Przed siedzibą Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju odbył się dzisiaj protest taksówkarzy przeciwko niekorzystnym dla nich zmianom ustawy o transporcie drogowym. Organizatorem było NSZZ Solidarność Taksówkarzy Zawodowych miasta stołecznego Warszawy i Samorządny Związek Zawodowy Taksówkarzy RP.
Dziś członkowie Rady Dialogu Społecznego spotkali się w Pałacu Prezydenckim. Członków Rady powitał Prezydent. Wskazał, że dialog jest sprawą bardzo ważną, niezależnie od tego na ile ten dialog jest skuteczny.
„Podnieśmy zmęczony wzrok, odejdźmy od biurek i spójrzmy w oczy władzy. Niech przestaną udawać, że nas nie ma! My codziennie dajemy z siebie wszystko – oczekujemy od rządzących tego samego! - wzywali kolegów po fachu pracownicy sądów i prokuratur, organizatorzy protestu, którzy domagają się podwyżek wynagrodzenia w tym roku o 450 złotych netto oraz zapisania w założeniach do przyszłorocznego budżetu mnożnikowego systemu wynagradzania. Dlatego 5 marca 2019 r. zorganizowali manifestację pod nazwą „Ostatki u premiera”.
Międzyregionalna Sekcja Kultury NSZZ Solidarność Dolny Śląsk, w której jest zrzeszona Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, 28 lutego rozpoczęła akcję protestacyjną polegającą – na razie – na oflagowaniu instytucji kultury.
Warszawska Solidarność Oświatowa i Fundacja "Golgota Wschodu" organizują wspólnie konferencję "Katyń. 5 Marca - Dzień Pamięci" w sali kolumnowej Sejmu RP. Konferencja jest przeznaczona dla uczniów szkół warszawskich.
W południe 5 marca 2019 r. pod Ministerstwem Finansów rozpocznie się manifestacja pracowników sądów i prokuratury „Ostatki u premiera”. „Podnieśmy zmęczony wzrok, odejdźmy od biurek i spójrzmy w oczy władzy. Niech przestaną udawać, że nas nie ma! My codziennie dajemy z siebie wszystko – oczekujemy od rządzących tego samego! - wzywają kolegów po fachu organizatorzy protestu. Domagają się podwyżki w tym roku o 450 złotych netto oraz zapisania w założeniach do przyszłorocznego budżetu mnożnikowego systemu wynagradzania.
Domagają się podwyżek, poprawy bardzo złych warunków pracy i zatrzymania masowych odejść, co grozi dalszym obniżeniem sprawności funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Pracownicy sądów i prokuratury swoje postulaty wykrzyczą 5 marca na proteście przed Ministerstwem Finansów i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Początek o godz. 12.00
Działająca w Bielsku-Białej spółka Avio Polska zatrudnia blisko 600 osób. Zgodnie z wynegocjowanym przez NSZZ Solidarność porozumieniem płacowym od 1 marca 2019 wzrastają tam stawki płacy zasadniczej, dodatek do godzin nocnych (który w tej spółce jest wyższy od kodeksowego minimum) oraz ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. - W odpowiedzi na nasze żądania w wyniku przeprowadzonych negocjacji z Zarządem Avio Polska zostało podpisane porozumienie, na mocy którego od 1 marca 2019 roku nastąpi wzrost wynagrodzenia o kwotę 310zł oraz wzrośnie o 300zł nagroda z okazji Świąt Bożego Narodzenia – mówi prowadząca negocjacje Wanda Stróżyk, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” FCA Poland SA.
500 zł brutto – taki dodatek do wynagrodzenia będzie otrzymywała przez pół roku większość pracowników Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju. Porozumienie w tej sprawie związki zawodowe zawarły z dyrekcją placówki 31 stycznia. Po raz pierwszy dodatek został wypłacony pracownikom wraz z wynagrodzeniem za styczeń, czyli na początku lutego.
Dzięki staraniom związków zawodowych działających w ArcelorMittal Poland wynagrodzenia zasadnicze pracowników firmy w tym roku wzrosły średnio o 150 zł na etat. Wyższe pensje zostały wypłacone już za styczeń, czyli wpłynęły na konta pracowników na początku lutego.
28 lutego br. na dziedzińcu zakładu Airbus Poland SA mimo presji i zastraszania ze strony pracodawcy odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Organizatorem akcji była Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”.
W "Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych" Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej w mieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach "Inki" i "Zagończyka". Na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym były tego dnia tłumy młodzieży.
Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” i Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola zapraszają Związkowców z naszego Regionu wraz z pocztami sztandarowymi „Solidarności” na uroczystości w 30 rocznicę sakry Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego.
W dniach 27-28 kwietnia 2019 roku odbędzie się XX Ogólnopolska Pielgrzymka Solidarności do Lichenia. Zapisy na Pielgrzymkę przyjmowane są w siedzibie Zarządu Regionu Koszalińskiego „Pobrzeże” NSZZ „Solidarność”, Koszalin. ul. Zwycięstwa 7-9 oraz pod nr. tel. 94 342 45 46. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Na początku roku postanowiliśmy powołać ogólnopolski sztab protestacyjno-strajkowy, ponieważ zbyt długo to wszystko trwa i chcemy rozmawiać o tych najważniejszych sprawach dla naszych pracowników. Natomiast tzw. "piątka" Kaczyńskiego to jest decyzja Prawa i Sprawiedliwości i nie ma nic wspólnego z naszymi działaniami - mówił Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" w programie Forum Panoramy
Komisja Krajowa powołała swoich przedstawicieli do dwóch zespołów roboczych, które będą negocjowały konkretne porozumienia z rządem. W poniedziałek przedstawiciele PiS i rządu spotkali się z przewodniczącym "Solidarności", Piotrem Dudą. W Polskim Radiu 24 komentarz Tadeusza Majchrowicza, wiceprzewodniczącego "S".
1 marca przypada Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych; Aby oddać należną cześć i honor tym wszystkim, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni oraz tym, którzy chwycili za broń, aby dalej walczyć o wolną Polskę, Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” wspólnie z Zarządem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Dowództwem Garnizonu Łódź i 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Dyrekcją XII Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi organizuje uroczystości, które odbędą się 1 marca 2019 roku (piątek) o godzinie 12:30 przy Pomniku Ofiar Komunizmu przy alei Anstadta w Łodzi.
W jaki sposób określić jednym zdaniem misję Związku. No, może skromniej – Regionu. W lutym we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie dotyczące kształtowaniu strategii rozwoju Związku.
- Chcemy rozpocząć rozmowy na temat wieku emerytalnego. Od początku mówimy o tym, że chcielibyśmy, by pracownicy mogli uzyskać drugą możliwość przejścia na emeryturę, czyli tzw. emerytury stażowe - po przepracowaniu 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. To kwestia do dyskusji. Zdajemy sobie sprawę, że budżet nie jest z gumy - mówił w porannej audycji Radia Gdańsk Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność".
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła decyzję o kontynuowaniu rozmów z kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości oraz Rządem Zjednoczonej Prawicy mających na celu realizację postulatów Solidarności zawartych w stanowisku KK z 11 grudnia 2018 r.