Mija rok, odkąd obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. Jak w praktyce działają te przepisy? Na ten temat w "Debacie społeczno-gospodarczej" dyskutowali goście Polskiego Radia 24. Debatę prowadziła Anna Grabowska.
Dzisiaj w Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy rok funkcjonowania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Konferencja organizowana jest przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz przez jego byłego przewodniczącego, a obecnie rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza.
Podniesienia wynagrodzeń o 15 proc. od stycznia tego roku, kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r., przywrócenia korzystniejszych zasad awansu oraz powrotu do poprzednich zasad oceny pracy domagają się nauczyciele z małopolskiej Solidarności. Dzisiaj rozpoczęli okupację małopolskiego kuratorium oświaty.
Wzrost płac zasadniczych o 360 zł brutto i premia absencyjna w wysokości 110 zł brutto – to najważniejsze uzgodnienia organizacji związkowych działających w spółce Johnson Electric Poland w Będzinie i pracodawcy. Negocjacje płacowe w firmie zakończyły się 5 marca.
Uczniowie z całej Polski rywalizują w finale wojewódzkim konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.”. 14 marca, we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce, odbędzie się drugi etap VI edycji „Olimpiady Solidarności”. Do rywalizacji przystąpi 840 uczestników wyłonionych z ponad 3500 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. Egzamin będzie polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990.
Przedstawiciele Łotwy, Rumuni, Hiszpanii, Danii, Czech i oczywiście Polski przygotowali w ramach kursu młodych liderów związkowych analizę, z której wynika, że w całej Unii Europejskiej spada uzwiązkowienie. To główny temat kursu European Training for Young Trade Union Leaders – Session 2018-2019, który odbył się w dniach 18-22 lutego br. w Brukseli.
W pikiecie, która odbyła się 7 marca przed siedzibą fabryki Fiat Chrysler Automobiles w Tychach, wzięło udział kilkaset osób. Pracownicy firmy domagają się podwyższenia wynagrodzeń. Podczas wiecu protestacyjnego podkreślali, że pracodawca nie dzieli się z nimi zyskami, które zakład przynosi.
Dziś pod siedzibą kwidzyńskiej firmy Plati Polska, w którym 95 proc. załogi stanowią kobiety, odbyła się pikieta Solidarności wyrażająca poparcie dla strajku pracownic zakładu. – Chciałybyśmy zarabiać więcej niż najniższa krajowa, liczymy, że nasze wołanie zostanie usłyszane, tak dłużej nie można żyć, te zarobki pozwalają na wegetacje i to dopiero po braniu nadgodzin – mówi nam strajkująca pracownica Plati Polska, firmy zajmującej się produkcją kabli.
Dzisiaj odbyły się szkolne eliminacje do XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ Solidarność. Egzamin szkolny, według przyjętego w regulaminie klucza, wyłoni finalistów szczebla wojewódzkiego. Ten przewidziano na 8 kwietnia 2019 r. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla tegorocznych laureatów przewidziano na dzień 24 kwietnia 2019 r.
6 lutego 2019 roku liderzy organizacji europejskich partnerów społecznych: EKZZ, BusinesssEurope, CEEP oraz SMEunited podpisali Program Działań Europejskiego Dialogu Społecznego na lata 2019 – 2022.
Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność został wyróżniony statuetką „Zasłużony dla Kupiectwa Polskiego”. Nagroda jest przyznawana przez Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług, organizację skupiającą małych i średnich przedsiębiorców z branży handlowej.
To bardzo zła decyzja, jednak z najgorszych jakie mogły władze miasta Gdańska podjąć w całej swojej historii. Ta decyzja stanowi jawne naruszenie prawa obowiązującego w Polsce, co najmniej dwóch artykułów konstytucji, kodeksu postępowania karnego, ale także dwóch aktów międzynarodowych, między innymi Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ale także Międzynarodowej Karty Praw Politycznych i Obywatelskich- mówił w TVP Info na temat decyzji Rady Miasta Gdańska o pozbawieniu ks. Jankowskiego tytułu Honorowego Obywatela Gdańska i nieprzywracaniu jego pomnika na miejsce, w którym uszkodzili go wandale.
- Według szacunków Państwowej Inspekcji Pracy w 2019 r. przeprowadzimy 70 tys. kontroli – poinformował w środę główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek.
6 marca odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Mazowsze. Członkowie ZRM w drodze uchwał przyjęli wykonanie budżetu za 2018 r., plan budżetu na 2019 r. oraz plan kosztów działań statutowych Regionu Mazowsze na 2019 r. Przyjęte zostało również rozliczenie dotacji z Komisji Krajowej na wsparcie działań statutowych Regionów i Sekretariatów Branżowych za 2018 r.
Tematem konferencji będzie sytuacja w “Stokrotce” oraz trwający tam spór zbiorowy. W spotkaniu wezmą udział pracownicy “Stokrotki”.
Szef Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla poinformował portal Tysol.pl, że po decyzji Rady Miasta Gdańska o likwidacji pomnika ks. Prałata Henryka Jankowskiego, pomnik zostanie jutro rozebrany. - Nie jesteśmy w stanie go ochraniać i może być zniszczony, bo miasto Gdańsk nie chroni pomników przed bandytami.
Obradująca dzisiaj w Gdańsku Rada Miasta podjęła decyzję o usunięciu pomnika publicznie oskarżanego o pedofilię ks. Prałata Henryka Jankowskiego. Złamała co najmniej trzy artykuły konstytucji. W szczególności z art. 42 pkt. 2 mówiącym o domniemaniu niewinności.
– Zawsze będę powtarzał, że dialog jest sprawą bardzo ważną, niezależnie od tego, na ile jest on skuteczny. Dlatego cieszę się, że Rada Dialogu Społecznego jest, że Rada się spotyka i w ramach Rady się rozmawia, nawet jeśli te rozmowy są bardzo trudne i czasem, to się przecież zdarza, jest wiele różnych pretensji. Najważniejsze, by rozmawiać, a narzekać będziemy dopiero wtedy, kiedy tego dialogu zabraknie – oświadczył Prezydent Andrzej Duda, witając członków RDS w Pałacu Prezydenckim.
W 2015 roku Michał Kamiński pomówił Przewodniczącego NSSZ Solidarność o rzekomą "służbę w ZOMO". Za podobne pomówienia przepraszali już Monika Olejnik i Henryk Wujec. Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział przewodniczący Solidarności – Piotr Duda i poseł Unii Europejskich Demokratów Michał Kamiński.
W manifestacji od ulicy Czackiego - Ministerstwo Finansów do kancelarii premiera uczestniczyło około 3 tysięcy ludzi często z dziećmi.