NIK przebadał proces wydzierżawienia mienia komunalnego powiatów, obejmującego składniki majątkowe szpitali w Pszczynie, Białogardzie, Opatowie oraz Łasku Centrum Dializa Sp. z o.o. z Siedzibą w Sosnowcu. Podczas kontroli ujawniono szereg nieprawidłowości.
Letnie strajki w 1980 r. rozpoczęły się w lipcu w Ursusie, Świdniku i kilku innych zakładach, przede wszystkim w południowej Polsce, a jednak to Gdańsk i sierpień stały się symbolami, niemal synonimami solidarności. To słowo idealnie pasowało na nazwę nowych niezależnych samorządnych związków zawodowych. Najcelniej wyrażało wartości, o które walczono, ale też od pierwszych sierpniowych dni w 1980 r. stało się czymś realnym, ideą wcielaną w życie.
35. numer "Tygodnika Solidarność" jest wydaniem specjalnym, w całości poświęconym 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Wiele mówi się o tym, że Facebook od lat ogranicza zasięgi i kasuje treści prawicowych mediów. Tym razem portal społecznościowy poszedł o krok dalej –wczoraj część postów profilu „Tygodnika Solidarność” zniknęła, dzisiaj z kolei posty nie są nawet widoczne nawet dla osób, które polubiły profil naszego tygodnika.
Maciek Michalski, rysownik „Tygodnika Solidarność” dostał Nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury za rysunek „won stąd”.
– Kto niszczy polskie rolnictwo? – to pytanie przewodnie #32 numeru „Tygodnika Solidarność”.
- 1 sierpnia 1944 Wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. 63 dni nierównej walki, a w rezultacie blisko 150 tys. ofiar i praktycznie unicestwienie Warszawy. O Powstanie Warszawskie spór toczy się od wielu lat – czy słusznie, czy zasadnie, czy warto było przelewać krew tysięcy dla przegranej sprawy. Dla jednych było ono bezmyślnym wysłaniem na rzeź, dla drugich aktem bohaterstwa i najwyższego poświęcenia dla ojczyzny - pisze we wstępniaku do najnowszego numeru "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski, redaktor naczelny.
Znany i utytułowany grafik Wojciech Korkuć pozwał tygodnik "Polityka" za bezprawne wykorzystanie jego grafiki "Achtung Russia". Tygodnik przyznawał, ze naruszył dobra autora, jednak nie chciał ponieść tego konsekwencji
Trwają wakacje i teoretycznie powinniśmy zapomnieć o polityce. W tej jednak wrze. Nie wszyscy jednak chcą stanąć po jednej ze stron. – „Prosto” zawiera wszystkie cechy antyprzeboju. Z każdym dniem trudniej jest nie należeć do mafii czy do sekty. Cały czas wymaga się ode mnie deklaracji politycznej. Każda strona chciałaby mieć mnie po swojej stronie, ale ja się nie dam i idę prosto. Mam nadzieję, że jest nas więcej – zdradza w 30 numerze „Tygodnika Solidarność” Kazik Staszewski, lider zespołu „Kult”.
Za nami burzliwy tydzień związany z nowelizacją ustawy o IPN. Przed nami równie ciekawe dni – rusza 29. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, najważniejsza po Tour de Pologne impreza kolarska w kraju. Te dwa tematy dominują w #27 numerze „Tygodnika Solidarność”.
W całej Polsce trwa pre-kampania przed wyborami samorządowymi. W najnowszym numerze naszego tygodnika opisujemy problemy Gdańska, kolebki „Solidarności”.
Na początku roku Tygodnik Solidarność wybrał osobistość roku 2017, którą został abp Marek Jędraszewski. Ci, którzy osobiście znają ks. arcybiskupa podkreślają, że potrafi dotrzeć swoją nauką zarówno do uczonych, jak i do prostych ludzi. Często staje w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich. Za to szanują go ludzie. I za to ceni go Solidarność. Dzisiaj nadszedł czas na uroczyste wręczenie Jego Ekscelencji Nagrody.
Na początku roku Tygodnik Solidarność wybrał osobistość roku 2017, którą został abp Marek Jędraszewski. Ci, którzy osobiście znają ks. arcybiskupa podkreślają, że potrafi dotrzeć swoją nauką zarówno do uczonych, jak i do prostych ludzi. Często staje w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich. Za to szanują go ludzie. I za to ceni go Solidarność. Dzisiaj nadszedł czas na uroczyste wręczenie Jego Ekscelencji Nagrody.
Świat w którym żyjemy jest światem popkultury. Mieszkańcy całego globu w kinach oglądają popisy tych samych bohaterów, sztuka przeplata się z rozrywką, a młodzież historii uczy się zarówno przy pomocy książek, jak i filmów, czy gier komputerowych. Czy można, a może wręcz trzeba, promować Polskę i jej historię przy pomocy popkultury? Na te pytania odpowiedzi udzielić ma najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
Ladies and gentlemen, panie i panowie – wielkimi krokami nadchodzi jedna z największych imprez sportowych naszych czasów – piłkarski mundial. W święcie tym bierze udział również polska reprezentacja, a kibice rozochoceni dobrym występem w Mistrzostwach Europy i w eliminacjach marzą o medalu. #24 numer „Tygodnika Solidarność” poświęcamy w znacznej mierze piłce nożnej.
„Proszę państwa! Bomba w górę i ruuuuszyły! ” – tymi charakterystycznymi słowami wita kibiców spiker wyścigów konnych na warszawskim Służewcu. Tej wiosny, poza tradycyjnymi warszawskimi gonitwami, ruszył też wyścig po fotel prezydenta Warszawy – możemy przeczytać w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. Tego typu wyścigi ruszyły w całej Polsce, zbliżają się bowiem wybory samorządowe, którymi nasz tygodnik będzie się w najbliższym czasie zajmował ze szczególnym zainteresowaniem.
– Przez ponad 25 lat Polska była bodaj największym w Europie bazarem z przemysłem na sprzedaż. Motywy wykupu polskiego przemysłu były różne; osłabienie konkurencji, przejęcie co bardziej perspektywicznych zakładów czy chęć przejęcia gruntów położonych w atrakcyjnych lokalizacjach – pisze we wstępniaku do najnowszego (#21) numery „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski, redaktor naczelny.
Kupiliśmy dla Polski tysiące bezcennych dzieł, w tym Rembrandta i prawa do dzieł ukradzionych. Sam „Portret młodzieńca” Rafaela to dziesiątki milionów dolarów, a może setki. To była dla mnie oczywista decyzja – mówi wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem i Maciejem Chudkiewiczem.
Zachęcamy czytelników Tygodnika Solidarność i portalu tysol.pl do podpisywania się pod petycją, którą skierowaliśmy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zwracamy się z prośbą o przyznanie polskiego obywatelstwa dla Alfiego Evansa! Chcesz dołączyć? Podpisz się!
Michał Ossowski, redaktor naczelny Tygodnika Solidarność, złożył w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy petycję z prośbą o nadanie Alfiemu Evansowi polskiego obywatelstwa, co umożliwłoby mu dalsze leczenie.