O zwyczajności i męskości św. Józefa rozmawiają w pierwszym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.
Adwent oznacza zarówno "przyjście", jak i "obecność". To czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego – napisał w liście pasterskim na rozpoczynający się adwent prymas Polski abp Wojciech Polak.
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ujawnia całą paradoksalność, całe odwrócenie chrześcijańskiego myślenia od logiki świata.
Od wielu lat każdego dziewiętnastego dnia miesiąca w kościele pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Częstochowskiej w Krośnie odbywa się Msza Święta w intencji Ojczyzny, Ludzi Pracy i Solidarności. Dziewiętnasty dzień miesiąca jest dniem śmierci naszego patrona – bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę nową listę krajów systematycznie łamiących wolności religijne. Obok m.in. Iranu, Arabii Saudyjskiej i Chin na „czarnej liście” po raz pierwszy znalazła się Rosja.
Na cmentarzach można już oglądać owoce przyspieszonej dechrystianizacji. Obserwując, nie sposób nie zauważyć jak wielu z nas staje wobec pewnego rozdarcia metafizycznego, co ma swoje skutki w modelu katolicyzmu.
– Od jakiegoś czasu mówimy niejednokrotnie w publicystyce katolickiej, ale także poważnych debatach teologicznych o tak zwanej pentekostalizacji Kościoła. Najogólniej ujmując, to jest próba zerwania z wizją Kościoła instytucjonalnego, hierarchicznego, opartego na Tradycji katolickiej i zastąpienia go wizją Kościoła jako wspólnoty, coraz bardziej demokratyzującej się, podległej mechanizmom działania społecznego na wzór społeczeństw świeckich - mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Marność zdaje się osiągać takie poziomy, które budzą lęk i zagubienie - mówił w sobotę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
16 października 1978 roku o godz.18.18 z Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym... Karol Wojtyła został wybrany nowym papieżem. Dziś mijają 43 lata od tamtego wydarzenia.
Już w październiku polska premiera pierwszej części głośnego już na całym świecie Dziennika więziennego kard. George’a Pella! Kardynał Pell to były ordynariusz Sydney i prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii. Spędził 400 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Bezpodstawnie skazano go na sześć lat więzienia za rzekome molestowanie dwóch nastoletnich chórzystów. Mimo że miał możliwość skorzystania z immunitetu dyplomatycznego, nie zrobił tego i poddał się procesowi, od początku wnosząc, iż jest niewinny, i wierząc, że prawda się obroni. Po skandalicznym procesie, wielkiej nagonce mediów i drugiej apelacji 7 kwietnia 2020 roku został uniewinniony jednomyślnym orzeczeniem Sądu Najwyższego.
Dokonano profanacji figury Matki Bożej w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Aninie. Do zdarzenia doszło dziś w nocy. Sprawa jest zgłoszona na policję - informuje w piątek Radio Warszawa.
Na szczecińskich Pomorzanach, w parafii św Józefa doszło do profanacji Krzyża i ciężkiego pobicia księdza.
Polska nie jest nieletnim dzieckiem, które powinno być upominane przez niekompetentnych polityków z Zachodu - powiedział w wywiadzie dla Telewizji Trwam kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W jego ocenie UE nie może szantażować Polski środkami finansowymi.
Kard. Stefan Wyszyński uważał, że prawo do życia nie wynika jedynie z Dekalogu, lecz jest to podstawowe, naturalne prawo człowieka - powiedziała PAP Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Nie byłoby państwa, nie byłoby narodu polskiego, gdyby nie chrześcijański system wartości – ocenił w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Naszego Dziennika" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Bp Romuald Kamiński wydał specjalny komunikat związany z publikacją listu apostolskiego papieża Franciszka zatytułowanego "Traditionis Custodes" [opiekunowie tradycji - tłum. łac.]. Przypomnijmy, że dekret ów ogranicza swobodę stosowania w liturgii nadzwyczajnej (przedsoborowej) formy rytu rzymskiego oraz działania grup tzw. katolickiej tradycji. Dokument nakazuje biskupom kościołów lokalnych weryfikację działających na ich terenach wspólnot tradycjonalistów oraz duchownych sprawujących msze trydenckie, a także zakazuje tworzenia nowych grup i parafii personalnych tradycjonalistów oraz sprawowania liturgii w rycie przedsoborowym w parafiach terytorialnych.
Decyzja Franciszka dotycząca radykalnego ograniczenia możliwości odprawiania Mszy świętej w rycie trydenckim to błąd na bardzo wielu poziomach. I niestety smutny dowód na to, że zapewnienia o różnorodności i możliwości sprawdzania różnych rozwiązań dotyczą jedynie jednej części Kościoła.
„Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. (…) Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz”. (J 10, 2-4; 14-16)
Chrystus dobrym pasterzem. Komentarz do Ewangelii o. Adam Szustak OP.
Papież Franciszek zakazał odprawiania w kościołach parafialnych mszy po łacinie w liturgii przedsoborowej. To ryt, w którym kapłan stoi tyłem do wiernych, a przodem do ołtarza i Tabernakulum z Ciałem Chrystusa. W Watykanie opublikowano w piątek list papieża, w którym wyznał, że obecna sytuacja go "zasmuca i martwi".