Młodzi ludzie skupieni wokół akcji #RespectUs robią w zakresie promocji polskiej historii i polskiej polityki historycznej oraz polskiej racji stanu więcej niż instytucje państwa, dysponując daleko mniejszymi środkami. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć ich pracę
„Wielokrotnie słyszałem, że zawiodłem swoje środowisko i że kiedyś za to wszystko odpowiem w odpowiedni sposób i w odpowiednim trybie, a przecież nie naruszyłem prawa ani nie zachowałem się nieetycznie” - O przyczynach spektakularnego wystąpienia ze stowarzyszenia sędziów Iustitia, środowiskowym ostracyzmie, doświadczeniu zawodowym i sensie zmian w wymiarze sprawiedliwości z sędzią Arkadiuszem Cichockim, prezesem Sądu Okręgowego w Gliwicach, rozmawia Przemysław Jarasz.
3 kwietnia 1981 r. ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Solidarność”, który osiągnął nakład 500 tys. egzemplarzy.
– Nigdy nie pracowaliśmy w święta. Wielkanoc to czas święty, który celebrujemy z rodziną. Nie wyobrażam sobie koncertować w Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Natomiast w tym roku po raz pierwszy od 20 lat zrobiliśmy wyjątek, gdyż okazja też jest szczególna. W Poniedziałek Wielkanocny będziemy brać udział w koncercie papieskim na rynku w Wadowicach. Transmitować go będzie TVP. Ale wcześniej, w Niedzielę, zagramy z orkiestrą na Mszy świętej rezurekcyjnej. Jak co roku, tradycyjnie o 6 rano – mówią Łukasz i Paweł Golcowie w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
W konkursie o Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wśród tegorocznych laureatów znalazła się nasza koleżanka, niedawna dziennikarka „Tygodnika Solidarność” Izabela Kozłowska, której dwa artykuły pt.: „Postrach rodziców” oraz „Bo jesteś zmęczona” zamieszczone w „TS” zdobyły uznanie jury. Gala wręczania nagród odbyła się w siedzibie SDP 21 marca 2018 r. Gratulujemy!
„Oskarżeniom o polski antysemityzm przeczy rozkwit życia żydowskiego w Polsce. Od 1989 roku dziesiątki żydowskich fundacji, festiwali, konferencji naukowych na stałe wpisały się w nasz krajobraz” - pisze Jakub Pacan.
Dla wszystkich członków NSZZ "Solidarność" zainteresowanych prenumeratą cyfrowej wersji Tygodnika Solidarność przedstawiamy krótką instrukcję pobrania oraz instalacji naszej aplikacji.
„Historycy dworscy ancien régime’u spreparowali rzeczywiste przyczyny i wykoślawili obraz antysemickich czystek kadrowych. Na symbol Marca ’68 wylansowali dwa nazwiska – Gomułkę i Moczara. Ze szkodą dla prawdy pozostaje natomiast w cieniu Wojciech Jaruzelski. Potulny wykonawca dyrektyw partii, bezwzględny w tropieniu i eliminowaniu „naleciałości żydowskich” w wojsku” – pisze Zbigniew Branach. Tematem numeru najnowszego Tygodnika Solidarność jest Marzec ’68.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej wybrano nowego redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność. Został nim Michał Ossowski - związany z "Solidarnością" od 13 lat, od 2015 roku prezes spółki Tysol, która z ramienia Związku Zawodowego wydaje Tygodnik Solidarność. "Chciałbym, aby Tygodnik pod moją redakcją był pismem wyrazistym i bezkompromisowym" - zapowiedział redaktor. Dotychczas obowiązki redaktora naczelnego pełniła Ewa Zarzycka.
Do 2006 roku Żydzi otrzymali od Niemców 35 miliardów euro odszkodowań. Co roku Niemcy płacą im w formie odszkodowań, dodatków do emerytur i rent 370 milionów euro. W tym samym czasie Polska otrzymała tylko miliard euro. Wraca temat reparacji. Niemcy mają pełną świadomość, że sprawa jest niezałatwiona – mówi poseł Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem i Maciejem Chudkiewiczem.
