Każda wojna dyskredytuje prawo międzynarodowe, jest szaleństwem przemocy, na które trzeba odpowiadać postem i modlitwą - powiedział KAI abp Stanisław Gądecki. Komentując rosyjską agresję na Ukrainę przewodniczący Episkopatu powiedział że trwa walka chrześcijaństwa z antychrześcijaństwem i zaapelował o pomoc materialną dla Ukraińców i okazanie gościnności uchodźcom wojennym.
„My, bracia dominikanie z wikariatu Ukrainy, otrzymujemy wiele wyrazów solidarności, współczucia, serdecznych i pełnych troski pytań o naszą sytuację i deklaracje gotowości niesienia pomocy. Bardzo za nie dziękujemy” – pisze w liście z Kijowa przełożony tamtejszych dominikanów, o. Jarosław Krawiec. Zapewnia, że starają się oni normalnie prowadzić duszpasterstwo, jednocześnie przyjmując uchodźców z rejonów przyfrontowych.
W najnowszej odsłonie cyklu "Bielmo" zatytułowanej „Strefa Ciszy” a dostępnej od poniedziałku 21 lutego na TVN GO Marcin Gutowski analizuje kryzys na tle pedofilskim w Kościele amerykańskim drugiej połowy XX wieku. O ile analiza mechanizmów kryzysu w Kościele w USA wydaje się rzetelna, o tyle informacje o bierności Jana Pawła II i ukrywaniu przezeń tych zbrodni, pozostają w niezgodzie z faktami historycznymi.
Jane Marczewski, piękna i utalentowana wokalistka znana pod pseudonimem Nightbirde, zmarła w sobotę, 19 lutego br., po kilkuletniej walce z rakiem.
Władze odpowiadają na ostrą krytykę ze strony Kościołów chrześcijańskich dotyczącą projektu na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Zapewniono, że plany włączenia Góry Oliwnej do parku narodowego "nie będą kontynuowane bez zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron".
Kolumbia zalegalizowała aborcję aż do 6 miesiąca ciąży. Taki wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny. „Aborcja na życzenie jest niemoralna i brutalnie sprzeczna z życiem. Potrzebujemy solidarności, która pomaga wybierać prawdziwe dobro” – oświadczyli kolumbijscy biskupi.
- Nasi wojskowi nie mogą mieć żadnych wątpliwości co do tego, że dokonali oni jedynie słusznego i prawidłowego wyboru - powiedział w nawiązaniu do obecnej sytuacji patriarcha Cyryl 23 lutego w ramach obchodów „Dnia Obrońców Ojczyzny", w składając wieniec od Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przy Wiecznym Ogniu na Mogile Nieznanego Żołnierza w Aleksandrowskim Sadzie przy murach Kremla.
Medalistka olimpijska w windsurfingu Zofia Klepacka i muzyk Darek Malejonek dołączyli do grona ambasadorów kampanii „Każde życie jest cudem”, prowadzonej przez Fundację Grupa Proelio w obronie nienarodzonych dzieci.
Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji ogłosiła konkurs na logotyp Roku Jubileuszowego, który Kościół powszechny będzie świętował w 2025 r. pod hasłem "Pielgrzymi nadziei". Konkurs jest otwarty dla wszystkich, a termin nadsyłania prac upływa 20 maja br.
Dziś w rozmowie z Radiem Watykańskim przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do sprawy Ukrainy, podkreślając, że sytuacja na granicy naszego wschodniego sąsiada napawa go ogromnym smutkiem.
Mając na uwadze komunię wiary i historii między Polską a Niemcami, chciałbym wyrazić moje głębokie zatroskanie i zaniepokojenie informacjami docierającymi ostatnio z niektórych środowisk Kościoła katolickiego w Niemczech – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście skierowanym do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georga Bätzinga ws. niemieckiej „drogi synodalnej”.
22 lutego 2022 roku przypada 91. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie Kowalskiej w 1931 roku. Centralna uroczystość odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Eucharystii będzie przewodniczył biskup płocki Piotr Libera.
Miłość nieprzyjaciół. Komentarz o. Wojciech Surówka OP.
Na niebezpieczeństwa duchowe i kulturowe związane z hasłami lansowanymi w ramach niemieckiej tzw. drogi synodalnej zwraca uwagę w swoim felietonie zatytułowanym „Płynny katolicyzm i niemiecka droga synodalna” George Weigel. Znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II zamieścił go na portalu „The First Things”.
Celibat kapłański można zrozumieć tylko w perspektywie wiary. – Chrystus wezwał swych uczniów, by zostawili wszystko, aby pójść za Nim. Taką opinię przedstawił prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet w wywiadzie dla hiszpańskiego portalu katolickiego Omnes. Wyjaśnił przy okazji, że prawdziwą przyczyną nadużyć seksualnych nie jest celibat, lecz brak samokontroli i równowagi emocjonalnej niektórych duchownych.
Prześladowania chrześcijan w Indiach nie słabną. W Gokunte w stanie Karnataka zniszczono figurę Jezusa i drogę krzyżową. Na teren parafii lokalne władze wjechały buldożerem pod pretekstem błędów w dokumentach własnościowych. „Czy jakikolwiek akt życzliwości dla wspólnoty chrześcijańskiej ze strony rządu jest zbyt wielkim oczekiwaniem?” – pytał abp Bengaluru, Peter Machado.
Rzecznik Prawosławego Kościoła Ukrainy (PKU) arcybiskup czernihowski Eustracjusz (Zoria) zamieścił na swym Facebooku zdjęcie prezydenta Rosji Władimira Putina z fragmentem Psalmu 109 (108), którego dużą część zajmują złorzeczenia i przekleństwa.
Franciszek zaprasza nas do spojrzenia w przyszłość po miesiącach niepewności i lęku. Tak o Roku Świętym 2025 mówi abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, której papież Franciszek powierzył organizację jubileuszu, który odbywać się będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. – To będzie czas odbudowy relacji i powrotu do spotykania się – dodał włoski hierarcha.
Papież przypomniał nam, że kapłani nie mogą żyć sami – mówi kard. Marc Ouellet, organizator watykańskiego sympozjum o kapłaństwie. Podkreślił on, że Franciszek, odwołując do swego ponad 50-letniego doświadczania życia kapłańskiego, zwrócił uwagę przede wszystkim na potrzebę zachowania żywej relacji z samym Bogiem.
O czterech bliskościach kapłana: z Bogiem, ze swoim biskupem, z innymi prezbiterami i z powierzonymi mu ludźmi mówił papież Franciszek otwierając 17 lutego w Watykanie międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie. Za wypaczające powołanie uznał „zapomnienie, że życie kapłańskie należy do innych - do Pana i do osób które On nam powierzył”. Leży ono u podstaw klerykalizmu, który „jest deprawacją, ponieważ jest zbudowany na «dystansie»”.