207 osób ma stracić pracę w ramach zwolnień grupowych w Grupie Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne „Siarkopol” w Grzybowie. Zakładowa Solidarność protestuje przeciwko tej decyzji.
„W Polsce pełne rozpasanie kontrrewolucji” – mówił zmartwiony Leonid Breżniew w październiku 1980 roku. W kraju trwał właśnie spór dotyczący kształtu, w jakim ma zostać zarejestrowany Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Do porozumienia udało się dojść dopiero na początku listopada, co zaowocowało legalizacją pierwszego niezależnego od rządu i partii związku zawodowego w bloku wschodnim.
Niemiecki pisarz Marko Martin nie gryzł się w język podczas wczorajszych obchodów 35. rocznicy upadku Muru Berlińskiego. Martin przypomniał, że to nie Niemcy, ale przede wszystkim Polacy doprowadzili do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Dostało się także gospodarzowi uroczystości, prezydentowi RFN Frankowi-Walterowi Steinmeierowi.
Na cmentarzu parafialnym w Ostrowach rodzina i przyjaciele pożegnali dziś śp. Ryszarda Nikodema, działacza śląsko-dąbrowskiej Solidarności, który zmarł 3 listopada tego roku. W uroczystościach pogrzebowych w imieniu Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wziął udział jego zastępca Maciej Kłosiński.
Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu, w trakcie dyskusji na temat projektu Lewicy dotyczącego wolnej Wigilii, poseł PiS Dariusz Matecki poruszył temat łamania praw pracowniczych i niszczenia związków zawodowych.
W Brukseli odbyła się 7 listopada konferencja zorganizowana przez Europejski Instytut Związkowy (ETUI), pod hasłem: 20 lat po rozszerzeniu UE, co dalej ze stosunkami przemysłowymi w Europie Środkowo-Wschodniej.
W imieniu prezydenta RP zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma wręczył Krzyże Wolności i Solidarności dawnym działaczom opozycji.
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" odniósł się do wczorajszego incydentu z udziałem naszej dziennikarki Moniki Rutke.
„W środę 6 listopada został podpisany protokół dodatkowy nr 29 do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w KGHM Polska Miedź” – informują przedstawiciele Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność". Jak piszą w komunikacie, dodatkowe zapisy umożliwią zmianę nazewnictwa stanowisk tak, aby zminimalizować problemy pracowników miedziowej spółki z wykazaniem uprawnień potrzebnych do otrzymania emerytury górniczej.
Celem konkursu było upowszechnienie wartości patriotycznych i obywatelskich wśród dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska.
„Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa. Maszyny bez atestów lub ze zdemontowanymi osłonami niebezpiecznych elementów. Szkodliwe chemikalia w wiadrach poustawianych obok stanowisk prac” – tak według inspektorów PIP wygląda praca w Odlewni Zawiercie.
W Kaplicy Pamięci znajdującej się w warszawskiej katedrze polowej Wojska Polskiego 5 listopada została odsłonięta tablica poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. W ten sposób wierni oddali cześć i uczcili pamięć Patrona Solidarności w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.
Posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się wczoraj w Pałacu Prezydenckim. Uczestniczył w nim także zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Bartłomiej Mickiewicz.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda po raz kolejny stawił się na Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku, by złożyć zeznania w związku ze sprawą sprzed pięciu lat. Chodziło o niewpuszczenie dziennikarzy TVN24 i "Gazety Wyborczej" na konferencję organizowaną przez Związek.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" działająca w zakładach Volkswagen Poznań odegrała kluczową rolę w uzgodnieniu warunków dotyczących wynagrodzeń zasadniczych, premii, dodatków i bonusów dla pracowników, które będą obowiązywać do końca 2027 roku.
Dialog społeczny w Polsce i w Rumunii w sektorze usług publicznych, uzwiązkowienie sektora i porównanie warunków pracy, pozycji i prestiżu społecznego poszczególnych zawodów w obu krajach – to główne tematy międzynarodowej konferencji, która odbyła się 30 października w Warszawie.
Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca Solidarności w Netto Indygo, wygrała w sądzie sprawę o niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków umowy o pracę.
4 listopada, rano, 40 przedstawicieli organizacji związkowych działających w Hucie Pokój weszło do biura poselskiego Urszuli Koszutskiej, wręczając petycję do ministra aktywów państwowych z żądaniem jak najszybszego spotkania z zarządem Węglokoksu w obecności przedstawiciela MAP. Związkowcy zapowiadają, że nie opuszczą biura, dopóki nie zostanie ogłoszony termin spotkania – informuje portal RudaSlaska.com.pl.
Nie milkną echa wczorajszej wizyty p.o. prezesa PKP Cargo Marcina Wojewódki w porannej audycji Roberta Mazurka w RMF FM. Tym razem do wypowiedzi p.o. prezesa odniosła się poseł Paulina Matysiak.
– Ktokolwiek to zrobił – czy zrobili to bezpośrednio ci trzej oskarżeni, czy pomagał im ktoś inny – to nie ulega wątpliwości, że jest to zbrodnia. Zbrodnia dokonana rękoma komunistów, ludzi, którzy absolutnie nie zgadzali się z tymi, którzy mówili o prawdzie, wolności i miłości – mówiła dziś w trakcie wernisażu Joanna Lewandowska, autorka wystawy przedstawiającej ostatnią drogę bł. ks. Popiełuszki.