– Subwencja oświatowa rośnie, ale wciąż jest niewystarczająca. Chcemy, żeby to było przynajmniej 7 proc. PKB. I to też jest postulat z 1980 roku – powiedział przewodniczący oświatowej "S" dr Waldemar Jakubowski.
W tegorocznej jubileuszowej Paradzie Motocyklowej Solidarności, która odbyła się w Poznaniu, wzięła udział rekordowa liczba miłośników jednośladów.
Tak jak w ubiegłym roku, Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” oraz Oddział Zarządu w Lubaczowie zorganizował II Rajd Rowerowy z okazji 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Wzięło w nim udział 40 rowerzystów.
Wynagrodzenia zasadnicze pracowników firmy Cobra Europe w Piekarach Śląskich wzrosną w najbliższych miesiącach w sumie o 500 zł brutto. Podwyżka wejdzie w życie w dwóch transzach, we wrześniu i w styczniu. To efekt porozumienia płacowego zawartego przez zakładową „Solidarność” z pracodawcą 31 sierpnia.
Z okazji obchodów 43. rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 35. rocznicy strajków z 1988 roku, po raz 21. Kapituła Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku przyznała 31 sierpnia br. stypendia dla zdolnej młodzieży.
W niedzielę Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wziął w Jastrzębiu-Zdroju udział w obchodach 43. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 35. rocznicy górniczych strajków w 1988 r., które utorowały drogę do przemian ustrojowych w Polsce. W trakcie uroczystości przy pomniku stojącym przed kopalnią Zofiówka Piotr Duda..
– Prawo i Sprawiedliwość jest jedyną partią w Polsce, która wsłuchuje się w nasze postulaty, wkłada je do swoich programów wyborczych, a potem – lepiej lub gorzej – realizuje. Żadna inna partia polityczna w Polsce nie komunikuje się z nami. To jest głupota polityczna, bo członkowie NSZZ „S”, sympatycy i ich rodziny to jest około 1,5 do 2,5 mln wyborców. Ktoś, kto ignoruje ten fakt, jest politycznym samobójcą – mówił Marek Lewandowski na antenie Polskiego Radia 24.
– Gdy związek zawodowy Solidarność postawił wystawę „Ojciec Święty z Solidarnością – Solidarność z Ojcem Świętym”, to po tym strasznym ataku na Ojca Świętego, ta wystawa została dwa razy zniszczona. To jest sytuacja nienormalna. Oczywiście włodarze miasta Gdańska nie dali w tym temacie żadnego stanowiska. A dziś organizują obchody podpisania Porozumień Sierpniowych. Ludzie, którzy nienawidzą związku zawodowego Solidarność, nie bronią dobrego imienia Ojca Świętego, dzisiaj fetują powstanie Solidarności – powiedział przewodniczący Solidarności Piotr Duda na antenie TVP.
– NSZZ “Solidarność” jest gwarantem sukcesu, bo my się nie zmieniamy, nie płyniemy z prądem, idziemy zawsze pod prąd. I ten sztandar MKS, jest sztandarem naszego ukochanego związku zawodowego i te słowa na nim wyszyte: wiara, nadzieja i miłość do ojczyzny są dla nas najważniejsze. Tak jak były dla was w 80 roku. I tą droga podążamy – mówił dziś w historycznej Sali BHP przewodniczący Solidarności Piotr Duda w czasie obchodów 43. rocznicy narodzin Solidarności.
Solidarność obchodziła swoje 43. urodziny. Związkowcy przybyli do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, by wziąć udział w uroczystościach zorganizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Poniżej relacja z obchodów.
Świętowanie 31 sierpnia związkowcy z Podkarpacia rozpoczęli od spotkania z podopiecznymi Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego z Sanoka.
W okresie przeszło 40 lat działalności związek zawodowy Solidarność z różnym skutkiem próbował przeforsować swoje postulaty programowe. Po trudnym okresie lat 90., rozpadzie AWSu i załamaniu dialogu społecznego za czasów koalicji PO-PSL, w 2015 roku nastąpiło swego rodzaju odrodzenie Solidarności. W ciągu niespełna ośmiu lat, Związek odhaczył większość postulatów zawartych w uchwale programowej, a nawet dopisał do listy kolejne.
O działalności opolskiej Solidarności, 21 postulatach MKS z sierpnia 80 roku i porozumieniu “S” z rządem mówił na antenie TVP 3 Opole przewodniczący Zarządu Regionu Śląska Opolskiego NSZZ “Solidarność” Dariusz Brzęczek.
Dokładnie 43 lata temu, 31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienie Gdańskie. Jedno z czterech Porozumień Sierpniowych, które dały początek Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność”.
Prezydium KK NSZZ „Solidarność” na posiedzeniu w dniu 30 sierpnia w Gdańsku wydało opinię w sprawie poselskiego projektu ustawy o Rzeczniku Praw Pracowniczych, który zgłosiła KP Lewica. Według Solidarności instytucja Rzecznika Praw Pracowniczych byłaby organem konkurencyjnym wobec proponowanego przez partnerów społecznych urzędu Generalnego Dyrektora Dialogu Społecznego.
– Porozumienia, które realizowaliśmy i realizujemy nadal, to pomost, który łączy nas z rokiem 1980. Solidarność była i jest jedna. Do dnia dzisiejszego jesteśmy realizatorami niektórych z nich. Choćby pierwszy postulat, który mówi o prawie do zrzeszania się w związkach zawodowych. Myśmy ten postulat o pluralizmie związkowym zrealizowali dwa lata temu, kiedy służby mundurowe uzyskały prawo do zrzeszania się w różnych związkach zawodowych. I to działania Solidarności do tego doprowadziły – mówił dziś w Radiu Gdańsk przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla.
W piątek 25 sierpnia 2023 roku na wszystkich obiektach sportowych, obsługiwanych przez Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji, pojawiły się transparenty i flagi Solidarności. To widomy znak, że spór zbiorowy wszczęty przez związkowców wszedł w nową fazę.
– Proszę pamiętać, że Solidarność rodziła się w całej Polsce dzięki odwadze setek tysięcy pracowników, którzy chcieli swojego związku zawodowego. Żaden Wałęsa, Borusewicz, Frasyniuk czy inni nie są w stanie tego zmienić – mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Michałem Ossowskim, redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”.
Pierwsze z czterech porozumień sierpniowych zostało zawarte 30 sierpnia 1980 o godzinie 8.00 w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Tam podpisano Protokół Ustaleń w Sprawie Wniosków i Postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z Komisją Rządową w Szczecinie.
Jeśli z polskich przedsiębiorstw usunie się związki zawodowe, to powstanie przestrzeń dla brutalizacji stosunków pracy i ujawni się ciemna strona naszej kultury menedżerskiej. Jednak nie brakuje zwolenników takiej koncepcji, w szczególności w skrajnej prawicy, nie mówiąc o neoliberałach. Media mainstreamowe i postępowe lubią atakować działaczy NSZZ „Solidarność” rzekomo „wypasionych” na pieniądzach państwowych i wytargowanych od pracodawców.