Rząd zrealizował nasze postulaty, nie było powodu, aby nie podpisać porozumienia - powiedział w Polskim Radiu Koszalin Marek Lewandowski, rzecznik przew. KK NSZZ "Solidarność". Dodał, że Związek zrzesza wszystkie grupy zawodowe i nie może skupiać się tylko na jednej branży.
4 kwietnia kilkuset związkowców z lubelskiej „Solidarności” wzięło udział w manifestacji przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Przewodniczący Marian Król przekazał na ręce wojewody Przemysława Czarnka Projekt Rozwoju Lubelszczyzny, z prośbą o dostarczenie go premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Podzielił się także z portalem Tysol.pl krótkim komentarzem nt. przebiegu pikiety.
Dzisiejsza pikieta na Placu Bankowym. Fotoralcja Tomasza Gutrego.
Kilkaset osób przyszło demonstrować 4 kwietnia pod szczecińskim Urzędem Wojewódzkim. Protest, będący częścią ogólnopolskiej akcji, zorganizował Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.
Dzisiaj pod urzędami wojewódzkimi w całej Polsce odbyły się manifestacje. Związkowcy z NSZZ "Solidarność" tłumnie zgromadzili się, aby wyrazić swój sprzeciw wobec polityki płacowej rządu - pracownicy szeroko pojętej sfery budżetowej od wielu miesięcy domagają się prawa do godnego zarobku, czego rząd konsekwentnie im odmawia. Nie inaczej było w Gdańsku, gdzie podczas pikiety przewodniczący Piotr Duda i Krzysztof Dośla osobiście wręczyli wojewodzie Dariuszowi Drelichowi postulaty "Solidarności". Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego reportera.
Akcja protestacyjna przeprowadzona została m.in. w Lublinie, Rzeszowie, Wrocławiu, Kielcach, Łodzi, Białymstoku, Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Opolu, Bydgoszczy i innych miastach wojewódzkich.
Dziś 4 kwietnia o godz. 15:00 w przed Urzędami Wojewódzkimi w całej Polsce odbywają się pikiety protestacyjne NSZZ Solidarność. Nie inaczej było w Gdańsku, gdzie protestowali związkowcy z Regionu Gdańskiego i Słupskiego, a także przedstawiciele m.in oświaty czy Urzędu Statystycznego. Podczas protestów głos zabrali m.in przewodniczący Związku Piotr Duda, a także przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla.
- Mamy do czynienia z przekazywaniem środków budżetowych na wzrost wynagrodzeń tylko nielicznych pracowników. Odbywa się to kosztem pozostałych. Nierównomierny wzrost płac tworzy dysproporcje - mówiła podczas manifestacji pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku Iwona Adamczyk-Rosinka, przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Cywilnych Policji, ABW i Straży Granicznej w województwie pomorskim.
- Na dzień dzisiejszy 20 tys. ludzi odeszło z pracy. W sądach nie ma przez to obsadzonych etatów. Rząd swoimi działaniami niedługo doprowadzi do tego, że sądy staną się fabrykami śrubek i domami wariatów - przemawiała podczas manifestacji w Gdańsku Edyta Odyjas, przewodnicząca MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa.
"Dość dyskryminowania pracowników" - pod takim hasłem odbędą się przed 16. urzędami wojewódzkimi manifestacje Solidarności. O postulatach Związku, 4 czerwca i Placu Solidarności, oraz wielu innych tematach w programie Gość Dnia Radia Gdańsk - Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w rozmowie z Beatą Gwoździewicz.
"Jutro o godz. 15 przed Urzędami Wojewódzkimi organizujemy pikiety, by solidaryzować się z tymi, którzy potrzebują pomocy. Związek Zawodowy "S" jest w tych dążeniach zdeterminowany. Nie może być tak, że kosztem pozostałych zawodów jedna grupa otrzymuje podwyżki. To dla nas ważne, by rząd zrozumiał, że popełnił błąd podpisując porozumienie z jedną grupą zawodową. Do problemu trzeba podejść globalnie, bo inaczej zawsze będzie rozgoryczenie i niezadowolenie" - mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
Jednym z tematów poruszonych na dzisiejszej konferencji z Piotrem Dudą była ustawa o Wolnych Niedzielach. "Myśmy od samego początku wiedzieli o tym, że ta ustawa jest dobra, a byłaby bardzo dobra, gdyby posłowie na komisjach w niej nie grzebali. Ale cieszymy się, że kolejne analizy to potwierdzają" - skomentował przewodniczący NSZZ Solidarność.
Dotarliśmy do raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które nie rekomenduje zmian w obecnym modelu ograniczenia handlu. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Alfreda Bujarę, przewodniczącego SBHiU NSZZ "S".
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie Związku poproszono przewodniczącego "S" Piotra Dudę o komentarz ws. spotkania środowisk LGBT, które w 14. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności.
- Dane wyraźnie wskazują na bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży w kategorii sklepów średnich oraz specjalistycznych. Wyniki sklepów małych charakteryzowały się pozytywną dynamiką, która nie była tak wysoka jak sklepów średnich, ale zdecydowanie korzystniejsza niż w okresach poprzednich. - czytamy w raporcie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii nt. wpływu ograniczenia handlu w niedzielę. stoi to w rażącej sprzeczności z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami jakoby "małe sklepy miały upadać z powodu Wolnych Niedziel". Raport Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w obecnym modelu ograniczenia handlu, choć wskazuje na potrzebę monitorowania sytuacji
Jutro pod wszystkimi Urzędami Wojewódzkimi odbędą się pikiety popierające żądania podwyżek dla budżetówki. O gdańskiej manifestacji z Krzysztofem Doślą, Przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego, rozmawiał Mateusz Kosiński.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność" domaga się od władz regionalnych oraz centralnych jasnego określenia polityki inwestycyjnej w infrastrukturę kolejową odpowiadającą wyzwaniom i potrzebom tego regionu.
"Za sprawą rządu skończył się w Polsce czas negocjacji i dialogu, zaczął czas protestów. Pierwszy z nich odbędzie się już 4 kwietnia o godz. 15.00 przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce. Nie tylko związkowcy, ale też wszyscy pracownicy, których dotyczą zgłaszane przez Solidarność postulaty, będą mogli podjąć walkę o swoje prawa. Apeluję o czynny i liczny udział. Tylko w taki sposób możemy zmusić rząd, aby powrócił do konstruktywnego dialogu i realizacji swoich wyborczych deklaracji" - pisze przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w specjalnym apelu skierowanym zarówno do członków Solidarności, jak i wszystkich pracowników.
"Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zapoznała się \nz propozycjami złożonymi przez rząd podczas dzisiejszego (1 kwietnia) spotkania „ostatniej szansy” w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Na stole negocjacyjnym pojawiły się między innymi rozwiązania, o które zabiegała „Solidarność”. Nie wszystkie jednak propozycje złożone przez stronę rządzącą nas satysfakcjonują." \n- informuje KSOiW "Solidaność".
Minister finansów wydłużył czas na złożenie zeznania podatkowego CIT-8 za 2018 r. do 31 października 2019. Pierwotnie termin ten upływał z końcem marca. Komunikat w tej sprawie wydała Komisja Krajowa NSZZ Solidarność.