Dynamicznie rozwija się program wydobywczy ORLENU ze złóż węglowodorów w Norwegii. Sukces koncernu przekładać się będzie na dalsze zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Polski koncern dąży do tego, aby coraz więcej gazu ziemnego pochodziło z własnego wydobycia na posiadanych koncesjach. Współpraca z firmami działającymi w Norwegii obejmuje także nową specjalność Orlenu: zatłaczanie i magazynowanie CO2.
Chcesz wiedzieć, który kantor online jest najlepszy? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się jak wybrać kantor internetowy z najlepszymi kursami walut.
Konieczność wyróżnienia się na rynku pracy sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usług firm specjalizujących się w doradztwie personalnym. Dzięki temu są w stanie dotrzeć do wysoko wykwalifikowanych kandydatów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają konkurencyjność całej organizacji. Jak wybrać firmę, która zapewni wsparcie w realizacji kluczowych celów biznesowych? Podpowiadamy!
Klienci Energi Obrotu będą mogli kupić więcej prądu po obniżonej cenie. To efekt zwiększenia limitów zużycia energii przewidzianych w rządowej Tarczy Solidarnościowej. Dzięki decyzji w tym roku przeciętne gospodarstwo domowe zaoszczędzi na rachunkach ok. 3100 złotych. Najnowsze przepisy wprowadziły też dodatkowy jednorazowy rabat, który dla klientów Energi Obrotu wyniesie 125 zł.
Realizacja programu CPK ze względu na swoją skalę i globalny zasięg pozytywnie wpłynie na polską gospodarkę m.in. poprzez wzrost zatrudnienia i generowanie wpływów do budżetu. Inwestycja pozwoli stworzyć do 2028 r. blisko 100 tys. nowych miejsc pracy.
Komisja Europejska przewiduje, że wzrost PKB w Polsce w 2024 r. będzie najwyższy spośród dużych gospodarek Unii Europejskiej – napisało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek letnią prognozę gospodarczą. Jest ona mniej optymistyczna od wiosennej, opublikowanej w maju. Zgodnie z najnowszymi przewidywaniami wzrost PKB Unii Europejskiej w 2023 r. wyniesie 0,8 proc., a w 2024 r. – 1,4 proc.
Węgiel niezmiennie kojarzy nam się ze Śląskiem – regionem ściśle związanym z górnictwem węgla kamiennego. Tamtejsze kopalnie to „old school” w dobrym znaczeniu tego słowa. Jako redakcja „TS” nie raz mieliśmy okazję je zwiedzać, ale nasza najnowsza wyprawa pod ziemię przyprawiła nas o dreszczyk emocji, bo tym razem odwiedziliśmy „Bogdankę” na Lubelszczyźnie – prawdziwy „new school” - pisze Konrad Wernicki w swoim reportażu z kopalni LW Bogdanka.
– Mówi się, że Polska mebluje Europę. Cały sektor leśno-drzewny to około 5000 tysięcy miejsc pracy, głównie na terenach niezurbanizowanych. Zdecydowanie łakomy kąsek, prawda? Osłabienie pozycji Polski w tym zakresie zdecydowanie byłoby na korzyść konkurentom, których zostawiamy daleko w tyle – mówi Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
Do 2030 roku kraje skupione w Inicjatywie Trójmorza potrzebują inwestycji rzędu 650 mld euro, głównie w dziedzinach transportu i logistyki, energetyki oraz infrastruktury cyfrowej – oszacowała we wtorek w Karpaczu prezeska Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Beata Daszyńska-Muzyczka.
PGE Polska Grupa Energetyczna w ramach kampanii społecznej „Polskie – kupuję to!” zachęca Polaków do wyposażenia swoich dzieci w wyprawki szkolne składające się z polskich produktów. Akcja Grupy PGE ma na celu wsparcie polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki poprzez promowanie krajowych towarów i usług.
– Energetyka węglowa skupiona w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przez najbliższe 20–30 lat będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jednocześnie polska gospodarka, aby być konkurencyjna, potrzebuje czystej, bezpiecznej i taniej energii. Aktualizacja strategii PGE była konieczna, żeby zrealizować te potrzeby – stwierdził prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
- PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki. Jako pierwsza grupa energetyczna w Polsce osiągnie neutralność klimatyczną już w 2040 roku, czyli o 10 lat wcześniej niż zakładała strategia Grupy PGE z 2020 roku. Aktualizacja strategii to reakcja na sytuację geopolityczną i gospodarczą w Europie. Efektem realizacji strategii PGE będzie wzmocnienie bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej Polski oraz dostęp do nowoczesnych usług i czystej energii dla klientów – powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
Spółka PGNiG Upstream Norway należąca do Grupy ORLEN wraz z partnerami koncesyjnymi pod koniec czerwca tego roku otrzymała norweskie koncesje na zagospodarowanie nowych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zagospodarowanie tych złóż zapewni Grupie ORLEN 9 mld m sześc. gazu ziemnego w całym okresie eksploatacji. To kluczowe inwestycje, które zapewnią utrzymanie stabilnego, wysokiego wydobycia gazu w perspektywie kolejnych lat.
Centralny Port Komunikacyjny przedstawił koncepcję architektoniczną nowego lotniska. Jej głównym elementem jest atrium łączące przestrzeń przesiadkową dla pasażerów lotniska, kolei oraz autobusów. Nad projektem pracowało ok. 250 architektów i ekspertów z wielu państw. Integralną częścią portu będzie dworzec kolejowy łączący linie Kolei Dużych Prędkości prowadzące do głównych miast w Polsce.
Prawo i Sprawiedliwość kontynuuje akcję zachęcania Polaków do udziału w referendum zarządzonym na 15 października i w związku z tym uzasadnia znacznie czterech pytań, na które będą odpowiadać wyborcy.
"Stop manipulacji” – pod taką nazwą wystartowała nowa kampania PGE Polskiej Grupy Energetycznej, której celem jest przeciwdziałanie dezinformacji w sprawie cen energii. Wedle danych Agencji Rynku Energii polskie gospodarstwa domowe cieszą się niższymi cenami prądu niżeli wynosi średnia europejska. Korzystna różnica w cenie to zasługa Rządowej Tarczy solidarnościowej i polskich spółek energetycznych, takich jak PGE.
Nawet siedem nowych domów dziecka otrzyma w tym roku darmowe panele fotowoltaiczne. Placówki będą zasilane w czystą i przyjazną środowisku energię elektryczną. Ich podopieczni wezmą również udział w wycieczkach. Wszystko to w ramach trzeciej edycji projektu Domy Dobrej Energii, realizowanego przez Energę z Grupy ORLEN.
Drugi gazowiec z floty rozwijanej przez Grupę ORLEN dotarł do Świnoujścia z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego. Gazowiec o nazwie Grażyna Gęsicka przetransportował do Polski około 65 tys. ton LNG z amerykańskiego terminala Freeport. Dostawa została zrealizowana na podstawie transakcji zawartej na rynku spotowym.
W piątek 21 lipca w siedzibie głównej Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 dokonano uroczystego podpisania umowy o objęciu Muzeum Narodowego w Gdańsku mecenatem przez PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.