Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
Zbigniew Kuźmiuk: Kurs akcji PKN Orlen przebił rekordową granicę 100 zł Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Kurs akcji PKN Orlen przebił rekordową granicę 100 zł

W ostatni poniedziałek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie kurs akcji koncernu PKN Orlen S.A. przebił po raz pierwszy od początku notowań tej spółki rekordową granicę 100 zł.

14 marca 1980 r. – katastrofa samolotu PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik” Wiadomości
14 marca 1980 r. – katastrofa samolotu PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”

37 lat temu, 14 marca 1980 r., w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie rozbił się lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik” (nr rejestracyjny SP-LAA), lot nr 007. Zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi. Wśród ofiar znaleźli się m.in. piosenkarka Anna Jantar-Kukulska, amerykański etnomuzykolog Alan Merriam, 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA oraz szóstka młodych delegatów z warszawskich uczelni, wracająca z obrad Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych AIESEC. Na pokładzie znajdowali się także obywatele NRD i ZSRS.

GrzechG: Wojna informacyjna z PiS na całego, więc co na to PiS? Wiadomości
GrzechG: Wojna informacyjna z PiS na całego, więc co na to PiS?

PiS ma odpowiednie środki, by to, co jest racją Polski, co jest pozytywne w jego polityce dla większości Polaków, odpowiednio wyeksponować, innymi słowy, nie tylko odbijanie wściekłych ataków, ale także jak najbardziej pozytywna narracja oparta tylko i wyłącznie na faktach.

Marcin Kacprzak: O społeczeństwie teoretycznym, któremu koleją jeździć nie kazano Wiadomości
Marcin Kacprzak: O społeczeństwie teoretycznym, któremu koleją jeździć nie kazano

Mamy tutaj u nas, po prawej stronie Wisły, kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy, lokalne medium o nazwie „WPR”. Mieszkańcy Pruszkowa i Grodziska Mazowieckiego, a także mniejszych ośrodków w tej okolicy, mogą dowiedzieć się z tego naszego „WPR-u” dosłownie wszystkiego co trzeba. Na przykład tego, że gdzieś tam sobie jest dziura w szosie, albo że w Piastowie krzepki sześćdziesięciolatek groził swojej konkubinie nożem stołowym.

Jacek Jarecki: Na przykład Warzecha Wiadomości
Jacek Jarecki: Na przykład Warzecha

Jeśli chcecie by wszyscy myśleli jak wy, wykluczcie się automatycznie z grona ludzi myślących.

12-13 marca 1938 r. – aneksja (Anschluss) Austrii przez III Rzeszę Wiadomości
12-13 marca 1938 r. – aneksja (Anschluss) Austrii przez III Rzeszę

79 lat temu, w dniach 12-13 marca 1938 r., miał miejsce Anschluss – przyłączenie terytorium Republiki Austrii do niemieckiej III Rzeszy, kierowanej przez Adolfa Hitlera. Wydarzenie to zapoczątkowało ciąg „pokojowych aneksji” Niemiec, które poprzedziły wybuch II Wojny Światowej.

Zbigniew Kuźmiuk: Gazprom ma jednak ogromne wpływy w Komisji Europejskiej Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Gazprom ma jednak ogromne wpływy w Komisji Europejskiej

Kilka dni temu Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia, że rosyjski Gazprom zobowiązał się do wyeliminowania ograniczeń w reeksporcie gazu, a także do tego, że ceny sprzedawanego gazu w Europie Środkowo-Wschodniej będą odzwierciedlać ceny rynkowe.

Rosemann: Najnowsza bajka o złej Angeli i dobrym Donaldzie Wiadomości
Rosemann: Najnowsza bajka o złej Angeli i dobrym Donaldzie

W weekend, ku naprawdę mało uzasadnionej uciesze przeciwników Tuska i widzącej w nim „nową nadzieję” opozycji pojawiły się ( i były chętnie polecane przez niepałających sympatią do Tuska użytkowników sieci) przedruki niemieckiej prasy, która nagle przejrzała na oczu i zaczęła źle się wyrażać o Tusku (Die Zeit) oraz zdradzać „prawdziwe” kulisy jego wyboru (Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung).

GrzechG: Jest wizja Polski w Europie, czas ją realizować Wiadomości
GrzechG: Jest wizja Polski w Europie, czas ją realizować

Trwa dziś w najlepsze walka o to, czy będziemy się rozwijać według naszych standardów kulturowych i naszej wizji gospodarczej, naszego interesu narodowego, wykorzystując racjonalnie wszystkie mechanizmy, jakie daje jeszcze bycie w UE, czy też pozwolimy silnym państwom UE zepchnąć Polskę do narożnika i całkowicie podporządkować ją brukselskiej centrali.

Marcin Kacprzak: Polacy z Wenus, Holendrzy z Księżyca Wiadomości
Marcin Kacprzak: Polacy z Wenus, Holendrzy z Księżyca

Kiedy usłyszałem o tym, że w Holandii coś się zaczęło dziać, a w rolach głównych występują tam Turcy, poczułem coś co nazywa się ambiwalencją. Tak się bowiem składa, że wiem trochę więcej o Holandii niż o każdym innym kraju, o którym coś tam się słyszy z mediów. Byłem tam w swoim życiu z dziesięć razy, trochę się po nim pokręciłem, zobaczyłem to i owo.

