[Felieton „TS”] Karol Gac: Okręgi szyte na miarę z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Okręgi szyte na miarę

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoje listy wyborcze. Zgodnie z przewidywaniami nie zabrakło na nich niespodzianek. Myli się jednak ten, kto sądzi, że są one dziełem przypadku lub wyłącznie wypadkową napięć wewnętrznych. Wręcz przeciwnie, Jarosław Kaczyński skonstruował je z chirurgiczną precyzją.

PiS zbliża się do wyborców „konkretami” z ostatniej chwili
PiS zbliża się do wyborców „konkretami”

Akcja wyborcza „Konkrety PiS” to dobra strategia odwołująca się do realizacji zabezpieczenia podstawowych potrzeb, które wszystkie mają pozytywny przekaz i trudno je racjonalnie atakować.

Waldemar Bartosz: Solidarność zawsze ma te same cele z ostatniej chwili
Waldemar Bartosz: Solidarność zawsze ma te same cele

– Część dawnych działaczy poszła w kompletnie inną stronę, część poszła w politykę i dziś ich cele polityczne nie mają nic wspólnego z celami związkowymi […]. Tak bywa. Ja nie mówię, że oni są zdrajcami, chociaż jest mi przykro, że tak rozminęli się z ideałami Solidarności. Szczególnie jest mi przykro, jeśli w swoich wypowiedziach zmieniają fakty – mówi Waldemar Bartosz, należący do Solidarności nieprzerwanie od 1980 roku, uczestnik wszystkich Krajowych Zjazdów Delegatów, a od 1989 roku pełniący funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: W cieniu czerwonej gwiazdy z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: W cieniu czerwonej gwiazdy

Sowiecka okupacja, rozpoczęta dla ponad połowy II Rzeczpospolitej 17 września 1939 roku, do Legnicy przyszła w roku 1945. 15 września 1993 roku wyjechali stamtąd ostatni rosyjscy żołnierze. Pozostawili po sobie totalne zniszczenie.

Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Droga do dobrobytu z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Droga do dobrobytu

Platforma Obywatelska, która z dobrem obywateli nigdy nie miała i nadal nie ma nic wspólnego, która zawsze realizowała scenariusze wygodne dla Niemiec czy Rosji, uważa, że stawką tych wyborów jest owa mityczna praworządna Polska, czytaj: uległa i posłuszna siłom zewnętrznym, wpisana jeden do jednego w berliński scenariusz scentralizowanej Europy jako jednego państwa.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Kolejny film o powstaniu warszawskim z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Kolejny film o powstaniu warszawskim

Dokładnie 1 sierpnia 2023 r. wytwórnia Army University Films zaprezentowała film dokumentalny pt. „Warsaw Uprising 1944”. Charakter tego filmu jest czysto edukacyjny i typowo poglądowy, jeżeli chodzi o studium walki w mieście. Jest to już drugi film o powstaniu warszawskim (pierwszy zrealizowany przez CNN „Warsaw Rising: Forgotten Soldiers of WWII” w 2004 r., wyprodukowany w USA).

Stanisław Szwed: Związki zawodowe są potrzebne w każdej sytuacji społeczno-ekonomicznej Wiadomości
Stanisław Szwed: Związki zawodowe są potrzebne w każdej sytuacji społeczno-ekonomicznej

– 21 postulatów z sierpnia 1980 roku jest dokumentem bardzo ważnym, bardzo istotnym nie tylko dla nas, Polaków, ale w pewnym sensie uniwersalny. Duża część postulatów dotyczy spraw społeczno-ekonomicznych, ważnych w codziennym życiu zwykłego człowieka. Wiele z tych spraw nie zostało automatycznie wprowadzonych w życie po 1989 roku, choć mieliśmy wolne wybory. O te sprawy musimy ciągle walczyć – ze Stanisławem Szwedem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, działaczem NSZZ „Solidarność”, rozmawia Teresa Wójcik.

Jak pracodawcy tną koszty pracy z ostatniej chwili
Jak pracodawcy tną koszty pracy

Każdy pracownik liczy na stałe i godziwe wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę. Jest stroną tej umowy. Jej drugą stroną jest pracodawca. Umowa obowiązuje obie strony i jest to sprawiedliwe rozwiązanie. Jednakże globalizacja gospodarki wprowadziła niekorzystną dla pracowników tendencję – cięcia kosztów pracy.

tylko u nas
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Solidarność to my!

Jak co roku rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych stała się dla wielu polityków okazją do wykorzystywania wizerunku Solidarności, by ogrzewać się w jej blasku i wspaniałej historii. Szczególnie lubują się w tym ludzie ze środowisk liberalnych, które na co dzień są bardzo daleko od ideałów Solidarności, a wręcz je negują, jak choćby w sprawie niedziel wolnych od handlu. Jednocześnie nie raz podważają dorobek związku, imaginując jaka to Solidarność powinna być dzisiaj. W nowym numerze „Tygodnika Solidarność” pokazujemy, że Solidarność jest cały czas ta sama, wierna ideałom z sierpnia ’80. Solidarność to idee polityczne i socjalne dążące do poprawy warunków życia i pracy w Polsce. „S” jest wyrzutem sumienia dzisiejszych liberałów, którzy odwrócili się od polityki solidarnej.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Solidarność się nie zmienia z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Solidarność się nie zmienia

Rocznica Porozumień Sierpniowych znów stała się okazją dla wielu osób do szafowania solidarnościowymi sloganami i ponownym definiowaniem, czym była, jest i powinna być Solidarność. Nawet jeśli same od ideałów sierpniowych są na co dzień bardzo daleko.

tylko u nas
Rodzina daje nam siłę - żyjmy jak Ulmowie

Historia rodziny Ulmów jak w soczewce pokazuje nam, czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Pokazuje również wartości, którymi niemal każdy z nas chce budować swoje życie. Jednak czy w chwili próby pozostalibyśmy im wierni? Skąd czerpać tak niezwykłą siłę ducha i niezłomność? Odpowiedź brzmi: z rodziny.

