Niedziela Bożego Miłosierdzia. "Pan mój i Bój mój!". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.
O darach Bożego miłosierdzia, którymi są radość, przebaczenie i pociecha w znużeniu mówił papież podczas Mszy św. w przypadające na II niedzielę wielkanocną święto Bożego miłosierdzia. W imieniu papieża Eucharystii przewodniczy abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tydzień później niż Kościół rzymskokatolicki, a więc dziś, 24 kwietnia. Różnica wynika z posługiwania się innym kalendarzem oraz nieco innego sposobu wyznaczania Wielkanocy. W Polsce najliczniejszą grupę chrześcijan wschodnich reprezentują prawosławni oraz grekokatolicy. W tym roku grono wiernych tych konfesji będzie dużo większe ze względu na uchodźców z Ukrainy, gdzie dominują obrządki wschodnie.
Dziś, w pierwsza niedzielę po Wielkanocy, Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego, zwane obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.
O bezwarunkowe zaangażowanie na rzecz pokoju zaapelował patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w swoim tegorocznym orędziu wielkanocnym. „Wielkanoc jest świętem wolności, radości i pokoju” - podkreślił honorowy zwierzchnik światowego prawosławia i wyraził solidarność z narodem ukraińskim.
Chciałbym uczynić cokolwiek, by na Ukrainie nie zginęła już ani jedna osoba. Ani jedna więcej. I jestem gotów zrobić wszystko - mówi papież Franciszek w wywiadzie, udzielonym argentyńskiemu dziennikowi "La Natión". Potwierdza, że Watykan odwołał planowane spotkanie Ojca Świętego z Patriarchą Rosji i Wszechrusi Cyrylem.
Całun Turyński pochodzi z czasów Jezusa z Nazaretu – do takich wniosków doszli włoscy naukowcy z Instytutu Krystalografii z Bari. Aby ocenić wiek lnianych włókien, z których utkane jest płótno, zespół syndologów wykorzystał promienie rentgenowskie. W ten sposób badacze kolejny raz obalili wyniki uzyskane pod koniec lat 80. metodą radiowęglową, która wskazywała, że całun jest średniowiecznym falsyfikatem.
Arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas odwiedził poszkodowanych górników z kopalni Pniówek przebywających w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich - podało kierownictwo tego ośrodka. Arcybiskup spotkał się z rannymi górnikami przebywającymi na oddziałach szpitalnych, zapewnił o modlitwie i udzielił błogosławieństwa.
- Ukraina jest krajem demokratycznym, w którym panuje wolność słowa i przekonań, dążącym do integracji ze strukturami europejskimi, a taki wzorzec ustrojowy i polityczny jest zupełnie nie do przyjęcia dla autorytarnej Rosji i jej prezydenta i stąd ta wojna – mówi KAI arcybiskup czernihowski i niżyński Eustracjusz (Zoria), rzecznik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Abp Zoria dodaje, że “trudno przewidzieć, kiedy i jak zakończy się ta okrutna i bezsensowna wojna, ale jestem przekonany, że to my odniesiemy ostateczne zwycięstwo, gdyż po naszej stronie jest prawda i Bóg”.
Ojciec Święty nakazuje księżom, którym zezwolono na sprawowanie liturgii „trydenckiej”, aby koncelebrowali przynajmniej Mszę św. Krzyżma w Wielki Czwartek- donosi agencja I-Media po audiencji dla prezydium episkopatu 21 kwietnia. Franciszek przyjął przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji, abp Eric’a de Moulins-Beaufort, któremu towarzyszyli wiceprzewodniczący przedstawiciele episkopatu: bp Dominique Blanchet, bp Olivier Leborgne, oraz ks. Hugues de Woillemont, sekretarz generalny francuskiego episkopatu.
Rosja odrzuciła apel sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa o czterodniową wielkanocną przerwę w działaniach wojennych na Ukrainie. Kościoły prawosławny i grekokatolicki zmuszone są przeżywać Triduum Paschalne w warunkach wojennych.
W miniony weekend w szwedzkich miastach doszło do brutalnych zamieszek. Na ulicę wyszli muzułmańscy imigranci. Do sprawy odnosi się sztokholmski biskup.
Przypadająca 24 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas. W tym roku będzie obchodzona jako Dzień Dobra. Organizowane w tym dniu pikniki, warsztaty, pokazy, biegi i koncerty, będą okazją, aby pokazać, jak dużo dobra dzięki wolontariuszom Caritas wydarza się na co dzień. Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst. Przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.
– Zaangażowanie papieży na rzecz pokoju odbywa się zawsze w perspektywie ich zaangażowania na rzecz dobra ludzkości ponad stronami konfliktów. Nie można wymagać od papieży postawy, jakby mieli być kimś w rodzaju kapelanów wojskowych na wojnie. Papieże są zawsze ponad stronami konfliktów. Tak było z Benedyktem XV, Piusem XII w czasie II wojny światowej, Janem XXIII, Pawłem VI, Janem Pawłem II i teraz z Franciszkiem – mówi o. Federico Lombardi SJ, prezes Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera/Benedykta XVI i były wieloletni dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Abp Gänswein ma rację. W Niemczech istnieje pewien nurt, który chce uderzyć w Benedykta XVI – mówi kard. Dominik Duka w wywiadzie dla portalu NBQ. Jego zdaniem do tego nurtu należą kard. Reinhard Marx oraz przewodniczący niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing. Prymas Czech ponownie wyraził przekonanie, że Papież Senior został niesłusznie zaatakowany przez tych zwierzchników niemieckiego Kościoła w kontekście doniesień na temat raportu w sprawie nadużyć w archidiecezji monachijskiej.
Globalna sieć fast foodów Burger King opublikowała przeprosiny dotyczące kampanii reklamowej burgerów opatrzonej cytatami z Ostatniej Wieczerzy. Plakaty wywołały w Hiszpanii duże wzburzenie.
Do Watykanu dotarł list skierowany bezpośrednio do Papieża z rozpaczliwą prośbą o pomoc od ludzi uwięzionych w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu. Kard. Michaelowi Czernemu przekazał go jeden z dziennikarzy ukraińskiej telewizji. „Pomoc Waszej Świątobliwości w ewakuacji byłaby prawdziwym aktem miłosierdzia. Nie zasługujemy na śmierć na oczach świata” – czytamy w piśmie podpisanym przez matki, żony i dzieci obrońców Mariupola, którzy nadal ukrywają się w atakowanym mieście.
Na potrzebę otaczania czcią osób starszych i pokoleń, które żyły przed nami zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych starości papież zaapelował o umiłowanie życia już przeżytego. Po raz pierwszy od pandemii Covid-19 audiencja odbyła się na placu św. Piotra.
Wbrew pesymistycznym zapowiedziom sprzed kilku miesięcy, iż z powodów finansowych Plac św. Piotra nie zostanie ozdobiony na Wielkanoc kwiatami z Holandii, udało się ponownie, po dwuletniej przerwie, zapewnić przywóz kolorowych roślin i przyozdobić nimi zarówno bazylikę, jak i Plac św. Piotra w Watykanie. Stało się to możliwe dzięki przedsiębiorczości i energicznym działaniom katolików niderlandzkich a także słoweńskich. Tym samym trwający już 37 lat został utrzymany.
Władze Federacji Rosyjskiej wydaliły w Wielką Sobotę proboszcza moskiewskiej parafii świętych Piotra i Pawła, księdza Fernanda Verę, nakazując mu opuścić kraj w ciągu 24 godzin i nie pozwalając nawet na odprawienie liturgii Wigilii Paschalnej i Dnia Wielkanocnego.