W chrześcijańskiej tradycji i filozofii są jednocześnie obrona granic i pomoc humanitarna – powiedział w piątek na Jasnej Górze bp Krzysztof Zadarko z Koszalina, który jest przewodniczącym Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
W środę obradujący w Baltimore w stanie Maryland amerykańscy biskupi nieomal jednogłośnie przyjęli dokument poświęcony Eucharystii. Wbrew oczekiwaniom niektórych środowisk nie padają w nim konkretne nazwiska polityków.
Metropolita białostocki, a zarazem administrator apostolski Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego abp Józef Guzdek mówił na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
List biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku ze słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie Polska dała Europie i światu – powiedział PAP w Rzymie historyk Wojciech Kucharski. W czwartek w Instytucie Polskim otwarto wystawę „Pojednanie dla Europy” poświęconą dziejom tego orędzia.
Od wielu lat każdego dziewiętnastego dnia miesiąca w kościele pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Częstochowskiej w Krośnie odbywa się Msza Święta w intencji Ojczyzny, Ludzi Pracy i Solidarności. Dziewiętnasty dzień miesiąca jest dniem śmierci naszego patrona – bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W dniu 18 listopada w godzinach wieczornych rozpocznie się żałobne czuwanie przy zmarłym w niedzielę o. Maksymilianie Adamie Świerżewskim OFM Conv. Pogrzeb duchownego odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 listopada.
W czwartek, 18 listopada, zespół Teologii Politycznej zaprasza na kolejny w tym roku akademickim wykład z cyklu „JP2 Lectures”, organizowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum, który wygłosi prof. Jean-Luc Marion (Academie Française/University of Chicago), laureat Nagrody Ratzingera 2020. Wykład zatytułowany „ Fenomenologiczna otwartość Objawienia” rozpocznie się o godz. 16:30 w Auli Mniejszej na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej papież Franciszek mówił o Bogu, który podąża na peryferie naszej duszy i działa w miejscach, których się wstydzimy i o których nie chcemy głośno mówić.
Namioty Nadziei Caritas Polska stanęły w miejscowości Podlipki i Białowieża. Planujemy otwierać kolejne. Na granicę pojechał zastępca dyrektora Caritas Polska brat Cordian Szwarc OFM, aby wzmocnić wspólnoty parafialne w czasie kryzysu – powiedział PAP Maciej Dubicki z Caritas Polska.
Od początku konfliktu na terenie przygranicznym z żołnierzami, w sposób rotacyjny, przebywają też kapelani wojskowi. Łącznie posługę pełniło 25 kapelanów. W kilku miejscach żołnierze korzystają także z posługi kapłanów diecezjalnych – powiedział PAP ks. płk Straży Granicznej dr Zbigniew Kępa.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę nową listę krajów systematycznie łamiących wolności religijne. Obok m.in. Iranu, Arabii Saudyjskiej i Chin na „czarnej liście” po raz pierwszy znalazła się Rosja.
W dniu 27 grudnia 2020 roku papież Franciszek zapowiedział nadchodzącą inaugurację Roku Rodziny w Kościele powszechnym. Wydarzenie rozpoczęło się 19 marca 2021, w dzień uroczystości św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny, a zakończy się w czerwcu 2022 r. Wychodząc naprzeciw problematyce związanej z małżeństwem i rodziną, Fundacja Tota Tua, we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Duszpasterstwa Rodzin, tworzy projekt pod patronatem Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.
Opinię publiczną poruszyła w ostatnich dniach próba zamachu, która miała miejsce w Liverpoolu. Młody mężczyzna wsiadł do taksówki i kazał zawieźć się do liverpoolskiej katedry. Dojechanie pod samą katedrę okazało się jednak niemożliwe, ponieważ ulice zablokowane były z powodu trwających obchodów Niedzieli Pamięci, w ramach której w anglikańskim kościele zebrało się tysiące żołnierzy, weteranów oraz członków ich rodzin.
We wtorek wieczorem w kościele św. Andrzeja Boboli w Lublinie rozpocznie się cykl modlitw o pokój na granicy polsko-białoruskiej. Modlitwy potrwają do 28 listopada.
Trwają doroczne rekolekcje biskupów na Jasnej górze, po ich zakończeniu, w czwartek, 18 listopada, rozpocznie się dwudniowe 390. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównymi tematami spotkania będą m.in. podsumowanie wizyty ad limina apostolorum oraz XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów – poinformowało we wtorek biuro prasowe Episkopatu.
„Rzekł do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?»” (J 11, 25-26).
"Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą". Komentarz o. Marcin Słowik OP.
V Światowy Dzień Ubogich będzie obchodzony w Kościele katolickim 14 listopada pod hasłem "Ubogich zawsze macie u siebie". Pierwszą potrzebą osób ubogich i bezdomnych jest traktowanie ich poważnie i z godnością - powiedział PAP brat Szymon Janowski z Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego.
W nocy zmarł paulin ojciec Jerzy Tomziński, nazywany "legendą Jasnej Góry" – poinformowało w niedzielę biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium. 24 listopada skończyłby 103 lata. Był przyjacielem kilku papieży i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Osoby bezdomne pielgrzymowały w sobotę na Jasną Górę w Częstochowie. Wydarzenie wpisuje się w obchody V Światowego Dnia Ubogich. Modlono się za osoby bez dachu nad głową i będące w kryzysie życiowym.