6 stycznia 1919 r. – powstańcy wielkopolscy zdobywają lotnisko Ławica Wiadomości
6 stycznia 1919 r. – powstańcy wielkopolscy zdobywają lotnisko Ławica

98 lat temu, 6 stycznia 1919 r., podczas Powstania Wielkopolskiego, grupa wojsk powstańczych po krótkiej bitwie zdobyła znajdujące się pod Poznaniem lotnisko w ówczesnej wsi Ławica oraz składnicę sprzętu lotniczego, tzw. Halę Zeppelinów w Winiarach. W efekcie w ręce polskie dostała się znaczna ilość sprzętu lotniczego – ok. 400 samolotów oraz innego wyposażenia. Trzy dni później, 9 stycznia, improwizowana powstańcza eskadra lotnicza, utworzona z Polaków – byłych lotników armii niemieckiej i wyposażona w zdobyte na Ławicy samoloty, dokonała pierwszego w historii Polskiego Lotnictwa nalotu bombowego na teren przeciwnika.

Rosemann: Pół miliona Brutusów (w obronie Mateusza Kijowskiego) Wiadomości
Rosemann: Pół miliona Brutusów (w obronie Mateusza Kijowskiego)

Różni działacze różnych szczebli ruchu walczącego w obronie demokracji nagle na wyścigi przerzucają się wspomnieniami na temat swoich fatalnych przeszłych doświadczeń z Mateuszem Kijowskim i jego małżonką. Jeden wspomina (i powołuje się na posiadaną korespondencję), że Kijowski przyznał mu się kiedyś, że ataki na stronę KOD to byłą mistyfikacja. Inny przypomniał sobie, że podczas pobytu we Francji Kijowski i jego żona byli obrzucani drogimi prezentami, jakimiś kosmetykami, jakąś kosztowną odzieżą, kupowaną oczywiście za pieniądze zebrane na potrzeby walki z demokracją.

Krzysztof "Toyah" Osiejuk: Nie dajmy zadusić polskiej szkoły Wiadomości
Krzysztof "Toyah" Osiejuk: Nie dajmy zadusić polskiej szkoły

Dziecku, które weszło w 13 rok życia, powie się, że jest już dużym chłopcem – dziewczynkom akurat mówić tego nie będzie trzeba, bo one same dobrze to wiedzą – a teraz marsz do gimnazjum, do nauki! No ale żeby to skutecznie przeprowadzić, trzeba wiedzieć, po co się to robi i z jaką perspektywą. A więc trzeba mieć na sercu polską szkołę i polskiego ucznia… no i może przede wszystkim samą Polskę.

8 stycznia 1967 r. - śmierć Zbigniewa Cybulskiego Wiadomości
8 stycznia 1967 r. - śmierć Zbigniewa Cybulskiego

50 lat temu, 8 stycznia 1967 r., w wyniku wypadku podczas wskakiwania do jadącego pociągu na dworcu we Wrocławiu, zmarł znany aktor, Zbigniew Cybulski. Nie trzeba go nikomu przedstawiać. Trudno wyobrazić sobie polskie kino II połowy lat 50-tych i lat 60-tych bez tej postaci. O wiele mniej wiadomo na temat jego pochodzenia i pierwszych lat życia.

Zbigniew Kuźmiuk: Do końca marca KSF opracuje mechanizmy przewalutowania kredytów frankowych Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Do końca marca KSF opracuje mechanizmy przewalutowania kredytów frankowych

Jak poinformował w ostatnich dniach Narodowy Bank Polski (NBP), do końca marca tego roku grupa robocza Komitetu Stabilności Finansowej, wypracuje mechanizmy, które mają skłonić banki mające w swoich portfelach kredyty frankowe do ich przewalutowania w porozumieniu z kredytobiorcami.

Aneta Ciężarek: Być kobietą skromną i elegancką Wiadomości
Aneta Ciężarek: Być kobietą skromną i elegancką

Mamy Nowy Rok, a wraz z nim nowe postanowienia i ja takowe podjęłam. Otóż moim pragnieniem jest być kobietą skromną jak i elegancką, Traktować swoje ciało z szacunkiem i nie niszczyć go goniąc za modą i trendami. Problemem wielu współczesnych kobiet jest to iż nie potrafią być kobiece.

