Sąd Wojewódzki w Warszawie 30. lat temu, 17 kwietnia 1989 r. ponownie zalegalizował (wpisał do rejestru organizacji związkowych) Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Jak się niebawem okazało ówczesny przewodniczący Lech Wałęsa przewodził już tylko 2,3 mln członków. Gdy jako prezydent przekazywał w lutym 1991 r. organizację nowo wybranemu przewodniczącemu Marianowi Krzaklewskiemu, „Solidarność” liczyła zaledwie 1,5 mln członków.
Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność był gościem red. Izabeli Pawłowskiej w Forum Panoramy na antenie TVP3 Gdańsk. Rozmawiano m.in o ECS-ie, procesach sądowych z Komitetem Obrony Demokracji i strajku nauczycieli.
- To radosny czas. Zapowiedź zmartwychwstania, które choć okupione niewyobrażalną męką naszego Zbawiciela, jest zwycięstwem życia nad śmiercią – powiedział ks. Prałat Ludwik Kowalski, proboszcz parafii Św. Brygidy w Gdańsku, podczas wczorajszego spotkania wielkanocnego pracowników i prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Decyzją Sądu Apelacyjnego w Gdańsku za stwierdzenie, że w szeregach KOD-u znajdują się "byli SB-cy, funkcjonariusze WSI, TW i liczni przedstawiciele resortowej PRL-owskiej nomenklatury", Związek Zawodowy NSZZ Solidarność ma przeprosić Komitet Obrony Demokracji. W rozmowie z portalem Tysol.pl rzecznik przewodniczącego Komisji Krajowej zapowiedział złożenie wniosku o kasację wyroku.
- ECS ani nie informuje nas, nie mówiąc już o zapraszaniu na przedsięwzięcia które organizuje, tych przedsięwzięć jest sporo, a gros z nich jest biegunowo sprzecznych ze statutem Solidarności, przypomnę, chrześcijańskiego związku zawodowego, którego statut oparty jest o społeczną naukę Kościoła. Impreza LGBT jest sprzeczna ze statutem, to nas oburza, to nam się nie podoba i to pismo jest m.in kolejnym wyrazem tego niezadowolenia - mówił Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego Komisji Krajowej w rozmowie z reporterem Polsat News.
9 kwietnia 2019 r. w Brukseli odbyła się konferencja wysokiego szczebla „Przyszłość pracy. Teraz. Jutro. Dla wszystkich”, inaugurująca działania UE na rzecz kontrolowanej transformacji świata pracy. Uczestniczyło w niej prawie 500 polityków, ekspertów, przedstawicieli partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego.
48 finalistów, po troje uczniów z 16 województw, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów podczas drugiego etapu VI edycji konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” przebywa w dniach 14-17 kwietnia na wizycie studyjnej w Gdańsku.
W 2014 roku w programie TVP Info "Dziś Wieczorem" Paweł Olszewski [PO] powiedział między innymi: "w momencie, kiedy Lech Wałęsa był aresztowany i internowany, Piotr Duda był po nieco innej stronie barykady i (...) nie miał tej cywilnej odwagi, żeby odmówić pacyfikowania robotników, którzy strajkowali". W wyniku ugody przedsądowej Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej przeprasza Przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" gościł na sprawozdawczym zebraniu delegatów związku w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Podczas przemowy Piotr Duda kładł nacisk na solidarność międzybranżową w różnych rejonach strefy budżetowej - by silniejsi pomagali słabszym - ponieważ na tym właśnie polega Solidarność przez małe i duże "S".
Po raz dwudziesty odbyła się w tym roku Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Nabożeństwo zorganizowała Komisja Krajowa NSZZ Solidarność i Region Mazowsze. Tegoroczne rozważania przygotował ks. infułat Jan Sikorski. Uroczystość odbyła się w parafii Św. Stanisława Kostki, gdzie swoją posługę pełnił patron "S", bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
- Rząd Zjednoczonej Prawicy nie tylko nie prowadzi dialogu, ale pod presją protestów różnych grup zawodowych przestał realizować swój wyborczy program - powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Zdaniem szefa "S" nie może być tak, że kosztem pozostałych profesji tylko jedna grupa otrzymuje podwyżki. - Dzisiaj pomocy potrzebują pracownicy szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Do problemu trzeba podejść globalnie, policzyć ile jest pieniędzy i podnieść płace proporcjonalnie, bo inaczej zawsze będzie rozgoryczenie i niezadowolenie - przekonuje przewodniczący.
W siedzibie OPZZ w Warszawie, w dniach 9-10 kwietnia odbyło się kolejne Polsko - Niemieckie Forum Związków Zawodowych. Brały w nim udział: niemiecki DGB, OPZZ, NSZZ Solidarność i FZZ. Forum to cykliczne spotkania, które odbywają się w różnych miejscach. W przeszłości jego gospodarzem była Solidarność, w tym roku OPZZ, a w przyszłym roku spotkanie odbędzie się w Niemczech.
Trwają egzaminy gimnazjalne. Mimo strajku nauczycieli z ZNP i FZZ, przebiegają one bez większych problemów. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Ryszarda Proksę, przewodniczącego KSOiW NSZZ Solidarność.
Po manifestacjach NSZZ „Solidarność" przed 16. urzędami wojewódzkimi, strona rządowa powróciła do rozmów. Rozmowy odbywają się w powołanych jeszcze w lutym br. związkowo-rządowych zespołach roboczych. W kilku punktach nastąpił postęp w rozmowach, ale trudno mówić dzisiaj o przełomie.
W dniu dzisiejszym, tj. 10.04.2019 r., w kolejnej Spółce Grupy PKP został podpisany Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy.
Dziś w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się spotkanie zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej "Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych". W dyskusji, którą prowadził Arkadiusz Kazański z IPN-u wzięli udział m.in Janusz Walentynowicz, prof. Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki i Krzysztof Wyszkowski.
Solidarności działającej w spółce Vitkovice Milmet udało się doprowadzić do podwyższenia dodatku stażowego i włączenia go do stawek zasadniczych. Dzięki temu znacznie wzrosną miesięczne wynagrodzenia pracowników.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku rusza dzisiaj referendum strajkowe. Związki zawodowe, w tym Solidarność, walczą o podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników o 800 zł brutto.
Posiedzenie Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność Pracowników Przemysłu Cukrowniczego odbyło się 5 marca 2019 r. w Warszawie przy ul. Prostej.
Dziś – 8 kwietnia 2019r., o godz. 10.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbywa się finał XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”. Uczestniczy w nim będzie 68 uczniów z 31 szkół, którzy 8 marca zwyciężyli w eliminacjach szkolnych. Warto zauważyć, że licząc od pierwszej edycji w konkursie wzięło udział ok. 6 tys. uczniów. (W jednej edycji bierze udział średnio 250-500 uczniów).