Dojdzie do usunięcia rosyjskiej Cerkwi ze Światowej Rady Kościołów? Rosną naciski na przewodniczącego Wiadomości
Dojdzie do usunięcia rosyjskiej Cerkwi ze Światowej Rady Kościołów? Rosną naciski na przewodniczącego

Rosyjski Kościół Prawosławny pozostanie na razie w Światowej Radzie Kościołów, instytucji reprezentującej ponad 580 mln chrześcijan z całego świata. Pomimo presji, aby go usunąć, przewodniczący rady ks. Ioan Sauca odrzuca takie rozwiązanie. Jak podkreślił, odbiegałoby to od historycznej misji tej organizacji, jaką jest wzmacnianie dialogu ekumenicznego. O losie rosyjskiej Cerkwi ostatecznie zdecyduje komitet centralny Rady, który zbierze się w czerwcu.

Szef Amerykańskiego Kongresu Żydów otrzyma polski honorowy tytuł Człowieka Pojednania Wiadomości
Szef Amerykańskiego Kongresu Żydów otrzyma polski honorowy tytuł Człowieka Pojednania

Polska Rada Chrześcijan i Żydów, będąca członkiem Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów do roku przyznaje tytuł Człowieka Pojednania osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do pojednania i porozumienia chrześcijańsko-żydowskiego. W tym roku tytuł przypadnie dyrektorowi Amerykańskiego Kongresu Żydów (American Jewish Committee).

Uniwersytet zapłaci 400 tys. dolarów profesorowi, który odmówił określania transpłciowego studenta żeńskimi zaimkami Wiadomości
Uniwersytet zapłaci 400 tys. dolarów profesorowi, który odmówił określania transpłciowego studenta żeńskimi zaimkami

Uniwersytet Stanowy Shawnee w Ohio zgodził się na podpisanie ugody z profesorem filozofii, który stanął w obliczu postępowania dyscyplinarnego za odmowę stosowania żeńskich zaimków wobec samozdefiniowanego transpłciowo studenta.

Kard. Koch: Obawy dotyczące niemieckiej „drogi synodalnej” są uzasadnione Wiadomości
Kard. Koch: Obawy dotyczące niemieckiej „drogi synodalnej” są uzasadnione

Kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, odniósł się w telewizyjnym wywiadzie do głosów krytyki wobec niemieckiej drogi synodalnej. Chodziło m.in. o niedawny list otwarty kilkudziesięciu biskupów w tej sprawie. Watykański dygnitarz przychylił się do zaniepokojenia związanego z kierunkiem planów niemieckich reform.

[Wywiad] Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy? Wiadomości
[Wywiad] Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy?

Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń – mówi w rozmowie z KAI o. dr Dominik Jurczak OP. Wykładowca papieskich uczelni w Rzymie i członek zespołu fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny porusza również kwestie braku postu w piątek po Wielkanocy, klękania w okresie wielkanocnym, podstaw i znaczenia oktawy.

Biskupi niemieccy odpowiadają na list biskupów z całego świata: W żaden sposób nie podważamy autorytetu Kościoła Wiadomości
Biskupi niemieccy odpowiadają na list biskupów z całego świata: W żaden sposób nie podważamy autorytetu Kościoła

„W naszej drodze nie kierujemy się tymczasową socjologią czy ideologią świecką, ale centralnym źródłem poznania wiary, jakim są Pismo Święte i Tradycja, Magisterium Kościoła i teologia, a także zmysł wiernych i znaki czasu, interpretowane w świetle Ewangelii” – napisał w odpowiedzi na list otwarty biskupów z całego świata do niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing.

Wielkanocny Poniedziałek. Śmigus i Dyngus - dwa odrębne zwyczaje Wiadomości
Wielkanocny Poniedziałek. Śmigus i Dyngus - dwa odrębne zwyczaje

Czy wiesz, że Śmigus i Dyngus to dwa różne zwyczaje? Czym się charakteryzują? Jaka jest ich historia? Dlaczego obchodzone są akurat w Wielkanocny Poniedziałek?