Krysztof "Toyah" Osiejuk: Dlaczego czerwone pająki pozostaja niewyuczalne? Wiadomości
Krysztof "Toyah" Osiejuk: Dlaczego czerwone pająki pozostaja niewyuczalne?

Oni są dziś bowiem już tak słabi, że naprawdę niewiele trzeba, żeby się rozpierzchli jak pamiętne czerwone pająki Lecha Wałęsy.

7 stycznia 1601 r. – bitwa pod Kiesią. Pierwsze starcie polsko-szwedzkie Wiadomości
7 stycznia 1601 r. – bitwa pod Kiesią. Pierwsze starcie polsko-szwedzkie

416 lat temu, 7 stycznia 1601 r., w bitwie pod Kiesią w Inflantach (Wenden, obecnie: Cēsis na Łotwie) wojska polsko-litewskie, liczące ok. 700 żołnierzy (w tym 350 husarzy), pobiły liczące 3000 żołnierzy wojska szwedzkie pod dowództwem króla Karola Sundermańskiego. Była to pierwsza w historii większa konfrontacja zbrojna armii I Rzeczpospolitej i Szwecji.

Wojska OT a doświadczenia szwedzkiej Gwardii Narodowej Hemvärnet - wywiad z oficerem Kosmowskim Wiadomości
Wojska OT a doświadczenia szwedzkiej Gwardii Narodowej Hemvärnet - wywiad z oficerem Kosmowskim

"Wielu żołnierzy w życiu cywilnym jest kolegami czy przyjaciółmi, co przenosi się również na stosunki w wojsku. Życzliwość, wzajemna pomoc i chęć, aby jak najlepiej wykonać powierzone zadanie, to podstawa sprawnego działania tej formacji wojskowej. Gdyby było inaczej, nie byłoby chętnych do pełnienia tej służby."

Krzysztof "Toyah" Osiejuk: Zbieramy na tran dla Ricziego i Dżoeny Wiadomości
Krzysztof "Toyah" Osiejuk: Zbieramy na tran dla Ricziego i Dżoeny

Mnie natomiast fascynuje to, w jak piękny sposób ci durnie się odsłaniają. Na miejscu tych, którzy im płacą, ja bym jednak im dał jakąś karę. Niechby tylko w postaci picia tranu przez nos.

Alexander Degrejt: Mateuszek i zakochany szczeniak Wiadomości
Alexander Degrejt: Mateuszek i zakochany szczeniak

Jarosławowi Kaczyńskiemu opozycję zasłał chyba osobiście sam dobry Pan Bóg. Albo wygrał ją na loterii w superkumulacji. Inaczej być nie może bo nigdzie, ale to nigdzie na świecie nie występuje takie zbiorowisko cymbałów w jednym miejscu.

Rosemann: KOD czyli ile kosztuje demokracja Wiadomości
Rosemann: KOD czyli ile kosztuje demokracja

Fakt dość słonego (jak twierdzą niektórzy) liczenia sobie wodza KOD za oferowane KOD-owi „usługi” i jego bardzo przewidywalne tłumaczenie zamieszania spiskiem mającym uderzyć w niego samego i w KOD* nie wzmocni zgromadzonych wokół KOD „obrońców demokracji”. Myślę, że mocno też skomplikuje plany tych wszystkich, którzy zamierzali potraktować KOD jako płaszczyznę startu do poważniejszej kariery politycznej.

Zbigniew Kuźmiuk: Likwidacja resortu skarbu państwa, czyli koniec prywatyzacji majątku Skarbu Państwa Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Likwidacja resortu skarbu państwa, czyli koniec prywatyzacji majątku Skarbu Państwa

Jak ogłosił na konferencji prasowej na początku tego tygodnia szef Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Henryk Kowalczyk z dniem 1 stycznia, rozpoczęła się likwidacja ministerstwa Skarbu Państwa, która potrwa do końca marca tego roku.

