. Zdzisława Dumy, kapucyna z Prowincji Krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, który we wtorek, w Wielki Wtorek, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę i odszedł do Domu Ojca.
W Wielki Wtorek, członkowie koalicji "Katolicy z Karolem Nawrockim" przypominają wyjątkowe słowa błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – kapłana, męczennika i symbolu walki o wolność oraz godność człowieka. Fragment jego notatek duchowych, opublikowany przez KZKN, porusza temat szczególnie aktualny w czasie Wielkiego Tygodnia – temat pojednania.
Na trzy miesiące przed wielkimi strajkami sierpniowymi, które odmieniły bieg historii Polski, miały miejsce wydarzenia o wymiarze nie tylko duchowym, ale i społecznym. W maju 1980 roku – w czasie, gdy wielu ekspertów i analityków nie przewidywało nadchodzących przemian – Kościół w Polsce podejmował inicjatywy, które z dzisiejszej perspektywy jawią się jako prorocze.
W Wielkim Tygodniu w ponad 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub do rana w ramach 15. edycji nocy konfesjonałów. W tym roku przebiega ona pod hasłem "Prawdziwa Wielkanoc zaczyna się w sercu". Akcja ma umożliwić osobom zabieganym przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.
Przejdź tę drogę razem z Nim, ale niech to On, a nie ty, stoi w centrum uwagi. Po każdym z rozważań przeżywaj w sercu Jego dobroć. Był w każdym bólu przed tobą, byś nie musiał być w nim sam.
W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.
Niedziela Męki Pańskiej. Komentarz - o. Łukasz Janik OP.
10 kwietnia to dzień szczególnej zadumy i modlitwy – za tysiące Polaków zamordowanych przez Sowietów w Katyniu oraz za ofiary tragicznej Katastrofy Smoleńskiej. W tym roku przypada 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznica katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.
W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.