Krajowi Producenci Leków (PZPPF) podpisali 21 marca deklarację współpracy z Radą Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Farmaceutycznego NSZZ Solidarność. Jej celem jest prowadzenie wspólnych działań na rzecz rozwoju branży farmaceutycznej w Polsce.
Jednocześnie postanowiono o zaostrzeniu protestu od poniedziałku 25 marca. Zdecydowano o podjęciu najostrzejszej formy, czyli głodówki - czytamy w oświadczeniu Nadzwyczajnej Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Media społecznościowe stały się ważnym elementem życia bardzo wielu osób. Nierzadko pierwszą czynnością, jaką wykonujemy po przyjściu do pracy lub domu, jest przejrzenie aktywności naszych znajomych na Facebooku. O tym, że social media są niezwykle przydatnym narzędziem przy prowadzeniu ogólnopolskiej organizacji zakładowej, opowiedział Wojciech Kasprzyk, przewodniczący NSZZ Solidarność w Castorama Polska, w rozmowie z Robertem Wąsikiem.
Lech Kaczyński był związkowcem i politykiem, ale także naukowcem. I to właśnie jego naukowa działalność została upamiętniona na Uniwersytecie Gdańskim w święto uczelni 20 marca 2019 r. Na fasadzie budynku Wydziału Prawa i Administracji zawisła tablica upamiętniająca nie tylko prezydenta, ale przez blisko trzy dekady wykładowcę akademickiego, wybitnego teoretyka prawa pracy.
Nauczyciele z „S protestujący w siedzibie Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie wysłali do Andrzeja Dudy list, w którym piszą, że z zadowoleniem przyjęli działania podjęte przez prezydenta.
Obradujący dzisiaj w Warszawie Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” stwierdził, że żaden z głównych postulatów Związku nie został przez Rząd uwzględniony. Sztab do czwartku 28 marca oczekuje od Rządu konkretnych propozycji i terminów ich realizacji. W przeciwnym razie zorganizuje 4 kwietnia manifestacje przed wszystkimi urzędami wojewódzkimi.
W ramach porozumienia rządu z Solidarnością obradują zespoły rządowo-związkowe, które mają wypracować porozumienie w zakresie postulatów Solidarności. Jutro w warszawskiej siedzibie Solidarności będzie miało miejsce posiedzenie Ogólnopolskiego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego, podczas którego członkowie zespołów przekażą członkom Sztabu informację na temu postępu rozmów.
„Solidarność” pracowników oświaty składa Panu Profesorowi serdeczne wyrazy wdzięczności za słowa wsparcia dla nauczycieli.
W Pałacu Prezydenckim 22. przyjaznych pracodawców odebrało statuetki Pracodawca Przyjazny Pracownikom. To jedyny w Polsce konkurs, w którym to sami pracownicy wyróżniają swoich pracodawców za wysokie standardy zatrudnienia, szacunek do pracowników i dobrą atmosferę w firmie oraz partnerskie traktowanie związków zawodowych.
Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi! – to hasło protestu „Solidarności” pracowników oświaty, którzy od 11 marca okupują siedzibę małopolskiego kuratora oświaty w Krakowie. Związkowcy mówią, że nie chcą, by zakładnikami ich walki z rządem o godność pracowników oświaty byli uczniowie. Liczą, że rząd podejmie z nimi merytoryczne negocjacje.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od samego początku wdrożenia ustawy dot. ograniczenia handlu w niedzielę prowadzi w mediach ostrą kampanię, której celem jest zohydzenie Polakom Wolnych Niedziel. W tym celu wszelkimi dostępnymi kanałami przekazuje informacje, jakoby zmiany w prawie dot. handlu miały bardzo szkodzić małym przedsiębiorcom. Czy taką narrację popierają sami przedsiębiorcy? Wystarczy przejrzeć komentarze pod postami ZPP w mediach społecznościowych by zdać sobie sprawę z tego, że... niekoniecznie! Większość wpisów bowiem nie zostawia na działaniach ZPP suchej nitki. "Przestańcie siać propagandę!" - apelują internauci i przedstawiają informacje od sklepikarzy zgoła odmienne niż te promowane przez ZPP.
7 marca 2019 roku, na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy o systemie instytucji rozwoju oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
"Tak się dobija drobny handel", "Zakaz handlu zbiera żniwo", "Absurd zakazu handlu w niedzielę", to tylko niektóre nagłówki największych gazet i portali, które znów postanowiły uderzyć w wywalczone przez NSZZ "Solidarność" Wolne Niedziele. Od samego początku wdrożenia ustawy o ograniczeniu handlu trwa medialna nagonka na nowo uchwalone prawo, a gazety wręcz prześcigają się w budowaniu narracji, jak bardzo szkodliwe dla małych i średnich przedsiębiorców są skutki wprowadzenia tej regulacji. Czy tak jest naprawdę?
14 marca, we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce, odbył się drugi etap VI edycji „Olimpiady Solidarności”. Do rywalizacji przystąpiło 840 uczestników wyłonionych z ponad 3500 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. Egzamin polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990. Na Pomorzu finał wojewódzki odbył się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Jego współorganizatorem jest Fundacja Centrum Solidarności, a koordynatorem wojewódzkim – politolog, publicysta i autor książek o „Solidarności” Adam Chmielecki.
Zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz udzielił wywiadu w Naszym Dzienniku. Komentował m.in. skutki ustawy ograniczającej handel w niedziele.
W rozmowie z Radiem Zet minister pracy, rodziny i polityki społecznej powiedziała, że publiczna debata nt. ograniczenia handlu w niedzielę jest "nie do końca uczciwa". Poinformowała, że dysponuje danymi z REGON-u, które wskazują, że więcej sklepów upadło w 2017 r., niż 2018 r.
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zdecydowanie popiera protest Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego - czytamy w komunikacie Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania "NSZZ Solidarność".
W warszawskiej siedzibie Solidarności, 13 marca odbyło się spotkanie zorganizowane przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” z przedstawicielami pracodawców.
Kilkuset nauczycieli pikietowało we wtorek 12 marca przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Protestujący chcieli przekazać wojewodzie śląskiemu swoje postulaty. To się jednak nie udało, a petycję o związkowców odebrała rzecznik prasowa wojewody. - To przejaw arogancji rządzących. Jeśli nie chcą z nami rozmawiać w gabinetach, będziemy rozmawiać na ulicach – powiedział Lesław Ordon, szef oświatowej „S” w Regionie Śląsko – Dąbrowskim.
W programie "Kapitał i praca" w Polskim Radiu 24 o planowanym proteście mówił Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Audycję prowadziła Anna Grabowska.