W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla. Ustawa trafi teraz do Senatu.
- Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy obniżyłoby PKB Niemiec w 2022 r. o 1,5% - podaje za Międzynarodowym Funduszem Walutowym agencja prasowa AFP.
Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek Grupa LOTOS Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna z siedzibą w Płocku, przedłożony przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
O ekspansji polskiego eksportu żywności pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Gazprom poinformował o tym, że nie może zagwarantować wznowienia dostaw gazu do Europy z powodu "siły wyższej"
Zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej, inflacja CPI będzie stopniowo się obniżać począwszy od III kw. tego roku. W czwartym kwartale 2023 r. roku osiągnie 5,5 proc., a w czwartym kwartale 2024 r. - 3,5 proc. - prognozuje prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Osiem zagranicznych statków handlowych przybyło przez Dunaj do Ukrainy, aby odebrać transporty zboża z tego kraju - poinformowały we wtorek rumuński dziennik “Adevarul” i ukraińska agencja Ukrinform. To pierwsza od wybuchu wojny wyprawa zagranicznych statków do ukraińskich portów, a umożliwiło ją niedawne odbicie przez siły Ukrainy strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym - zauważa gazeta.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę, która ustala maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na poziomie 996,60 zł - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Urząd Dozoru Technicznego (UDT) wydał zgodę na eksploatację dla ostatniego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce: Niechorze - Płoty o długości 41 kilometrów. Odbioru dokonano po pozytywnym przeprowadzeniu 10 prób specjalnych. Oznacza to jednocześnie potwierdzenie bezpieczeństwa technicznego dla całego lądowego odcinka Baltic Pipe na terenie Polski.
Rozpoczęło się stopniowe wyłączanie gazociągu Nord Stream 1, którym rosyjski gaz płynie do Niemiec. Od godz. 6 rano w poniedziałek przepływ gazu jest zmniejszany w celu przeprowadzenia zapowiadanych od dawna prac konserwacyjnych - powiedział agencji dpa rzecznik Nord Stream AG. Za kilka godzin rzeczywisty przepływ będzie zerowy.
- Nadmiarowe zyski Norwegii z ropy i z gazu przekroczą sto miliardów euro. To jest pośrednie żerowanie na wywołanej przez Putina wojnie. To niesprawiedliwe, powinni się podzielić - powiedział w maju Mateusz Morawiecki. Wtedy spadła na niego lawina szyderstw i krytyki. A tymczasem norweska prasa się z nim zgadza.
- Niemcy i Francuzi biją się o nierosyjską ropę z Polski. Polacy nie dostarczą ropy przez naftoport w Gdańsku do Rafinerii Schwedt, bo surowiec dostępny tym szlakiem został wykupiony przez francuski Total do Rafinerii Leuna. Obie brały 100 procent z Rosji ale czasy się zmieniły - pisze Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu Biznesalert.
Czas na ocenę technologii i rozwiązań technicznych – KGHM złożył pierwszy w Polsce wniosek dotyczący wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR). Dokument trafił dziś do Państwowej Agencji Atomistyki. Miedziowy gigant pracuje nad inwestycją wspólnie z amerykańską firmą NuScale.
Narodowy Bank Węgier zdecydował o podwyżce 1-tygodniowe stopy depozytowej o 200 punktów bazowych od 9,75 proc. Przyczyną tak radykalnej decyzji węgierskiego banku jest próba ratowania forinta.
Urząd Dozoru Technicznego (UDT) i Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Majątkiem Technicznym (PAMMS) podpisały porozumienie, którego celem jest współpraca w kształtowaniu bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy w nowoczesnym przemyśle.
Niemcy są krajem postrzeganym – nie bez powodu – jako gospodarcza potęga. Ich siła została zbudowana na eksporcie. Tymczasem, jak donosi „Die Welt”, po raz pierwszy od 1991 r. bilans handlowy Niemiec jest ujemny.
Wśród wielu metod obróbki materiałów na szczególne wyróżnienie zasługuje cięcie wodne. Dzisiaj bowiem cięcie strumieniem wody to jedna z najczęściej stosowanych metod przecinania materiałów. Sprawdźmy, dlaczego maszyna do cięcia strumieniem wody to tak powszechnie stosowany sprzęt.
Chcąc pozyskać dodatkowe środki finansowe, których brakuje Ci na jakieś wydatki, możesz skorzystać z kredytu lub pożyczki. Jeśli nie wiesz, na które z tych dwóch rozwiązań się zdecydować, świadomość podobieństw i różnic pomiędzy nimi powinna być dla Ciebie dużym ułatwieniem w podjęciu optymalnego wyboru. Dlatego zachęcamy do lektury artykułu, w którym opisujemy odmienności i zbieżności pomiędzy kredytami i pożyczkami.
Rosyjski koncern gazowy Gazprom obiecał akcjonariuszom wypłatę rekordowej dywidendy w wysokości 1,2 biliona rubli. Wypłata dywidendy miała mieć związek z wysokimi zyskami koncernu w dobie wysokich cen gazu. Jednak podczas dorocznego zgromadzenia, tu większość posiada rosyjski skarb państwa, postanowili nie wypłacać dywidendy, w wyniku czego akcje Gazpromu na giełdzie w Moskwie runęły w dół.
Proces przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przez PKN Orlen powinien się zakończyć na przełomie września i października, a Grupy Lotos na przełomie lipca i sierpnia tego roku – poinformował w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.