59 lat temu zginął Józef Franczak, ps. „Lalek” Wiadomości
59 lat temu zginął Józef Franczak, ps. „Lalek”

Józef Franczak, ps. „Lalek” - żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego, który ukrywał się do 1963 r., zginął z bronią w ręku podczas obławy bezpieki we wsi Majdan na Lubelszczyźnie.

„Patrioci. Żołnierze. Żydzi” – nowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej Wiadomości
„Patrioci. Żołnierze. Żydzi” – nowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej

17 października 2022 r. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie została otwarta najnowsza wystawa multimedialna IPN „Patrioci. Żołnierze. Żydzi”.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Jak UB-ek został literatem z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Jak UB-ek został literatem

W październiku 1939 roku, kiedy wskutek korekty granicy rozbiorowej Sowieci opuścili Suwalszczyznę, a na ich miejsce przyszli Niemcy, Aleksander Omiljanowicz był łącznikiem w... Związku Walki Zbrojnej (oddział Stanisława Wyrodnika, ps. „Burza”). W lipcu 1941 roku za tę działalność został aresztowany. Proces toczył się w Królewcu. Kilkunastu jego kolegów Niemcy stracili, on dostał najniższy wyrok – cztery lata. Niemal do końca wojny siedział w kilku niemieckich obozach (podobno był tam traktowany na szczególnych zasadach).

Bunt, który buntem nie był Wiadomości
Bunt, który buntem nie był

Październik 1920 r. był burzliwym miesiącem dla rodzącej się II Rzeczpospolitej. To w tym czasie rozstrzygały się losy naszej wschodniej granicy, a przeprowadzony, na polecenie marszałka Józefa Piłsudskiego, przez generała Lucjana Żeligowskiego pozorowany bunt zdecydował o włączeniu Wileńszczyzny w granice Polski. 

100. rocznica pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego Wiadomości
100. rocznica pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego

Sejm Śląski utworzono na mocy ustawy konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego z dnia 15 lipca 1920 r., zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego. 24 września 1922 r. odbyły się pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego, a 10 października 1922 r. jego pierwsze posiedzenie.

412 lat temu Polacy zajęli Kreml z ostatniej chwili
412 lat temu Polacy zajęli Kreml

Po bitwie pod Kłuszynem hetman Stanisław Żółkiewski na prośbę bojarów 9 października 1610 roku zajął Kreml, w związku z czym do 7 listopada 1612 roku okupowała go polska załoga wojskowa pod dowództwem Aleksandra Korwina Gosiewskiego i Mikołaja Strusia. Mennica w Moskwie rozpoczęła bicie srebrnych kopiejek z wizerunkiem przyszłego nowego cara, Władysława Zygmuntowicza.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Gen. Mietkowski. Szara eminencja stalinowskiego terroru z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Gen. Mietkowski. Szara eminencja stalinowskiego terroru

Przez ponad 10 lat - od 16 października 1944 roku do 9 grudnia 1954 roku – generał brygady bezpieki Mieczysław Mietkowski pełnił kluczową funkcję wiceszefa jednej z najkrwawszych instytucji komunistycznego aparatu represji: Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Dodatkowo, od lutego 1949 roku był członkiem Komisji Bezpieczeństwa KC PZPR, nadzorującej aparat represji. Czyli z ramienia „przewodniej” partii kontrolował bezpiekę, którą zarządzał. Po prostu szara eminencja stalinowskiego terroru.

451. rocznica bitwy pod Lepanto. Dlaczego triumf floty chrześcijańskiej nad Turkami przypisany jest Maryi? Wiadomości
451. rocznica bitwy pod Lepanto. Dlaczego triumf floty chrześcijańskiej nad Turkami przypisany jest Maryi?

Dziś w Kościele katolickim obchodzone jest obowiązkowe wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty krajów chrześcijańskich nad wojskami Imperium Osmańskiego. Bitwę stoczono 7 października 1571 roku.

W Uzbekistanie oddano hołd żołnierzom armii generała Andersa Wiadomości
W Uzbekistanie oddano hołd żołnierzom armii generała Andersa

5 października 2022 roku w Uzbekistanie odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające utworzenie armii gen. Andersa i jej drogę ku ojczyźnie. Na Polskich Cmentarzach Wojennych w Shahrisabz i Kitob prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz pozostali członkowie delegacji Instytutu oddali hołd żołnierzom i cywilnym obywatelom Polski, którym nie udało się wrócić do ojczyzny. Delegacja IPN złożyła kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi spoczywających tam polskich żołnierzy.

