Kieszonkowy Atlas Świata. Łotewskie wędrówki po Liwonii i Kurlandii tylko u nas
Kieszonkowy Atlas Świata. Łotewskie wędrówki po Liwonii i Kurlandii

Zapisane w konstytucji Łotwy geograficzne krainy: Łatgalia, Kurlandia, Semigalia i Liwonia, przyciągają turystów głównie z Niemiec, rzadziej z Polski. Wypisując się ze Wschodu, ciążą ku Północy – skandynawskim sąsiadom.

tylko u nas
„Jak tam zdrowie? Szkoda gadać…” W najnowszym numerze TS piszemy o tym, jak rząd (nie) radzi sobie z psychiatrią dziecięcą

- To już nie jest narastający problem. To epidemia. A będzie niestety coraz gorzej – alarmują na naszych łamach kierowniczki Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego. – Poważne problemy psychiczne wśród dzieci narastają, a rządzący nie potrafią bądź nie chcą zażegnać tego kryzysu – dodają.

Z pamiętnika robotnika. Psycho Killer, Qu’est-ce que c’est? tylko u nas
Z pamiętnika robotnika. Psycho Killer, Qu’est-ce que c’est?

Psycho Killer, Qu’est-ce que c’est? – ten fragment utworu muzycznego zespołu Talking Heads daję na początek dla rozluźnienia atmosfery, więc jak ktoś jest utalentowany muzycznie, może nucić.

Cezary Krysztopa: Stan likwidacji tylko u nas
Cezary Krysztopa: Stan likwidacji

Byłem na pokazie przedpremierowym filmu Anity Gargas i Mateusza Teski „Stan likwidacji”. I muszę powiedzieć, że jestem w szoku. W naprawdę sporym szoku.

Czy możliwa jest alternatywa dla gotówki i kart płatniczych? tylko u nas
Czy możliwa jest alternatywa dla gotówki i kart płatniczych?

Czy nam się to podoba czy nie – w rozwiniętych gospodarkach coraz mniej osób używa gotówki. Nie zmienia to faktu, że płatności bezgotówkowe – choć wygodne – niosą ze sobą zagrożenia. Czy poza gotówką i kartami płatniczymi jest jeszcze jakieś inne wyjście?

Marek Jan Chodakiewicz: Wyznawcy Allaha: Definicje (cz. 1) tylko u nas
Marek Jan Chodakiewicz: Wyznawcy Allaha: Definicje (cz. 1)

Zastanawiamy się często, jak najlepiej wytłumaczyć zjawiska związane z islamem. „He who gets to name names wins” – Ten, kto definiuje zjawiska, zwycięża. Język klarowny jest po prostu kluczem do komunikacji.

Aby zamazać obraz opresyjności obecnej władzy, rządowi propagandyści sięgnęli po najcięższe środki Wiadomości
Aby zamazać obraz opresyjności obecnej władzy, rządowi propagandyści sięgnęli po najcięższe środki

Miało być rozliczanie przestępców z PiS, a skończyło się na relacji dwóch delikatnych kobiet, przeciw którym państwo użyło całej swojej siły, by je złamać i zmusić do uległości. Jednak Urszula Dubejko i Karolina Kucharska wyszły zwycięsko ze zderzenia z państwem walczącej demokracji.

Loteria w sieci, czyli co warto wiedzieć? tylko u nas
Loteria w sieci, czyli co warto wiedzieć?

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce raczej nie będę oryginalny – interesuje mnie kwestia loterii organizowanych w sieci, często przez tzw. internetowych influencerów. Jak to jest z legalnością takich gier? Czy aby móc zorganizować taką loterię, trzeba mieć jakieś pozwolenia?

Jan Wróbel: Teraz będzie zupełnie inaczej tylko u nas
Jan Wróbel: Teraz będzie zupełnie inaczej

Nie wchodzę w te kwestie – deklaruje Tomasz Stawiszyński w ostatnim „Tygodniku Powszechnym”, pisząc o polityce imigracyjnej Donalda Tuska – „idzie mi wyłącznie o tę gwałtowną zmianę kursu po wyborach. A w szczególności, o zmianę niepolegającą na odejściu od strategii poprzedników – których się wcześniej za nią intensywnie krytykowało – lecz na jej dodatkowym zaostrzeniu”. Z przekąsem Stawiszyński puentuje: „Cóż, chciałoby się powiedzieć, że w październiku 2024 r. skończyła się polaryzacja”. Starsi pamiętają – trawestacja sławnych słów Joanny Szczepkowskiej...

Ulice Tbilisi mogą spłynąć krwią - zapowiada opozycja tylko u nas
"Ulice Tbilisi mogą spłynąć krwią" - zapowiada opozycja

Wybory parlamentarne w Gruzji wielu analityków porównuje do wojen w Wietnamie i Afganistanie, które dziesiątkowały tamtejszą ludność, choć tak naprawdę były próbą sił między Rosją Sowiecką i Stanami Zjednoczonymi, głównymi rozgrywającymi świata rozdartego żelazną kurtyną. Również teraz, choć bez karabinów, a jedynie przy pomocy urn wyborczych, toczyła się walka między światem zachodniej demokracji a odbudowującą sowieckie imperium Moskwą. Bitwę (choć nie wojnę) wygrała bezspornie Rosja, której cichy reprezentant, partia Gruzińskie Marzenie, uzyskał – niekoniecznie uczciwie – ponad 54-procentowe poparcie wyborców.