Rafał Górski: Cieszy fakt, że Prezydent dostrzega potrzebę doceniania pracy społeczników Wiadomości
Rafał Górski: Cieszy fakt, że Prezydent dostrzega potrzebę doceniania pracy społeczników

„…im więcej nas, polskich obywateli, będzie działało w tego typu organizacjach, im więcej z nas będzie się angażowało w takie dzieła, im więcej z nas będzie pamiętało o tym, aby dać datek, nie będzie odwracało głowy w sytuacji, gdy widzi wolontariuszy działających na rzecz dobra wspólnego ‒ tym bardziej będziemy mogli mówić o tym, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim. Dziękuję Państwu za to, że działacie, dziękuję Państwu za to, że zarażacie również tą swoją gorliwością, tym swoim wielkim sercem innych ludzi.”

Rosemann: Polska tęskni za opozycją czyli fenomen .Nowoczesnej Wiadomości
Rosemann: Polska tęskni za opozycją czyli fenomen .Nowoczesnej

Czemu tak pokraczny twór, jakim jest .Nowoczesna, szyjący imponującymi seriami gaf niczym działko Gatlinga nie tylko jakoś tam trzyma się na scenie politycznej ale skutecznie aspiruje do miana głównej siły opozycyjnej?

Jan Pietrzak dla TS: Są głupi, ale nie tak bardzo, by oddawać życie za emeryturę Mazguły i karierę Petru Wiadomości
Jan Pietrzak dla TS: Są głupi, ale nie tak bardzo, by oddawać życie za emeryturę Mazguły i karierę Petru

Mimowolni komedianci opanowują medialną scenę. Dzięki upowszechnieniu memów szydera zalewa internet po każdym wygłupie jakiegoś wesołka. Jeden z blokujących Sejm kodziarzy na użytek kamery ułożył się na asfalcie, by pokazać, jaka tragedia dzieje się na ulicach Warszawy. Po nakręceniu męczeństwa zerwał się rześki, żwawy i powiadomił przez komórkę sztab dywersji o wykonaniu zadania. Niestety, słabo się poświęcił i cały numer wyszedł sztucznie – nie zrobił wrażenia na Tusku. Król Europy wpadł właśnie do kumpli skontrolować sytuację.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": W południowej Afryce trwa ludobójsto białych Burów Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": W południowej Afryce trwa ludobójsto białych Burów

Burowie (Afrykanerzy) oraz ich sympatycy ostrzegają, że trwa ludobójstwo tego ludu. Ludobójstwo jeszcze to nie jest, ale bezsprzecznie wzrasta fala przemocy w stosunku do nich. Sprawcami są zwykle czarni sąsiedzi.

Zbigniew Kuźmiuk: Wicepremier Morawiecki o rewolucji w podatku VAT w 2017 roku Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Wicepremier Morawiecki o rewolucji w podatku VAT w 2017 roku

Wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki w ostatnich dniach udzielił, kilku wywiadów dotyczących zmian w polskim systemie podatkowym, w tym w szczególności w systemie podatku VAT i zapowiedział, że będzie to drugi znaczący krok w uszczelnianiu systemu poboru tego podatku.

Zbigniew Kuźmiuk: Budżetowy sukces Morawieckiego. Jeden z najniższych deficytów od czasu wejścia do UE Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Budżetowy sukces Morawieckiego. Jeden z najniższych deficytów od czasu wejścia do UE

Wszystko wskazuje na to, że wicepremier Mateusz Morawiecki, jako nowy minister finansów, odniesie już na początku 2017 ogromny sukces, mianowicie deficyt całego sektora finansów publicznych za rok 2016, będzie najniższy od roku 2007.

Waldemar Żyszkiewicz: Bronisław Komorowski odzyskuje kontenans Wiadomości
Waldemar Żyszkiewicz: Bronisław Komorowski odzyskuje kontenans

Pamięć o gafach, błędach ortograficznych i niewymuszonej arogancji Bronisława Komorowskiego, którego premier Tusk za radą pani Anieli delegował do ochrony żyrandola, niemal całkiem się zatarła. Cóż, życie polityczne codziennie atakuje odbiorców nową porcją sieczki, więc rezultaty nie mogą być inne.

Emerytury
Stażowe