Obchodzona 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych i przypadające dzień później Zaduszki, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, mają wielowiekową tradycję i szczególną, polską specyfikę. Historyczne korzenie uroczystości Wszystkich Świętych sięgają IV wieku.
Jeszcze do 13 listopada można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót". Siedem panoramicznych obrazów i cztery makaty obrazujące najważniejsze wydarzenia z historii Polski, wróciły do kraju po 83 latach!
Turystyka tatrzańska zaczęła się rozwijać już w XIX wieku. Pod jego koniec stała się dość popularnym sportem. Im więcej turystów przyciągały Tatry, tym więcej jednak było wypadków. W 1907 pojawił się po raz pierwszy pomysł utworzenia ochotniczego pogotowia do ratowania osób zaginionych w górach. Miało by ono działać podobnie, jak ochotnicza straż pożarna. Władze austriackie udało się przekonać do pomysłu w 1909 roku.
„Nieznani sprawcy” właśnie zdewastowali na Białorusi obelisk na zbiorowej mogile żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1920 r. podczas Bitwy Niemeńskiej z bolszewikami pod Feliksowem koło Lidy. To kolejny cmentarz zbezczeszczony przez współczesnych bolszewików kołchozowego dyktatora Łukaszenki.
28 października 2018 roku zmarł Edward Dwurnik. Jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy, który nie stronił od ukazywania społecznych nastrojów w swoich malarskich wizjach.
28 października 2022, o godz. 12.00, w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady (1940–1945) – ul. Ofiar Gross-Rosen 26, Goczałków – odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego, prokuratora Andrzeja Pozorskiego – zastępcy prokuratora generalnego i dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz dyrektora Muzeum Gross-Rosen Janusza Barszcza. W czasie konferencji prezes IPN przekaże do Muzeum artefakty odnalezione na terenie obozu w czasie ekshumacji szczątków ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.
Powstanie Warszawskie to dziesiątki jednostek wojskowych, które toczyły batalie w całym mieście. Gdzie walczył rtm. Pilecki? Jaki oddział nosił naszywki z trupią czaszką? Skąd pochodziły słynne "panterki"? Na te i setki innych pytań czytelnicy znajdą odpowiedzi w najnowszej publikacji Muzeum Powstania Warszawskiego.
W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku oglądać będzie można od 27 października do 16 listopada wystawę plenerową przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN - "Armia Krajowa - największa podziemna armia świata". Wystawa będzie wędrować po Polsce.
13 nagrobków z północnej strony Alei Katakumbowej zostanie odrestaurowanych dzięki datkom, które będą zbierane w sobotę, niedzielę i we wtorek podczas kwesty na stołecznych Starych Powązkach. W tym roku do kwestowania zaproszono ok. 350 osób. Datki do puszek zbierać będą m.in. Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz i Magdalena Zawadzka.
26 października mija 70 lat od drugich w komunistycznej Polsce wyborów parlamentarnych. Ich podstawą była uchwalona w lipcu 1952 roku Konstytucja PRL. W przeciwieństwie do pierwszych wyborów z 1947 r. na listach nie było kandydatów partii opowiadających się przeciwko reżimowi.
27 października 2022 roku o godz. 9.00 - po raz pierwszy w historii - równocześnie w czterech miejscowościach: Głubczycach, Byczynie (opolskie), Bobolicach (zachodniopomorskie) oraz Staszowie (świętokrzyskie) odbędzie się demontaż czterech pomników poświęconych Armii Czerwonej. W Głubczycach, na briefingu prasowym o godz. 9.00 związanym z demontażem pomnika, obecny będzie Prezes IPN dr Karol Nawrocki
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na spotkanie promocyjne książki „Blaski i cienie bohaterskiego pięciolecia” autorstwa Józefa Rokickiego. Wydarzenie odbędzie się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w budynku Muzeum Powstania Warszawskiego w środę, 26 października br., o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Simon Elmer z Wielkiej Brytanii, Klaus Leutner z Niemiec, Helena Rogowska z Kazachstanu oraz wyróżniony pośmiertnie Antoni Rojowski z Rumunii, a także Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe w Marche (Włochy) oraz Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej (Australia) to laureaci tegorocznej nagrody „Świadek Historii” dla osób i organizacji spoza Polski. Nagrody w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Mądrość, głębia, wrażliwość, wierność Polsce – czyli wszystko to, czego nie promuje współczesny główny nurt, a zarazem to, za czym tęsknią ludzie ducha – znajdziemy na wystawie poświęconej Januszowi Krasińskiemu, jednemu z najwybitniejszych – i najbardziej przemilczanych – pisarzy przełomu XX i XXI wieku.
4 listopada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowuje uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte. Za ich postawę, walkę i bohaterstwo. Po latach zostaną dopełnione powinności wobec polskich żołnierzy. Pamięć, szacunek, a teraz godny pogrzeb.
Najnowsza publikacja Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej jest nowatorską i nieszablonową realizacją prezentacji najważniejszych bitew II wojny światowej. Starannie dobrane treści, liczne dane statystyczne i elementy graficzne tworzą spójną, wymowną całość, obok której nie sposób przejść obojętnie.
Już dzisiaj, 22 października o g. 16.30 odbędzie się wernisaż wystawy Dziesięć znaków. W Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprezentowane zostanie 10 wybranych fragmentów Ewangelii wg św. Mateusza w malarskiej interpretacji Artura Wąsowskiego z objaśnieniami dr Doroty Lekkiej.
20 października mobilny showroom promujący gamingowy projekt edukacyjny ,,Gra Szyfrów” był dostępny przed Multikinem w Gdańsku. W promocji projektu wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Muzeum Getta Warszawskiego zwraca się do mieszkańców Warszawy z prośbą o poparcie inicjatywy nazwania skrzyżowania warszawskich ulic gen. W. Andersa i Stawki imieniem Żydowskiego Związku Wojskowego. Podpisy zbiera do 21 października!
W poniedziałek 24 października 2022 r. o godz. 17.00 w Auli Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" w Częstochowie, ul. Łódzka 8 odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Polakiem, Sylwią Galij - Skarbińską oraz ks. Michałem Damazynem, poświęcone książce "Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach". Wstęp wolny!