W sobotę 17 lutego w Waksmundzie pod Nowym Targiem odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia”, dowódcy Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”.
W dniach 19 i 20 lutego w Jeleśni odbyło się dwudniowe wyjazdowe posiedzenie Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”. Gośćmi specjalnymi tego spotkania byli związkowcy z Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” z szefem regionu Jackiem Strączyńskim oraz przewodniczący związku Piotr Duda.
Na Jasnej Górze odbywają się czterodniowe rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy. Ich gościem był dziś Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Rokowania dotyczące sporu zbiorowego wszczętego przez reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) – „Solidarność”, Federację Związku Zawodowego Górników JSW SA i „Kadry” zakończyły się fiaskiem. Strona społeczna podtrzymała żądanie wzrostu wynagrodzeń dla załogi na poziomie średniorocznej inflacji za rok ubiegły plus 1 punkt procentowy, tymczasem Zarząd dopuszcza ewentualne zmiany w polityce płacowej po dokonaniu oceny ekonomicznej Spółki na podstawie porozumienia stron.
– W obecnej sytuacji podwyżka na poziomie 600 złotych wypłacana od początku roku jest do przyjęcia. Jeżeli nastąpi jakaś zmiana, to zastrzegamy sobie prawo do dalszych negocjacji. Nie jesteśmy jednak zainteresowani budowaniem konfliktu pomiędzy związkami zawodowymi, w co próbują nas wpakować koledzy z innych organizacji. Negocjacje płacowe nie są dla Solidarności targiem czy handlowaniem pietruszką na rynku – mówił dziś na konferencji prasowej nowy szef elbląskiej Solidarności Zbigniew Koban, odnosząc się do negocjacji płacowych w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji.
Od końca ubiegłego roku fala zmian personalnych niczym walec przetacza się przez państwowe spółki, urzędy i instytucje. Nie inaczej jest w służbach mundurowych, gdzie nowa władza obsadza swoimi ludźmi poszczególne formacje. Można powiedzieć, że takie jest prawo rządzących, jednak funkcjonariusze z coraz większym niepokojem obserwują zjawisko przywracania emerytów na stanowiska kierownicze.
18 lutego w Rzeszowie odbyły się obchody 43. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które wspólnie zorganizowali NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Stronnictwo Ludowe Ojcowizna RP.
Serwis MondayNews donosi, że KO ma zamiar w przyszłości zmienić ustawę o handlu w niedzielę.
Przyzwyczajam się już pomału do tego, że jeśli do polskiego prawa wprowadzone zostaje dobre, propracownicze rozwiązanie, to OPZZ prędzej czy później odtrąbi to jako swój sukces.
GUS podał, że wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2023 r wynosi 6445,71 zł. To oznacza duży wzrost odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
W 25. rocznicę śmierci o. Adama Wiktora SJ – proboszcza parafii św. Klemensa Dworzaka w latach 1978–1987, duszpasterza Ludzi Pracy i Solidarności, honorowego członka NSZZ „Solidarność”, w kościele przy al. Pracy we Wrocławiu członkowie dolnośląskiej Solidarności modlili się za swego kapłana, który w latach stanu wojennego pomagał podziemnej Solidarności oraz organizował m.in. msze za ojczyznę, gromadzące tłumy ludzi.
Gwarantowana podwyżka stawek godzinowych w spółce Brembo w Dąbrowie Górniczej wyniesie w 2024 roku w sumie 3,3 zł brutto. Podwyższone zostaną także inne składniki wchodzące w skład wynagrodzenia, wśród nich dodatek frekwencyjny i dodatek za pracę w porze nocnej. Ten wzrost płac w Brembo to efekt starań zakładowej Solidarności.
Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie, ale nie tylko. Sporty zespołowe to z jednej strony rywalizacja, ale przede wszystkim współpraca i tworzenie zgranego zespołu, który chce zrealizować wspólny cel. Zupełnie jak związek zawodowy, dlatego trudno znaleźć lepszą formę luźnej promocji uzwiązkowienia i pracy związkowej niż sport, a szczególnie piłka nożna. Dlatego Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Volkswagen Poznań zorganizowała turniej piłki nożnej dla swoich członków, który odbył się w niedzielę 18 lutego.
Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie zakończyły najdłuższy strajk okupacyjny w PRL-u, jeden z największych strajków chłopskich w historii.
W styczniu i lutym 1981 r. na łódzkich uczelniach trwał najdłuższy w powojennej Europie strajk studencki. Zakończył się 18 lutego podpisaniem tzw. Porozumienia Łódzkiego.
17 lutego br. odbyło się, zorganizowane przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” spotkanie z siostrą Krystyną Włodarską, która współpracowała z bł. ks. Jerzym Popiełuszką w parafii p.w. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w latach 1982-1984, a więc w najtrudniejszym okresie Jego życia.
17 lutego 1981 r. zostało zarejestrowane Niezależne Zrzeszenie Studentów, emanacja sprzeciwu środowiska studenckiego wobec reżimu politycznego w Polsce.
- Ludzie nie zawsze rozumieją, że Solidarność to dla mnie nie tylko napis na plecach, ale także to, co chcę przekazać młodszym ludziom. To, że jeśli będą solistami, to zawsze będą słabsi, ale jeśli będą zorganizowaną grupą i będą się wzajemnie wspierać, to wszyscy będą mieli lepiej - powiedział Damian Jonak, bokser od lat związany z Solidarnością w rozmowie z Januszem Basałajem na kanale Meczyki.
– Nie ma naszej zgody na to, aby kilku urzędników w Brukseli decydowało za wszystkich rolników, nie pytając nas o zdanie. Wierzymy, że razem z NSZZ „Solidarność” będziemy walczyć o dobro wspólne, jakim niewątpliwie jest polska produkcja żywności, polska wieś – mówi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.
Wczoraj w wieku 44 lat zmarł Sebastian Derkacz, zastępca przewodniczącego i skarbnik Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”. W imieniu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" kondolencje bliskim Sebastiana Derkacza składa przewodniczący Piotr Duda.