Tadeusz Płużański: Dlaczego Pużak nie będzie patronem? tylko u nas
Tadeusz Płużański: Dlaczego Pużak nie będzie patronem?

5 listopada 1948 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczął się pokazowy proces kierownictwa podziemnej PPS-WRN (Wolność – Równość – Niepodległość): Kazimierza Pużaka, Tadeusza Szturm de Sztrema, Józefa Dzięgielewskiego, Ludwika Cohna oraz Feliksa Misiorowskiego i Wiktora Krawczyka.

Agnieszka Żurek: Tylko gotówecka, kochani! tylko u nas
Agnieszka Żurek: Tylko gotówecka, kochani!

„Seeerioo? Helooou, dwudziesty pierwszy wieeek! Nie miałam w ręku papierowych pieniędzy od lat!” – usłyszałam od przedstawicielki pokolenia Z, kiedy otrzymawszy w góralskiej karczmie rachunek za obiad, wyjęłam z torebki portfel, a z portfela banknoty.

tylko u nas
Nasz święty Jerzy – Wyjątkowe wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność”

104 strony poświęcone w całości postaci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, pokazujące kompleksowo jego korzenie i źródła duchowej siły, życie, działalność oraz wartości, które głosił i za które oddał życie. Wśród autorów dziennikarze i współpracownicy „Tygodnika Solidarność”, publicyści historyczni i historycy Instytutu Pamięci Narodowej. Całość uzupełniają unikatowe zdjęcia z Archiwum IPN oraz Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – tak prezentuje się najnowsze wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność” poświęcone kapelanowi, a od dekady także patronowi „Solidarności”.

Karol Gac: Szukając kandydata tylko u nas
Karol Gac: Szukając kandydata

Prawo i Sprawiedliwość wciąż poszukuje swojego idealnego kandydata na prezydenta. Tyle tylko, że bazując na medialnych przeciekach, można odnieść wrażenie, iż największa partia opozycyjna miota się w tej sprawie od ściany do ściany.

Stanisław Żaryn: Wybór Trzaskowskiego jako kandydata KO dla premiera jest ostatecznością tylko u nas
Stanisław Żaryn: Wybór Trzaskowskiego jako kandydata KO dla premiera jest ostatecznością

Kampania prezydencka w Polsce ruszy na dobre na początku 2025 roku, ale już dziś budzi silne emocje. Główne partie, mobilizując elektorat, wskazują na wysoką stawkę gry o prezydenturę.

Remigiusz Okraska: Niesolidarni chcą solidarności tylko u nas
Remigiusz Okraska: Niesolidarni chcą solidarności

Gdy byłem dzieckiem, w PRL-owskim sklepie nad koszem na śmieci wisiał plakat z napisem: „Żądasz czystości? Zachowaj ją sam”. To samo można powiedzieć o solidarności.

Brett Scott, antropolog ekonomiczny: Mówią nam, że gotówka jest gorsza od pieniądza cyfrowego. To wielkie nadużycie tylko u nas
Brett Scott, antropolog ekonomiczny: Mówią nam, że gotówka jest gorsza od pieniądza cyfrowego. To wielkie nadużycie

– W systemie pieniądza wyłącznie cyfrowego można w zasadzie zablokować każdą transakcję, która się komuś z jakiegoś powodu nie podoba. Na przykład po to, żeby zniszczyć konkurencję albo doprowadzić kogoś do bankructwa z przyczyn ideologicznych – mówi antropolog ekonomiczny Brett Scott w rozmowie z Rafałem Wosiem.

Rafał Woś: A ty gdzie chowasz pieniądze? tylko u nas
Rafał Woś: A ty gdzie chowasz pieniądze?

Byłem kiedyś na „bardzo ważnej konferencji finansowej”. Wiecie: chrom, szkło i buraczki z serem brie. Te sprawy. Podchodzi do mnie facet i pyta znad sałatki z anchois: „A Pan szanowny gdzie przechowuje aktywa?”. „Bo ja – ciągnie dalej niezrażony moim milczeniem – tylko we framudze. We framudze jest najlepiej”.

tylko u nas
W obronie gotówki. Nowy numer "Tygodnika Solidarność"

Chyba już wszyscy korzystamy z transakcji bezgotówkowych i coraz rzadziej sięgamy do portfela po banknoty i monety. Cyfrowe metody płatności są wygodne, szybkie i coraz bardziej bezpieczne. Czy to oznacza, że powinniśmy pożegnać się z gotówką na dobre? Absolutnie NIE! Gotówka to wolność, pewność i jeden z ostatnich bezpieczników, który chroni zwykłych obywateli przed totalną kontrolą możnych tego świata. O co dokładnie chodzi? Tego dowiecie się w nowym numerze "Tygodnika Solidarność".

Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. Aż po horyzont tylko u nas
Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. Aż po horyzont

Senna pastereczka usiłująca pochwycić pajęczą nitkę, z czarnym kundelkiem na drugim planie, jest znajoma od dziecka, opatrzona do bólu.

Emerytury
Stażowe