Głos Solidarności pokazuje, że nie poddaliśmy się i że jest ogromny potencjał w narodzie, który mówi złu „nie”. Batalia o wolne niedziele jest jednym z przejawów tego potencjału – podkreśla JE ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
Głos Solidarności pokazuje, że nie poddaliśmy się i że jest ogromny potencjał w narodzie, który mówi złu „nie”. Batalia o wolne niedziele jest jednym z przejawów tego potencjału – podkreśla JE ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
„Próba ucieczki od odpowiedzialności za zbrodnie ludobójstwa dokonane w czasie II wojny światowej przez Niemców od zawsze wzbudzała sprzeciw. Społeczne inicjatywy powstające w Polsce obalają półprawdy, manipulacje i kłamstwa światowego myślenia o bolesnej przeszłości” - pisze Izabela Kozłowska w artykule: „Społecznicy wyręczają państwo”, który otwiera temat numeru.
Mamy rynek pracownika? Nic z tych rzeczy. Jeśli jesteś osobą, która przetoczyła 50 lat, dalej musisz się liczyć z tym, że po zwolnieniu nie znajdziesz pracy. Tak przynajmniej wynika z oficjalnych statystyk. Tematem numeru jest bezrobocie seniorów.
„Polska przypomina białą plamę na mapie śródlądowych, wodnych szlaków transportowych. Powoli jednak dołączamy do pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej, które zdecydowanie wcześniej obudziły się z transportowego letargu” - pisze Szymon Woźniak. Tematem numeru jest planowana rozbudowa żeglugi śródlądowej w Polsce.
- Zmiana na stanowisku premiera dla wielu wyborców PiS może okazać się zupełnie niezrozumiała. Albo prezes PiS wie znacznie więcej niż my wszyscy i Mateusz Morawiecki jest remedium na dopiero nadchodzące problemy, albo PiS właśnie wsadziło sobie kij w szprychy - pisze w najnowszym Tygodniku Solidarność Maciej Chudkiewicz. Projekt okładki znanego grafika Wojciecha Korkucia
Dziennikarze i pracownicy Tygodnika Solidarność i Tysol.pl dowieźli w ramach akcji "Szlachetna Paczka" prezenty samotnemu mieszkańcowi Jarosłąwia na Podkarpaciu
W styczniu, na łamach „Tygodnika Solidarność” Piotr Duda podkreślał, że Solidarność nigdy nie była apolityczna. W roku 1989 wspierała w wyborach prezydenckich Lecha Wałęsę, przedstawiciele związku sami też próbowali wejść do parlamentu. Potem związek zaangażował się w AWS. Solidarność nie jest natomiast związkiem partyjnym, czyli nie podlega i nie jest przybudówka żadnej partii. Te dwa stwierdzenia: brak apolityczności i apartyjność kondensują postawę „S” wobec obecnie rządzących. Dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy to dobry czas na podsumowanie relacji jakie łączą a często dzielą Solidarność z polityką. O tym w najnowszym numerze.
Przed nami trzeci rok funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego i „dialogu w nowej odsłonie”, jak mówili związkowcy i pracodawcy, rozpoczynając prace w RDS pod kierownictwem przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy – pierwszego w historii szefa instytucji dialogu niebędącego przedstawicielem rządu. Po dwóch latach przyszedł czas na przegląd i propozycje zmian w ustawie o RDS. O ocenie funkcjonowania Rady i prognozach na przyszłość z szefem Solidarności Piotrem Dudą rozmawia Anna Grabowska.
„Już za rok będziemy się zastanawiać, czym dla Polski było ostatnie 100 lat. Będziemy po raz kolejny podkreślać, że wolność, dla wielu z nas będąca wartością najwyższą, nie jest dana raz na zawsze. Będziemy wspominać niepodległościowe zrywy, walkę o wolny kraj i palić znicze. Dziś jednak, w 99. rocznicę odzyskania niepodległości, spójrzmy, gdzie jesteśmy teraz” – proponuje zastępca redaktora naczelnego TS Maciej Chudkiewicz. Tematem numeru jest 99 rocznica odzyskania niepodległości.