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Stanąć w obliczu Zmartwychwstałego Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Stanąć w obliczu Zmartwychwstałego

"Potem spoczęła na mnie ręka Pana, i wyprowadził mnie On w duchu na zewnątrz, i postawił mnie pośród doliny. Była ona pełna kości. I polecił mi, abym przeszedł dokoła nich, i oto było ich na obszarze doliny bardzo wiele. Były one zupełnie wyschłe. I rzekł do mnie: «Synu człowieczy, czy kości te powrócą znowu do życia?» Odpowiedziałem: «Panie Boże, Ty to wiesz». Wtedy rzekł On do mnie: «Prorokuj nad tymi kośćmi i mów do nich: "Wyschłe kości, słuchajcie słowa Pana!". Tak mówi Pan Bóg: Oto Ja wam daję ducha po to, abyście się stały żywe. Chcę was otoczyć ścięgnami i sprawić, byście obrosły ciałem, i przybrać was w skórę, i dać wam ducha po to, abyście ożyły i poznały, że Ja jestem Pan». I prorokowałem, jak mi było polecone, a gdym prorokował, oto powstał szum i trzask, i kości jedna po drugiej zbliżały się do siebie. I patrzyłem, a oto powróciły ścięgna i wyrosło ciało, a skóra pokryła je z wierzchu, ale jeszcze nie było w nich ducha. I powiedział On do mnie: «Prorokuj do ducha, prorokuj, o synu człowieczy, i mów do ducha: Tak powiada Pan Bóg: Z czterech wiatrów przybądź, duchu, i powiej po tych pobitych, aby ożyli». Wtedy prorokowałem tak, jak mi nakazał, i duch wstąpił w nich, a ożyli i stanęli na nogach - wojsko bardzo, bardzo wielkie2. I rzekł do mnie: «Synu człowieczy, kości te to cały dom Izraela. Oto mówią oni: "Wyschły kości nasze, minęła nadzieja nasza, już po nas". Dlatego prorokuj i mów do nich: Tak mówi Pan Bóg: Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela, i poznacie, że Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i z grobów was wydobędę, ludu mój. Udzielę wam mego ducha po to, byście ożyli, i powiodę was do kraju waszego, i poznacie, że Ja, Pan, to powiedziałem i wykonam» - wyrocznia Pana Boga" (Ez 37, 1-14)

Zmartwychwstały Pan pozostaje blisko i umacnia nas. Błogosławieństwo wielkanocne z Jasnej Góry Wiadomości
"Zmartwychwstały Pan pozostaje blisko i umacnia nas". Błogosławieństwo wielkanocne z Jasnej Góry

- Zmartwychwstały Chrystus jest z nami, aby rozświetlić, tak nasze osobiste mroki, jak i wszelkie ciemności nocy naszych czasów - przypominają paulini z Jasnej Góry w tegorocznych życzeniach wielkanocnych.

Jak wyznacza się datę Wielkanocy? Skąd różnice? Wiadomości
Jak wyznacza się datę Wielkanocy? Skąd różnice?

- Jezus umarł w święto Paschy. Dlatego przy wyznaczaniu daty Wielkanocy nawiązujemy do stosowanego przez Żydów kalendarza księżycowego, zgodnie z którym wskazuje się datę tego święta – powiedział KAI ks. prof. Józef Naumowicz. Patrolog, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej przypomina, że wśród chrześcijan od pierwszych wieków kształtowały się różne sposoby i tradycje wyznaczania daty Wielkanocy. Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego ma być to pierwsza niedziela po pierwszej pełni księżyca po 21 marca, gdy przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Papieskie orędzie „Urbi et orbi”: Tylko Chrystus ma dziś prawo ogłaszać nam pokój Wiadomości
Papieskie orędzie „Urbi et orbi”: Tylko Chrystus ma dziś prawo ogłaszać nam pokój

W tę „Wielkanoc wojny” trudno nam uwierzyć, że Jezus naprawdę zmartwychwstał, że naprawdę pokonał śmierć – powiedział papież Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et orbi” – skierowanym do mieszkańców Rzymu, którego jest biskupem, i całego świata. Zaapelował o „pokój dla udręczonej Ukrainy, tak surowo doświadczonej przemocą i zniszczeniami okrutnej i bezsensownej wojny, w którą została wciągnięta”. Wezwał jednocześnie, by nie zapominać o konfliktach trwających w innych częściach świata.

