W niedzielę odbyły się główne uroczystości związane z 45. rocznicą Lubelskiego Lipca zorganizowane przez Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność", a także obchody zorganizowane przez Krajową Sekcję Kolejarzy NSZZ "Solidarność", które miały na celu uczczenie 45. rocznicy strajku w lubelskim węźle kolejowym.
Podwyższenie stawek zasadniczych średnio o 316 zł brutto i wypłata premii bożonarodzeniowej wynoszącej 1500 zł brutto – to najważniejsze zapisy porozumienia płacowego zawartego 17 lipca pomiędzy przedstawicielami organizacji związkowych działających w spółce Marelli w Sosnowcu a pracodawcą. Porozumieniem zostali objęci pracownicy produkcyjni. Wyższe płace obowiązują od początku lipca.
Wczoraj do Szczecina przyjechała grupa dzieci z polskich szkół na Litwie. Ich wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie „Solidarni Razem”, działające przy Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.
"Jeśli związki mają być skuteczne, muszą również rozumieć grę polityczną i uczyć się jej zasad. Milczenie zwłaszcza w czasach kryzysu to zawsze zgoda na marginalizację. Dlatego działaj świadomie. Wpływ zaczyna się od decyzji o dołączeniu do związku zawodowego" - pisze Rafał Chojecki, przewodniczący NSZZ "S" w Airbusie.
W ocenie szefa klubu PiS i byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka anulowanie postępowania na zakup dla wojska 32 kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk z zakładów PZL Mielec oznacza, że rozwój wojska został zahamowany. Dodał, że ta decyzja stawia też znak zapytania, jeśli chodzi o przyszłość firmy.
Dodatkowe odprawy, świadczenia na dzieci, rekompensaty dla pracowników w wieku przedemerytalnym i kobiet w ciąży – to tylko część wsparcia, jakie otrzymają pracownicy odchodzący z raciborskiej fabryki koncernu Henkel. Tak korzystne warunki zwolnień grupowych są efektem starań Solidarności działającej w polskich zakładach koncernu.
Solidarność skutecznie skruszyła mury sowieckiego Imperium Zła. Dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej dba o to, by trwała pamięć o tym wielkim ruchu społecznym i jego znaczeniu dla naszej wolności.
Dotarliśmy do informacji, według których miałyby trwać prace nad ustawowym podporządkowaniem Państwowej Inspekcji Pracy Rządowi RP, a konkretnie Ministerstwu Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Obecnie nadzór nad tą instytucją sprawuje Sejm RP. Według naszych rozmówców ewentualna zmiana podporządkowania może być karą dla Marszałka Hołowni za to, iż postawił się premierowi ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego.
Związkowcy podpisali porozumienie płacowe z pracodawcą, które gwarantuje załodze podwyżki płac od 1 lipca bieżącego roku.
– W latach 60. księdzu Dolindo Ruotolo objawił się Jezus i powiedział mniej więcej tak: „Wy, ludzie, jak macie jakiś problem, to chcecie go rozwiązać rozumem, a ja oczekuję od Ciebie tylko jednego, żebyś powiedział: «Jezu, zamykam oczy – Ty się tym zajmij»”. To jest potężna modlitwa ufności. Wyobrażam sobie, że jeżeli człowiek przyjmie taką postawę wobec Pana Boga, to trudno jest Mu odmówić. Takie zaufanie sprawia, że ta interwencja przychodzi, jeśli jest to oczywiście zgodne z wolą Bożą – mówi o. Marcin Szafors OMI ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.
Zgodnie z przepisami wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dolnośląska Solidarność przywiozła pomoc materialną dla Polaków zamieszkałych we Lwowie i okolicach. Związkowcy odwiedzili też liczne miejsca pamięci.
Wyborcza sp. z o.o, zależna od Agory, zawarła porozumienie ze związkiem zawodowym o przeprowadzeniu zwolnienia grupowego, które obejmie do 49 pracowników w obszarze druku - poinformowała w środę w komunikacie giełdowym Agora.
"Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że w nocy z 15 na 16 lipca 2025 roku, w wieku 51 lat, zmarł Jacek Pobihuszka" - przekazali przyjaciele z NSZZ "S" Regionu Zagłębie Miedziowe.
– W ostatnich dniach Komisja Europejska objęła Polskę procedurą wyjścia, czyli wydatki na obronność mają być wyłączone z deficytu budżetowego. Daje to rządowi możliwość do wznowienia negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego dotyczących wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej – przekonuje Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
"(...) Rządowy wskaźnik na poziomie 103% nie odpowiada na kluczowe wyzwania, takie jak: konieczność podniesienia jakości usług publicznych, zwiększenia ich dostępności i efektywności dla obywateli oraz przedsiębiorców, utrzymania konkurencyjności płac względem sektora prywatnego oraz zapewnienia potencjału instytucjonalnego administracji w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa" - napisali w przyjętej dziś uchwale przedstawiciele strony społecznej Rady Dialogu Społecznego. Mimo różnic pomiędzy propozycjami wysuniętymi przez przedstawicieli pracowników i przedstawicieli pracodawców, są oni zgodni, że rządowa propozycja dotycząca przyszłorocznego wzrostu płac w państwowej sferze budżetowej jest zdecydowanie niewystarczająca.
W piątek, 11 lipca br., zebrani na terenie WSK PZL-Świdnik oddali hołd bohaterom lipca 1980 r. Związkowcy z Solidarności, uczestnicy protestu, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz władze świdnickiej firmy złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia Świdnickiego Lipca na terenie zakładów.
- Jako NSZZ „Solidarność” powiedzieliśmy na spotkaniu z zarządem PKP Cargo, że zarząd najpierw chce zawiesić Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, czyli okraść pracowników, po to, by później z ich pieniądze wypłacić im te pieniądze w zwolnieniach grupowych - mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Jan Majder, przewodniczący Sekcji Zawodowej NSZZ "Solidarność" Grupy PKP Cargo..
- Podważanie demokratycznego wyboru głowy państwa, szczególnie w formie, jaką obserwujemy w mediach społecznościowych i na ulicach, to przejaw skrajnej politycznej desperacji. Każdy, kto dziś próbuje destabilizować państwo pod płaszczykiem rzekomej troski o demokrację, działa wbrew jej istocie - powiedział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w rozmowie opublikowanej na łamach "Naszego Dziennika".
- Zmiany ideologiczne idą szybko, konieczne reformy - powoli - mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Waldemar Jakubowski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność”.