Gorąco w hucie stali ArcelorMittal Kraków z ostatniej chwili
Gorąco w hucie stali ArcelorMittal Kraków

Jeszcze dobrze nie opadł kurz po zwolnieniach i przesunięciach pracowników po wygaszeniu ostatniego wielkiego pieca i wyłączeniu stalowni w nowohuckim kombinacie, gdzie łącznie na tych 2 wydziałach pracowało ok. 850 pracowników, a już mówi się o wygaszaniu koksowni, na której pracuje ok. 240 pracowników plus ok. 80 osób z firm zewnętrznych, oraz zamknięciu walcowni rur (ArcelorMittal Tubular Products), której produkcję planuje się przenieść do Republiki Czeskiej. Na walcowni rur pracuje ok. 130 osób.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy ws. handlu w niedziele. Szef handlowej „S”: Pracownicy zasługują na to, by móc spędzić Wigilię z najbliższymi z ostatniej chwili
Prezydent podpisał nowelizację ustawy ws. handlu w niedziele. Szef handlowej „S”: Pracownicy zasługują na to, by móc spędzić Wigilię z najbliższymi

Wigilia Bożego Narodzenia, która w tym roku przypada w niedzielę, będzie dniem wolnym od pracy w handlu. Pracownicy będą ją jednak musieli odrobić 10 grudnia. To najważniejsze zapisy nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, którą 4 grudnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Piotr Duda: Wiele biznesów, w tym wiatrakowe, chce wyprzeć węgiel, bo widzi w nim dla siebie konkurencję z ostatniej chwili
Piotr Duda: Wiele biznesów, w tym wiatrakowe, chce wyprzeć węgiel, bo widzi w nim dla siebie konkurencję

– Istnieje wiele różnych rozwiązań, jak zgazowywanie węgla, które sprawiają, że węgiel może być zielony, jako paliwo – tylko trzeba tego chcieć. A wiemy doskonale, że ściera się tutaj wiele biznesów, w tym wiatrakowe, które chcą wyprzeć węgiel nie z powodu emisji CO2, ale dlatego, że widzą w nim konkurencję dla swojego biznesu – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący Solidarności w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”.

Barbórka JSW. Prezydent Andrzej Duda do górników: Dziękuję, że wybraliście ten zawód i kontynuujecie rodzinną tradycję z ostatniej chwili
Barbórka JSW. Prezydent Andrzej Duda do górników: Dziękuję, że wybraliście ten zawód i kontynuujecie rodzinną tradycję

W poniedziałek 4 grudnia w hali PreZero Arena Gliwice odbyła się akademia barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górnikom w dniu ich święta towarzyszyli m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezes JSW Tomasz Cudny i przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. 

Nie żyje Wojciech Walczak, przywódca strajku studenckiego w Łodzi w 1981 roku z ostatniej chwili
Nie żyje Wojciech Walczak, przywódca strajku studenckiego w Łodzi w 1981 roku

Nie żyje Wojciech Walczak, w 1981 r. przywódca łódzkiego strajku studenckiego, protestu, który doprowadził do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wojciech Walczak zmarł po ciężkiej chorobie, w wieku 64 lata – powiedział PAP jego kolega z pamiętnego strajku Zbigniew Natkański.

Strzelanina we Wrocławiu. Solidarność zbiera pieniądze na wsparcie rodzin poszkodowanych policjantów z ostatniej chwili
Strzelanina we Wrocławiu. Solidarność zbiera pieniądze na wsparcie rodzin poszkodowanych policjantów

Krajowa Sekcja Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność” utworzyła zbiórkę pieniędzy na wsparcie rodzin poszkodowanych policjantów we Wrocławiu.

Volkswagen Golf będzie częściowo produkowany w Wielkopolsce. Zakładowa „S”: Możemy spojrzeć z optymizmem w przyszłość z ostatniej chwili
Volkswagen Golf będzie częściowo produkowany w Wielkopolsce. Zakładowa „S”: Możemy spojrzeć z optymizmem w przyszłość

Montaż i lakierowanie Golfa ruszy w poznańskiej fabryce w 2027 roku – donosi Radio Poznań, powołując się na informacje Zarządu firmy i zakładowej Solidarności.

W najbliższą sobotę rusza VI Gra Miejska „Tropami Solidarności” z ostatniej chwili
W najbliższą sobotę rusza VI Gra Miejska „Tropami Solidarności”

Już za kilka dni, 9 grudnia odbędzie się w Bielsku-Białej VI Gra Miejska „Tropami Solidarności”, poświęcona burzliwej historii podbeskidzkiej “Solidarności”.

Na Żywiecczyźnie powstało pierwsze rondo NSZZ „Solidarność” z ostatniej chwili
Na Żywiecczyźnie powstało pierwsze rondo NSZZ „Solidarność”

Nadanie rondu imienia największego w Polsce związku zawodowego było inicjatywą tamtejszej Solidarności.

Dzień Świętej Barbary. Niech patronka górników otacza Was i Wasze rodziny nieustanną opieką z ostatniej chwili
Dzień Świętej Barbary. "Niech patronka górników otacza Was i Wasze rodziny nieustanną opieką"

Dzień 4 grudnia to wspomnienie liturgiczne świętej Barbary z Nikomedii - męczennicy chrześcijańskiej, patronki zawodów szczególnie narażonych na nagłą śmierć, takich jak górnicy.

