Przebywający w Waszyngtonie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", i jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz odwiedzili dziś Kapitol, gdzie odbyli szereg spotkań.
21 stycznia 2025 r. w Warszawie odbyło się spotkanie Roxany Minzatu, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej i Komisarz ds. praw socjalnych, umiejętności, pracy wysokiej jakości oraz gotowości z przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pracodawców.
20 stycznia 2025 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się konferencja „Edukacja zdrowotna w szkołach. Dlaczego nie?! Dlaczego tak?”, zorganizowana przez Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” oraz Ośrodek Edukacji Nauczycieli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. Sebastiana Pelczara. Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego zgromadziło nauczycieli, rodziców oraz ekspertów, by dyskutować o planowanych przez MEN zmianach w programie nauczania.
Jastrzębska Spółka Węglowa ma wypłacić w kwietniu br. załodze nagrodę jednorazową wyczerpującą zapisy porozumienia płacowego z czerwca ub. roku - podała w poniedziałek zakładowa Solidarność.
Pracownicy spółki DOMS sp. z o.o. z Jarnołtówka stracili jesienią dobytki swego życia. Niektórzy z nich, nie zważając na to, sami pomagali pensjonariuszom ośrodka "Ziemowit", którzy na trzy dni zostali odcięci od świata. Teraz pracownicy DOMS-u sami stali się adresatami pomocy.
19 stycznia odbyła się 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej koło Krzeszowic.
– W Polsce prawo dotyczące transportu taksówką osobową jest dziurawe jak sito. Firmy aplikacyjne nagminnie wykorzystują możliwość dowolnej interpretacji prawa i korzystają z tego, zatrudniając osoby, które w normalnych warunkach nie przeszłyby weryfikacji jako taksówkarze. Tymczasem każdy kierowca powinien być gruntownie sprawdzony – od karalności, przez umiejętności, aż po zdolność komunikacji z pasażerami – mówi w rozmowie z Tysol.pl Paweł Saturski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Taksówkarzy Zawodowych m.st. Warszawy.
– Ogłoszę dziś stan wyjątkowy w energetyce, będziemy "wiercić, kochanie, wiercić" – powiedział prezydent Donald Trump w przemówieniu inauguracyjnym. Zapowiedział też zakończenie Nowego Zielonego Ładu i wycofanie przepisów promujących samochody elektryczne.
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, a także jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz będą dziś świadkami zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
17 i 18 stycznia górnicy LW Bogdanka oraz zaproszeni goście biesiadowali na Karczmie Piwnej organizowanej przez zakładową Solidarność. W tym roku pierwszy raz w Bogdance odbyła się karczma dla kobiet, czyli comber. Pracownicy i przyjaciele Bogdanki świętowali jednak w cieniu Zielonego Ładu. Na Lubelszczyźnie co krok widać przejawy sprzeciwu wobec zgubnej polityki klimatycznej, która zagraża całemu regionowi.
– Większość pracowników zarabia najniższą krajową. To bardzo krzywdzące, bo wiele osób pracuje tutaj od samego początku istnienia firmy, od 18 lat. Dlatego poza podwyżkami płacy zasadniczej chcemy także wprowadzenia dodatku stażowego, aby docenić długoletnich pracowników – mówi Dorota Łazicka, przewodnicząca Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w GHG w Nidzicy. Związkowcy po raz kolejny demonstrowali dziś przed zakładem pracy. Właścicielka firmy produkującej meble tapicerowane nie chce zgodzić się na postulowane przez Solidarności podwyżki wynagrodzeń.
W Brukseli toczą się rozmowy na temat 16. pakietu sankcji przeciwko Rosji. Jeśli uda się wypracować kompromis, pakiet mógłby zostać przyjęty w trzecią rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2025 roku.
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostaną uroczyście wniesione do kościoła pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Bobrownikach w lutym tego roku.
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, oraz jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz przebywają w Waszyngtonie. Dziś wezmą udział w zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, oraz jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz dotarli do Waszyngtonu. Jutro wezmą udział w zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Zakończyły się rozmowy na temat odpraw dla pracowników, zwalnianych z zakładów spółki Hutchinson w Bielsku-Białej i Żywcu (Zakład nr 1). – To jakaś porażka, upokarzanie pracowników zamiast godnego ich pożegnania – mówią związkowcy.
– Posługiwanie się gotówką daje nam to, co ludzie szczególnie sobie cenią: anonimowość i ochronę prywatności. Gotówka chroni również przed wykluczeniem finansowym obywateli, którzy z różnych względów nie mogą albo nie chcą korzystać z płatności bezgotówkowych – argumentuje Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności.
Wśród członków Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” trwają intensywne dyskusje nad tym, czy zaskarżyć przepisy związane z czasem służby strażaków jako niezgodne z Konstytucją. Mimo wielu obietnic obecnego kierownictwa MSWiA nie zrobiono nic, aby wprowadzić w życie regulacje, które powinny poprawić najbardziej kontrowersyjne zapisy aktów prawnych.
W ramach prac w Radzie Dialogu Społecznego to strona społeczna przejawia inicjatywę i chęć implementacji dyrektywy o adekwatnych płacach minimalnych, które otwierają także drogę układom zbiorowym. Rząd jest mocno opieszały – mówi Andrzej Kuchta, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PZL „Świdnik”, Członek Rady Dialogu Społecznego.
– Jeżeli mamy mieć silną, sprawną i konkurencyjną gospodarkę, musimy odrzucić Zielony Ład. Solidarność domaga się przeprowadzenia referendum w tej sprawie – mówił na antenie Radia dla Ciebie zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Bartłomiej Mickiewicz.