Sekretarz generalny KEP: Chrystus jest jedynym Sensem naszego istnienia Wiadomości
Sekretarz generalny KEP: Chrystus jest jedynym Sensem naszego istnienia

Naszym zadaniem jako chrześcijan jest nieść nadzieję wielkanocnego poranka tym, którzy tego najbardziej potrzebują – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach na Wielkanoc 2022.

Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego tylko u nas
Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego

Nie wiesz czym jest Wigilia Paschalna, jak przebiegają jej etapy, jakie jest znaczenie zawartych w niej symboli? Postaramy się krótko to wyjaśnić.

95. urodziny papieża seniora. Abp Gänswein: Benedykt XVI czuje się dobrze i jest w dobrym nastroju Wiadomości
95. urodziny papieża seniora. Abp Gänswein: Benedykt XVI czuje się dobrze i jest w dobrym nastroju

Dzisiaj, w Wielką Sobotę papież senior Benedykt XVI obchodzi 95. rocznicę urodzin. „Papież senior czuje się dobrze i jest w dobrym nastroju” – zapewnił arcybiskup Georg Gänswein w rozmowie z bawarskim Radiem Horeb. Osobistym sekretarz papieża-seniora opowiedział o codziennych obowiązkach Jubilata i świątecznej atmosferze, ale także codziennym życiu osobowości, która "ukształtowała Kościół i teologię”.

Życzenia Prymasa Polski: Świętujmy Wielkanoc z nadzieją!; trzeba gorliwego wołania o nawrócenie dla rosyjskiego agresora Wiadomości
Życzenia Prymasa Polski: "Świętujmy Wielkanoc z nadzieją!; trzeba gorliwego wołania o nawrócenie dla rosyjskiego agresora"

- Nie bójcie się - tymi słowami Zmartwychwstały Jezus przemówił do kobiet, które w niedzielny poranek przyszły do grobu, by namaścić Jego ciało. Nie bójcie się - to słowa skierowane także do nas, właśnie dziś, pośród zamętu i niepokoju świata - mówi abp Wojciech Polak w życzeniach na święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Papież o oskarżeniach o popieranie Putina: Oszczerstwo Wiadomości
Papież o oskarżeniach o popieranie Putina: Oszczerstwo

Papież Franciszek odniósł się do pojawiających się w argentyńskich mediach oskarżeniach o to, że popiera prezydenta Rosji Władimira Putina. W liście do argentyńskiego dziennikarza telewizyjnego nazwał je oszczerstwami.

Rosja: Na zatopionym krążowniku Moskwa mogły znajdować się relikwie Krzyża Świętego Wiadomości
Rosja: Na zatopionym krążowniku "Moskwa" mogły znajdować się relikwie Krzyża Świętego

Na zatopionym 14 kwietnia, najprawdopodobniej w wyniku ataku rakiet ukraińskich, rosyjskim krążowniku „Moskwa” mogły znajdować się relikwie Krzyża Świetego. Wiadomość taką podała dziś, powołując się na źródła rosyjskie, amerykańska agencja Business Insider. Według niej relikwie mogły być umieszczone w kaplicy zatopionej jednostki.

Wielka Sobota, dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania Wiadomości
Wielka Sobota, dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania

Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.

Wiadomości
Ukraińskie media odmówiły transmisji Drogi Krzyżowej z Watykanu

Katolickie media internetowe, takie jak UGCC Live TV, katolicki magazyn CREDO, Radio Maria, EWTN Ukraine a także kanał RISU odmówiły transmisji tegorocznej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Powodem jest jej scenariusz, gdzie w stacji trzynastej przewidziano wspólne niesienie krzyża przez Ukrainką i Rosjankę. Pomysł ten wywołał lawinę negatywnych reakcji wśród Ukraińców.

Wiadomości
Liturgia Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra: "Zamiast wielkanocnych dzwonów – dźwięk bomb i eksplozji"

W tym roku Paschę obchodzimy nie przy radosnym dźwięku dzwonów, ale przy złowrogim dźwięku bomb i niszczycielskich eksplozji, które mają miejsce niedaleko stąd – przypomniał papieski kaznodzieja kard. Raniero Cantalamessa. Wygłosił on homilię w czasie Liturgii Męki Pańskiej, którą w Wielki Piątek papież Franciszek odprawił w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Emerytury
Stażowe