Piotr Duda: Szczęść Boże Górnikom! z ostatniej chwili
Piotr Duda: Szczęść Boże Górnikom!

– W imieniu Komisji Krajowej życzę przede wszystkim pomyślnej i bezpiecznej przyszłości – przekazał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, składając życzenia górnikom w dniu wspomnienia ich patronki św. Barbary.

Pracownicy lotnika w Modlinie żądają podwyżki. Będzie spór zbiorowy? z ostatniej chwili
Pracownicy lotnika w Modlinie żądają podwyżki. Będzie spór zbiorowy?

Pracownicy Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin żądają podwyżek płac. 29 listopada przedstawiciele NSZZ Solidarność działającej na lotnisku wysłali do zarządu informację o możliwości wejścia w spór zbiorowy.

Marek Lewandowski: Niezależne od tego, kto będzie rządził, naszym celem jest załatwianie postulatów pracowniczych z ostatniej chwili
Marek Lewandowski: Niezależne od tego, kto będzie rządził, naszym celem jest załatwianie postulatów pracowniczych

- W przypadku PiS zarówno siadaliśmy przy stole negocjacyjnym, jak i wychodziliśmy na ulicę. W przypadku każdego rządu, wszystko zależy od tego, co będzie na stole, ponieważ naszym celem jest załatwianie postulatów pracowniczych - powiedział dziś w porannym „Studiu Bałtyk” na antenie Polskiego Radia Koszalin Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Najlepsi na Mazowszu. Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie rozdał nagrody z ostatniej chwili
Najlepsi na Mazowszu. Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie rozdał nagrody

W warszawskim hotelu Arche odbyła się uroczysta gala, podczas której Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie nagrodził laureatów konkursów "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" , "Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy" oraz "Buduj bezpiecznie" na poziomie województwa.

Wiadomości
Ksiądz Jerzy może być inspiracją dla młodzieży

„Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko ma potencjał, by zostać popkulturowym bohaterem dzisiejszej młodzieży. Porywać ją swoim pacyfistycznym buntem i pokojową walką o godność oraz sprawiedliwość społeczną. Szczególnie w świecie pracy, na który tak narzekają młodzi ludzie” – to jeden z wniosków wysnutych podczas II Kongresu bł. ks. Jerzego, który odbył się w dniach 29–30 listopada w Pułtusku. „Tygodnik Solidarność” oraz portal Tysol.pl objęły patronatem medialnym to wydarzenie.

Wyrok TSUE a polskie przepisy dotyczące nadgodzin pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy z ostatniej chwili
Wyrok TSUE a polskie przepisy dotyczące nadgodzin pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wzmacnia zasadę równego traktowania pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wyrok w sprawie C-660/ 20 powoduje konieczność dokonania zmian w Kodeksie pracy korzystnych dla pracowników.

Solidarność alarmuje: Świadczenia świąteczne nie dla wszystkich pracowników TVP z ostatniej chwili
Solidarność alarmuje: Świadczenia świąteczne nie dla wszystkich pracowników TVP

Władze Telewizji Polskiej zgodziły się na postulowany przez związkowców dodatek bożonarodzeniowy, ale w wysokości 1,2 tys. zł dla pracownika, a nie, jak chcieli związkowcy, po 2 tys. zł – przekazuje portal Wirtualnemedia.pl. Zakładowa Solidarność jednak ma wątpliwości co do podziału środków.

Płace w Kolejach Śląskich w przyszłym roku znacznie wzrosną z ostatniej chwili
Płace w Kolejach Śląskich w przyszłym roku znacznie wzrosną

Wynagrodzenia zasadnicze pracowników Kolei Śląskich wzrosną w 2024 roku co najmniej o 1000 zł brutto – to jeden z najważniejszych zapisów porozumienia płacowego podpisanego w spółce 27 listopada. „Solidarność” i pozostałe organizacje związkowe działające w firmie uzgodniły z pracodawcą, że podwyżka wejdzie w życie w dwóch transzach.

Rzecznik „S”: Gdyby pracodawcy nie odrzucili dialogu, nie byłoby ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele z ostatniej chwili
Rzecznik „S”: Gdyby pracodawcy nie odrzucili dialogu, nie byłoby ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

– Gdyby pracodawcy nie odrzucili dialogu, to nie byłoby tej ustawy, tylko mielibyśmy układ zbiorowy, bo tego się domagaliśmy. Mam nadzieję, że jest to nauczka na przyszłość, również w innych branżach – mówił na antenie radiowej Trójki Marek Lewandowski, rzecznik „S”.

Podlaska Solidarność apeluje do Rady Miasta Białegostoku: Ogłośmy rok 2024 Rokiem Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki z ostatniej chwili
Podlaska Solidarność apeluje do Rady Miasta Białegostoku: Ogłośmy rok 2024 Rokiem Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki

Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” zwrócił się 27 listopada z prośbą do Rady Miasta Białegostoku o ustanowienie roku 2024 Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Emerytury
Stażowe