13 nagrobków z północnej strony Alei Katakumbowej zostanie odrestaurowanych dzięki datkom, które będą zbierane w sobotę, niedzielę i we wtorek podczas kwesty na stołecznych Starych Powązkach. W tym roku do kwestowania zaproszono ok. 350 osób. Datki do puszek zbierać będą m.in. Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz i Magdalena Zawadzka.
26 października mija 70 lat od drugich w komunistycznej Polsce wyborów parlamentarnych. Ich podstawą była uchwalona w lipcu 1952 roku Konstytucja PRL. W przeciwieństwie do pierwszych wyborów z 1947 r. na listach nie było kandydatów partii opowiadających się przeciwko reżimowi.
27 października 2022 roku o godz. 9.00 - po raz pierwszy w historii - równocześnie w czterech miejscowościach: Głubczycach, Byczynie (opolskie), Bobolicach (zachodniopomorskie) oraz Staszowie (świętokrzyskie) odbędzie się demontaż czterech pomników poświęconych Armii Czerwonej. W Głubczycach, na briefingu prasowym o godz. 9.00 związanym z demontażem pomnika, obecny będzie Prezes IPN dr Karol Nawrocki
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na spotkanie promocyjne książki „Blaski i cienie bohaterskiego pięciolecia” autorstwa Józefa Rokickiego. Wydarzenie odbędzie się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w budynku Muzeum Powstania Warszawskiego w środę, 26 października br., o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Simon Elmer z Wielkiej Brytanii, Klaus Leutner z Niemiec, Helena Rogowska z Kazachstanu oraz wyróżniony pośmiertnie Antoni Rojowski z Rumunii, a także Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe w Marche (Włochy) oraz Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej (Australia) to laureaci tegorocznej nagrody „Świadek Historii” dla osób i organizacji spoza Polski. Nagrody w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Mądrość, głębia, wrażliwość, wierność Polsce – czyli wszystko to, czego nie promuje współczesny główny nurt, a zarazem to, za czym tęsknią ludzie ducha – znajdziemy na wystawie poświęconej Januszowi Krasińskiemu, jednemu z najwybitniejszych – i najbardziej przemilczanych – pisarzy przełomu XX i XXI wieku.
4 listopada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowuje uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte. Za ich postawę, walkę i bohaterstwo. Po latach zostaną dopełnione powinności wobec polskich żołnierzy. Pamięć, szacunek, a teraz godny pogrzeb.
Najnowsza publikacja Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej jest nowatorską i nieszablonową realizacją prezentacji najważniejszych bitew II wojny światowej. Starannie dobrane treści, liczne dane statystyczne i elementy graficzne tworzą spójną, wymowną całość, obok której nie sposób przejść obojętnie.
Już dzisiaj, 22 października o g. 16.30 odbędzie się wernisaż wystawy Dziesięć znaków. W Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprezentowane zostanie 10 wybranych fragmentów Ewangelii wg św. Mateusza w malarskiej interpretacji Artura Wąsowskiego z objaśnieniami dr Doroty Lekkiej.
20 października mobilny showroom promujący gamingowy projekt edukacyjny ,,Gra Szyfrów” był dostępny przed Multikinem w Gdańsku. W promocji projektu wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Muzeum Getta Warszawskiego zwraca się do mieszkańców Warszawy z prośbą o poparcie inicjatywy nazwania skrzyżowania warszawskich ulic gen. W. Andersa i Stawki imieniem Żydowskiego Związku Wojskowego. Podpisy zbiera do 21 października!
W poniedziałek 24 października 2022 r. o godz. 17.00 w Auli Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" w Częstochowie, ul. Łódzka 8 odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Polakiem, Sylwią Galij - Skarbińską oraz ks. Michałem Damazynem, poświęcone książce "Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach". Wstęp wolny!
Józef Franczak, ps. „Lalek” - żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego, który ukrywał się do 1963 r., zginął z bronią w ręku podczas obławy bezpieki we wsi Majdan na Lubelszczyźnie.
17 października 2022 r. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie została otwarta najnowsza wystawa multimedialna IPN „Patrioci. Żołnierze. Żydzi”.
W październiku 1939 roku, kiedy wskutek korekty granicy rozbiorowej Sowieci opuścili Suwalszczyznę, a na ich miejsce przyszli Niemcy, Aleksander Omiljanowicz był łącznikiem w... Związku Walki Zbrojnej (oddział Stanisława Wyrodnika, ps. „Burza”). W lipcu 1941 roku za tę działalność został aresztowany. Proces toczył się w Królewcu. Kilkunastu jego kolegów Niemcy stracili, on dostał najniższy wyrok – cztery lata. Niemal do końca wojny siedział w kilku niemieckich obozach (podobno był tam traktowany na szczególnych zasadach).
Październik 1920 r. był burzliwym miesiącem dla rodzącej się II Rzeczpospolitej. To w tym czasie rozstrzygały się losy naszej wschodniej granicy, a przeprowadzony, na polecenie marszałka Józefa Piłsudskiego, przez generała Lucjana Żeligowskiego pozorowany bunt zdecydował o włączeniu Wileńszczyzny w granice Polski.
Sejm Śląski utworzono na mocy ustawy konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego z dnia 15 lipca 1920 r., zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego. 24 września 1922 r. odbyły się pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego, a 10 października 1922 r. jego pierwsze posiedzenie.
Po bitwie pod Kłuszynem hetman Stanisław Żółkiewski na prośbę bojarów 9 października 1610 roku zajął Kreml, w związku z czym do 7 listopada 1612 roku okupowała go polska załoga wojskowa pod dowództwem Aleksandra Korwina Gosiewskiego i Mikołaja Strusia. Mennica w Moskwie rozpoczęła bicie srebrnych kopiejek z wizerunkiem przyszłego nowego cara, Władysława Zygmuntowicza.
Przez ponad 10 lat - od 16 października 1944 roku do 9 grudnia 1954 roku – generał brygady bezpieki Mieczysław Mietkowski pełnił kluczową funkcję wiceszefa jednej z najkrwawszych instytucji komunistycznego aparatu represji: Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Dodatkowo, od lutego 1949 roku był członkiem Komisji Bezpieczeństwa KC PZPR, nadzorującej aparat represji. Czyli z ramienia „przewodniej” partii kontrolował bezpiekę, którą zarządzał. Po prostu szara eminencja stalinowskiego terroru.
Dziś w Kościele katolickim obchodzone jest obowiązkowe wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty krajów chrześcijańskich nad wojskami Imperium Osmańskiego. Bitwę stoczono 7 października 1571 roku.