Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wziął dziś udział w oficjalnych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja na placu Zamkowym w Warszawie.
- Pilotaż będzie kosztował 10 milionów złotych, a pieniądze pochodzić mają z Funduszu Pracy. Ten Fundusz Pracy to nie są prywatne pieniądze albo partyjne pieniądze Pani Minister, które można przeznaczyć na zabiegi przedwyborcze (a jest nim moim zdaniem pilotaż tzw. czterodniowego tygodnia pracy). To pieniądze, które mają pomóc ludziom, którzy mają problem ze znalezieniem pracy. Jedno z drugim nie ma absolutnie nic wspólnego - mówił wczoraj w programie "Polski punkt widzenia" na antenie TV Trwam zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Wystawa okolicznościowych monet i banknotów emitowanych przez Narodowy Ban Polski dla upamiętnienia wydarzeń 1980 roku oraz prezentacja monety wydanej z okazji 45. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” zainaugurowały obchody Jubileuszu w Regionie Zielonogórskim NSZZ "S".
– To rozwiązanie nie przyniesie zamierzonych efektów. Uważamy, że 10 milionów z Funduszu Pracy naprawdę można przeznaczyć na inne cele, a są to, zaznaczmy, tylko początkowe koszty pilotażu. Docelowe koszty tego rozwiązania nie idą w miliony, ale w miliardy złotych, których w budżecie w tej chwili nie ma – mówił dziś w programie "Debata Gozdyry" na antenie Polsat News Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
1 maja związkowcy z NSZZ „Solidarność”, pracownicy oraz pracodawcy już po raz 33. odbyli wspólną pielgrzymkę do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczne hasło pielgrzymki, to "Święty Józefie, zjednocz nas w pielgrzymce Nadziei".
- Podobnie jak większość członków Solidarności jestem pracownikiem etatowym i zastanawiam się, z jakiego powodu mam finansować osoby, które zarabiają dużo więcej niż ja, a zapłacą dużo mniejszą składkę zdrowotną. Czekamy w takich samych kolejkach, mamy takie same choroby, mamy dzieci, krótko mówiąc mamy równe szanse. Nie rozumiem więc, z jakiego powodu przedsiębiorca, który ma wiele różnych ulg w przeciwieństwie do mnie jako do pracownika etatowego, powinien płacić mniej - mówił dziś w programie "Bez cenzury" na antenie telewizji wPolsce24 Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
1 i 3 maja 1982 r., w wielu miastach Polski odbyły się protesty przeciwko reżimowi stanu wojennego. W nieuznawane przez władze komunistyczne Święto Konstytucji 3 maja doszło do gwałtownych starć, które doprowadziły do śmierci dwóch osób.
1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.
Publikujemy oświadczenie Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w sprawie rozpoczęcia przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowań do uruchomienia projektu pilotażu tzw. czterodniowego tygodnia pracy.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie powstała nowa Organizacja Zakładowa NSZZ "Solidarność" – poinformowali przedstawiciele warmińsko-mazurskiej Solidarności.
We wtorek, 29 kwietnia 2025 r., przed siedzibą spółki Marelli przy ul. Węglowej w Bielsku-Białej odbyła się pikieta zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” w związku z trwającym sporem zbiorowym dotyczącym płac dla 450-osobowej załogi tej firmy.
''Stoimy w obliczu systemowego załamania się europejskiego sektora przemysłowego, którego skutki mogą okazać się nieodwracalne'' – alarmują przedstawiciele polskich, czeskich i słowackich związków zawodowych z branży hutniczej. Związkowcy domagają się przebudowy ''zielonych'' polityk UE. 28 kwietnia wspólne stanowisko w tej sprawie zostało przesłane rządzącym oraz europosłom.
Chcemy godnie pracować – podkreślali pracownicy Stokrotki podczas happeningu zorganizowanego 29 kwietnia przed jednym z lubelskich sklepów należących do tej sieci.
– Będę zwolennikiem tego wtedy, kiedy to przedstawią uczciwi ludzie, a nie hochsztaplerzy polityki. Ja w to uwierzę wtedy. Jestem zwolennikiem zmniejszania godzin pracy tygodniowo, ale nie wierzę tym ludziom. Ja po prostu za długo w tym siedzę – w taki sposób Waldemar Krenc, szef Regionu Ziemi Łódzkiej "S", skomentował w Radiu Łódź ministerialny pomysł dotyczący czterodniowego tygodnia pracy.
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w ośrodku szkoleniowym Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu zorganizowano 29 kwietnia konferencję pt. "Integracja osób z niepełnosprawnością. Mit czy prawda?". Organizatorami wydarzenia była Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", Państwowa Inspekcja Pracy oraz Region Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność".
Dziś przed południem w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w Kielcach rozdano nagrody w XXI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność". W uroczystości wziął udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
W szczecińskim oddziale Animexu wręczono wypowiedzenia grupie pracowników – niektórzy z nich byli zatrudnieni w firmie od czterech dekad. Solidarność namawia pracodawcę, by wycofał się ze swojej decyzji i zamiast zwalniać wieloletnich pracowników, zrezygnował z usług agencji pracy tymczasowej.
Dzień 28 kwietnia pod nazwą Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych jest obchodzony od 1989 r. także przez organizacje związków zawodowych w wielu krajach. Obchody są organizowane przez związkowców na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, a także międzynarodowym.
Już niedługo 31 sierpnia NSZZ "Solidarność" będzie świętować swoje 45. urodziny. Z tej okazji, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrne monety kolekcjonerskie.
- Ustawa o niższej składce zdrowotnej dla przedsiębiorców jest ze wszech miar niesprawiedliwa i szkodliwa społecznie. Poza tym, że różnicuje podatników, a przecież mamy równość wobec Konstytucji RP, to dochodzi do takiej sytuacji, że emeryt, który ma niecałe 3 tys. emerytury, będzie płacił więcej niż osoba, która zarabia 20 tys. zł - mówi w rozmowie z Adamem Chmieleckim Maria Ochman, przewodnicząca Rady Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".