Zapewne większość rodaków uważa, że nie ma bardziej spokojnej pracy niż nauczyciela bibliotekarza. Okazuje się, że to środowisko ma swoje, nierozwiązane od lat, problemy. W momencie wprowadzenia tzw. darmowych podręczników w 2014 roku praca bibliotekarza na dwa miesiące zamienia się w pracę… magazyniera i transportowca. Bibliotekarze z „S” domagają się od ministra edukacji narodowej ujednolicenia zatrudnienia nauczycieli bibliotekarzy pracujących w szkołach wszystkich typów.
Obowiązujące przepisy prawa pracy wykluczają możliwość przepracowania choćby jednego dnia bez zawarcia pisemnej umowy.
Z okazji 101. rocznicy powołania w Polsce Służby Więziennej w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, składam wszystkim Członkom i sympatykom "Solidarności" najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Życzę przede wszystkim poczucia dumy z wykonywanego zawodu, tak istotnego dla bezpieczeństwa naszego kraju.
Jak wynika z dostarczonych nam informacji z organizacji związkowych w Regionie Słupskim NSZZ „Solidarność” liczba członków Związku wzrosła prawie o 10%. Oznacza to, że w NSZZ „Solidarność” Regionu Słupskiego przywitaliśmy kilkuset nowych Koleżanek i Kolegów. To sytuacja bez precedensu, z którą pierwszy raz mamy do czynienia na naszym terenie.
W 38. rocznicę Świdnickich Spacerów, odbyły się oficjalne uroczystości. Wieczorem, 5 lutego br., przy pomniku Świdnickich Spacerów, zostały wygłoszone przemówienia, po czym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W obchodach wzięli udział uczestnicy historycznych wydarzeń, działacze związkowi, samorządowcy oraz społeczność Świdnika. Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” reprezentowali przewodniczący Marian Król oraz zastępcy Krzysztof Choina i Marek Wątorski.
W listopadzie 1980 roku przedstawiciele komisji zakładowych „Solidarności” z Regionu Podbeskidzie oskarżyli osoby zajmujące kluczowe stanowiska w administracji wojewódzkiej i miejskiej, działaczy partyjnych oraz komendantów Milicji Obywatelskiej o wykorzystywanie stanowisk do czerpania korzyści majątkowych. Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR, wojewoda oraz prezydent Bielska-Białej. Specjalna komisja potwierdziła większość zarzutów, lecz władze państwowe nie wyciągnęły wobec winnych konsekwencji. 27 stycznia 1981 r. w zakładach woj. bielskiego rozpoczął się strajk generalny. Po dziesięciu dobach protest został zakończony sukcesem. Ze stanowisk ustąpili sekretarz PZPR, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta, komendant MO.
W roku jubileuszu 40-lecia powstania „Solidarności” w Trójmieście nie zabraknie wspaniałego, cyklicznego wydarzenia sportowego jakim jest Maraton Solidarności. Imprezę biegową, od wielu lat rozpoznawalną na mapie wydarzeń sportowych w Polsce, rozpoczniemy złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia’70 w Gdyni. Trasa przebiegać będzie obok historycznych dla naszego Związku miejsc, a meta usytuowana będzie przy gdańskim Neptunie.
Poniżej w całości publikujemy tekst Wojciecha Książka, przewodniczącego Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "S" w Gdańsku, na temat tego dlaczego warto walczyć o kartę nauczyciela.
5 luty to dzień, w którym wspominamy Świdnickie Spacery. Wydarzenie było ewenementem na skalę kraju, formą happeningu organizowanego przez społeczność Świdnika w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego, który zaczynał się o godz. 19.30. Chciano w takiej formie zaprotestować przeciw kłamstwom propagandy władz, nierzetelności mediów w czasie stanu wojennego.
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda udzielił wywiadu portalowi Niezależna.pl, gdzie skomentował przeprowadzaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformę wymiaru sprawiedliwości.
Muzealnicy należą do jednej z najgorzej zarabiających grup zawodowych. Co prawda w 2020 roku pracownicy muzeów mogą liczyć na 10-procentową podwyżkę. Ale dotyczy ona jedynie instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na podobny wzrost wynagrodzeń nie mogą jednak liczyć pracownicy instytucji samorządowych.
Impreza wpisuje się w obchody 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność, najważniejszego związku zawodowego w historii naszego kraju i Europy Środkowo-Wschodniej. Na początek trasa wyścigu
Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, odpowiedzialny za działy eksperckie i dialog trójstronny był gościem programu „Debata” na antenie TVP Info, gdzie poruszono temat składek ubezpieczeniowych i emerytur.
- Opiniowany projekt stanowi zbiór negatywnych dla pracowników zmian, które faktycznie cofałyby o dwa lata ustawodawstwo w Polsce – ocenia Prezydium KK NSZZ „Solidarność” projekt KO znoszący ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę i wprowadzający w Kodeksie Pracy gwarancję dwóch niedziel dla pracowników zamiast obecnych czterech. Według posłów KO takich zmian oczekują sami pracownicy!
Poselski Klub Koalicji Obywatelskiej chce, aby renciści mogli dorabiać bez ograniczeń. To zdaniem posłów, którzy złożyli poselski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS ma zwiększyć poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych. „Solidarność” negatywnie opiniując projekt zwraca uwagę, że ubezpieczenie rentowe ma inne cele, a proponowane zmiany stoją z nimi w sprzeczności.
- To dla nas wielkie wyróżnienie, że wchodzimy w ten rok spotkaniem w Pałacu Prezydenckim z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Związek zawodowy Solidarność niezmiennie walczy o prawa pracownicze i prawa związkowe, chociaż nie jest łatwo - mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, który w środę był gościem w programie "Gość Wiadomości" na antenie Telewizji Polskiej.
W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z członkami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z okazji Jubileuszu 40-lecia powstania Związku. Głos na rozpoczęcie uroczystości zabrał przewodniczący Związku Piotr Duda.
W Pałacu Prezydenckim trwa spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z członkami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z okazji Jubileuszu 40-lecia powstania Związku. Swoje przemówienie na rozpoczęcie uroczystości zabrał prezydent RP Andrzej Duda.
Na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy pierwsze roku 40. lecia naszego związku posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność odbywa się dziś w w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.
W tym roku przypada 40. rocznica powstania NSZZ Solidarność, wielomilionowego, pokojowego ruchu, który sprzeciwiał się komunistycznej dyktaturze i w końcu doprowadził do jej obalenia. Dla Wrocławia Sierpień ’80 był ważnym momentem w formowaniu tożsamości miasta.