"11 listopada w siedleckim parku doszło do napaści na zakonnika z parafii św. Maksymiliana Kolbego" - podał portal zyciesiedleckie.pl
W związku z gwałtownym przyrostem infekcji SARS-CoV-2 w Austrii, Konferencja Episkopatu zaostrzyła zasady bezpieczeństwa, dotyczące nabożeństw już od najbliższej soboty. Biskupi postanowili, że każdy, kto pełni posługę liturgiczną, będzie potrzebował certyfikatu 3G – poinformowała agencja Kathpress w czwartek.
Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem – napisał przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP bp Rafał Markowski po spaleniu tekstu Statutu Kaliskiego i antysemickich wystąpieniach, które miały miejsce 11 listopada.
Ksiądz Stanisław Małkowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności w latach 80. XX wieku, umieszczony na liście niewygodnych księży Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, został w czwartek odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego.
Papież Franciszek odwiedził dziś Asyż, gdzie przy kaplicy Porcjunkuli spotkał się z ubogimi, z którymi rozmawiał o św. Franciszku, o tym, że obecnie wydaje się nam, że nie da się go naśladować. Papież poruszył również temat osób biednych, ich godności i praw oraz tego, jak ubodzy są niejednokrotnie odbierani w bogatych społeczeństwach.
Rozpoczęła się akcja „Polak z sercem” koordynowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. To już czwarta edycja wydarzenia. Akcja skupia się na pozyskaniu środków na pomoc dla Polaków na Kresach.
W wywiadzie dla francuskiego medium „Paris Match” papież Franciszek mówił m.in. o kościelnych reformach, walce z pedofilią, zmaganiach z pandemią oraz kwestii własnego zdrowia.
Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) zaapelowała do UE i jej państw członkowskich o wsparcie Polski w zmaganiach z kryzysem humanitarnym u jej granic oraz z innymi krajami, które mogą znaleźć się w podobnej sytuacji – głosi oświadczenie wydane w czwartek.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek zwrócił się do Polaków z okazji Święta Niepodległości.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosował dziś komunikat dotyczący sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, gdzie od miesięcy trwa kryzys migracyjny wzniecany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Od poniedziałku na granicy mamy do czynienia z eskalacją konfliktu.
W narodowe Święto Niepodległości nie wystarczy dziś modlitwa i zapalone znicze na mogiłach poległych. Z nadzieją i wdzięcznością patrzymy na was – żołnierzy Wojska Polskiego, którzy strzeżecie suwerenności naszych granic - napisał Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek.
Liban mierzy się z kryzysem gospodarczym i migracyjnym. Wielu ludzi nie stać na żywność, leczenie czy edukację - zwraca uwagę abp Georges Bacouni, katolicki arcybiskup Kościoła Greckomelchickiego Bejrutu i Byblos w Libanie. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński zaapelował o wsparcie dla Libanu.
„Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka”. Albert Einstein
„Trzeba uwolnić sacrum od powiązań z pieniędzmi” – mówił papież Franciszek wiernym w niedzielę. Przestrzegł przed „złem klerykalizmu”, który polega na wywyższaniu się i piętnowaniu innych, by czuć się doskonałym.
Dobiegła końca wizyta polskich biskupów z Watykanie. Z docierających do opinii publicznej głosów hierarchów zarówno na temat spotkań w dykasteriach i kongregacjach, jak i kolejnych spotkań polskich grup biskupów z papieżem Franciszkiem nie można było dowiedzieć się zbyt wielu konkretów. Dominowały opinie bardzo ogólne utrzymane w tonie optymistycznym, by nie rzec nawet radosnym. Tymczasem rąbka tajemnicy uchylił metropolita łódzki w wywiadzie zamieszczonym na kanale Archidiecezji Łódzkiej w wywiadzie udzielonym dla archidiecezjan.
Zbliża się XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będzie miał miejsce 14 listopada br.. Z tej okazji zarówno Konferencja Episkopatu Polski jak i Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie szczególną uwagę zwracają na Liban.
Docierający na granicę polsko-białoruską migranci są ofiarami niedopuszczalnych rozgrywek w polityce międzynarodowej. Bez względu jednak na okoliczności ich przybycia, potrzebują naszego wsparcia duchowego i materialnego - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Biskupi Francji uznali „instytucjonalną odpowiedzialność Kościoła” za pedofilię w Kościele, za napaści na tle seksualnym na tysiące ofiar oraz wskazali na „systemowy wymiar” tych zbrodni - ogłosił w piątek przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF) biskup Eric de Moulins-Beaufort.
Trwa cywilne śledztwo ws. dominikanina Pawła M., do Watykanu przesłano raport komisji Terlikowskiego. Według informacji podanych przez „Crux” nie złożono jednak dokumentów, które mogłyby być podstawą do inicjacji kanonicznego śledztwa. Sprawę poruszyła pisząca dla amerykańskiego portalu Paulina Guzik.
Papież Franciszek nominował dziś kobietę na wysoki urząd watykański. Siostra Raffaella Petrini została Sekretarzem Generalnym Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykanu. Poprzednio funkcję tę pełnili m.in. abp Gianni Danzi, abp Renato Boccardo, abp Carlo Maria Viganò, bp Giuseppe Sciacca, bp Fernando Vérgez Alzaga.