Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" odniósł się do wczorajszego incydentu z udziałem naszej dziennikarki Moniki Rutke.
„W środę 6 listopada został podpisany protokół dodatkowy nr 29 do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w KGHM Polska Miedź” – informują przedstawiciele Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność". Jak piszą w komunikacie, dodatkowe zapisy umożliwią zmianę nazewnictwa stanowisk tak, aby zminimalizować problemy pracowników miedziowej spółki z wykazaniem uprawnień potrzebnych do otrzymania emerytury górniczej.
Celem konkursu było upowszechnienie wartości patriotycznych i obywatelskich wśród dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska.
„Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa. Maszyny bez atestów lub ze zdemontowanymi osłonami niebezpiecznych elementów. Szkodliwe chemikalia w wiadrach poustawianych obok stanowisk prac” – tak według inspektorów PIP wygląda praca w Odlewni Zawiercie.
W Kaplicy Pamięci znajdującej się w warszawskiej katedrze polowej Wojska Polskiego 5 listopada została odsłonięta tablica poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. W ten sposób wierni oddali cześć i uczcili pamięć Patrona Solidarności w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.
Posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się wczoraj w Pałacu Prezydenckim. Uczestniczył w nim także zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Bartłomiej Mickiewicz.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda po raz kolejny stawił się na Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku, by złożyć zeznania w związku ze sprawą sprzed pięciu lat. Chodziło o niewpuszczenie dziennikarzy TVN24 i "Gazety Wyborczej" na konferencję organizowaną przez Związek.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" działająca w zakładach Volkswagen Poznań odegrała kluczową rolę w uzgodnieniu warunków dotyczących wynagrodzeń zasadniczych, premii, dodatków i bonusów dla pracowników, które będą obowiązywać do końca 2027 roku.
Dialog społeczny w Polsce i w Rumunii w sektorze usług publicznych, uzwiązkowienie sektora i porównanie warunków pracy, pozycji i prestiżu społecznego poszczególnych zawodów w obu krajach – to główne tematy międzynarodowej konferencji, która odbyła się 30 października w Warszawie.
Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca Solidarności w Netto Indygo, wygrała w sądzie sprawę o niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków umowy o pracę.
4 listopada, rano, 40 przedstawicieli organizacji związkowych działających w Hucie Pokój weszło do biura poselskiego Urszuli Koszutskiej, wręczając petycję do ministra aktywów państwowych z żądaniem jak najszybszego spotkania z zarządem Węglokoksu w obecności przedstawiciela MAP. Związkowcy zapowiadają, że nie opuszczą biura, dopóki nie zostanie ogłoszony termin spotkania – informuje portal RudaSlaska.com.pl.
Nie milkną echa wczorajszej wizyty p.o. prezesa PKP Cargo Marcina Wojewódki w porannej audycji Roberta Mazurka w RMF FM. Tym razem do wypowiedzi p.o. prezesa odniosła się poseł Paulina Matysiak.
– Ktokolwiek to zrobił – czy zrobili to bezpośrednio ci trzej oskarżeni, czy pomagał im ktoś inny – to nie ulega wątpliwości, że jest to zbrodnia. Zbrodnia dokonana rękoma komunistów, ludzi, którzy absolutnie nie zgadzali się z tymi, którzy mówili o prawdzie, wolności i miłości – mówiła dziś w trakcie wernisażu Joanna Lewandowska, autorka wystawy przedstawiającej ostatnią drogę bł. ks. Popiełuszki.
Ponad sześciuset funkcjonariuszy i pracowników służb publicznych pikietowało dziś przed siedzibą Rady Dialogu Społecznego w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowanie przez Krajowy Sekretariat Służb Publicznych NSZZ "Solidarność".
Rząd ogłosi dziś plan reformy szpitali. Dokument wywołał już szereg kontrowersji, także u przedstawicieli Solidarności. Już po konsultacjach publicznych dokonano w nim bowiem szeregu istotnych zmian.
Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” zwrócił się do premiera Donalda Tuska o pilną interwencję w związku z próbą złamania zapisów umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa i woj. śląskiego z maja 2021 roku. Chodzi o zapis, który przewiduje, że Elektrownia Rybnik będzie działać co najmniej do 2030 roku. Tymczasem zarząd Polskiej Grupy Energetycznej zdecydował, że Elektrownia Rybnik skończy produkować prąd w 2025 roku, a w połowie 2026 roku ciepło.
W Kopalni Węgla Kamiennego „Budryk” w Ornontowicach 31 października 2024 r. odbył się finał prestiżowego wojewódzkiego konkursu „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”. To wydarzenie, zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach we współpracy z JSW SA KWK „Budryk”, zgromadziło uczniów ze śląskich szkół ponadpodstawowych, którzy kształcą się w zawodach górniczych.
"Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Ryszarda Nikodema" – przekazał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Ryszard Nikodem, zasłużony dla śląsko-dąbrowskiej Solidarności, a w 1981 roku jej wiceprzewodniczący, zmarł dziś w wieku 82 lat.
Zarząd Boryszew S.A. z siedzibą w Warszawie ("Emitent") poinformował, iż Zarząd spółki zależnej Alchemia S.A. w dniu 4 listopada 2024 roku, podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu likwidacji oddziału Alchemia Spółka Akcyjna Oddział Rurexpol w Częstochowie.