Zbigniew Kuźmiuk: Walki na ulicach Rotterdamu, a Tusk i Timmermans, zapadli się pod ziemię Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Walki na ulicach Rotterdamu, a Tusk i Timmermans, zapadli się pod ziemię

Tuż przed wyborami parlamentarnymi w Holandii, które odbędą się w najbliższą środę nagle wybuchł konflikt pomiędzy rządem tego kraju, a rządem Turcji, który spowodował bitwy uliczne w Rotterdamie.

Graf Zero: Recenzja „Żar” Sándor Márai Wiadomości
Graf Zero: Recenzja „Żar” Sándor Márai

Powieść historyczna o konflikcie ludzkich namiętności na Węgrzech w XIX wieku.

Nowy rysunek Andrzeja Fajdy: Nowoczesność w domu i na manifie [kliknij aby zobaczyć całość] Wiadomości
Nowy rysunek Andrzeja Fajdy: Nowoczesność w domu i na manifie [kliknij aby zobaczyć całość]

Dizajnerstwo w służbie femiszajby

Rafał Górski: NBT – nowe GMO na Twoim talerzu... Wiadomości
Rafał Górski: NBT – nowe GMO na Twoim talerzu...

Słyszeliście Państwo o NBT? To nowe GMO. Korporacje agrochemiczne i biotechnologiczne pracują pełna parą. Zarówno w laboratoriach, jak i w agencjach PR. W ciągu kilku ostatnich lat przygotowały nowe techniki hodowlane (new breeding techniques, NBT) pozwalające otrzymywać zmodyfikowane rośliny i zwierzęta. Cel? Zwiększenie zysków dzięki wykorzystaniu ich w przemysłowej produkcji żywności, biomasy i biopaliw.

8-9 marca 1862 r. – bitwa w zatoce Hampton Roads. Pierwsze starcie okrętów pancernych Wiadomości
8-9 marca 1862 r. – bitwa w zatoce Hampton Roads. Pierwsze starcie okrętów pancernych

155 lat temu, w dniach 8-9 marca 1862 r., podczas Wojny Secesyjnej w USA, na wodach zatoki Hampton Roads w stanie Wirginia, miała miejsce bitwa morska pomiędzy flotą federalną, a grupą okrętów Stanów Skonfederowanych Ameryki Północnej. Podczas tej bitwy doszło do pierwszego w historii starcia okrętów pancernych – konfederackiego, improwizowanego pancernika CSS „Virginia” i federalnego, eksperymentalnego okrętu USS „Monitor”.

Grzech G: Wirus Tuska dotarł do Polski Wiadomości
Grzech G: Wirus Tuska dotarł do Polski

Platformie w ogóle niepotrzebne jest silne państwo, ona potrzebuje go jedynie jako dekoracji i narzędzia do czerpania profitów z władzy. Tak było przez wszystkie lata rządów Tuska i Kopacz.

Alexander Degrejt: Cyrk w Brukseli czyli o co grają Niemcy? Wiadomości
Alexander Degrejt: Cyrk w Brukseli czyli o co grają Niemcy?

Przyznam bez bicia: liczyłem, że będę mógł dziś napisać „a nie mówiłem?” i ponabijać się z tych wszystkich, którzy twierdzili, że Saryusz-Wolski jest bez szans w rozgrywce o stołek lokaja Rady Europejskiej. Stało się inaczej, polski rząd zapomniał, że państwa nie mają przyjaciół tylko interesy i nie rozegrał swojej kandydatury na gruncie dyplomatycznym a Jarosław Kaczyński podczas swoich dwóch spotkań z Angelą Merkel chyba faktycznie deliberował na temat wyższości schabowego nad bratwurstem nie czyniąc z tego aluzji do dwóch kandydatów z polskim obywatelstwem. No cóż, mówi się trudno i gra się dalej, to tylko jeden mecz, w dodatku o pietruszkę.

Fraszki Ulotki: Trzecie pokolenie Wiadomości
Fraszki Ulotki: Trzecie pokolenie

Przypomnijmy raz jeszcze\ncoś, o czym każdy wie:\n\ndziś walczy\ntrzecie pokolenie AK\nz trzecim pokoleniem UB…

Europa Wiadomości
Europa

Europa

Grzegorz J. Kałuża: Facet z Syriusza Wiadomości
Grzegorz J. Kałuża: Facet z Syriusza

Fala nienawiści, jaką wobec Jacka Saryusza-Wolskiego wygenerowała Platforma Obywatelska w szeregach swoich posłów i sympatyków, nie budzi mojego zdziwienia. Budzi obrzydzenie, jest jednak typowa dla tego środowiska. Platforma to już nie partia polityczna, to plemię, które obawia się wyginięcia. Indianie amerykańskich prerii nie mieli szans wobec ograniczenia ich swobody wędrówek i polowań na stada bizonów. Nie orali, nie siali , nie budowali stałych domów – byli plemionami łowców i zbieraczy.

Emerytury
Stażowe