[Felieton TS] Tadeusz Płużański: „Nasz prezydent cię ułaskawił” Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: „Nasz prezydent cię ułaskawił”

2 sierpnia 1944 r. na rozkaz Reinera Stahela, niemieckiego komendanta Warszawy, jego niemieccy podwładni zamordowali na Rakowieckiej 600 przetrzymywanych tam Polaków: strzałem w tył głowy – tę „tradycję” kontynuowali tu po wojnie rodzimi bolszewicy. Ale zaczęło się od Rosji carskiej. Areszt zbudowali zaborcy na przełomie wieków XIX i XX dla kryminalistów. W II Rzeczpospolitej pierwszym naczelnikiem był działacz PPS, radca prawny Zygmunt Bugajski, zamordowany przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu. Po II wojnie światowej Rakowiecka stała się katownią Polski tzw. ludowej. W komunistycznym półwieczu Rakowiecka była tym, czym X Pawilon Cytadeli w czasach carskich, czy aleja Szucha – niemieckich. Przez katownię przeszły dwa pokolenia Polaków. Kiedy na mocy amnestii w 1956 r. mury aresztu opuszczali więźniowie Stalina i Bieruta, ich miejsce zajmowali nowi „wrogowie ludu”. Ci z roku 1968, 1970, 1976, 1981...

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Kościół i paszporty szczepionkowe Wiadomości
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Kościół i paszporty szczepionkowe

Część konserwatywnych i prawicowych przeciwników szczepionek czy nakładania ograniczeń na osoby niezaszczepione chętnie i obficie powołuje się na swój katolicyzm. Problem polega tylko na tym, że ich opinie są sprzeczne z tym, czego naucza Kościół.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: Geopolityczne błędy Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Geopolityczne błędy

Dnia 2 listopada 2020 r. napisałem felieton pt. „Niemiecki «new deal», czy to będzie koniec Trójmorza?”. Tekst koncentrował się głównie na propozycji minister obrony Niemiec – Annegret Kramp-Karrenbauer – nowego ładu w relacjach transatlantyckich. Przyjęcie tego dealu porównałem wtedy do sytuacji sprzed 82 lat, kiedy został podpisany układ monachijski. Okazuje się, że aktualnym Chamberlainem naszych czasów jest prezydent USA Joe Biden oznajmiający światu, że mamy nowy „Peace for our time”.

M. Ossowski, red. nacz. TS Żyjemy w czasach, w których życie ludzkie traktuje się przedmiotowo Wiadomości
M. Ossowski, red. nacz. "TS" Żyjemy w czasach, w których życie ludzkie traktuje się przedmiotowo

Współcześni ludzie uwielbiają się postrzegać jako szczyt drabiny ewolucyjnej. Widzą się jako lepszych od swoich „zacofanych” przodków. Przecież mają komputery, smartfony i samochody. Wydaje mi się jednak, że jeśli w przyszłości ludzkość zachowa człowieczeństwo, obecne czasy, łącznie z tragicznym wiekiem XX, będą postrzegane jako jedne z najbardziej barbarzyńskich w historii.

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Każde życie jest cudem Wiadomości
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Każde życie jest cudem

Działacze pro-life w całej Polsce pokazują, że życie każdego człowieka ma swoją wartość. Są osoby, które udowadniają nam, że miłość jest silniejsza od chorób czy śmierci. Jeśli wybiera się miłość – wybiera się życie. A za życiem i miłością podąża radość. Właśnie wartości ludzkiego życia, także nienarodzonego, poświęcone jest najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność.

[TYLKO U NAS] Tadeusz Płużański: Do dziś nie wiadomo, gdzie towarzysze Michnik i Widaj wyrzucili ciało cichociemnego Wiadomości
[TYLKO U NAS] Tadeusz Płużański: Do dziś nie wiadomo, gdzie towarzysze Michnik i Widaj wyrzucili ciało cichociemnego

Andrzej Czaykowski urodził się w 1912 r. w Urdominie (dziś Litwa). Stefan Michnik w 1929 r. w Drohobyczu (dziś Ukraina). Spotkają się dwa razy w życiu...

[Felieton TS] Karol Gac: Zwycięstwo Putina Wiadomości
[Felieton "TS"] Karol Gac: Zwycięstwo Putina

Stany Zjednoczone i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu dotyczącego gazociągu Nord Stream 2. Tym samym inwestycja zostanie zakończona lada dzień. I choć należało się tego spodziewać, to na Kremlu mogą w końcu wystrzelić korki od szampana. Władimir Putin tryumfuje, a nam wszystkim przyjdzie za to zapłacić.

