GAZ SYSTEM ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. Tym samym kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów – Lwówek i mający 191 km jest gotowy do rozruchu i nagazowania.
Ograniczenia dostaw gazu z Rosji do Europy przez gazociąg Nord Stream 1, o których niedawno zdecydowała Moskwa, są "atakiem", który ma na celu "sianie chaosu na europejskim rynku energii" - oświadczył we wtorek niemiecki minister gospodarki Robert Habeck.
22 czerwca rozpocznie się Kongres 590, którego hasłem przewodnim będzie „Łączymy wszystkich". W wydarzeniu weźmie udział Grupa PGE.
– Sądzę, że promocja na paliwa na stacjach wejdzie od 24 czerwca – powiedział w poniedziałek w Polsat News prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zastrzegł, że nie będą one znaczące. Mają być realizowane m.in. poprzez programy lojalnościowe.
W poniedziałek w Rydze rozpoczął się szczyt Inicjatywy Trójmorza. Przemawiał m.in prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który zgłosił chęć uczestnictwa Ukrainy w bloku. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że stworzono nowy rodzaj partnerstwa dla państw aspirujących do UE i został on przyznany Ukrainie.
W kwietniu 2020 roku w Austrii "wygaszeniu" została poddana ostatnia z tamtejszych elektrowni węglowych. Właściciel zakładu, koncern Verbund zapowiedział przekształcenie elektrowni w rezerwowe źródło ciepła dla mieszkańców Grazu, stolicy kraju związkowego Styria na południu Austrii. Teraz austriacki rząd podjął decyzję o wznowieniu w zakładzie produkcji energii elektrycznej.
Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
Minister gospodarki Robert Habeck planuje zwiększenie generacji energii elektrycznej opartej na węglu. „To gorzkie, ale po prostu nieuniknione” – zapowiada. Do produkcji energii elektrycznej będzie mniej gazu, zamiast tego „bardziej wykorzystywane” będą elektrownie węglowe. Odnośna ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca – informuje w niedzielę portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Wojna na Ukrainie trwa. W efekcie agresji Rosji na terytorium Ukrainy Moskwa została objęta sankcjami, które dotyczą między innymi rezygnacji lub znaczącego ograniczenia kupna jej surowców przez wiele światowych gospodarek. Są jednak państwa, które w tej sytuacji starają się skorzystać. Mowa tu przede wszystkim o Indiach.
Stoimy dzisiaj u progu bardzo poważnej globalnej zawieruchy gospodarczej, dlatego wszystkie pieniądze zewnętrzne, z KPO są Polsce jeszcze bardziej potrzebne, niż przed 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę – podkreślił w sobotę 18 czerwca premier Mateusz Morawiecki.
Władze Litwy poinformowały, że od soboty blokują przewóz dużej części dóbr do i z Obwodu Kaliningradzkiego w związku z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Federację Rosyjską z powodu inwazji na Ukrainę.
Ładunek 650 tys. baryłek ciężkiej ropy naftowej ma wkrótce wypłynąć z Wenezueli tankowcem, wyczarterowanym przez włoską firmę naftową Eni - podała w piątek agencja Reuters. Do Wenezueli płynie z Europy drugi duży tankowiec, który część załadowanej tam ropy ma dostarczyć do Hiszpanii.
Przez lata Internet Explorer był absolutnie najczęściej używaną przeglądarką. Zapewne głównie dlatego, że stanowił element oferty Windows Microsoft dla komputerów stacjonarnych.
Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu.
Inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślnej nabiera ostatecznych kształtów. Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą do docelowego poziomu, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem - poinformował we wtorek Urząd Morski w Gdyni.
Nowozelandzki minister ds. klimatu ogłosił kontrowersyjny program, który ma zmniejszyć ilość emitowanych przez kraj gazów cieplarnianych. Wprowadzenie postulowanych przez polityka rozwiązań uderzy przede wszystkim w krajową hodowlę krów i owiec.
Największy na świecie producent baterii do samochodów elektrycznych – CATL – szukał miejsca pod wartą 2 miliardy dolarów inwestycję w Europie Środkowej. Jedną z rozważanych lokalizacji miała być Polska.
Pomimo niepewnej sytuacji makroekonomicznej w pierwszym kwartale 2022 roku KGHM wypracował najwyższy w historii zysk (EBIDTA). Wyniósł on 3133 mln zł i był o 20 proc. większy w stosunku do zysku wypracowanego w trzech pierwszych miesiącach roku ubiegłego. To wynik konsekwentnej realizacji strategii i optymalizacji działań na poziomie operacyjnym. Koncern przedstawił też Raport Zintegrowany za 2021 rok.
Z danych podanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia w Polsce, mimo bardzo niskiego poziomu, wciąż maleje.
Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie planowo niszczą ukraińskie zbiory pszenicy, kradną maszyny rolnicze i zboże. Może to doprowadzić do światowego kryzysu żywnościowego, ponieważ Ukraina jest jednym z największych eksporterów pszenicy na świecie.