Rodzina Ulmów to również polskie Soft Power z ostatniej chwili
Rodzina Ulmów to również polskie Soft Power

A gdyby beatyfikacja rodziny Ulmów stała się w końcu przyczynkiem do wzięcia się na serio przez nasze państwo do budowania polskiej soft power na świecie? Skoro Niemcy po tak krwawej historii, którą zgotowali wielu narodom, potrafili z olbrzymim rozmachem rozsławić atrakcyjność własnego kraju w świecie, to o ileż prościej powinno być nam?

[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Mission complete z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Mission complete

Nie jest łatwo w dzisiejszych czasach oderwać dziecko od urządzenia. Po doświadczeniach pandemicznych obostrzeń wiele dzieci ma twarze przyrośnięte do urządzeń. Proces amputacji urządzenia od twarzy musi być bolesny i wymaga często sporego wysiłku.

Rafał Woś: O rozkwicie polskiej demokracji z ostatniej chwili
Rafał Woś: O rozkwicie polskiej demokracji

Paradoks naszych czasów polega na tym, że w akompaniamencie jęków i zawodzenia przeżywamy najprawdopodobniej właśnie czas najbardziej dojrzałej i najżywszej demokracji w historii.

Fala bankructw zalewa Unię Europejską Wiadomości
Fala bankructw zalewa Unię Europejską

W najważniejszych ekonomicznych ośrodkach naukowych technokraci i teoretycy gospodarki spierają się, dlaczego unijna gospodarka na najbardziej elementarnym poziomie okazała się niewydolna. Eurostat informuje, że tyle upadłości co obecnie nie było w Zachodniej Europie niemal od 10 lat. Przedsiębiorstwa w Europie Zachodniej padają bez względu na swoją wielkość i branżę.

[Felieton „TS”] Karol Gac: 14,4 procent bezrobocia powodem do dumy z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: 14,4 procent bezrobocia powodem do dumy

No i jest! Za nami pierwszy proces wyborczy. Sąd przyznał rację PO i zakazał PiS rozpowszechniania jego spotu. Dlaczego? To właściwie jest najlepsze.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: TSUE: Jaka przyszłość? z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: TSUE: Jaka przyszłość?

Jednym z kluczy do sukcesu tzw. projektu europejskiego była kontrola nad Trybunałem Sprawiedliwości Wspólnoty Europejskiej, a teraz Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ale rola TSWE/TSUE nie sprowadzała się tylko do bezpośredniego oddziaływania na poddanych w formie propagandowej: spójrzcie Państwo, jaką potęgę stanowi Trybunał! Już samo to stwierdzenie miało wprowadzać strach w szeregi opozycji, a nawet przekonywać do uległości zwykłych ludzi.

Zbuntowany „kucharz” Putina. Jewgienij Prigożyn sprawił, że pozycja Putina mocno się zachwiała Wiadomości
Zbuntowany „kucharz” Putina. Jewgienij Prigożyn sprawił, że pozycja Putina mocno się zachwiała

Grupa Wagnera okazała się być może największym zagrożeniem dla 23-letnich rządów Putina w Rosji. Jewgienij Prigożyn, którego Putin uważał za lojalnego oligarchę i duże wsparcie dla Kremla, sprawił, że pozycja Putina mocno się zachwiała. Wprawdzie tylko na kilka dni, ale cios dla prezydenta Rosji był większy, niż można przypuszczać. W tle puczu pojawiają się podejrzenia, skąd się wziął Prigożyn, czy był postacią samodzielną i miał tylko cel osobisty – dołączyć do ścisłej ekipy Putina na Kremlu.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Wrzesień Rydza-Śmigłego z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Wrzesień Rydza-Śmigłego

6września 1939 r. naczelny wódz marszałek Edward Rydz-Śmigły wydał rozkaz strategicznego odwrotu na tzw. przedmoście rumuńskie. Rumunia ogłosiła neutralność w wojnie niemiecko-polskiej. Tego dnia Niemcy zajęli Kraków.

Dr Adam Chmielecki: Przykład Porozumienia Centrum pokazuje, jak powinno się prowadzić politykę długofalowo Wiadomości
Dr Adam Chmielecki: Przykład Porozumienia Centrum pokazuje, jak powinno się prowadzić politykę długofalowo

– Przykład Porozumienia Centrum pokazuje, jak powinno się prowadzić politykę – nie w perspektywie jednej kadencji, ale dekad, długofalowo. Politycy PC okazali się skuteczni w tzw. długim trwaniu. Żeby było to możliwe, trzeba mieć przede wszystkim dobry program oparty na konkretnych wartościach tożsamych z wartościami i interesami dużej części społeczeństwa i trzeba być w realizacji tego programu konsekwentnym, nie dokonywać wolt – mówi dr Adam Chmielecki, politolog, publicysta, autor książki „Porozumienie Centrum. Studium działalności partii i środowiska politycznego”, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Emerytury
Stażowe