Ostatnie dni z wystawą Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia Wiadomości
Ostatnie dni z wystawą "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia"

To już ostatnie dni trwania wystawy Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Spotkanie w Muzeum Śląskim: Kurhan wczesnoscytyjski w syberyjskiej „Dolinie Królów” w Tuwie Wiadomości
Spotkanie w Muzeum Śląskim: Kurhan wczesnoscytyjski w syberyjskiej „Dolinie Królów” w Tuwie

Muzeum Śląskie zaprasza na kolejny wykład archeologiczny, który odbędzie się 13 października o 18.00. Tym razem dr Łukasz Oleszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o wczesnoscytyjskim kurhanie w syberyjskiej „Dolinie Królów” w Tuwie.

Kolejne edycje warsztatów dla nauczycieli i edukatorów z Mazowsza w Archiwum IPN Wiadomości
Kolejne edycje warsztatów dla nauczycieli i edukatorów z Mazowsza w Archiwum IPN

Po wakacyjnej przerwie Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na kolejne spotkania w ramach warsztatów archiwalnych realizowanych wspólnie z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Spotkanie „Dawna Warszawa – bohaterka literacka” – Warszawa, 7 października 2022 Wiadomości
Spotkanie „Dawna Warszawa – bohaterka literacka” – Warszawa, 7 października 2022

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie otwarte z cyklu „Historie o historii”, które odbędzie się 7 października o godzinie 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25).

Bez ekshumacji nie postawimy kropki nad i Wiadomości
Bez ekshumacji nie postawimy kropki nad i

– Druga strona głównie teoretyzuje, ignoruje archiwa do dużego stopnia, odrzuca tradycyjne reguły naukowe (a w tym nie tylko historii, ale i socjologii) i pisze pod z góry przyjętą tezę, że mord popełnili Polacy – mówił w wywiadzie z 2021 r. prof. Marek Jan Chodakiewicz, współautor książki „Jedwabne. Historia Prawdziwa”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.

[Tylko u nas] „Nasze będzie zwycięstwo”. Rozmowa z córką Antoniego Lenkiewicza, kawalera Orderu Orła Białego Wiadomości
[Tylko u nas] „Nasze będzie zwycięstwo”. Rozmowa z córką Antoniego Lenkiewicza, kawalera Orderu Orła Białego

– Ojciec wiedział, że może nie wyjść żywy ze stalinowskiego więzienia. I był na to gotowy. Do dziś jest przekonany, że to Boża Opatrzność pozwoliła mu przetrwać, mimo iż co najmniej kilka razy był bliski śmierci – mówi Agata Kłopotowska, córka Antoniego Lenkiewicza, historyka, publicysty, twórcy antykomunistycznego harcerstwa, więźnia okresu stalinowskiego, działacza pierwszej Solidarności, kawalera Orderu Orła Białego, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Prof. Andrzej Nowak: 1920. Zwycięstwo inspirujące pokolenia Wiadomości
Prof. Andrzej Nowak: 1920. Zwycięstwo inspirujące pokolenia

– Polacy jako pierwsi stawili skuteczny opór ideologiczno-totalitarnej machinie, która w oparciu o komunizm stworzona została w Rosji – mówi prof. Andrzej Nowak w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.

Karol Nawrocki, prezes IPN: Dziś mamy wciąż tą samą Solidarność, która rodziła się w Sierpniu 80 Wiadomości
Karol Nawrocki, prezes IPN: Dziś mamy wciąż tą samą Solidarność, która rodziła się w Sierpniu 80

Karol Nawrocki, prezes IPN podczas 30. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" podkreślał piękną historię "Solidarności", która wciąż trwa.

Upiór – obywatel wielokulturowej Rzeczpospolitej Wiadomości
Upiór – obywatel wielokulturowej Rzeczpospolitej

Upiór był w ludowym ujęciu człowiekiem, który przychodził na świat z dwiema duszami. Gdy umierał, jedna z dusz pozostawała w ciele i je ożywiała – mówi Łukasz Kozak, autor książki „Upiór. Historia naturalna”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. 

 5 października 1716 pod Kowalewem miała miejsce ostatnia szarża husarii Wiadomości
5 października 1716 pod Kowalewem miała miejsce ostatnia szarża husarii

Bitwa pod Kowalewem została stoczona 5 października 1716 roku pomiędzy wojskami konfederatów tarnogrodzkich a armią saską króla Augusta II Mocnego. Bitwa zasłynęła z powodu wykonanej podczas niej ostatniej w dziejach szarży husarii[. Bitwa rozegrała się na polach między Kowalewem Pomorskim a Pluskowęsami.

Ludzie wolności i Solidarnośći: Marek Muszyński Wiadomości
Ludzie wolności i Solidarnośći: Marek Muszyński

Marek Muszyński. Autor ulotki protestującej przeciwko prześladowaniu studentów w marcu 1968 roku. Zatrzymany, wyszedł po trzech miesiącach aresztu. Skazany w lipcowym procesie na dwa lata więzienia w zawieszeniu. W 1980 roku współtwórca „S” na Politechnice Wrocławskiej. W stanie wojennym najdłużej ukrywający się działacz podziemnej Solidarności. 

Emerytury
Stażowe