Już niebawem startuje IX Bieg Tropem Wilczym. Największy bieg pamięci na świecie Wiadomości
Już niebawem startuje IX Bieg Tropem Wilczym. "Największy bieg pamięci na świecie"

15 sierpnia po raz dziewiąty na wielu kontynentach i w 300 polskich miastach wystartuje bieg Tropem Wilczym. Projekt, który narodził się jako pomysł aby w gronie znajomych pobiec i tak  upamiętnić Żołnierzy Wyklętych -  w pierwszej swojej edycji skupił właśnie mała grupę przyjaciół. Ale już kolejna edycja odbyła się jako wielki warszawskie bieg z półtora tysięczną społecznością biegnących, trzeci rok biegu stał się wydarzeniem ogólnopolskim  gdzie w każdym województwie biegło już po kilka miast – by od czwartej edycji wybiec poza granice Polski i rozbiec się niemal po całym świecie.

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: Symbol Warszawy? Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: Symbol Warszawy?

22 lipca 1955 r. premier rządu PRL Józef Cyrankiewicz oraz sowiecki ambasador Ponomarenko oświadczyli, iż: „uważają wybudowany przez Związek Radziecki w stolicy Polski – Warszawie – Pałac Kultury i Nauki za symbol wieczystej, niewzruszonej przyjaźni narodów radzieckiego i polskiego”. Placem Defilad, jak dziś placem Czerwonym w Moskwie, paradowały ruskie czołgi. Huczały ruskie armaty.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: Budujmy siłę, budujmy Trójmorze Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Budujmy siłę, budujmy Trójmorze

Wszystko wskazuje na to, że administrację Joe Bidena czeka długa droga to tego, aby przekonać Europę Zachodnią do wartości atlantyckich i do gry w zespole w celu osłabienia pozycji Chin. Wizyta kanclerz Merkel w Waszyngtonie nie przyniosła żadnego przełomu, a co gorsza, uwidoczniła inne strategiczne rozbieżności pomiędzy Niemcami a USA, zwłaszcza na poziomie rozumienia problemu gazociągu Nord Stream. Niemcy, z butną twarzą Angeli Merkel, cynicznie widzą w tym projekcie tylko projekt gospodarczy, zaś Biden wiąże ten problem z bezpieczeństwem Europy Wschodniej i wschodniej flanki NATO. Tak więc ze swoim charakterystycznym uśmiechem prezydent Biden czarował „Złotą Panią”, jak mawia red. Stanisław Michalkiewicz, podczas ostatniego jej pobytu w Waszyngtonie. Po drodze był honorowy doktorat, potem śniadanie z Kamalą Harris i kolacja na wysokim szczeblu.

M. Ossowski,red. nacz. TS PKN Orlen nie zasypia gruszek w popiele Wiadomości
M. Ossowski,red. nacz. "TS" PKN Orlen nie zasypia gruszek w popiele

W wyniku amerykańsko-niemieckiego porozumienia ws. gazociągu Nord Stream 2, podpisanego ponad głowami środkowo- i wschodnioeuropejskich sojuszników, również Polska znalazła się w trudnym położeniu gospodarczym i geopolitycznym. Wsparcie administracji Joe Bidena dla osi Berlin-Moskwa stawia pod znakiem zapytania niezależność regionu.

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Daniel Obajtek: Musimy wyprzedzić przyszłość Wiadomości
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Daniel Obajtek: Musimy wyprzedzić przyszłość

Zapotrzebowanie na energię wzrasta na całym świecie. Jest to jedno z największych globalnych wyzwań. Z kolei Europejski Zielony Ład wymaga zasadniczej transformacji energetycznej, którą musimy przeprowadzić w Polsce. Temu sprostać może jedynie wielki koncern – taki program przedstawia prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek w wywiadzie dla Tygodnika Solidarność. Właśnie energetyczna przyszłość Polski jest tematem numeru nowego wydania "TS"

[Felieton TS] Karol Gac: Obronić Unię Wiadomości
[Felieton "TS"] Karol Gac: Obronić Unię

W cieniu codziennej politycznej jatki toczy się bój o wiele ważniejszy – o granice naszej suwerenności oraz funkcjonowanie Unii Europejskiej. Instytucje unijne chcą – wbrew traktatom – zagarnąć kolejne kompetencje, a przeciwstawiają się temu kolejne państwa członkowskie. Do czego to doprowadzi?

