– Posługiwanie się gotówką daje nam to, co ludzie szczególnie sobie cenią: anonimowość i ochronę prywatności. Gotówka chroni również przed wykluczeniem finansowym obywateli, którzy z różnych względów nie mogą albo nie chcą korzystać z płatności bezgotówkowych – argumentuje Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności.
Wśród członków Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” trwają intensywne dyskusje nad tym, czy zaskarżyć przepisy związane z czasem służby strażaków jako niezgodne z Konstytucją. Mimo wielu obietnic obecnego kierownictwa MSWiA nie zrobiono nic, aby wprowadzić w życie regulacje, które powinny poprawić najbardziej kontrowersyjne zapisy aktów prawnych.
W ramach prac w Radzie Dialogu Społecznego to strona społeczna przejawia inicjatywę i chęć implementacji dyrektywy o adekwatnych płacach minimalnych, które otwierają także drogę układom zbiorowym. Rząd jest mocno opieszały – mówi Andrzej Kuchta, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PZL „Świdnik”, Członek Rady Dialogu Społecznego.
– Jeżeli mamy mieć silną, sprawną i konkurencyjną gospodarkę, musimy odrzucić Zielony Ład. Solidarność domaga się przeprowadzenia referendum w tej sprawie – mówił na antenie Radia dla Ciebie zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Bartłomiej Mickiewicz.
Solidarność zaprasza wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w 42. Pielgrzymce Ludzi Pracy do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej koło Krzeszowic. Tegoroczne wydarzenie organizowane jest w 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Osobiste podziękowania za przeszło cztery dekady wysiłku i poświęcenia złożył mu szef opolskiej Solidarności Dariusz Brzęczek.
Solidarność w Essity w Oławie wygrała w sądzie z Państwową Inspekcją Pracy spór o dostęp do informacji publicznej –przekazała dolnośląska Solidarność.
W Warszawie w dniach 14 i 15 stycznia 2025 odbyło się dwudniowe seminarium organizowane przez NSZZ „Solidarność” i EZA (Europejskie Centrum ds. Pracowniczych) poświęcone analizie sytuacji w zakresie wdrażania Dyrektywy o adekwatnych płacach minimalnych w UE.
– Liczę na to, że w sprawie dyrektywy o adekwatnym wynagrodzeniu minimalnym cała wieloletnia praca związkowców zawodowych nie pójdzie wniwecz. My jako NSZZ "Solidarność" na pewno nie zgodzimy się na to, żeby kraje Europy Środkowo-Wschodniej były źródłem taniej siły roboczej – powiedział dziś podczas zamknięcia seminarium pt. "Skuteczność dialogu społecznego w implementacji dyrektywy o płacach minimalnych – sukces czy rozczarowanie?" współorganizowanego przez NSZZ "Solidarność" i EZA Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Publikujemy oświadczenie przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy dotyczące opinii rzecznika generalnego TSUE o zgodności dyrektywy w sprawie adekwatnego wynagrodzenia minimalnego z prawem UE.
We wtorek 14 stycznia 2025 roku w Bielsku-Białej zmarł Józef Łopatka, jeden z najbardziej znanych działaczy podziemnej Solidarności na Podbeskidziu. Miał 73 lata. Za swą działalność był odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2017), a także tytułem „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia” (2005).
Dwie rodziny z powiatu kłodzkiego, poszkodowane przez wrześniową powódź, otrzymały od przedstawicieli dolnośląskiej Solidarności potrzebny sprzęt AGD.
Mam nadzieję, że nowy minister podejmie konstruktywny dialog ze środowiskiem akademickim, uwzględniając postulaty NSZZ „Solidarność”. Liczę, że kadencja nowego ministra doprowadzi do intensyfikacji rozmów między środowiskiem naukowym a rządem w kwestiach ważnych dla związków zawodowych – pisze Dominik Szczukocki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”.
Już 20 stycznia 2025 roku w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowa konferencja poświęcona edukacji zdrowotnej w szkołach. Wydarzenie, organizowane przez Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” oraz Ośrodek Edukacji Nauczycieli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. Sebastiana Pelczara, odbędzie się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.
11 stycznia 2025 roku zapisze się w historii Oddziału Łuków NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze jako ważny i symboliczny dzień. Tego dnia miało miejsce oficjalne otwarcie nowej siedziby oddziału związku, które zgromadziło licznych gości, w tym działaczy Solidarności oraz sympatyków, a także samorządowców.
W wieku 78 lat zmarł ks. prof. Edward Walewander – kapelan honorowy Ojca Świętego, a także kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej.
Restrukturyzacja Azotów "na pewno" będzie wymagać redukcji zatrudnienia. Wielkość zwolnień, jak tłumaczy wiceprezes Grupy Azoty, "będzie zależeć od tego, która część naszego biznesu pozostanie i w jakiej rekonfiguracji" – przekazuje portal Business Insider słowa wiceprezesa zarządu Grupy Azoty Andrzeja Skolmowskiego z wywiadu dla "Financial Times".
–To jeden z "sukcesów" obecnego Zarządu, że w przeciwieństwie do konkurencji, wydłużyliśmy terminy doręczania przesyłek. Przysyłka priorytetowa nie będzie już w D+1, czyli dzień nadania plus następnego dnia powinna być doręczona, do terminu D+3, a przesyłka ekonomiczna zamiast w 3 dni po dniu nadania, będzie doręczona w 5 dni – powiedział Marcin Gallo, wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej.
Po długotrwałej walce z ciężką chorobą zmarł Tadeusz Kucharski, wieloletni przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność". Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S", składa kondolencje bliskim zmarłego.
Po długotrwałej walce z ciężką chorobą zmarł Tadeusz Kucharski. Wieloletni przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność" odszedł do wieczności 12 stycznia 2025 roku.