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: Nieosądzeni mordercy komandorów Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: Nieosądzeni mordercy komandorów

Dnia 21 lipca 1952 r. Stanisław Mieszkowski razem z dwoma innymi komandorami – Zbigniewem Przybyszewskim i Jerzym Staniewiczem, został skazany na karę śmierci pod fikcyjnym zarzutem spisku w wojsku i szpiegostwa na rzecz imperialistów. Trzej wybitni dowódcy Floty i obrońcy polskiego Wybrzeża we wrześniu 1939 r. zapewne zastanawiali się, czy warto było po opuszczeniu niemieckich oflagów wracać do zniewolonej przez Sowietów Polski. Wrócili, bo chcieli dalej służyć ukochanej Ojczyźnie i rozwijać Marynarkę Wojenną, niezależnie od jej koloru.

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Konieczne wierze neuronauki Wiadomości
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Konieczne wierze neuronauki

Wiara bez rozumu i racjonalności wyradza się w fideizm lub fundamentalizm. I to właśnie dlatego tak istotne jest, i to dla wiary, by chrześcijanie nie obrażali się na współczesną naukę.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: Czas na asertywne działania w aspekcie Trójmorza Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Czas na asertywne działania w aspekcie Trójmorza

W ubiegłym tygodniu w „Tygodniku Solidarność” ukazał się doskonały artykuł Teresy Wójcik pt. „Trójmorze i co dalej?” Artykuł ten zadaje superważne pytanie, czy opinie przedstawione w raporcie byłych ambasadorów USA w Polsce na temat zależności Inicjatywy Trójmorza od Niemiec są zgodne z interesami krajów Trójmorza? Praktycznie już od momentu pokoju wersalskiego i Jałty przyglądamy się ciągłej marginalizacji Europy Wschodniej.

M. Ossowski, red.  nacz. TS Ze Stanów Zjednoczonych napłynęły nieco bardziej optymistyczne sygnały Wiadomości
M. Ossowski, red. nacz. "TS" Ze Stanów Zjednoczonych napłynęły nieco bardziej optymistyczne sygnały

Zmiana na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych postawiła Polskę w zupełnie nowej sytuacji geopolitycznej. Nadzieje na to, że nowa administracja w zasadniczych zrębach będzie kontynuowała politykę administracji Donalda Trumpa wobec Polski, okazały się w dużym stopniu płonne. Zdjęcie skutecznych sankcji z Nord Stream 2 i oferta nowego partnerstwa atlantyckiego złożona Niemcom stworzyły dla Polski zagrożenie powrotu do sytuacji, w której znajduje się pomiędzy niemieckim młotem a rosyjskim kowadłem.

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Trójmorze żyje Wiadomości
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Trójmorze żyje

Trójmorze żyje! Właśnie zakończył się 6. szczyt inicjatywy Trójmorza w Sofii. Przedstawiciele 12 państw podjęli wspólną deklarację ws. przyszłej współpracy. W tygodniku ponadto sprawa przewodniczącej zakładowej Solidarność w koncernie AstraZeneca, która miała być szpiegowana. O tym w najnowszym wydaniu „TS”. A w numerze ponadto wiele innych materiałów.

[Tylko u nas] Rafał Woś: Gra o tron. Edycja polska Wiadomości
[Tylko u nas] Rafał Woś: Gra o tron. Edycja polska

Byłem, jestem i chyba już pozostanę fanem serialu „Gra o tron” Davida Benioffa oraz D.B. Weissa. I chodzi nie tylko o efektowne bitwy, ziejące ogniem smoki czy upajające pejzaże morskiego Dubrownika, lodowej Islandii albo spalonego słońcem Maroka. Rzecz przede wszystkim w tym, że ten emitowany w latach 2011-2019 serial dotykał pewnej kluczowej prawdy o polityce i społeczeństwie. A zawarta tam diagnoza dotyczyła również współczesnego polskiego „tu i teraz”.

[Felieton TS] Karol Gac: Powrót króla Wiadomości
[Felieton "TS"] Karol Gac: Powrót króla

Wrócił. Król Europy, wybawiciel opozycji, obrońca salonu w końcu powrócił. Donald Tusk, którego politycy PO postrzegają niemal jak pół-Boga, zdecydował się przenieść z mitycznej Brukseli do spowitego złem tenkraju. Cel jest jeden: odzyskać Polskę. Komu i po co? To się dopiero wymyśli.

Emerytury
Stażowe